20 лютого 2024 року справа №200/4807/22
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2023 року (головуючий суддя І інстанції Троянова О.В.), складеного в повному обсязі 15 лютого 2023 року, у справі № 200/4807/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у виплаті пенсії по інвалідності загального захворювання ІІІ (третьої групи) з 16.04.2021 року на підставі довідки з акту огляду медико-соціальної експертизи серії 16 ААА 027854 через уповноважений банк АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК»;
зобов'язання перераховувати належні суми пенсії, починаючи з 16.04.2021 року на поточний рахунок НОМЕР_1 , який відкрито в АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» за реквізитами банку: код (МФО) - 322001, код ЄДРПОУ 21133352, отримувач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП (ІНП) - НОМЕР_2 .
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2023 року відмовлено у задоволені позовних вимог.
З таким рішенням суду першої інстанції не погодився позивач, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтуванні апеляційної скарги, апелянт зазначив, що між сторонами немає спору щодо встановлення статусу внутрішньо переміщеної особи.
Вважає, що пенсія повинна виплачуватись на рахунок, відкритий у банку на підставі його заяви
Сторони в судове засідання не викликались, про дату та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу № 200/4807/22, однак листом року суд першої інстанції повідомив, що справа в паперовому вигляді не формувалась. Також повідомлено, що всі документи експортовано в комп'ютерну програму «Діловодство спеціалізованого суду».
Відтак, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд»
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянин України (паспорт серії НОМЕР_3 ), адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), є пенсіонером по інвалідності та перебуває на обліку відповідача, що не є спірною обставиною між сторонами.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року у справі 200/4727/21 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. Визнано протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні нарахування та виплати пенсії по інвалідності загального захворювання ІІІ групи з 16.04.2021 року на підставі довідки з акту огляду медико-соціальної експертизи серії 16 ААА 027854, зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії по інвалідності загального захворювання ІІІ групи з 16.04.2021 року на підставі довідки з акту огляду медико-соціальної експертизи серії 16 ААА 027854.
12 вересня 2022 року позивач звернувся із заявою до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплату йому пенсії через уповноважений АТ «Універсал Банк».
20 жовтня 2022 року позивач звернувся зі скаргою з питань пенсійного забезпечення, яка адресована Начальнику Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини. В додаток до скарги заявником додано копію листа заступника начальника ГУ ПФУ в Донецькій області від 19.10.22 р. за вих. 15547-13937/ц-15/8-0500/22.
На підставі листа Міністерства соціальної політики України від 28.10.2022 року 392/0/3-22 встановлено, що згідно з відомостями, внесеними до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, позивач перебував на обліку внутрішньо переміщених осіб з 22.05.2018 по 28.06.2022 року, знято з обліку відповідно до заяви.
На скаргу позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відповідь від 31.10.2022 року 16112-14915/Ц-15/8-0500/22, відповідно до якої зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2021 року по справі 200/4727/21 зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити позивачу нарахування та виплату пенсії по інвалідності загального захворювання ІІІ групи з 16.04.2021 на підставі довідки з акту огляду медико-соціальної експертизи серії 16 ААА 027854. Зобов'язання щодо виплати пенсії через уповноважений банк АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» в рішенні суду відсутні. Згідно ст. 4 Закону 1706 підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Відповідно до частини першої статті 7 Закону 1706 для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (зі змінами) передбачено, що призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) (далі-пенсії) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону 1706 від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження (далі - внутрішньо переміщені особи), здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Виплата пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Статтею 12 Закону 1706 визначено, що виплата пенсії особам, віднесеним до внутрішньо переміщених осіб згідно із Законом 1706, за фактичним місцем проживання на контрольованій українською владою території без надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи може здійснюватись у разі реєстрації (декларування) місця її проживання на контрольованій українською владою території та у разі, якщо такі особи відмовились від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної.
Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву, спірною обставиною у справі є правомірність невиплати пенсії з 16.04.2021 року через уповноважений банк АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК».
Спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно припинення виплати пенсії позивачу з підстав, які не передбачені ч.1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про передчасність позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, :
1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина;
6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки;
12) організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.
Статтею 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положенням ч. 1 ст. 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно ч. 1 ст. 2 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь - якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Статтею 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених ст. 49 Закону № 1058.
Як встановлено судами, з 16.04.2021 позивачу припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення у зв'язку із втратою статусу внутрішньо переміщеної особи.
Колегія суддів вважає неприйнятними доводи відповідача щодо необхідності звернення позивача із заявою про поновлення та виплату пенсії із наданням доказів для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, оскільки набуття такого статусу є правом, а не обов'язком позивача. Щодо виплати пенсії на рахунок, відкритий у АТ «Універсал Банк», суд зазначає наступне
Згідно з пунктом 2.8 Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі.
Відповідно п. 1 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 1596), цей Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями (далі - органи Пенсійного фонду), головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі) в уповноважених банках.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» визначено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Водночас, судом встановлено, що позивач не є внутрішньо переміщеною особою.
12 вересня 2022 року позивач звернувся із заявою до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплату йому пенсії через уповноважений АТ “Універсал Банк”.
Відтак, відповідач протиправно невиплачує пенсію позивача на заявлений ним рахунок.
Крім того, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (цитата у п. 25 цього рішення).
Тому, припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії Суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Щокін проти України», питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (цитата у п. 33 цього рішення).
Отже, встановлення судом апеляційної інстанції відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.
З огляду на викладене суд вважає, що припинення виплати та нарахування пенсії позивачу у спірний період здійснено не у спосіб, передбачений Законом № 1058-IV, а з точки зору положень ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
З урахуванням вищевикладеного вбачається, що Управлінням Пенсійного фонду України порушено вимоги ст. 19 Конституції України, ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки позивачу припинено виплату пенсії, права позивача мають бути відновленими шляхом поновлення нарахування та виплату пенсії 16.04.2021 на рахунок відкритий в АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК».
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції.
Відтак, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом:
Визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності загального захворювання ІІІ (третьої групи) з 16.04.2021 року;
зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 16.04.2021 року на поточний рахунок НОМЕР_1 , який відкрито в АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» за реквізитами банку: код (МФО) - 322001, код ЄДРПОУ 21133352, отримувач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП (ІНП) - НОМЕР_2 .
Суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
У справі, що розглядається, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що скаржникові надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду попередньої інстанції.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення місцевого суду - скасуванню.
Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2023 року у справі № 200/4807/22 - скасувати.
Прийняти нове рішення.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності загального захворювання ІІІ (третьої групи) з 16.04.2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 16.04.2021 року на поточний рахунок НОМЕР_1 , який відкрито в АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» за реквізитами банку: код (МФО) - 322001, код ЄДРПОУ 21133352, отримувач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП (ІНП) - НОМЕР_2 .
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20 лютого 2024 року.
Судді А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв
І.Д.Компанієць