19 лютого 2024 року м. Житомир справа № 240/145/23
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Житомирській області (відповідь Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 01 липня 2022 року за номером Г-20/105/05/48-2022) здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, та військової служби за контрактом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" грошового забезпечення згідно вислуги років в обчисленні 24 роки 06 місяців 04 дні із зарахуванням періоду є пільговому обчисленні відповідно Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року по справі №240/38882021/2) станом на 27 квітня 2021 року;
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Житомирській області ( відповідь Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 04 липня 2022 року за номером «Г"( буква написана нерозбірливо)-50/29/105/05-2022) здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» одноразової вихідної допомоги при звільненні, із зарахуванням періоду в пільговому обчисленні 24 роки 06 місяців 04 дні відповідно Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року по справі № 240/38882021/21;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області (відповідь Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 01 липня 2022 року за номером Г-20/105/05/48-2022) здійснити перерахунок відповідно до статі 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту З постанови Кабінету Міністрів України віл 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» грошового забезпечення згідно вислуги років в обчисленні 24 роки 06 місяців 04 дні із зарахуванням періоду в пільговому обчисленні відповідно Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року по справі № 240/38882021/21 станом на 27 квітня 2021 року та направити зазначений оновлений наказ з грошовим атестатом та довідкою про додаткові види грошового забезпечення з документами, необхідними для призначення та перерахунку пенсії ( за вислугу років суми які я мав би отримати, якщо б звільнився б зі своєї посади та у відповідному званні в цей період, та вказані виплати, які отримували працівники Національної поліції ) згідно вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області, виплатити несплачену компенсацію за невикористану відпустку у зв'язку з перерахунком вислуги років та індексацію на вказані виплати ;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області (відповідь Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 04 липня 2022 року за номером «Г"(буква написана нерозбірливо)-50/29/105/05- 2022) здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги значення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. поліцейським та членам їхніх сімей» одноразової вихідної допомоги при звільненні, із зарахуванням періоду в пільговому обчисленні 24 роки 06 місяців 04 дні відповідно Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022
В обгрунтування позовних вимог вказано, що в період часу з 2001 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а в період часу з 07.11.2015 року по 29 квітня 2016 року проходив службу ГУНП в Житомирській області.
Позивачем 16.06.2022 року було подано заяву до Головного управління Національної поліції в Житомирській області стосовно того, що Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.05.2022 по справі 240/38820/21 зобов'язано ГУ Пенсійного фонду України у Житомирській області призначити з 27.04.2021 пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка становить 24 роки 06 місяців 04 дні та з проханням направити на мою адресу та до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області дані для обчислення та нарахування мені пенсії з вказаного періоду, з урахування грошового забезпечення, яке враховується при обчислені пенсії (посадовий оклад, оклад за військове звання, вислугу років, індексацію та інше) станом на 27.04.2021, суми які позивач мав би отримати, якщо б звільнився б зі своєї посади та у відповідному званні в цей період, та вказані виплати отримували працівники Національної поліції.
ГУНП в Житомирській області позивачу була направлена відповідь від 01 липня 2022 року за номером Г-20/105/05/48-2022, що грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, які виготовлялись при звільненні зі служби в 2016 році знаходяться у пенсійній справі, крім того надбавка за стаж служби в поліції від 16 до 19 років встановлюється у розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.
Крім цього 16.06.2022 року позивачем було подано заяву до ГУНП в Житомирській області стосовно того, що Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.05.2022 по справі № 240/38820/21 зобов'язано ГУПФ України у Житомирській області призначити позивачу з 27.04.2021 пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області 04 липня 2022 року позивачу була направлена відповідь за номером Г-50/29/105/05-2022 про те що позивачу було нараховано та виплачено одноразову допомогу за 17 років календарної служби та підстав для перерахунку її не має.
Вважаючи дії відповідача незаконними, такими, що порушують чинне законодавство позивач звернувся до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Головне управління національної поліції України в Житомирській області направило відзив на позовні вимоги, в якому просить відмовити у задоволенні позову позивача.
