Справа № 560/19731/23
іменем України
19 лютого 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.09.2023 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу" та зобов'язати Головне управління. Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити виплату пенсії державного службовця по інвалідності відповідно до частини 7-12 статті 37 3акону України "Про державну службу" в розмірі 60 % суми заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 06.09.2023 № 03-38-08/396, № 03-38-08/397, виданих Головним управлінням Державної казначейської служби України в Старосинявському районі Хмельницької області, з дня подання заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
В обґрунтування позову вказує, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою від 07.09.2023 про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України "Про державну службу" №889-VIII. Листом від 29.09.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про рішення від 15.09.2023, яким відмовило позивачці у переведенні на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України №889-VIII, оскільки нормами Закону №889-VIII не передбачене призначення пенсії по інвалідності. Вважає протиправною відмову відповідача-1 щодо переведення на пенсію по інвалідності. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій адміністративний справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До суду надійшов відзив, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що рішенням від 15.09.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачці в переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII, оскільки вказаним Законом не передбачений даний вид пенсії. Згідно із пунктом 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону мають особи, після досягнення відповідного віку (чоловіки, які досягли віку 62 роки, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.02.2015 №889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону №3723-ХІІ. Відповідно до пункту 13 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV, у разі якщо особі призначена пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до такого переведення. Особи, яких переведено на пенсію за віком за нормами Закону України № 1058, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за Законом України "Про державну службу". При цьому, розмір пенсії встановлюється з 1 числа наступного місяця, у якому надійшла заява, у тому розмірі, що був до переведення. У разі звернення особи виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723-ХІІ, поновлюється у раніше встановленому розмірі. Оскільки, Законом №889-VІІІ не передбачена можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, а відтак в управління відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку.
Ухвалою від 25.12.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд залучив до участі у справі, як співвідповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало до суду відзив у якому вказує, що позивачці відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з тим, що нормами Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ не передбачене призначення пенсії по інвалідності. Вважає, що дії пенсійного органу є правомірними. У задоволенні позову просить відмовити.
До суду надійшли відповіді на відзиви, в якій позивачка просить задовольнити позов. Зазначає, що викладені в відзивах заперечення не спростовують наведених у позовній заяві обставин.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. З 01.04.2009 позивачка отримувала пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХХІІ, з 22.10.2010 переведена на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХХІ, 27.11.2017 автоматично переведена на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV .
07.09.2023 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення з пенсії за віком призначеної згідно Закону №1058-ІV на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок про заробітну плату від 06.09.2023 № 03-38-08/396 та № 03-38-08/397, виданих Головним управлінням Державної казначейської служби України у Старосинявському районі Хмельницької області.
Рішенням від 15.09.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачці в переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII, оскільки вказаним Законом не передбачений даний вид пенсії.
Листом від 29.09.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку про прийняте рішення від 15.09.2023 та про відсутність підстав для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII.
Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до частини 1 статті 9 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV визначено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Тому, призначення особі, яка отримує пенсію, призначену на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсії на підставі іншого закону, зокрема, Закону України "Про державну службу", в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є призначенням пенсії з інших підстав.
01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), згідно з частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ мають право особи, які на день набрання чинності Законом №889-VIII: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV, особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
За змістом частини 1 статті 30 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Частиною 1 статті 32 Закону № 1058-IV передбачено, що особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: до досягнення особою 23 років включно 2 роки; від 24 років до досягнення особою 26 років включно 3 роки; від 27 років до досягнення особою 31 року включно 4 роки; для осіб 32 років і старших 5 років.
Отже, умовами для призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, є наявність у цих осіб не менше 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та страхового стажу, передбаченого частиною 1 статті 32 Закону № 1058-IV.
Пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII не встановлені жодні вікові обмеження щодо призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII особам, які мають відповідний страховий стаж і стаж державної служби, передбачені цими нормами.
Однак, відповідно до вказаних норм для призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ особи, які визнані інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі та мають стаж роботи на державній службі не менше 10 років, повинні перебувати на державній службі.
Тому, за умови перебування на державній службі на день встановлення інвалідності та наявності стажу державної служби 10 років позивачка має право на призначення пенсії по інвалідності на умовах статті 37 Закону № 3723-XII.
Підставою для відмови позивачці у переведені з пенсії по інвалідності, обчисленої за нормами Закону № 1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII слугувала відсутність такого виду пенсійного забезпечення як пенсія по інвалідності відповідно до Закону № 889. Інші підстави для відмови щодо призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом № 889 у рішенні від 15.09.2023 відсутні.
Враховуючи викладене, рішення про відмову у призначенні пенсії по інвалідності ОСОБА_1 не відповідає вимогам Закону № 889.
Під час судового розгляду відповідачі не довели правомірність спірного рішення та відсутність у позивачки права на призначення пенсії по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Тому, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 15.09.2023 необхідно скасувати.
Разом з тим суд враховує, що зазначене рішення від 15.09.2023 про відмову у призначенні пенсії по інвалідності прийняте без дослідження наявності умов для призначення позивачу пенсії по інвалідності на умовах статті 37 Закону № 3723-XII.
Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод і інтересів позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод і інтересів.
Відповідач не розглянув заяву позивачки від 07.09.2023 в порядку, передбаченому пенсійним законодавством, не дослідив та не надав оцінку всім обставинам, які мають значення для вирішення питання про переведення з одного виду пенсії на інший, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивачки, з урахуванням висновків суду.
За змістом частин 1 і 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 15.09.2023 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" за заявою від 07.09.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.09.2023 про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 42098368)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук