20 лютого 2024 р. № 400/505/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачівГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Київська область, Фастівський район, 08500
провизнання протиправним рішення від 15.12.2023 року № 52410/03-16; зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення №52410/03-16 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.12.2023 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії для переходу ОСОБА_1 на пенсію чоловіка ОСОБА_2 , пенсію у зв'язку зі втратою годувальника.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що є дружиною померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент смерті чоловіка була пенсіонером, перебувала на його утриманні. Також зазначає, що вона та її померлий чоловік спільно проживали за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується актом про фактичне проживання осіб підписаний сусідами та засвідчений Адміністрацією центрального району ММР. Вказує, що 12.12.2023 року звернулася до Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії у зв'язку із втратою годувальника, надавши всі необхідні документи. Проте, рішенням №52410/03-16 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області позивачці відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника у зв'язку з ненаданням документів, що засвідчують спільне проживання. Вважає відмову у призначенні пенсії протиправною, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою від 22.01.2024 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі №400/505/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.12.2023 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки до заяви не було додано документа, що підтверджує спільне проживання з померлим годувальником. З огляду на наведене, відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що до заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, які визначені пунктом 2.3.Порядку №22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, оскільки до заяви не додано довідку про сумісне проживання з годувальником, підстави для проведення перерахунку пенсії (перехід на інший вид пенсії, а саме на пенсію у разі втрати годувальника), відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відтак відсутні. З підстав наведених у позові, ГУ ПФУ просило суд у позові відмовити повністю.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд,
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З свідоцтва про одручення вбачається, що між позивачкою та ОСОБА_2 29.10.1977 року зареєстровано шлюб.
Відповідно до свідоцтва про смерть від 25.10.2023 року, чоловік позивачки, ОСОБА_2 , помер. На момент смерті перебував на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та був зареєстрований за іншою адресою: АДРЕСА_3 .
12.12.2023 р. позивач звернулася до відповідача - ГУ ПФУ в Миколаївській області із заявою про перерахунок пенсії у звязку із переходом на пенсію свого померлого чоловіка у зв'язку із втратою годувальника.
Згідно із розписки-повідомлення разом із цією заявою позивачем були надані наступні документи:
- заява про призначення/перерахунок пенсії;
- паспорт або ID-картка або посвідка;
- військовий квиток;
- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання;
- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру;
- свідоцтво про шлюб;
- свідоцтво РАГС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісти зниклим;
- трудова книжка або документи про стаж;
Заяву позивача разом із доданими до неї документами було передано на розгляд до ГУ ПФУ у Київській області.
Рішенням ГУ ПФУ у Київській області №52410/03-16 від 15.12.2023 р. позивачці відмовлено у переведені на пенсію по втраті годувальника з огляду на те, що до заяви від 12.12.2023 року №18893 заявницею не були надані документи, що засвідчують спільне проживання з годувальником.
Не погодившись із рішенням та позицією пенсійного органу, позивач звернулася за захистом власних прав та інтересів з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначеноЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IVвід 09.07.2003 р. (далі - Закон №1058-IV).
Згідно із частиною 1статті 9 Закону №1058-IV,відповідно до цьогоЗаконув солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина 1статті 10 Закону № 1058-IV).
Частиною 1статті 36 Закону № 1058-IVвизначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другійстатті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно доЗакону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин"надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
За приписами частини 3 наведеної статті до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1від 25.11.2005 р. затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі Порядок №22-1).
Пунктом 2.3 Порядку №22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) особи, якій призначається пенсія (надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків), та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений у пункті 2.9 цього розділу, якій призначається пенсія;
3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;
4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другоїстатті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) документи про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) відомості про місце проживання;
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону;
11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).
Відповідно до пункту 2.11 Порядку №22-1, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Згідно з вимогами пункту 4.1 Порядку №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
З аналізу вищезазначених норм вважається, що документами, які підтверджують факт перебування на утриманні є довідки або інші документи про склад сім'ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою)/рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні.
Судом встановлено, що на момент смерті чоловіка позивачка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
В той час, як ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
В якості доказу того, що позивач проживала разом з її чоловіком на момент його смерті за відповідною адресою, позивачем додано до позовної заяви акт про фактичне проживання осіб підписаний сусідами та засвідчений Адміністрацією центрального району ММР.
Водночас, посилання позивача на Акт фактичного проживання, суд не бере до уваги, оскільки на момент звернення позивача до ГУ ПФУ в Миколаївській області з заявою від 12.12.2023 р. зазначений акт до пенсійного органу наданий не був з огляду на відсутність посилання на цей акт в розписці-повідомлення від 12.12.2023 р. щодо поданих до відповідача ГУ ПФУ в Миколаївській області документів, що спростовує обґрунтування позовних вимог.
Таким чином, оскільки позивачем при зверненні з заявою від 12.12.2023 р. не надано доказів сумісного проживання з померлим ОСОБА_2 , відповідач-2 приймаючи оскаржуване рішення про відмову проведенні перерахунку діяв у межах та у спосіб визначенийзаконом.
Суд зазначає, що позивачу не перешкоджає повторно звернутися до пенсійного органу та надати повний пакет документів з урахуванням положень п. 2.11 Порядку №22-1.
Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 КАС України).
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За вищенаведених обставин суд вважає, що у задоволенні поданої позовної заяви слід відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають, у зв'язку з відмовою у задоволенні позову та звільненням позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.72-77, 90, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, ідентифікаційний код 13844159), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Київська область, Фастівський район, 08500, ідентифікаційний код 22933548) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар