Справа № 560/21433/23
іменем України
19 лютого 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області щодо відмови в переведенні на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ з 23.07.2021 року на підставі довідок про складові заробітної плати станом на червень, липень 2021 року за №40/08-60/2023 від 12.06.2023 року та за №40/08-61/2023 від 12.06.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ з 23.07.2021 року на підставі довідок про складові заробітної плати станом на червень, липень 2021 року за №40/08-60/2023 від 12.06.2023 року та за №40/08-61/2023 від 12.06.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на неврахування відповідачем довідок про заробітну плату під час призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що оскільки рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі №560/17837/21 та від 22.05.2023 у справі №560/2292/23 не місять зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, тому врахування довідок при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" виходить за межі повноважень покладених судовим рішенням зобов'язань. Вказує, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі №560/17837/21 та від 22.05.2023 у справі №560/2292/23 виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в повному обсязі та в межах наданих повноважень.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 18.12.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою від 05.02.2024 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 та інформацію стосовно переведення позивачки з 23.07.2021 року на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи (рішення про переведення/не переведення).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просило розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з'ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, та з 31.05.2017 отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі 560/17837/21, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2022, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ з 23.07.2021 року.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі 560/17837/21 позивачці з 23.07.2021 проведено розрахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". В результаті проведеного розрахунку розмір пенсії по інвалідності позивачки згідно Закону України "Про державну службу" з 23.07.2021 склав 1854 грн, що є менше від розміру пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (3678,25 грн).
Листом від 19.12.2022 №2200-0305-8/80498 позивачку повідомлено, що виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі 560/17837/21 є недоцільним.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 у справі 560/2292/23, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 01.08.1988 року по 10.04.1990 року на посаді економіста Хмельницького обласного управління Промбудбанку СРСР, та з 10.04.1990 року по 01.12.1990 року на посаді економіста Летичівського відділення Агропромбудбанку СРСР. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 25.01.2023 року № 968100130565, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 у справі №560/2292/23 до стажу державної служби позивачці зараховано періоди роботи з 01.08.1988 по 10.04.1990, з 10.04.1990 по 01.12.1990.
11.10.2023 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою щодо виконання рішень суду у справі 560/17837/21 та №560/2292/23.
Листом від 02.11.2023 №15669-14855/Б-03/8-2200/23 відповідач повідомив, що оскільки рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі №560/17837/21 та від 22.05.2023 у справі №560/2292/23 не містять зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, тому врахування довідок при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" виходить за межі покладених судовим рішенням зобов'язань. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі №560/17837/21 та від 22.05.2023 у справі №560/2292/23 виконано в повному обсязі та в межах наданих повноважень.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Згідно з пунктом 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Порядок призначення пенсії за Законом України "Про державну службу" регулюється цим Законом.
Згідно з пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII", для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами статті 37 Закону №3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У статті 37 Закону № 3723-XII також зазначено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ані Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII), ані Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-XII), ані Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), не передбачена можливість призначення пенсії державного службовця без урахування довідок про заробітну плату.
Натомість чинне законодавство передбачає урахування заробітку на підставі відповідних довідок (пункт 5 Порядку № 622).
Суд вказує, що у разі наявності, на думку відповідача, підстав для неврахування наданих позивачкою довідок про заробітну плату, відповідач повинен був їх навести та запропонувати позивачці виправити їхні недоліки, подати інші довідки тощо.
У листі від 02.11.2023 №15669-14855/Б-03/8-2200/23 відповідач не посилається на певні недоліки довідок та не наводить інших мотивів їх неврахування, крім тих, що суд не зобов'язував їх урахувати. Відповідач також не пропонував позивачці подати інші довідки, не витребував їх самостійно.
Розмір пенсії державного службовця визначається шляхом отримання добутку заробітку та відсотка заробітку. Якщо відповідач не враховує наявні у нього довідки про заробітну плату, він не має даних про суму заробітку, відсоток від якого становитиме пенсія. Тому призначення пенсії без урахування довідок про заробітну плату позбавлене як законодавчого, так і логічного підґрунтя.
Відсутність у резолютивній частині рішень суду від 30.05.2022 у справі №560/17837/21 та від 22.05.2023 у справі №560/2292/23 вказівки на конкретні довідки, на підставі яких відповідач повинен обчислити заробіток позивачки для розрахунку пенсії, не позбавляє відповідача повноважень та обов'язків належно визначити такий заробіток, керуючись чинним законодавством у галузі пенсійного забезпечення.
Вказаного вище висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у справі №560/6387/23.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не врахував довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, від 12.06.2023 №40/08-60/2023 та №40/08-61/2023 для цілей призначення позивачці пенсії за Законом України "Про державну службу".
Суд вказує, що відповідач повинен був надати фахову оцінку наданих позивачкою довідок про заробітну плату відповідно до своїх повноважень як державного органу на предмет відповідності чинному законодавству та або врахувати заробіток позивачки на їх підставі (у разі їх відповідності вимогам закону), або запропонувати позивачці подати інші довідки та роз'яснити підстави невідповідності наданих довідок (у разі виявлення невідповідності). Так само відповідач мав повноваження на самостійне витребування довідок про заробітну плату позивачки.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Суд ухвалою від 05.02.2024 витребовував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 та інформацію стосовно переведення позивачки з 23.07.2021 року на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи (рішення про переведення/не переведення).
Однак, від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду жодних документів не надходило.
Згідно із п. 6 ст. 77 КАС України якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
У справі відсутні докази та будь-які аргументи на підтвердження того, що спірні довідки не відповідають чинному законодавству або з інших законних і логічних причин не можуть бути враховані для обчислення заробітку позивачки для цілей визначення розміру пенсії.
Матеріали справи свідчать, що єдиною підставою неврахування відповідачем спірних довідок є відсутність вказівки на обов'язковість їх врахування у рішенні суду від 30.05.2022 у справі №560/17837/21 та від 22.05.2023 у справі №560/2292/23.
За таких обставин наявні підставі для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України "Про державну службу" з 23.07.2021 року на підставі довідок про складові заробітної плати від 12.06.2023 №40/08-60/2023 та №40/08-61/2023 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України "Про державну службу" з 23.07.2021 року на підставі довідок про складові заробітної плати від 12.06.2023 №40/08-60/2023 та №40/08-61/2023.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки позивачка була звільнена від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України "Про державну службу" з 23.07.2021 року на підставі довідок про складові заробітної плати від 12.06.2023 №40/08-60/2023 та №40/08-61/2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України "Про державну службу" з 23.07.2021 року на підставі довідок про складові заробітної плати від 12.06.2023 №40/08-60/2023 та №40/08-61/2023.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап