Постанова від 19.02.2024 по справі 420/13695/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/13695/23

Перша інстанція: суддя Іванов Е.А.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Осіпова Ю.В.,

- Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмовити та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

14 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:

- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області у призначенні позивачу законної пенсії державного службовця на підставі довідки від 28.04.2021 року №Т-931/60-04-01-84/269, виданої Департаментом фінансів Одеської обласної державної адміністрації, та установити місячну пенсію у сумі 22769,82 грн без обмежень. Виплату новопризначеної пенсії провести з 1 травня 2021 року по нинішній час із бюджету Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області в місячний термін;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області призначити позивачу законну пенсію державного службовця на підставі довідки від 28.04.2021 року №Т-931/60-04-01-84/269, виданої Департаментом фінансів Одеської обласної державної адміністрації, та установити місячну пенсію у сумі 22769,82 грн без обмежень;

- зобов'язати відповідача виплату провести виходячи з усіх сум складових заробітної плати з урахуванням вже отриманих сум пенсії та з нарахуванням компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з несвоєчасною їх виплатою;

- призначити суму за нанесену шкоду здоров'ю 250 тис грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що починаючи з 12.12.1996 року він отримує пенсію за віком, призначену на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» із розрахунку 82% від заробітної плати. Позивач отримав довідку Департаменту фінансів Одеської обласної державної адміністрації про заробітну плату від 28.04.2021 року №Т-931/60-04-01-84/269, з якою звернувся до пенсійного органу для перерахунку призначеної пенсії. Водночас відповідачем, на переконання ОСОБА_1 , безпідставно та незаконно відмовлено у задоволенні його заяви про перерахунок пенсії.

Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що законні підстави для перерахунку пенсії, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723 відсутні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги. Зокрема, апелянт наголосив, що суд першої інстанції розглянув лише відмову пенсійного фонду в проведенні перерахунку пенсії, в той час як позивач звертався до суду з цим позовом також у зв'язку із порушенням Кримінального кодексу України та з метою забезпечення виконання рішення Приморського районного суду м.Одеси від 20.09.2001 року.

Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, у зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлені та з матеріалів справи вбачаються наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 05.12.1996 року отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, що підтверджується протоколом.

Рішення Приморського районного суду м.Одеси від 20 вересня 2001 року, зокрема, зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації перерахувати призначену позивачу пенсію з 01 грудня 1999 року, з щомісячною виплатою пенсії у розмірі 514 грн.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з грудня 2021 року становить 7467,54 грн.

11.05.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 28.04.2021 року № Т-931/60-04-01-84/269, виданих Департаментом фінансів Одеської обласної державної адміністрації.

Згідно змісту вищевказаної довідки вона видана на підставі постанови Кабінету міністрів України №15 від 18.01.2017 «Питання оплати праці працівників державних органів» (а.с.24).

Листом від 21.05.2021 року №8135-8028/т-02/8-1500/21 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви, та зауважено, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються зокрема відповідно до Закону №3723. На цій підставі з 01.06.2015 року пенсії, призначені в порядку та на умовах, визначених Законом №3723, не перераховуються.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, позаяк чинне законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Частина 1 статті 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апарати визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Стаття 37 Закону №3723-ХІІ, на підставі якої позивачу призначено пенсію у 1996 році, визначала умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців.

Стаття 37-1 Закону визначала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Так, частина 1 статті 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно пунктів 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена за Законом № 3723-XII, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Проте, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, яким стаття 37-1 Закону №3723-XII викладена у новій редакції, яка встановлює, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, як станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, так і станом на час звернення до суду з цим позовом, положення статті 37-1 Закону №3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовані.

Водночас питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесене до відання Кабінету Міністрів України.

Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України був передбачений згаданою вище постановою № 865.

Однак, з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - постанова №1013) з постанови № 865 виключений пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам), а пункт 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінений.

З 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови № 1013 та у зв'язку з набранням у чинності Законом №889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, на підставі статті 37 Закону №3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Наведений висновок суду першої інстанції відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 23.01.2018 у справі №745/458/16-а, від 13.02.2018 у справі № 697/2282/17, від 21.02.2018 у справі №638/19513/16-а та від 05.03.2019 у справі № 226/1478/16-а, від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17. Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачена можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у пенсійного органу не має правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Суд першої інстанції вірно звернув увагу на рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022 у справі № 3-132/2018 (5462/17), яким визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), підпункт 1 пункту 2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII зі змінами, колегія суддів зазначає таке.

Так, абзац другий резолютивної частини даного рішення встановлює, що підпункт 1 пункту 2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 зі змінами.

Однак, слід врахувати, що як на час розгляду справи в суді першої інстанції, так і на час вирішення справи судом апеляційної інстанції, воєнний стан запроваджений в Україні з 24 лютого 2022 року неодноразово продовжений та досі діє.

Таким чином, рішення Конституційного Суду України, станом на сьогодні, не змінює нормативно-правого регулювання спірних правовідносин та не дає підстав для висновку про наявність підстав для проведення органом Пенсійного фонду перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців.

Щодо доводів апелянта, що суд першої інстанції не розглянув його вимоги про порушення Кримінального кодексу України та з метою забезпечення виконання рішення Приморського районного суду м.Одеси від 20.09.2001 року, колегія суддів наголошує, що такі вимоги не були заявлені ОСОБА_1 в прохальній частині позовної заяви.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу ОСОБА_1 , що суд адміністративної юрисдикції не має повноважень на вирішення порушень органами державної влади приписів Кримінального кодексу України.

Крім того, якщо позивач вважає, що пенсійним органом неналежно виконується рішення суду, він може звернутись або до суду, який ухвалив це рішення в порядку ст.382, ст.383 КАС України або до виконавчої служби. В даному ж випадку вірним є доводи відповідача, що довідка Департаменту фінансів Одеської обласної державної адміністрації про заробітну плату від 28.04.2021 року №Т-931/60-04-01-84/269 не була предметом дослідження під час ухвалення рішення Приморським районним судом м.Одеси у 2001 році.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 31 серпня 2023 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: Ю.В.Осіпов

Суддя: В.О.Скрипченко