19 лютого 2024 рокуСправа №160/29548/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лозицької І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та скасувати рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність та скасувати рішення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» щодо відмови включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення в розмірі, виплаченому за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року, оформлене листом від 10.10.2023 р. за 33/24-3429;
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (що враховується третьою особою - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії), з урахуванням індексації грошового забезпечення, шляхом включення до неї окремим рядком складової грошового забезпечення - індексації, в розмірі, виплаченому за прирівняною посадою поліцейського, за листопад 2019 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивач 04.11.2023 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив скласти та подати до ГУ ПФУ в Дніпропетровської області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням положень Постанови КабМіну України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КабМіну України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов'язковим зазначенням (надбавки, доплати, підвищення) станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського, та в довідку включити окремим рядком складову грошового забезпечення «індексація» в розмірі, виплаченому станом на 19 листопада 2019 року. Відповідач за № 33/24/С-3041 від 12.09.2023 року направив довідку про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою, але не включив окремим рядком складову грошового забезпечення «індексація», як позивач просив. 02.10.2023 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій просив подати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням індексації за 2019 рік. Листом від 10.10.2023 року відповідач повідомив про відсутність законних підстав для надання довідки з урахуванням індексації, зазначив в обґрунтування, що індексація грошового забезпечення не є складової грошового забезпечення, яке вказується в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач був вимушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Ухвалою суду від 14.11.2023 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а також встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов та докази на його обґрунтування.
Відповідач, у встановлений судом строк, своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, причини неподання відзиву на позовну заяву суду не повідомив.
Третя особа, у встановлений судом строк, своїм процесуальним правом на подання пояснень на позовну заяву не скористалась, причини неподання пояснень на позовну заяву суду не повідомила.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, прийшов до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
04.11.2023 року позивач надіслав відповідачу заяву, в якій просив скласти та подати оновлену довідку до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов'язковим зазначенням відомостей по всі розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського та в довідку включити наступні відомості: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби в поліції; надбавку за специфічні умови проходження служби; премію; надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавку за службу в умовах режимних обмежень; окремим рядком складову грошового забезпечення «індексація», в розмірі виплаченому станом на 19.11.2019 року, з дати виникнення права на перерахунок, за прирівняною посадою поліцейського.
Листом від 12.09.2023 року № 33/24-3041 позивача повідомлено про підготовку та надіслання до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки.
02.10.2023 року позивач надіслав заяву, в якій просив скласти та подати оновлену довідку до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов'язковим зазначенням відомостей по всі розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського.
Також позивач просив включити окремим рядком складову грошового забезпечення «індексація» в розмірі, виплаченому станом на листопад 2019 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок, за прирівняною посадою «старшина».
Листом від 10.10.2023 року № 33/24-3429 Сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області повідомив позивача, що на підставі його заяви виготовлена довідка від 11.09.2023 року. Індексація грошового забезпечення в переліку, визначеному ст. 43 Закону № 2262-ХІІ не зазначена та обчислення пенсій з її урахуванням не передбачено. Також позивачу роз'яснено, що індексація грошового забезпечення не є грошовим забезпеченням, і підстав для надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за листопад 2019 року з урахуванням індексації законних підстав не має.
Отже, спір між сторонами виник з підстав не включення до довідки про грошове забезпечення відомостей про індексацію.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із положеннями частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії та оплата праці (грошове забезпечення).
Верховний Суд у постанові № 480/11090/21 від 21.06.2023 року зазначив, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення».
З посиланням на усталену практику в подібних правовідносинах, що були предметом розгляду Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.04.2019 року у справі №638/9697/17, від 15.04.2019 року у справі №522/9659/16-а, від 30.09.2019 року у справі № 751/4349/16-а, від 30.12.2020 року у справі №359/8843/16-а, від 08.02.2021 року у справі № 820/4963/18, від 17.05.2021 року у справі № 552/4951/17, від 26.08.2021 року у справі №240/7853/19, від 06.04.2023 року у справі № 560/9664/21, Верховний Суд дійшов висновку, що особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.
Так, позивачем до позовної заяви доданий лист Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області від 12.09.2023 року № 33-24-3041, в якому зазначено про підготовку та надіслання до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення від 11.09.2023 року № 33/24/С-10687.
З цієї довідки вбачаються наступні складові: посадовий оклад 1900грн.; оклад за спеціальне звання 1000грн.; надбавка за стаж служби в поліції (відсоток посадового окладу з урахуванням окладу за звання) 40%- 1160грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції ( відсоток посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 40%- 1624грн.; премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 185,33% - 10534,16грн. 16коп., а всього 16218грн. 16коп.
Отже, ця довідка не містить інформації про розмір індексації грошового забезпечення поліцейських Національної поліції за прирівняною посадою поліцейського старший оперуповноважений в особливо важливих справах (апарат ГУНП), що є порушенням права позивача, враховуючи вищевказану практику Верховного Суду.
На підставі викладеного вище, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність та скасувати рішення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» щодо відмови включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення в розмірі, виплаченому за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року, оформлене листом від 10.10.2023 р. за 33/24-3429 та зобов'язати зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (що враховується третьою особою - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії), з урахуванням індексації грошового забезпечення, шляхом включення до неї окремим рядком складової грошового забезпечення - індексації, в розмірі, виплаченому за прирівняною посадою поліцейського, за листопад 2019 року.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи задоволення позовних вимог, стягненню з Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» підлягає сума 1 073,60 грн., сплата яких підтверджується квитанцією № 23 від 02.11.2023 р., яка міститься в матеріалах справи.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та скасувати рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність та скасувати рішення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» щодо відмови включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення в розмірі, виплаченому за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року, оформлене листом від 10.10.2023 р. за 33/24-3429.
Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (що враховується третьою особою - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії), з урахуванням індексації грошового забезпечення, шляхом включення до неї окремим рядком складової грошового забезпечення - індексації, в розмірі, виплаченому за прирівняною посадою поліцейського, за листопад 2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» за рахунок бюджетних асигнувань (49045, м. Дніпро, вул. Полігонна, 16, код ЄДРПОУ 08805223) судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1 073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька