Справа № 909/965/20
20.02.2024 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.
секретар судового засідання Оліфіренко О. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДПС у Львівській області б/н від 29.12.2023 (вх. № 129/24 від 03.01.2024) у справі
за заявою Приватного підприємства "Поділля-2008"
до боржника Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"
про банкрутство,
за участю:
розпорядника майна Нестіни О. В.,
представників боржника Тихого І. Ю., адвоката Римарука Ю. І.,
представників кредитора Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Воришко М. В., Харук В. І.,
представника Головного управління ДПС у Львівській області Уніят І. І.,
представника відділу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Запічної Н. І.,
У провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа за заявою ПП "Поділля-2008" про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
Ухвалою суду від 12.02.2021 постановлено: відкрити провадження у справі про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"; залучити до участі у справі Міністерство оборони України, як представника органу, уповноваженого управляти державним майном; визнати грошові вимоги ПП "Поділля-2008" до боржника у розмірі 240217 грн 33 к. основної заборгованості та 21020 грн 00 к. судового збору; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника; ввести процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів до 01.08.2021; призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Ткачука О. В.; встановити оплату послуг арбітражному керуючому у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень за рахунок коштів заявників, авансованих на депозитний рахунок суду; офіційно оприлюднити повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"; зобов'язати боржника провести аудит; зобов'язати вчинити ряд інших дій; попереднє засідання суду призначити на 06.04.2021.
12.02.2021, на вебсайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Івано-Франківської області провадження у справі № 909/965/20 про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
03.01.2024 до суду від Головного управління ДПС у Львівській області надійшла заява б/н від 29.12.2023 (вх. № 129/24 від 03.01.2024) про визнання грошових вимог в сумі 1007470 грн 87 к.
Мотивуючи заяву представник Головного управління ДПС у Львівській області вказує на те, що заборгованість Старицького військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" згідно з карток особових рахунків та довідки про заборгованість станом на 20.12.2023 № 13699/6/13-01-13-07-09 становить 1007470 грн 87 к. Зазначений податковий борг був предметом розгляду у судовій справі № 300/69/21, зокрема рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 року задоволено позов Головного управління ДПС у Львівській області до ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення податкового боргу в сумі 1007470 грн 87 к.
Ухвалою від 09.01.2024 суд прийняв до розгляду заяву Головного управління ДПС у Львівській області про визнання грошових вимог в сумі 1007470 грн 87 к., розгляд заяви призначив в судовому засіданні на 17.01.2024.
17.01.2024 суд протокольною ухвалою, серед іншого, відклав розгляд заяви Головного управління ДПС у Львівській області про визнання грошових вимог в сумі 1007470 грн 87 к. на 20.02.2024.
У силу приписів ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Як визначено в ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Адміністратор за випуском облігацій, який діє як конкурсний кредитор, подає заяву з вимогами до боржника з урахуванням вимог статті 93-1 цього Кодексу. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Частиною 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
Головне управління ДПС у Львівській області звернулось з вимогами до боржника поза межами встановленого строку.
Пунктами 3-4 ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
На виконання вимог ст. 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, судом 23.09.2021 проведено попереднє засідання, розглянуто всі вимоги конкурсних кредиторів.
Отже, в даному судовому засіданні розглядається грошова вимога до боржника, заявлена Головним управлінням ДПС у Львівській області.
У судовому засіданні представник Головного управління ДПС у Львівській області підтримала подану заяву, просила суд визнати грошові вимоги до боржника в сумі 1007470 грн 87 к.
Розпорядник майна Нестіна О. В. у судовому засіданні заперечила проти задоволення заяви Головного управління ДПС у Львівській області про визнання грошових вимог в сумі 1007470 грн 87 к., мотивуючи тим, що податковий борг у сумі 1007470 грн 87 к. утворився в період коли "Старицький військовий ліспромкомбінат" здійснював фінансового господарську діяльність як самостійна юридична особа, а тому даний борг не може розглядатись як податковий борг, що утворився в результаті фінансово-господарської діяльності боржника. Додатково вказує на те, що Івано-Франківським окружним адміністративним судом при розгляді справи № 300/69/21 щодо стягнення податкового боргу з ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" у сумі 1007470 грн 87 к. не досліджувався юридичний статус боржника, що є істотними для справи обставинами, які не були встановлені судом.
Письмово позиція розпорядника майна викладена у відзиві на заяву від № 02-21/547 від 16.02.2024 (вх. № 2795/24 від 19.02.2024)
Представник боржника, директор ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" у судовому засіданні заперечив проти задоволення заяви Головного управління ДПС у Львівській області про визнання грошових вимог в сумі 1007470 грн 87 к. з аналогічних розпорядником майна підстав.
Письмово позиція представника боржника викладена у відзиві на заяву № 18 від 19.02.2024 (вх. № 2822/24 від 19.02.2024)
У судовому засіданні представник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області підтримала заяву, просила суд визнати грошові вимоги до боржника в сумі 1007470 грн 87 к.
Представник відділу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції при вирішенні заяви Головного управління ДПС у Львівській області про визнання грошових вимог в сумі 1007470 грн 87 к. поклалася на розсуд суду.
Розглянувши заяву Головного управління ДПС у Львівській області б/н від 29.12.2023 (вх. № 129/24 від 03.01.2024) про грошові вимоги до ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників у справі про банкрутство, суд зазначає таке.
