Постанова від 30.01.2024 по справі 754/5236/23

30.01.2024 Справа № 754/5236/23

УКРАЇНА
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Унікальний 754/5236/23

Провадження №2-а/756/8/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2024 року Оболонський районний суд м. Києва, в складі:

головуючого судді Диби О.В.,

за участю секретаря Хітрової А.О.,

представників позивача адвоката Борозенцева С.В., Євтягіна К.В.,

представника відповідача Гаврилюк Н.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду із вказаним позовом посилаючись на те, що постановою серії АА №00004259 від 26.01.2023 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. за вчинення адміністративного правопорушення за ч.2 ст.132-1 КУпАП, зафіксованого в автоматичному режимі, а саме: 06.12.2022 о 18 год. 55 хв. за адресою М-12, 208+505км, Хмельницька область, ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу «МАН» д.н.з. НОМЕР_1 , з перевищенням нормативних параметрів зазначених п.22.5 ПДР (перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,21% (2884 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон).

Крім того, постановою серії АА №00004876 від 07.02.2023 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. за вчинення адміністративного правопорушення за ч.2 ст.132-1 КУпАП, зафіксованого в автоматичному режимі, а саме: 27.12.2022 о 18 год. 00 хв. за адресою М-12, 208+505км, Хмельницька область, ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу «МАН» д.н.з. НОМЕР_1 , з перевищенням нормативних параметрів зазначених п.22.5 ПДР (перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,585% (3434 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон).

Представник позивача вказує, що позивач порушення ПДР не скоював, оскаржувані постанови є необґрунтованими та протиправними, такими, що винесені з порушенням вимог чинного законодавства.

На підставі викладеного представник позивача просив визнати протиправними та скасувати постанову серії АА №00004259 від 26.01.2023 та постанову серії АА №00004876 від 07.02.2023 про притягнення ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, а провадження у справі закрити.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 24.04.2023 у справі відкрито спрощене позовне провадження.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 29.05.2023 адміністративний позов передано на розгляд за підсудністю до Оболонського районного суду м. Києва.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.07.2023 головуючим у справі визначено суддю Дибу О.В.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 18.07.2023 справу прийнято до свого провадження, розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, подав до суду відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на необґрунтованість тверджень сторони позивача, на підтвердження чого навів методику розрахунку відсоткового перевищення фактичної загальної маси та окремих вагових параметрів транспортного засобу. Щодо твердження сторони позивача про перевезення контейнера із відповідним маркуванням вказував на відсутність доказів на підтвердження наведеного факту. Пояснив, що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WIM 23, Q-Free HI-TRAC TMU4 WIM, зав. №10028, яким в автоматичному режимі здійснювалась фіксація вчиненого позивачем правопорушення є справним та придатним до експлуатації, а отже показники вимірювань навантажень на осі та загальної маси транспортного засобу є об'єктивними та достовірними відомостями. Крім того, просив залишити позов без розгляду вказуючи на пропуск стороною позивача процесуального строку для звернення до суду з даним позовом.

Заслухавши пояснення учасників, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

26.01.2023 старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Соколюком Л.М. винесено постанову серія АА №00004259 у справі про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, зафіксованого в автоматичному режимі, в якій зазначено, що 06.12.2022 о 18 год. 55 хв. за адресою М-12, 208+505км, Хмельницька область, ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу «МАН» д.н.з. НОМЕР_1 , з перевищенням нормативних параметрів зазначених п.22.5 ПДР (перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,21% (2884 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон).

Оскаржуваною постановою зафіксовано: кількість вісей - 6шт; спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2:4470 мм, 2-3: 1340 мм, 3-4: 4920 мм,4-5: 3350 мм, 5-6: 1300 мм; навантаження на вісь 1 - 6884 кг, 2 - 11250 кг, 3 - 7886 кг, 4 - 7734 кг, 5 - 6974 кг, 6 - 6921 кг.

Загальна маса - 47 649 кг.

Згідно інформаційної карти габаритно - вагового контролю за вказаною постановою: загальна маса транспортного засобу - 47, 649 т, тобто з перевищенням нормативних параметрів навантаження (з урахуванням похибки пристрою ) на 7, 21 % (2, 884 тон).

Крім того, 07.02.2023 старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Савченком В.О. винесено постанову серія АА №00004876 у справі про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, зафіксованого в автоматичному режимі, в якій зазначено, що 27.12.2022 о 18 год. 00 хв. за адресою М-12, 208+505км, Хмельницька область, ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу «МАН» д.н.з. НОМЕР_1 , з перевищенням нормативних параметрів зазначених п.22.5 ПДР (перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,585% (3434 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон).

Оскаржуваною постановою зафіксовано: кількість вісей - 6 шт; спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2:4480 мм, 2-3: 1340 мм, 3-4: 4910 мм, 4-5: 3350 мм, 5-6: 1300 мм; навантаження на вісь 1 - 7066 кг, 2 - 11787 кг, 3 - 7599 кг, 4 - 7388 кг, 5 - 7168 кг, 6 - 7252 кг.

Загальна маса - 48 260 кг.

Згідно інформаційної карти габаритно - вагового контролю за вказаною постановою: загальна маса транспортного засобу - 48, 260 т, тобто з перевищенням нормативних параметрів навантаження (з урахуванням похибки пристрою ) на 8 585 % (3, 434 тон).

Встановлені параметри транспортного засобу не відповідають визначеним чинним законодавством нормативам.

Вказаними постановами позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та застосовано до позивача адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500,00 грн.

Частиною другою ст. 132-1 КУпАП встановлена відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами у вигляді штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху встановлено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: а) зовнішніх габаритів; б) фактичної маси; в) навантаження на вісь.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».

Вимоги цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціального призначення, які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг, та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж.

Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами «б» та «в» цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.

На ділянках автомобільних доріг загального користування місцевого значення, на яких створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більшими фактичною масою та навантаженням на вісь, за погодженим з уповноваженим підрозділом Національної поліції рішенням власників доріг або органів, яким передано право на утримання таких доріг, можуть встановлюватися дорожні знаки 3.15 та 3.16 із параметрами, визначеними для автомобільних доріг загального користування державного значення.

Дорожнє перевезення небезпечних вантажів здійснюється відповідно до Директиви 2008/68/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 24.09.2008 про внутрішні перевезення небезпечних вантажів, Європейської Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів та нормативно-правових актів України у зазначеній сфері.

У період воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування вимоги абзаців першого та другого цього пункту не поширюються на транспортні засоби, які здійснюють перевезення вантажів з метою їх використання для забезпечення обороноздатності держави за рішенням військового командування, в інтересах якого здійснюється таке перевезення, а також вимоги підпунктів «б» та «в» абзацу першого цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціалізованого та/або спеціального призначення, які виконують функції ремонту залізничних колій (комплекси зварювальні мобільні марки КСМ-005).

Як зазначено у ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до п.п.1,4 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. До основних завдань Укртрансбезпеки віднесено, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Згідно п.5 цього Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю, у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до п.7 цього Положення Укртрансбезпека для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, використовувати у своїй діяльності транспортні засоби, зокрема спеціалізовані, та засоби вимірювальної техніки; у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред'являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справ про порушення законодавства; використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, зокрема в автоматичному режимі.

Згідно із п.17 Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 №1174 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України

від 16.06.2021 №623), у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.

Крім того, як убачається з Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.01.1997 №363, н/причеп-контейнеровоз - транспортний засіб спеціалізованого призначення, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів певних категорій - контейнерів.

Пунктами 17.2-17.5 вищезгаданих Правил забороняється перевозити в універсальних контейнерах вантажі, які швидко псуються, сипучі вантажі без тари, вибухові, займисті, їдкі та отруйні речовини, смердючі вантажі та ті, які забруднюють стіни і підлогу контейнера, а також вантажі, які не можуть бути завантажені в контейнер або вивантажені з нього без застосування вантажно-розвантажувальних механізмів. Окремі вантажні місця, які подаються для перевезення в контейнері, мають бути масою не більше 80 кг. Спеціальні контейнери належать вантажовідправникам і вантажоодержувачам та призначаються для перевезення автомобільним транспортом певних видів вантажів, які потребують додержання особливих умов під час транспортування. Універсальні автомобільні контейнери, що належать Перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: - розпізнавальний знак; - номер контейнера; - найменування власника контейнера; - вантажність і маса тари контейнера, кг; - внутрішній об'єм контейнера, куб.м; - місце, місяць і рік виготовлення контейнера; - час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера. Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера. Універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому обов'язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об'єм контейнера (куб.м).

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що факт вчинення позивачем інкримінованих йому адміністративних правопорушень та відповідно правомірність притягнення його до адміністративної відповідальності підтверджено належними доказами.

За таких обставин оскаржувані постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності скасуванню не підлягають, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 77, 242-246, 262, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м. Київ, вул. Антоновича, 51, код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.

Повний текст рішення складено 30.01.2024.

Суддя: Олексій ДИБА