Справа №760/2276/24
1-кс/760/1609/24
31 січня 2024 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській ОСОБА_5 погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_6 , за матеріалами досудового розслідування внесеного в ЄРДР за номером № 22023101110000123 від 24.01.2023, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м.Первомайськ Луганської області, не одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою:
АДРЕСА_1 , раніше не судимого, -
який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України, -
Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023101110000123 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.01.2023, за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України, а також за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2, ч. 1 ст. 258-3, ст. 227 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 25.01.2023 у громадянина України ОСОБА_7 , який перебував на тимчасово окупованій території м. Луганськ Луганської області та достовірно знав, що з 11 травня 2014 року підрозділами збройних сил РФ та інших військових формувань РФ здійснено незаконну окупацію частини території Луганської області та в подальшому створено незаконні органи влади «ЛНР», розуміючи, що вказаними незаконними діями представників збройних сил РФ та створених на тимчасово окупованій території Луганської області органів влади «ЛНР» вчиняються дії, направлені на зміну меж території України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, з корисливих та політичних мотивів виник злочинний умисел, направлений на співпрацю з державою-агресором РФ та незаконними органами влади так званого псевдодержавного утворення «ЛНР», створеного, контрольованого та фінансованого РФ.
Свій злочинний умисел, спрямований на співпрацю з державою-агресором РФ та незаконними органами влади «ЛНР» ОСОБА_7 реалізував шляхом провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором РФ, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, вчиненого за попередньою змовою групою осіб з громадянами України ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за наступних обставин.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 2015 року, у невстановленому місці, ОСОБА_9 вступив у злочинну змову з громадянином України ОСОБА_10 , спільно з якими розробив план спільних злочинних дій, які полягали в організації та провадженні господарської діяльності, пов'язаної із закупівлею та подальшою реалізацією (збутом) продукції у вигляді автомобільних дисків, гумових покришок та шин, а також акумуляторів на тимчасово окупованій території Луганської області України.
В подальшому, реалізуючи раніше узгоджений план злочинних дій, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 відповідно до законодавства псевдодержавного утворення «ЛНР» зареєстрували у встановленому незаконними органами влади «ЛНР» порядку господарські підприємства ТОВ «Лугашина» (реєстраційний номер 61104050), ТОВ «Торговий дім «Лугашина» (реєстраційний номер 61137411) та ТОВ «Автошина» (реєстраційний номер 61143469).
Так, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 у незаконному органі влади «ЛНР» так званому «Департаменті державної реєстрації Міністерства юстиції Луганської народної республіки» 19.02.2015 зареєстровано юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Лугашина» та отримано свідоцтво № 11-0000405/2015 «Про державну реєстрацію юридичної особи».
Також, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 19.11.2018 у незаконному органі влади «ЛНР» так званій «Міжрайонній інспекції федеральної податкової служби №1 по Луганській народній республіці» зареєстровано юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім» Лугашина» та отримано свідоцтво № 11-0003741/2018 «Про державну реєстрацію юридичної особи».
Крім того, 28.04.2022 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 у незаконному органі влади «ЛНР» так званому «відділі державної реєстрації юридичних осіб - підприємців Луганського міського управління юстиції міністерства юстиції Луганської народної республіки» зареєстровано юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Автошина» та отримано свідоцтво № 11-0004346/2022 «Про державну реєстрацію юридичної особи».
В подальшому, на виконання раніше досягнутої домовленості, у 2015 році (точні дата та час в ході досудового розслідування не встановлені) ОСОБА_10 призначено на посаду директора ТОВ «Лугашина» (реєстраційний номер 61104050).
Відповідно до розробленого плану злочинних дій на ОСОБА_9 , як засновника ТОВ «Лугашина» (реєстраційний номер 61104050), ТОВ «Торговий дім «Лугашина» (реєстраційний номер 61137411) та ТОВ «Автошина» (реєстраційний номер 61143469) покладається загальне керівництво діяльністю вказаних господарських підприємств та координація дій всіх співучасників.
У свою чергу до обов'язків ОСОБА_10 входить організація виконання вказівок ОСОБА_9 та забезпечення здійснення діяльності вказаних суб'єктів господарювання на тимчасово окупованій території Луганської області у взаємодії з державою-агресором РФ, незаконними органами влади та окупаційною адміністрацією «ЛНР», безпосередня реалізація продукції, оброблення та формування замовлень, ведення господарсько-фінансової звітності підприємств, підписання укладених угод.
Разом з цим, на виконання спільного злочинного умислу направленого на співпрацю з державою-агресором та незаконними органами влади «ЛНР» ОСОБА_9 та ОСОБА_10 налагодили стійкі робочі та ідеологічні зв'язки з представниками незаконних органів влади та місцевої окупаційної адміністрації та досягнули з ними домовленостей, щодо постачання продукції до вказаних відомств, забезпечивши тим самим безперервну та безперешкодну діяльність ТОВ «Лугашина», ТОВ «Торговий дім «Лугашина» та ТОВ «Автошина» на тимчасово окупованій території Луганської області.
Так, між ТОВ «Лугашина» в особі директора ОСОБА_10 та так званим «міністерством державної безпеки» «ЛНР» в особі «заступника міністра» укладено договори про поставки товару на території «ЛНР»: договір № 22/06/17 від 22.06.2017 між ТОВ «Лугашина» та «Міністерством державної безпеки» «ЛНР» на поставку товару: автомобільні шини та акумулятори на суму 72760 російських рублів 00 копійок; договір № 11/02/19-1 від 11.02.2019 між ТОВ «Лугашина» та «Міністерством державної безпеки» «ЛНР» на поставку товару: автомобільні акумулятори на суму 2 652 російських рублів 00 копійок; договір № 31 (або 81) від 14.06.2021 між ТОВ «Лугашина» та «Міністерством державної безпеки» «ЛНР» на поставку товару: автомобільні шини на суму 16240 російських рублів 00 копійок.
У подальшому ОСОБА_9 та ОСОБА_10 будучи обізнаними про те, що 30 вересня 2022 року законодавчими органами РФ до складу Російської Федерації включено території Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей і розуміючи, що для подальшого ведення господарської діяльності на території Луганської області необхідно перереєструвати підприємства за законодавством Російської Федерації, прийняли рішення про подання документів для реєстрації ТОВ «Лугашина» (реєстраційний номер 61104050), ТОВ «Торговий дім «Лугашина» (реєстраційний номер 61137411) та ТОВ «Автошина» (реєстраційний номер 61143469) у єдиному державному реєстрі юридичних осіб - «ЄГРЮЛ».
Так, продовжуючи реалізацію злочинного наміру, спрямованого на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, ОСОБА_9 діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_10 , діючи умисно у невстановлені час та місці але не пізніше 29.11.2022 подали документи до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області так званої «Міжрайонної інспекції федеральної податкової служби № 1 по Луганській народній республіці» для реєстрації ТОВ «Лугашина» (реєстраційний номер 61104050), ТОВ «Торговий дім «Лугашина» (реєстраційний номер 61137411) та ТОВ «Автошина» (реєстраційний номер 61143469) у єдиному державному реєстрі юридичних осіб РФ - «ЄГРЮЛ».
В подальшому, на підставі поданих ОСОБА_9 та ОСОБА_10 документів незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території Луганської області, так званою «Міжрайонною інспекцією федеральної податкової служби № 1 по Луганській народній республіці», 29.11.2022 здійснено перереєстрацію підприємства ТОВ «Торговий дім «Лугашина» (реєстраційний номер 61137411) та присвоєно новий індивідуальний податковий номер - 9403001170, та основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400001654.
25.01.2023 «Міжрайонною інспекцією федеральної податкової служби № 1 по Луганській народній республіці» здійснено перереєстрацію підприємства ТОВ «Лугашина» (реєстраційний номер 94030001236) та присвоєно новий індивідуальний податковий номер - 9403024064, та основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400002050.
01.02.2023 «Міжрайонною інспекцією федеральної податкової служби №1 по Луганській народній республіці» здійснено перереєстрацію підприємства ТОВ «Автошина» (реєстраційний номер 61143469) та присвоєно новий індивідуальний податковий номер - 9403024064, та основний держаний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400098245.
Основними видами діяльності вказаних підприємств зазначені: оптова торгівля автомобільними деталями, вузлами та засобами.
Таким чином ОСОБА_9 та ОСОБА_10 легалізували діяльність підприємств ТОВ «Лугашина» (основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400002050), ТОВ «Торговий дім «Лугашина» (основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400001654), ТОВ «Автошина» (основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400098245), для провадження господарської діяльності на тимчасово окупованій території Луганської області відповідно до законодавства держави-агресора РФ.
В подальшому, в невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 25.01.2023 року продовжуючи реалізацію злочинного умислу, спрямованого на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора ОСОБА_9 та ОСОБА_10 з метою продовження господарської діяльності ТОВ «Лугашина» (основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400002050), досягли попередньої змови з громадянином України ОСОБА_7 , про призначення останнього на посаду директора ТОВ «Лугашина».
В свою чергу ОСОБА_7 , усвідомлюючи факт здійснення відкритої збройної агресії РФ проти України, а також те, що товариство ТОВ «Лугашина» (1229400002050) провадить господарську діяльність на тимчасово окупованій території Луганської області у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, а також те, що вказані дії є незаконними, оскільки вчиняються всупереч чинного законодавства України, надав свою добровільну згоду на призначення на посаду директора ТОВ «Лугашина» (основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400002050).
При цьому ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 розуміли, що провадження господарської діяльності можливе лише у взаємодії з державою-агресором та її представниками, а також незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, а також те, що вказані дії є незаконними, оскільки вчиняються всупереч чинного законодавства України.
Крім цього ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 були обізнані про те, що наслідком здійснення вказаної господарської діяльності є постачання їхніми підприємствами автомобільної продукції незаконним органам влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора, яка серед іншого, може використовуватись державою-агресором як конструктивний елемент автомобільної техніки, що застосовується в оборонно-промисловому комплексі рф при веденні агресивної війни проти України.
Продовжуючи реалізацію спільного між співучасниками умислу, спрямованого на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора ОСОБА_7 в період часу з 25.01.2023 по липень 2023 року (точний час в ході досудового розслідування не встановлено) перебуваючи на посаді директора ТОВ «Лугашина» (1229400002050), будучи фактичним керівником вказаного підприємства, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , знаходячись на тимчасово окупованій території Луганської області, на виконання вказівок ОСОБА_9 здійснював адміністративно-господарські функції, пов'язані з управлінням ТОВ «Лугашина», забезпечував фінансово-господарську діяльність підприємства, взаємодію з представниками незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області, безпосередню реалізацію продукції, оброблення та формування замовлень, ведення звітності, укладання та підписання угод, закупівлю товару та його доставку до місця реалізації, облаштування та підтримання належного стану торгових приміщень підприємств, а також займався пошуком джерел збуту продукції, збиранням грошових коштів, здобутих внаслідок провадження господарської діяльності.
У свою чергу ОСОБА_9 діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , у період часу не раніше 2015 року по липень 2023 року (точний час в ході досудового розслідування не встановлено) знаходячись на окупованій території Луганської області у м. Луганськ, фактично здійснював контроль за діяльністю ТОВ «Лугашина» (основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400002050), ТОВ «Торговий дім «Лугашина» (основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400001654), ТОВ «Автошина» (основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400098245), отримував фінансові прибутки від їх діяльності, розподіляв частини прибутків між співучасниками, надавав вказівки співучасникам та усував перешкоди у фінансово-господарській діяльності зазначених товариств, сприяв в організації безпосереднього узгодження питань укладання господарських угод, а також контролював їх фактичне виконання, безпосередньо контактував з представниками незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області з приводу діяльності підконтрольних йому підприємств.
18.01.2024 у рамках вказаного кримінального провадження ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України.
18.01.2024 повідомлення про підозру та повістки про виклик на 23.01.2024, 24.01.2024, 25.01.2024 було надіслано у форматі PDF з роз'ясненням на особистий номер телефону, яким користується ОСОБА_7 , в месенджері «WhatsApp» та «Telegram», однак на виклики до цього часу не з'явився, причину не явки не повідомив.
20.01.2024 у відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_7 на 23.01.2024, 24.01.2024, 25.01.2024 було опубліковано на сайті загальнодержавного засобу масової інформації - «Урядовий кур'єр», за результатами чого підозрюваний не з'явився.
22.01.2024 у відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_7 на 23.01.2024, 24.01.2024, 25.01.2024 було опубліковано на сайті «Офіс Генерального прокурора», за результатами чого підозрюваний не з'явився.
Станом на теперішній час, будь-яких відповідей на належне повідомлення про підозру до органу слідства від ОСОБА_7 не надходило, що свідчить про його умисне ухилення від органів досудового розслідування.
25.01.2024 підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголошено у розшук, про що винесено постанову про оголошення у розшук.
У вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28,
ч. 4 ст. 111-1 КК України, підозрюється: ОСОБА_7 .
Прокурор в судовому засіданні просив клопотання задовольнити з наведених у ньому підстав.
Захисник в судовому засіданні заперечував проти клопотання, просив у задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя прийшов до наступного.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 КПК України, кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У відповідності до ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Згідно п.5 ч.1 ст.176 КПК України, запобіжними заходами є: тримання під вартою.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також наявність ризиків, передбачених цим Кодексом.
В ході судового розгляду клопотання встановлено, що пред'явлена органами досудового розслідування ОСОБА_7 , який перебуває на тимчасово окупованій території, підозра ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України, відповідає вимогам ст.ст. 276-278 КПК України.
Враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі кримінального провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах дані, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 , кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», наведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Фактів і інформації, які переконливо свідчать про причетність ОСОБА_7 до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень, в клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах міститься достатньо для висновку про обґрунтованість повідомленої йому підозри.
Так, в ході судового розгляду клопотання знайшли своє підтвердження ризики переховування від органів досудового розслідування та вчинення іншого кримінального правопорушення чи продовження кримінального правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_7 , оскільки з моменту повідомлення йому про підозру пройшов незначний проміжок часу. Крім того, на даний час підозрюваний ОСОБА_7 , знаходиться на окупованій території, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, де може і надалі продовжити вчиняти аналогічне кримінальне правопорушення, або вчинити інше правопорушення, пов'язане з порушенням законів та звичаїв війни.
За таких обставин, слідчий суддя вважає доведеним існування ризиків переховування ОСОБА_7 від органів досудового розслідування та вчинення іншого кримінального правопорушення чи продовження кримінального правопорушення.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини та враховуючи особу підозрюваного, обставини вчинених ним кримінальних правопорушень, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованого йому злочину, а також ту обставину, що ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України, які він вчинив під час дії воєнного стану в Україні, тому з урахуванням наявних ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність обрання підозрюваному ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України після затримання підозрюваного ОСОБА_7 , який перебуває на окупованій території, і не пізніше як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного повинен розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
За таких обставин клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 184, 185, 193, 194, 196, 197, 199, 202, 205, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській ОСОБА_5 , погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_6 - задовольнити.
Обрати підозрюваному ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться за межами України, запобіжній захід у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України після затримання підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і не пізніше як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного повинен розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст виготовлено 05 лютого 2024 року о 17 год. 00 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1