Рішення від 08.02.2024 по справі 556/3265/23

Справа 556/3265/23

Номер провадження 2-о/556/9/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.02.2024 смт. Володимирець

Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Іванків О.В.

при секретарі Кньовець Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Володимирець справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Вараська міська рада Вараського району Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 , заінтересована особа Вараська міська рада Вараського району Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що заявник ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та його тещою є ОСОБА_2 . Заявник зареєстрований та постійно проживає разом з ОСОБА_2 , в будинку АДРЕСА_1 . Теща заявника, ОСОБА_2 , є інвалідом другої групи. Згідно рішення ЛКК №568 від 11.10.2023 року, ОСОБА_2 , за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду. Рішенням Виконавчого комітету Вараської міської ради №460-РВ-23 від 26.10.2023 року, заявника зареєстровано помічником ОСОБА_2 , з наданням всіх прав, передбачених ст. 78 ЦК України. Як до прийняття виконавчим комітетом Вараської міської ради рішення про призначення заявника помічником ОСОБА_2 , так і після цього він здійснює утримання та догляд за ОСОБА_2 , який має характер постійної допомоги, надається систематично. Інших осіб, які можуть здійснювати догляд за ОСОБА_2 , окрім заявника немає. Оскільки ОСОБА_1 , є особою, яка здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , піклується про неї, допомагає у веденні господарства, купує необхідні ліки та продукти харчування, заготовляє дрова, доставляє її до лікарні, забезпечує всім, необхідним, тому є необхідність у встановленні факту здійснення його постійного догляду за ОСОБА_2 .. Заявнику необхідно встановити факт постійного догляду за тещою, оскільки від встановлення даного факту залежить виникнення в нього прав та обов'язків, визначених законами України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про соціальні послуги».

Заявник ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явився, однак у поданій заяві просив розгляд справи проводити у його відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи Вараської міської ради Рівненської області, будучи належно повідомленою про час і місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про перенесення часу судового засідання не клопотав, пояснень або заперечень з приводу вимог заявника не надав.

Суд, дослідивши та оцінивши докази, які наявні в матеріалах справи приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення із наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його тещою є ОСОБА_2 . ОСОБА_2 , є інвалідом другої групи, що підтверджується заключенням ЛКК №568 від 11.10.2023.

Згідно заключенням ЛКК №568 від 11.10.2023, ОСОБА_2 , за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.

Також рішенням Виконавчого комітету Вараської міської ради №460-РВ-23 від 26 жовтня 2023 року, заявника зареєстровано помічником ОСОБА_2 , з наданням всіх прав, передбачених ст. 78 ЦК України.

Також судом встановлено та підтверджується витягами з реєстру територіальної громади №2023/006627035 та №2023/007065096, що ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 , зареєстровані та проживають в будинку АДРЕСА_1 .

Обставини постійного догляду ОСОБА_1 , за ОСОБА_2 , яка за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду, так як самостійно не може здійснювати за собою догляд, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи від 06.10.2023 року та актом обстеження на факт проживання особи (на основі письмових свідчень сусідів) від 28.09.2023.

В своїх письмових поясненнях ОСОБА_3 , ОСОБА_4 підтвердили, що ОСОБА_1 , здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 . Зокрема, заявник проживає разом з ОСОБА_2 , здійснює за нею фактичний догляд, прибирає житло, готує їжу, сплачує комунальні послуги, купує необхідні ліки та продукти харчування, оскільки його теща самостійно не може цього зробити.

Встановлення факту здійснення постійного догляду та утримання ОСОБА_2 , необхідне заявнику для можливості офіційного підтвердження такого догляду у державних органах для забезпечення прав та інтересів інваліда.

Статтею 3 Конституції України, визначено, що - «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Статею 49 передбачено, що «Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. Держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту, забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя».

Суб'єктами звернення до суду із заявами про встановлення факту перебування особи на утриманні можуть бути фізичні особи, в яких на підставі чинного законодавства у разі встановлення факту виникає відповідне право. Від встановлення факту здійснення заявником постійного стороннього догляду за особою, яка цього потребує, залежить виникнення його прав та обов'язків, визначених законами України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про соціальні послуги». Крім того, встановлення даного факту має юридичне значення для особи похилого віку, яка потребує стороннього догляду.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 13 ЗУ «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числі членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

Статтею 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" визначено, що обмеження життєдіяльності - це помірно виражена, виражена або значно виражена втрата особою внаслідок захворювання, травми (її наслідків) або вроджених вад здатності до самообслуговування пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності нарівні з іншими громадянами.

Постійний сторонній догляд вид догляду, яким забезпечуються інваліди із вираженими порушеннями в організмі, зумовленими професійними та загальними захворюваннями, травмами, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати гігієнічні потреби, потребують допомоги на прогулянках).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.

Наказом Міністерства соціальної політики України №429 від 23.06.2020 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2020 року за №643/34926, затверджено класифікатор соціальних послуг, у відповідності до якого постійний догляд вдома за місцем проживання отримувача соціальної послуги надається особам похилого віку з тяжкими формами захворювання шляхом допомоги в самообслуговуванні (дотримання особистої гігієни, рухового режиму, годування), пересуванні в побутових умовах, веденні домашнього господарства (закупівля і доставка продуктів харчування, ліків та інших товарів, приготування їжі, косметичне прибирання житла, оплата комунальних платежів, прання білизни, дрібний ремонт одягу), в організації взаємодії з іншими фахівцями та службами (виклик лікаря, працівників комунальних служб, транспортних служб тощо).

Згідно положень п.3 ч.1 ст.11 Закону України «Про соціальні послуги» до уповноважених органів системи надання соціальних послуг належать виконавчі органи рад об'єднаних територіальних громад (заінтересована особа).

Статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту здійснення догляду не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб, та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.

Відповідно до статті 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів

Таким чином, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилався заявник як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, факти, викладені в заяві, які ніким з учасників справи не заперечуються, заява про встановлення факту догляду породжує юридичні наслідки для заявника, та те, що встановлення факту здійснення заявником постійного догляду за хворою, залежить виникнення у заявника прав та обов'язків, визначених Законом України "Про соціальні послуги", а також те, що встановлення вказаного юридичного факту не породжує спір про право, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення слід задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи окремого провадження заявнику не відшкодовуються.

На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 5, 10-13, 76-81, 259, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ :

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка по стану здоров'я потребує постійного стороннього догляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: О.В.Іванків

Учасники процесу:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Вараська міська рада Вараського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 35056612, юридична адреса: 34403, м.Вараш, Майдан Незалежності 1, Рівненської області.