Постанова від 21.11.2007 по справі 4/42-17/6

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА

21.11.07 Справа № 4/42-17/6

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого-судді Мурської Х.В.

суддів Давид Л.Л.

Кордюк Г.Т.

при секретарі судового засідання Куцик-Трускавецькій О.Б.

розглянув матеріали апеляційної скарги ВАТ «Укртелеком»в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії ВАТ «Укртелеком», м. Львів, вих. № 10871 від 27.06.2007 року

на рішення Господарського суду Львівської області від 08.06.2007 року

у справі № 4/42-17/6, суддя У.І. Ділай

за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м. Львів

до відповідача -Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком»в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії ВАТ «Укртелеком», м. Львів

про стягнення заборгованості за договором в сумі 2 946,16 грн.,

представники сторін:

від позивача: Гуковський П.В., Коваль Р.П., Кінасевич В.Л. - представники;

від відповідача : Чікало О.Г. -представник.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 08.06.2007 року у справі № 4/42-17/6 позов Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал»-задоволено. З рахунку Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком»в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії ВАТ «Укртелеком»на користь ЛМКП «Львівводоканал»стягнуто 2 438,20 грн. -додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями; в доход міського бюджету м. Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища Шевченківського району м. Львова) нарахування у розмірі 507,96 грн. за скид понаднормативних забруднень.

Відповідач -ВАТ «Укртелеком»в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії ВАТ «Укртелеком», не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернувся до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення місцевого господарського суду скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права, неповного з'ясування обставин справи, недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, матеріали справи скерувати на новий розгляд до місцевого господарського суду.

Позивач -ЛМКП «Львівводоканал», не погоджуючись з доводами апелянта, подав відзив на апеляційну, в якому просить у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а рішення Господарського суду Львівської області від 08.06.2007 року у даній справі залишити без змін з підстав, викладених у ньому.

В судовому засіданні представники сторін підтримали свої доводи та заперечення, викладені, відповідно, в апеляційній скарзі та у відзиві на неї.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та заперечення на неї, заслухавши пояснення представників сторін в судовому засіданні, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про те, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення Господарського суду Львівської області від 08.06.2007 року у справі № 4/42-17/6 залишити без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. ст. 4-7 ГПК України, судові рішення приймаються за результатами обговорення усіх обставин справи.

Принцип об'єктивної істини, тобто відповідності висновків, викладених у судовому акті, дійсним обставинам справи реалізується також положеннями ст. 43 ГПК України, згідно з якою господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Як встановлено місцевим господарським судом, 19.02.2003 року між Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» та ВАТ «Укртелеком»в особі ЦТЕ МТЗ ЛФ ВАТ «Укртелеком»було укладено договір № 200618 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі, згідно з п.п.1.1 п.1 якого Львівводоканал надає послуги із забезпечення питною водою та прийманні стічних вод, а абонент користується послугами, здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені даним договором та чинним законодавством України, зокрема «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селах України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова».

Пунктом 4.1. Договору визначено, що за невиконання або неналежне виконання обов'язків, передбачених Договором сторони несуть відповідальність відповідно до Договору та чинного законодавства України.

Відповідно до п.п.2.1.1 договору Львівводоканал зобов'язувався згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів в т.ч. і приймання стічних вод , у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин. Абонент, в свою чергу, зобов'язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента ( п.п.2.2.7 договору).

Відповідно до п.3.6 договору скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002 року.

Відповідно до цих Правил Управлінням інженерного господарства міськвиконкому за поданням МКП «Львівводоканал», після погодження з Інспекцією, затверджується Перелік підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію. Відповідача внесено до цього Переліку у 1997 році (№ 771) та, відповідно, доведено обов'язок щодо погодження Ліміту та одержання Дозволу на скид стічних вод.

Згідно з п.2.2.1 договору та п.4.3.3. Місцевих Правил відповідач зобов'язаний розробити і погодити проект ліміту і на його підставі, до вилучення з Переліку, отримати Дозвіл на скид стічних вод.

Відповідач (скаржник) з вказаного переліку не вилучався. Як вбачається з матеріалів справи, про обов'язок розробити Проект ліміту, відповідача було попереджено актами від 11.11.1998 р. № 22103, від 23.06.1999 р. № 22224, від 29.10.2003р. № 216098, від 27.07.2004 р. № 216708 та листами від 16.03.1999 р. та від 27.03.2003 року (а.с.31-37).

Вказаних вимог відповідач не виконав, тому на підставі п.п.4.4.12, 4.5.2., 4.5.2.3, 4.5.2.3.1 Місцевих Правил відповідачу доведено Ліміт на скид стічних вод (тимчасовий ліміт № 80, а.с.10) в допустимих концентраціях.