Податковий борг ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" перед Головним управлінням ДПС у Львівській області станом на 20.12.2023 становить 1007470 грн 87 к., з яких:
1) 204860 грн 83 к. податок на доходи фізичних осіб.
Борг підтверджує:
- податкове повідомлення - рішення № 0007053307 від 16.12.2019 на
суму 204860 грн 83 к.
2) 7931 грн 10 к. військовий збір.
Борг підтверджує:
- податкове повідомлення-рішення № 0007073307 від 16.12.2019 на
суму 7931 грн 10 к.
3) 313123 грн 12 к. рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування.
Борг підтверджують:
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування № 9306492337 від 16.01.2019 на суму 117711 грн 39 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування № 9306492360 від 16.01.2019 на суму 21807 грн 70 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частин деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування № 9071945914 від 12.04.2019 на суму 22554 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування № 9071945897 від 12.04.2019 на суму 22477 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування № 9071945901 від 12.04.2019 на суму 27764 грн 00 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0050455512 від 07.06.2019 на суму 6980 грн 00 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0050545512 від 07.06.2019 на суму 16720 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування № 9148321385 від 10.07.2019 на суму 22477 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування № 9148319874 від 10.07.2019 на суму 22554 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування № 9148320491 від 10.07.2019 на суму 27764 грн 00 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0068275512 від 15.08.2019 на суму 1200 грн 00 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0111585204 від 20.12.2019 на суму 2280 грн 00 к.
Та згідно зворотного боку облікової картки пеня на суму 834 грн 03к.
4) 78536 грн 54 к. рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування).
Борг підтверджують:
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної порядку за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9148319514 від 10.07.2019 на суму 63043 грн 04 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9148321914 від 10.07.2019 на суму 14085 грн 00 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0111605204 від 20.12.2019 на суму 1408 грн 50 к.
5) 286364 грн 47 к. рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування).
Борг підтверджують:
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9306501215 від 01.12.2018 на суму 88911 грн 10 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9071945906 від 12.04.2019 на суму 11103 грн 86 к.:;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9071945908 від 01.03.2019 на суму 2051 грн 82 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9071945905 від 01.03.2019 на суму 4104 грн 00 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0050555512 від 07.06.2019 на суму 10135 грн 39 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0050615512 від 07.06.2019 на суму 16000 грн 00 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0050565512 від 07.06.2019 на суму 5000 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9148320940 від 10.07.2019 на суму 19669 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9148320473 від 01.06.2019 на суму 8059 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9148321172 від 01.06.2019 на суму 91170 грн 00 к.;
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) № 9196159274 від 01.06.2019 на суму 14083 грн 03 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0068255512 від 15.08.2019 на суму 10290 грн 00 к.;
- податкове повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0111635204 від 20.12.2019 на суму 4100 грн 00 к.
Та згідно зворотного боку облікової картки платника 1687 грн 27 к.
6) 116654 грн 81 к. податок на нерухоме майно.
Борг підтверджує:
- податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9021298302 від 14.02.2019 на суму 116654 грн 81 к.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 16 ПК України передбачено, що одним із обов'язків платника податків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із п. 54.1 ст. 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Варто зазначити, що заявником вживалися заходи щодо стягнення вищезазначених сум податкового боргу в судовому порядку, про що свідчить рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суд від 11.03.2021 у справі № 300/69/21 про стягнення податкового боргу у сумі 1007470 грн 87 к.
Частиною 4 ст. 75 ГПК України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд звертає увагу учасників справи, що преюдиційні факти - це факти, встановлені рішенням чи вироком суду, що набрали законної сили.
Преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і визначається його суб'єктивними і об'єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у розгляді справи, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішенням у такій справі правовідносини.
Крім того, преюдиційні обставини є обов'язковими для суду, який розглядає справу навіть у тому випадку, коли він вважає, що вони встановлені невірно. Таким чином, законодавець намагається забезпечити єдність судової практики та запобігти появі протилежних за змістом судових рішень.
Преюдиціальні факти є обов'язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки є встановленими у рішенні, немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву законність судового акта, який набрав законної сили. Преюдиціальність - обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки вони вже встановлені у рішенні чи вироку і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами. Преюдиціальне значення у справі надається обставинам, встановленим судовими рішеннями, а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом. Преюдиціальне значення мають лише рішення зі справи, в якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Преюдицію утворюють виключно ті обставини, які безпосередньо досліджувались і встановлювались судом, що знайшло своє відображення у мотивувальній частині судового рішення (постанова Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 902/608/19).
Отже, з огляду на викладене та відповідно до положення ст. 75 ГПК України, суд не піддає сумніву та доказуванню обставини, встановлені рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 у справі № 300/69/21.
У контексті наведеного кредиторські вимоги Головного управління ДПС в Львівській області у розмірі 1007470 грн 87 к. підлягають визнанню.
Керуючись ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 75, 232-235, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Львівській області б/н від 29.12.2023 (вх. №129/24 від 03.01.2024) до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" у розмірі 1007470 грн 87 к.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 20.02.2024 та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду у визначені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства строк та порядку.
Повний текст ухвали складений 21.02.2024.
Суддя Т. В. Стефанів