Ухвала від 19.02.2024 по справі 460/24232/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань відстрочення, розстрочення виконання, зміни чи встановлення

способу і порядку виконання судового рішення

19 лютого 2024 року Р і в н е №460/24232/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Гресько, розглянувши у письмовому провадженні заяву відповідача у справі за адміністративним позовом

ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2

до Сарненського відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області

про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Сарненського відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправною відмову Сарненського відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII.

Зобов'язано Сарненський відділ Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII.

Вказане рішення набрало законної сили 20.01.2024.

09.02.2024 Управлінням Державної міграційної служби України в Рівненській області подано до суду заяву про відстрочення виконання рішення суду.

Заява про відстрочення виконання судового рішення обґрунтована тим, що позивачу на момент звернення до суду з позовом виповнилося 14 років, натомість постановою Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" №2503-XII від 26.06.1992 встановлено, що паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Наказом Міністерства внутрішніх справ "Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України" від 06.06.2019 №456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України. Пунктом 3 Порядку №456 встановлено, що оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України: особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто. Таким чином, виконання рішення суду є ускладненим, оскільки позивачу не виповнилося 16 років. За наведеного, заявник просить відстрочити виконання рішення суду на шість місяців.

Ухвалою суду від 16.02.2024 вказану заяву призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

За приписами частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для відстрочення виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20.12.2023, яке набрало законної сили 20.01.2024, зокрема, зобов'язано Сарненський відділ Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII.

Відповідно до частин 1, 2 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Задовольняючи позов у даній справі, суд виходив з того, що відповідно до пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII, паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Вказане Положення не втратило чинності. Тобто, особа має право на вибір у формі паспорту громадянина України, в якій бажає його отримати, у порядку визначеному чинним законодавством України.

Згідно із частиною другою статті 14 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI), документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.

Отже, з прийняттям Закону №5492-VI паспорт громадянина України видається з 14 років та є обов'язком особи, яка досягла 14 років, його отримати. Відсутність паспорту громадянина України з 14 років перешкоджає такій особі у реалізації її гарантованих Конституцією України прав та свобод.

Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що у свою чергу може створювати перешкоди у реалізації позивачем своїх громадянських прав.

З огляду на те, що Закон №5492-VI має вищу юридичну силу ніж Положення про паспорт громадянина України, затверджене Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, то у спірних правовідносинах щодо віку видачі паспорту громадянина України мають бути застосовані приписи статті 21 Закону № 5492-VI.

Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Таким чином, у даному випадку суд застосував положення Закону №5492-VI, яким передбачено віковий ценз на оформлення та видачу паспорта громадянина України з 14-річного віку.

Також, суд врахував те, що положення статті 21 Закону України №5492-VI мають імперативний характер щодо зобов'язання кожного громадянина України, який досяг 14-річного віку, отримати паспорт громадянина України.

Проте, застосування Закону №5492-VI в частині віку видачі паспорту громадянина України не позбавляє позивача права на вибір форми паспорта громадянина України.

Оскільки чинна редакція Закону №5492-VI не передбачає альтернативи паспортам з безконтактним електронним носієм дітям з 14 до 16 років і не може забезпечити реалізацію такого права, то це право має реалізовуватися у спосіб, передбачений Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної Ради України № 2503-XII від 26.06.1992, шляхом видачі паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки без електронного носія до досягнення дитини 16 років.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.11.2021 в справі № 420/4049/20, від 21.12.2022 в справі №420/5353/20.

Також, в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України, судом застосовано правові висновки, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 за результатами розгляду зразкової справи №806/3265/17.

Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі дійшла висновку, що особа не може зазнавати безпідставного втручання у особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність житла, таємницю кореспонденції або на її честь і репутацію. Кожна людина має право на захист законом від такого втручання або таких посягань.

При зверненні до суду з позовом у справі №460/24232/23 ОСОБА_2 не досягла 16-річного віку, оскільки звернулася до суду після досягнення 14-річного віку.

Відповідно до свідоцтва про народження від 23.01.2009 серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 народилася - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Отже, 16-річного віку вона досягне 15.01.2025.

Постановою Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" №2503-XII від 26.06.1992 встановлено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302" №398 від 03.04.2019, визначено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Наказом Міністерства внутрішніх справ "Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України" від 06.06.2019 №456 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 р. за № 620/33591) затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України.

Пунктом 3 Порядку №456 встановлено, що оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України: особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.

Таким чином, норми чинного законодавства на даний момент визначають фактично два вікових цензи для осіб, які бажають отримати паспорт громадянина України: 14 років та 16 років.

При цьому, суд зауважує, що отримання паспорта громадянина України є обов'язком особи, а не "правом". Питання ж, що стосується форми такого документа є "правом" - у формі картки чи у формі паспортної книжечки.

У свою чергу, дані положення не дають підстав стверджувати, що особа, якій виповнилося 14 років, не має права на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

У даному випадку мова йде не про "право" позивача на отримання паспорта громадянина України у 14-річному віці (оскільки спір щодо такого питання вирішений кінцевим рішенням суду, яке набрало законної сили), а про "порядок" такої видачі - процесуальна реалізація "права".

Відповідно до частини першої статті 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 КАС України).

Зважаючи на те, що діючі норми законодавства визначають механізм отримання паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки після досягнення 16 років, то суд дійшов висновку про можливість відстрочення виконання рішення суду, оскільки наявність такої діючої норми ускладнює виконання судового рішення.

Оскільки, 16-річного віку ОСОБА_2 досягне 15.01.2025, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви Управління державної міграційної служби України в Рівненській області про відстрочення виконання рішення суду у справі №460/24232/22 - на десять місяців та 28 днів.

Керуючись статтями 248, 256, 294-295, 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області про відстрочення виконання судового рішення у справі №460/24232/23 - задовольнити.

Відстрочити виконання судового рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20.12.2023 у справі №460/24232/23 на десять місяців та 28 днів з дня постановлення даної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 19 лютого 2024 року

Суддя Олег ГРЕСЬКО