Посилання скаржника на ту обставину, що тимчасовий ліміт № 80 йому не був доведений, не відповідає дійсності. З листа ЛКП «Львівводоканал»№36-3877/27 від 27.03.2003 р. вбачається, що відповідно до п. 4.4.12 Місцевих правил скаржнику доводиться ліміт на скид стічних вод в концентраціях величин ГДК, що вказані в додатку 10.2 Місцевих Правил. Факт одержання вказаного листа скаржником не заперечується.

Згідно з п.п.3.2…. 3.2.4 «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова»Водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника Абонента відбирати проби стічних вод.

Як вбачається з матеріалів справи, 08.12.2004 року Львівводоканалом було проведено вибірковий контрольний відбір стічних вод відповідача, про що складено акт про відбір № 1454. Відбір проби проведено в присутності представника абонента з контрольного колодязя. Відповідач скористався правом проведення контрольного аналізу відібраної проби. Проби для проведення контрольного аналізу відповідачем було передано в Відділ аналітичного контролю Державного управління екології та природних ресурсів у Львівській області. Результати відбору проб, викладені в аналізі № 629 від 13.12.2004 року (а.с.13), були передані Водоканалу.

На підставі контрольного аналізу відібраної проби стічних вод Львівводоканал, відповідно до своєї компетенції, зробив висновок про те, що відповідач скидав використану воду з перевищенням допустимих (тимчасовий Ліміт № 80) концентрацій забруднювальних речовин (залізо, аміак,БСК-5, жири, завислі речовини, нафта, СПАР, сухий залишок, фосфат, ХСК).

Відповідно до п.3 частини першої ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлення лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно з п. п. 2.1 та п.п.2.4 «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. №37 , водоканали мають право пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормових забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і Місцевих Правил приймання, а Підприємства зобов'язані оплачувати рахунки за скид понаднормових забруднень при порушенні встановлених показників.

Пунктом 3.2 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затверджених Наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. №37, зареєстрована, Мін'юстом України 26.04.2002 р. за №402/6690 введена, в дію 06.05.2002 р. передбачено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормових забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м. стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Згідно з 2.4. «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників якості, здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю та за умовами скиду своїх стічних вод.

Відповідно до вимог п.п. 4.2.2.4., 8.4.3. та 9 «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова»та п.п.2.1.1., 2.2.1., 2.2.7., 3.6. укладеного між сторонами договору, підприємства-порушники сплачують додаткову плату за водовідведення, обчислену Львівводоканалом за підвищеним коофіцієнтом кратності. Як вбачається з розрахунку величини додаткової плати для ВАТ «Укртелеком»в особі ЦТЕ МТЗ ЛФ ВАТ «Укртелеком» за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей № 1612/36 від 17.01.2005 року ( а.с. 14) така додаткова плата становить 2 438 грн. 20 коп.

Згідно з п.4.2. «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів»20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету (507 грн. 96 коп.).

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002 року № 292 Про затвердження «Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова»(п.4) ЛМКП «Львівводоканал»дозволено, згідно з пунктом 8.4.5 додатку до цього рішення, 80 % коштів від розміру плати підприємств за скид наднормативно забруднених стічних вод, залишити у розпорядженні ЛМКП «Львівводоканал»та використати їх згідно з пунктом 8.4.11 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова та виставляти рахунки на суму, що становить 20 % від розміру плати за скид наднормативно забруднених стічних вод для сплати підприємствами цих коштів до міського фонду охорони навколишнього природного середовища з метою подальшого їх використання відповідно до ч.5 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 року № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів»на будівництві у м. Львові каналізаційних мереж і споруд на них.

Враховуючи наведене вище, позивачем правомірно заявлено вимоги щодо стягнення з відповідача 2 438,20 грн. внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та 507,96 грн. за скид понаднормативних забруднень.

За таких обставин, судова колегія вважає обґрунтованими висновки місцевого господарського суду про те, що відповідач, в порушення вимог ст.ст. 10,40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова»та умов договору № 200618 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі від 19.02.2003 року, скидав використану воду з перевищенням допустимих концентрацій забруднювальних речовин, а тому судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги в повному обсязі.

Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.

Відповідно до норм ст. ст. 32-33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Матеріали справи свідчать про те, що висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам та наявним матеріалам справи, нормам матеріального і процесуального права, є законними та обґрунтованими.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України,

Львівський апеляційний господарський суд П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення Господарського суду Львівської області від 08.06.2007 року у справі № 4/42-17/6 залишити без змін, апеляційну скаргу -без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Матеріали справи повернути місцевому господарському суду.

Головуючий суддя Мурська Х.В.

Суддя Давид Л.Л.

Суддя Кордюк Г.Т.