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач в період часу з 2001 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а в період часу з 07.11.2015 року по 29 квітня 2016 року проходив службу ГУНП в Житомирській області. Наказом ГУНП в Житомирській області №79 о/с від 29.04.2016 ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції на підставі п.2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) Закону України «Про національну поліцію».
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 27 липня 2016 року по справі №806/875/16 було зобов'язано ГУНП в Житомирській області зарахувати позивачу вислугу років в пільговому обчисленні за період з 05.08.2011 по 28.12.2014 (час роботи в зоні гарантованого добровільного відселення).
На виконання вказаної постанови суду, ГУНП в Житомирській області 25.08.2016 року видано наказ №195 о/сё яким зокрема внесено зміни до наказу № 79 о/с від 29.04 2016, про зарахування позивачу на день звільнення пільгової вислуги 24 роки 06 місяців 04 дні, у календарному обчисленні 17 років 08 місяців 04 дні.
В подальшому позивач звернувся до суду про зобов'язання ГУ Пенсійного фонду України у Житомирській області призначити з 27.04.2021 пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка становить 24 роки 06 місяців 04 дні.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року по справі № 240/38820/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області призначити позивачу з 27 квітня 2021 року пенсію за вислугою років, яка становить 24 роки 06 місяців 04 дні, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених коштів.
16.06.2022 року позивачем подано заяву до ГУНП в Житомирській області з проханням направити на його адресу та до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області дані для обчислення та нарахування пенсії з вказаного періоду, з урахування грошового забезпечення, яке враховується при обчислені пенсії (посадовий оклад, оклад за військове звання, вислугу років, індексацію та інше) станом на 27.04.2021, суми які позивач мав би отримати, якщо б звільнився б зі своєї посади та у відповідному званні в цей період, та вказані виплати отримували працівники Національної поліції.
ГУНП в Житомирській області надано відповідь від 01.07.2022 року за № Г-20/105/05/48-2022, гідно якої позивача повідомлено норми відповідності яких позивачу здійснено нарахування грошового забезпечення та повідомлено, що грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби , які виготовлялись при звільненні зі служби в 2016 році знаходяться у пенсійній справі.
Крім цього, позивачем 16.06.2022 року було подано заяву до ГУНП в Житомирській області стосовно того, що Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.05.2022 по справі № 240/38820/21 зобов'язано ГУПФ України у Житомирській області призначити йому з 27.04.2021 пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка становить 24 роки 06 місяців 04 дні (пільгова) та фактично на момент звільнення було нараховано та виплачено вихідну допомогу при звільненні поліцейського за 17 років 08 місяців 26 днів (календарну) та здійснити перерахунок та провести виплату вихідної допомоги, яка обчислена вище вказаним Рішенням суду та становить 24 роки 06 місяців 04 дні (тобто по пільговій вислузі).
ГУНП в Житомирській області 04 липня 2022 року направлено відповідь №Г-50/29/105/05-2022, якою повідомлено про те, що позивачу нараховано та виплачено одноразову допомогу за 17 років календарної служби та підстав для перерахунку не має.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-XII передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Згідно з ст. 10 Закону № 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (далі - ПФУ).
Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон України "Про Національну поліцію").
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 цього Закону, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до наказу ГУНП в Житомирській області № 79 о/с від 29.04 2016 (зі змінами наказ від 25.08.2016 року №195 о/с) вислуга років на день звільнення позивача складає - у календарному обчисленні 17 років 08 місяців 04 дні, у пільговому обчисленні 24 роки 06 місяців 04 дні.
Відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частиною 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Слід зазначити, що ч. 3. ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» вказано, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Згідно із частиною третьою статті 93 Закону N 580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову N 988, яка набрала чинності 02.12.2015, та пунктом 5 якої визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.
При цьому, пунктом 7 постанови №988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 N 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" (далі - Порядок N 260) відповідно до статті 94 Закону N 580-VIII, Постанови N 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.
