Рішення від 21.02.2024 по справі 380/27536/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2024 рокусправа № 380/27536/23

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; надалі - Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10 м. Львів, 79016; РНОКПП - 13814885; надалі - Відповідач) з вимогами:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо не переведення ОСОБА_1 пенсії із Служби судової охорони на пенсію по лінії МВС України, та виплати її із врахуванням Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року, по справі № 380/15087/23.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області перевести ОСОБА_1 пенсію із Служби судової охорони, на пенсію по лінії МВС України, із врахуванням Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року, по справі № 380/15087/23 та здійснити її виплату із врахуванням раніше виплачених сум.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що має на переведення з одного виду пенсійного забезпечення пенсії за вислугу років на службі в органі Служби судової охорони на інший вид забезпечення пенсії за вислугу років на службі в органах внутрішніх справ (Міністерстві внутрішніх справ України). Однак, подавши заяву про переведення, відповідач відповідних дій не вчинив, надавши лист про відсутність підстав для переведення.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 27 листопада 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Вказану ухвалу відповідач отримав 27.11.2023 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Проте станом на момент прийняття судом рішення у цій справі відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

01.05.2014 р. ОСОБА_1 , призначено пенсію за вислугу років за посадою заступника начальника районного відділу - начальник кримінальної міліції Кам'янка - Бузького районного відділу ГУМВС у Львівській області, що підтверджується протоколом № 1303010476 (МВС).

Згідно протоколу за пенсійною справою - 1315025189 (Служби судової охорони) від 01.08.2022 р., позивачу призначено пенсію за вислугу років за посадою командир 6 взводу охорони 2 підрозділу охорони територіального управління ССО у Львівській області.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 26.10.2023 року за № 29019-30168/П-53/8-1300/23, повідомило про відсутність підстав для переведення позивача на пенсію по лінії МВС, яку позивач отримував до поновлення на службу в Службі судової охорони з врахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року у справі № 380/15087/23. У листі вказують, що за матеріалами пенсійної справи позивача з 19.12.2019 повторно прийнято на службу в Службу судової охорони. 3 01.08.2022 призначено пенсію по лінії Служби судової охорони з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення. Щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року у справі № 380/15087/23 позивача повідомлено листом від 21.09.2023 року № 25369-25962/П-53/8-1300/23.

Не погоджуючись із такою позицією суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із позовом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII).

Статтею 2 Закону № 2262-XII визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Відповідно до статті 5 Закону № 2262-XII особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету (ст. Закону № 2262-XII ).

При цьому, Положенням Закону № 2262-XII визначено такі види пенсій:

- по інвалідності призначається в разі настання інвалідності;

- у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні;

- за вислугу років.

В свою чергу, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 ) "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", визначаються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.20073-1 (далі - Порядок №3-1 ).

Відповідно до п. 4 Порядку №3-1 ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з виїздом за кордон, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні тощо, подається пенсіонером, або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання. При цьому в заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, які перебувають на повному державному утриманні, указується адреса одержувачів цієї частини пенсії.

Положеннями п. 14 Порядку №3-1 визначено, що орган, який призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (додаток 3).

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви,а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (п. 18 Порядку №3-1).

Із процитованого видно, що саме орган, який призначає пенсію приймає рішення про призначення, переведення, відновлення пенсії можливе при зверненні особи з відповідною заявою.

Однак за наслідком поданої позивачем заяви рішення не прийнято.

При цьому, лист датований 26.10.2023 р. не є рішенням та носить лише інформативний характер.

Відтак, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви позивача від 11.10.2023 р., та зобов'язати повторно розглянути заяву і прийняти рішення із урахуванням оцінки наданої судом.

Стосовно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року по справі № 380/15087/23, то тут суд вказує, що даним рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 з 01.12.2019 пенсію відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 26.04.2023 №6255 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.

Відтак, цьому рішенню оцінка не надається, оскільки не стосується безпосередньо предмету спору.

Надаючи оцінку вимогам стосовно зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області перевести ОСОБА_1 пенсію із Служби судової охорони, на пенсію по лінії МВС України, із врахуванням Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року, по справі № 380/15087/23 та здійснити її виплату із врахуванням раніше виплачених сум, суд вказує на таке.

Як зазначено вище, положенням Закону № 2262-XII визначено наступні види пенсій: по інвалідності; у зв'язку з втратою годувальника; за вислугу років.

Як видно із матеріалів справи, 01.05.2014 р. позивачу призначено пенсію за вислугу років за посадою заступника начальника районного відділу - начальник кримінальної міліції Камянка - Бузького районного відділу ГУМВС у Львівській області, що підтверджується протоколом № 1303010476 (МВС).

Згідно протоколу за пенсійною справою - 1315025189 (Служби судової охорони) від 01.08.2022 р., позивачу призначено пенсію за вислугу років за посадою командир 6 взводу охорони 2 підрозділу охорони територіального управління ССО у Львівській області.

При цьому, суд акцентує увагу, що пенсія позивачу призначена, відтак застосуванню підлягає стаття 43 Закону № 2262-XII , яка визначає, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому, середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу Національного антикорупційного бюро України та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Пунктом 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою від 17 липня 1992 р. № 393 також передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.

Отже, при призначенні пенсії, вона обчислюється виходячи із грошового забезпечення установленого за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.

При цьому, рішення про призначення пенсії від 01.08.2022 р. не є предметом оскарження у цій справі, а отже оцінка йому не надається.

В свою чергу, суд вказує на те, що Законом № 2262-XII не визначено можливості переводу з пенсії за вислугу років за посадою на службі Служби судової охорони на пенсію за вислугою років за посадою по лінії МВС України, оскільки позивач за наявності підстав може бути переведений на інший вид пенсії, зокрема по інвалідності чи по втраті годувальника або інший вид пенсії передбачений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За таких обставин, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача перевести позивача з одного виду пенсійного забезпечення пенсії за вислугу років на службі в органі Службі судової охорони на інший вид пенсії за вислугу років на службі в органах внутрішніх справ (Міністерстві внутрішніх справ України).

А отже, в цій частині позов задоволенню не підлягає.

Оцінюючи доводи позивача стосовно його права на перехід з одного виду пенсії на інший, суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з п. 2 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Законодавцем встановлено, що пенсійні органи мають саме поновити раніше призначену пенсію з урахуванням загальної вислуги років за заявою позивача. Також розмір пенсії повинен кожного разу збільшуватися з урахуванням збільшення років (терміну) служби (загальної вислуги років на день останнього звільнення).

Отже, пенсіонер має право на поновлення раніше призначеної пенсії з урахуванням загальної вислуги років, а не на переведення.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Враховуючи наведену норму, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 1073,60 грн., судового збору підлягають відшкодуванню частково у розмірі 536,80 грн. (1/2 задоволених вимог).

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10 м. Львів, 79016; РНОКПП - 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.10.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.10.2023 р., та прийняти рішення із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 536, 80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10 м. Львів, 79016; РНОКПП - 13814885).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна