15 лютого 2024 року
м. Хмельницький
Справа № 686/2360/23
Провадження № 22-ц/4820/272/24
Хмельницький апеляційний суд у складі колегії
суддів судової палати з розгляду цивільних справ
Ярмолюка О.І. (суддя-доповідач), Грох Л.М., Янчук Т.О.,
секретар судового засідання Чебан О.М.,
з участю представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Гучинського П.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за позовом ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду акта про порушення за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» на рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 2 листопада 2023 року,
встановив:
1.Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2023 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» (далі - АТ «Хмельницькобленерго») про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду акта про порушення.
ОСОБА_2 зазначив, що 19 липня 2022 року працівники АТ «Хмельницькобленерго» в особі Шепетівського району електричних мереж провели перевірку його житлового будинку по АДРЕСА_1 , за результатами якої був складений акт про порушення №В001156. За змістом цього акта позивачем здійснено порушення пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №312 (далі - ПРРЕЕ), а саме втручання в роботу розрахункового засобу обліку електричної енергії - лічильник №21621 тип ЕТ3В6D8НJNP показ Е1 - 14177 Е2 - 15416 Е3 - 06802 шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатора впливу постійного (змінного) або електричного поля М7373010 ХОЕ, встановленого на кожусі лічильника. Засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ відбулося 16 вересня 2022 року без повідомлення позивача, який не був присутнім на цьому засіданні. Комісія прийняла рішення про визнання правомірним акта про порушення та нарахування позивачу вартості необлікованої електричної енергії за період з 28 січня до 19 липня 2022 року (з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення) у розмірі 7887 кВт/год., а всього з урахуванням податку на додану вартість на суму 43 395 грн 55 коп. Це рішення є незаконним і безпідставним, оскільки позивач не здійснював порушення правил роздрібного ринку електричної енергії. Так, АТ «Хмельницькобленерго» не довело належними та достатніми доказами факт втручання позивача в параметри розрахункового приладу обліку з метою блокування його роботи. Натомість акт про порушення №В001156 від 19 липня 2022 року суперечить вимогам чинного законодавства та не містить усієї інформації, а також складений неуповноваженими особами з порушенням установленого порядку.
За таких обставин ОСОБА_2 просив суд визнати протиправним і скасувати рішення комісії від 16 вересня 2022 року, оформлене протоколом засідання комісії по розгляду акта про порушення №В001156 від 19 липня 2022 року, про нарахування не облікованої електричної енергії в сумі 43 395 грн 55 коп.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 2 листопада 2023 року позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ №В001156 від 19 липня 2022 року, оформлене протоколом засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 16 вересня 2022 року, про нарахування не облікованої електричної енергії в сумі 43 395 грн 55 коп.
Стягнуто з АТ «Хмельницькобленерго» на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 1 073 грн 60 коп.
Суд керувався тим, що позивачем здійснено втручання в роботу лічильника електроенергії шляхом впливу сильного магнітного поля. Акт про порушення складений уповноваженими представниками АТ «Хмельницькобленерго» у присутності ОСОБА_2 , цей акт за змістом і формою відповідає вимогам ПРРЕЕ. Водночас комісія розглянула акт про порушення без участі позивача, який не був повідомлений належним чином про дату, час і місце засідання комісії, а тому рішення комісії є незаконним і підлягає скасуванню.
Короткий зміст і узагальнені доводи апеляційної скарги
В апеляційній скарзі АТ «Хмельницькобленерго» просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в позові посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
Апеляційна скарга мотивована тим, що під час складання акта про порушення №В001156 від 19 липня 2022 року оператор системи повідомив ОСОБА_2 про розгляд комісією цього акта 29 липня 2022 року о 10 годині в АДРЕСА_2 , проте позивач не прибув на засідання комісії та не повідомив її про причини неявки. У зв'язку з цим, комісія після оголошення перерви та витребування додаткових матеріалів правомірно розглянула акт про порушення та ухвалила оскаржуване рішення 16 вересня 2022 року без участі ОСОБА_2 .
Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи
ОСОБА_2 не подав відзив на апеляційну скаргу.
2.Мотивувальна частина
Позиція суду апеляційної інстанції
Частиною першою статті 375 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) встановлено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши учасників судового процесу та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлені судами першої та апеляційної інстанції обставини
У належному ОСОБА_2 житловому будинку по АДРЕСА_1 , встановлено лічильник електричної енергії №21621 тип ЕТ3В6D8НJNP з індикатором магнітного поля «МагнеТ» №М7373010, який 28 січня 2022 року пройшов останній технічний огляд (встановлення індикатора магнітного поля зафіксовано в акті про збереження пломб встановлених на електролічильнику №210 від 6 листопада 2012 року).
19 липня 2022 року під час огляду вказаного житлового будинку працівники району електричних мереж виявили факт втручання в роботу вказаного розрахункового засобу обліку електричної енергії шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатора впливу постійного (змінного) або електричного поля, встановленого на кожусі лічильника. За результатами перевірки електромонтери з експлуатації електролічильників ОСОБА_3 та ОСОБА_4 склали акт про порушення №В001156 щодо ОСОБА_2 .
Рішенням комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, оформленим протоколом від 16 вересня 2022 року, визнано правомірним акт про порушення №В001156 від 19 липня 2022 року та нараховано вартість необлікованої електричної енергії за період з 28 січня по 19 липня 2022 року (з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення) у розмірі 7887 кВт/год., а всього з урахуванням податку на додану вартість на суму 43 395 грн 55 коп.
Мотиви, з яких виходить суд апеляційної інстанції
Статтею 714 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до статті 56 Закону України від 13 квітня 2017 року №2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон №2019-VIII) постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
За змістом частини третьої статті 58 Закону №2019-VIII споживач зобов'язаний, у тому числі сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
В силу статті 77 Закону №2019-VIII учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Одним із правопорушень на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ (тут і надалі в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики; індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - індикатор) - пристрій, встановлений на/у лічильнику електричної енергії, призначений для фіксації впливу на лічильник постійного (змінного) магнітного або електричного полів, що призвів до змін у роботі лічильника.
Згідно з підпунктом 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Із положень пункту 5.1.1 ПРРЕЕ слідує, що оператор системи має право: складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики (підпункт 12); на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, основного споживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, суміжного оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку (підпункт 14).
Пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ унормовано, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Як передбачено пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
В силу пункту 8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пунктах 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (пункт 8.4.1 ПРРЕЕ).
Відповідно до підпункту 4 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення фіксації індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
За змістом пункту 8.4.7 ПРРЕЕ розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил; величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії; кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил.
В силу пункту 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил); у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Аналіз указаних норм права дає підстави для висновку, що електропостачання (постачання та розподіл електричної енергії) здійснюється на підставі відповідних договорів, укладених між їх виконавцями та споживачами.
За своєю правовою природою договір постачання електричної енергії, є відплатним, а тому власник житлового приміщення (власник електроустановки) зобов'язаний оплатити спожиту електричну енергію відповідно до умов укладеного договору. Також споживач послуг з постачання електричної енергії зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Вплив на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів є крадіжкою електричної енергії.
У період надання послуги з постачання та розподілу електричної енергії оператор системи, від якого споживач одержує електричну енергію, вправі проводити технічну перевірку засобів вимірювання та контрольні огляди електроустановок споживача.
У разі виявлення порушень ПРРЕЕ, у тому числі факту безоблікового споживання електричної енергії, оператором системи складається акт про порушення за встановленою формою. У разі причетності споживача до виявлених порушень відповідна комісія за наслідками розгляду цього акта визначає обсяг і вартість необлікованої електричної енергії. Водночас оператор системи зобов'язаний завчасно повідомити споживача про дату, час і місце засідання комісії, а неявка позивача на це засідання не перешкоджає розгляду акта про порушення.
Споживач, який допустив безоблікове користування електричною енергією, зобов'язаний відшкодувати оператору системи завдані збитки у виді вартості безобліково спожитої електричної енергії.
Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії, тарифами (цінами), що діяли у розрахунковий період, і кількістю днів безоблікового споживання електричної енергії.
Разом із тим, у разі виявлення втручання в роботу лічильника електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів тривалість безоблікового споживання електричної енергії визначається з дня останнього контрольного огляду (технічної перевірки) засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів протягом шести календарних місяців, що передували дню виявлення порушення.
Зібрані докази вказують на те, що у період з 28 січня до 19 липня 2022 року ОСОБА_2 здійснив втручання в роботу розрахункового засобу обліку електричної енергії, встановленого у його житловому будинку по АДРЕСА_1 , шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, внаслідок чого мало місце безоблікове використання ним електричної енергії поза приладом обліку.
Вказана обставина підтверджується актом про порушення №В001156 від 19 липня 2023 року, що складений представниками оператора, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. За своїм змістом і формою вказаний акт про порушення відповідає вимогам ПРРЕЕ.
У зв'язку з цим комісія з розгляду актів про порушення визнала правомірність складення цього акта, а також визначила обсяг і вартість необлікованої електричної енергії.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що з боку ОСОБА_2 мало місце безоблікове користування електричною енергією. При цьому акт про порушення складений уповноваженими представниками АТ «Хмельницькобленерго» у присутності ОСОБА_2 , цей акт за змістом і формою відповідає вимогам ПРРЕЕ.
Сторони не оспорюють указаний висновок суду.
Також суд правомірно керувався тим, що комісія розглянула акт про порушення без участі позивача, який не був повідомлений належним чином про дату, час і місце засідання комісії, що тягне за собою визнання незаконним і скасування рішення комісії.
Аналіз пункту 8.2.6 РППЕЕ свідчить про те, що присутність споживача чи уповноваженої ним особи на засіданні комісії є правом, а не обов'язком. Водночас споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, дату і час розгляду акта про порушення не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання комісії.
Із акта про порушення №В001156 від 19 липня 2022 року слідує, що відповідач повідомив ОСОБА_2 про розгляд комісією цього акта 29 липня 2022 року о 10 годині в м. Шепетівці, по вул. Пліщинській, 170. ОСОБА_2 підписав та отримав один із примірників акта про порушення, тобто він завчасно був повідомлений оператором системи про дату, час і місце засідання комісії.
У справі відсутні дані про те, чи відбулось засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ 29 липня 2022 року, чи оголошувалась у цьому засіданні перерва, чи з'явився ОСОБА_2 на засідання комісії.
Водночас комісія розглянула складений щодо ОСОБА_2 акт про порушення лише 16 вересня 2022 року. При цьому у справі відсутні належні та допустимі докази щодо повідомлення позивача про місце, час і дату засідання комісії рекомендованим листом про вручення поштового відправлення на його адресу.
За таких обставин висновок суду першої інстанції про те, що комісія не дотрималася порядку розгляду акту про порушення №В001156 від 19 липня 2022 року, є правильним.
Посилання АТ «Хмельницькобленерго» на правомірність дій комісії під час розгляду складеного щодо ОСОБА_2 акта про порушення не відповідають фактичним обставинам справи та чинним нормам законодавства.
Суд першої інстанції правильно визначився з правовими нормами, які регулюють спірні правовідносини. Доводи апеляційної скарги про порушення судом норм матеріального права є безпідставними.
3.Висновки суду апеляційної інстанції
Рішення суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись статтями 374, 375, 381, 382, 384, 389, 390 ЦПК України,
постановив:
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» залишити без задоволення, а рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 2 листопада 2023 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16 лютого 2024 року.
Судді: О.І. Ярмолюк
Л.М. Грох
Т.О. Янчук
Головуючий у першій інстанції - Стаднічук Н.Л.
Доповідач - Ярмолюк О.І. Категорія 24