з питань судового контролю за виконанням судових рішень в
адміністративних справах
20 лютого 2024 р. м.Р і в н е №460/16490/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.М. Дудар, розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 27.05.2022 у справі №460/16490/21 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправними дії Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язано Департамент соціальної політики Рівненської міської ради виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Зазначене рішення суду набрало законної сили 28.06.2022.
На виконання вказаного рішення 18.11.2022 судом видано виконавчий лист.
Від позивача надійшла заява в порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, яка мотивована невиконанням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27.05.2022.
Розглянувши заяву позивача, дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.2 та ч.3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах регламентовано статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України, частина перша якої передбачає, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд встановив, що позивачем у вказаній заяві не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про необхідність зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Водночас, лише ухвалення судом рішення зобов'язального характеру саме по собі не є достатньою підставою для встановлення судового контролю за виконанням рішення.
Суд зазначає, що позивачем не надано суду жодного належного доказу невиконання Департаментом соціальної політики Рівненської міської ради рішення суду від 27.05.2022.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі відсутні.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено 20 лютого 2024 року.
Суддя О.М. Дудар