Пунктом 3 розділу II Порядку N 260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно додатком 11 до постанови N 988.
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.
Крім того, Верховний Суд у справі № 320/12166/20 констатував, що питання обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки врегульовано положеннями частини другої статті 78 Закону № 580-VIII, а положення пунктів 1, 3 Постанови N 393 не регулюють цих питань.
Верховний Суд підкреслив, що "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" було затверджено Кабінетом Міністрів України постановою № 393 на виконання вимог Закону № 2262-XII.
Своєю чергою, згідно преамбули Закону № 2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Статтею 12 Закону № 2262-XII встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких в є наявність певної вислуги років.
Стаття 17-1 Закону № 2262-XII передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, пункт 1 Постанови № 393 визначає види служби, які зараховуються до вислуги років для призначення відповідно до Закону N 2262-XII пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
При цьому, за висновком Верховного Суду у справі №320/12166/20, Постанова № 393 не є нормативним актом в розумінні частини четвертої статті 78 Закону № 580-VIII, який визначає правила обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, як на тому наполягає позивач, оскільки вона прийнята на виконання Закону № 2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Верховним Судом сформовано висновок щодо доцільності застосування вказаних положень при вирішенні питання щодо обчислення означеного стажу, визначеного частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII, згідно якого положення пункту 2 цієї Постанови застосуванню не підлягають, оскільки вони можуть бути застосовані для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років (постанови від 19.11.2019 у справі N 520/903/19, від 31.03.2020 у справі N 520/2067/19, від 22.07.2020 у справі N 520/5960/19, від 13.08.2020 у справі N 820/6656/16 та від 15.12.2021 у справі N 520/11545/19).
Положення статті 12 Закону № 2262-XII та пунктів 1, 3 Постанови № 393 не регулюють питання, передбачені частиною другої статті 78 Закону № 580-VIII щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
При цьому делегування частиною 4 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені ч. 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію".
Таких висновків Верховний Суд дійшов на підставі аналізу норм права, які врегульовують спірні відносини, що склалися між сторонами, а саме Закону № 580-VIII, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Вказані правові висновки щодо застосування вищевказаних норм права у подібних правовідносинах сформовані, зокрема у постановах Верховного Суду від 22.02.2023 у справі № 320/12166/20, від 28.02.2023 № 260/7359/21, № 520/903/19 від 19.11.2019 року які є релевантними до обставин цієї справи та підлягають врахуванню.
Враховуючи викладене, правові підстави для обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки та перерахунку грошового забезпечення на пільгових умовах до календарної вислуги років відсутні.
Щодо здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні із зарахуванням періоду в пільгового обчислення 24 роки 06 місяців 04 дні, то судом враховане наступне.
Нарахування та виплата одноразової грошової допомоги при звільненні передбачена нормами Закону України «Про Національну поліцію», Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (надалі - Порядок № 260), Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII (надалі - № 2262-XII) та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей та членам їхніх сімей (далі Постанова № 393).
Відповідно до норми абзацу другого пункту 10 постанови № 393, яка кореспондується з частиною першою статті 9 Закону № 2262-XII передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби: які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
В розумінні вимог ст.9 Закону № 2262-XII вказана одноразова грошова допомога особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є складовою гарантії їхнього конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 3 Розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Разом з тим, Наказом МВС №539 розділ VI Порядку №260 доповнено: Згідно п. 1 розділу VI Наказу № 260,поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Також, п. 6 розділу VI Наказу № 260 передбачено, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що вказана позовна вимога є фактично похідною від позовної вимоги про здійснення перерахунку та зарахування позивачу стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, а тому також задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, правові підстави для здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні із зарахуванням періоду в пільгового обчислення 24 роки 06 місяців 04 дні відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем не було доведено в судовому порядку належними та допустимими доказами правомірність своїх вимог, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління національної поліції України в Житомирській області (вул. Старий Бульвар, 5/37,Житомир,10008, код ЄДРПОУ 40108625) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова