Справа №443/1648/23
Провадження №3-в/443/4/24
іменем України
19 лютого 2024 року місто Жидачів
Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Павлів А.І., розглянувши подання провідного інспектора Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Смереги Оксани, погодженого начальником Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Кобзою Петром про заміну адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
встановив:
Суть подання.
Провідний інспектор Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Смерега О. звернулась до суду із поданням про заміну адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом ОСОБА_1 .
В обґрунтування подання покликається на те, що на обліку Стрийського РС №1 філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області Андрієвський П.М. перебуває з 31.10.2023. Порушнику був направлений виклик для явки в уповноважений орган з питань пробації на 08.11.2023, а 09.11.2023 отримано телефонний дзвінок з номеру тел. НОМЕР_3, який належить брату порушника ОСОБА_2 . Останній повідомив, що на домашню адресу надійшов виклик з Стрийського РС №1 про те, що його брат згідно постанови Жидачівського районного суду Львівської області повинен відпрацювати 50 годин громадських робіт, однак він не може прибути до Стрийського РС №1, так як ОСОБА_1 призваний по загальній мобілізації. З повідомлення першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 стало відомо, що ОСОБА_1 18.10.2023 призваний на військову службу по загальній мобілізації у військову частину НОМЕР_1 . Призов порушника на військову службу під час мобілізації унеможливлює виконання постанови суду.
Позиція учасників судового провадження.
Представник органу пробації у судове засідання не з'явилася, однак подала до суду заяву про розгляд подання за її відсутності та підтримання подання.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Позиція суду.
Суд, вивчивши подання та додані до нього матеріали, доходить висновку, що подання підлягає поверненню виходячи з такого.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Постановою Жидачівського районного суду Львівської області від 16.10.2023 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 173-2 КУпАП, і накладено стягнення у виді громадських робіт на строк 50 годин.
З наявних у особовій справі №34/2023 повідомлень ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.12.2023 №3188 та військової частини НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 призвано 18.10.2023 у військову частину НОМЕР_1 . 08.01.2024 ОСОБА_1 вибув після завершення навчання до військової частини НОМЕР_2 для подальшого проходження військової служби.
Нормативно-правові акти, якими керувався суд.
Відповідно до вимог статті 30-1 КУпАП громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день. Громадські роботи не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт регламентується «Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі - Порядок), затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року № 474/5.
Згідно з приписами пункту 1.1. Порядку виконання постанови суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Розділом V Порядку визначено підстави та порядок зняття порушників, на яких накладено адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт, з обліку уповноваженого органу з питань пробації.
Так, відповідно до пункту 5.1. Порядку виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку, зокрема, у зв'язку з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення;
Відповідно до пункту 5.2. Порядку у день отримання документів, вказаних у пункті 5.1 цього розділу, посадова особа уповноваженого органу з питань пробації готує довідку про зняття порушника з обліку. Зняття порушника з обліку здійснюється начальником уповноваженого органу з питань пробації, про що ним накладається письмова резолюція на зазначену довідку.
Згідно з приписами пункту 5.3. Порядку про дату та підстави для зняття порушника з обліку робиться відповідний запис у журналі обліку порушників, на титульному аркуші обкладинки його особової справи та в обліковій картці. У триденний строк уповноважений орган з питань пробації надсилає до суду, який виніс постанову, повідомлення про зняття порушника з обліку (додаток 14).
Відповідно до положень пункту 13.14. Порядку усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 КУпАП вирішуються судом, який виніс постанову.
Згідно з приписів статті 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
За змістом положень частин 1 та 2 статті 321-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання нею законної сили. Виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначаються органами місцевого самоврядування.
Відповідно до приписів частини 3 статті 321-1 КУпАП у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Мотиви, з яких суд дійшов висновків.
Системний аналіз норм глави 25 та 30-А КУпАП, у сукупності з нормами Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, дозволяє дійти висновку, що у випадку наявності підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення, виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку та орган пробації надсилає до суду, який виніс постанову, повідомлення про зняття порушника з обліку.
Суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 призваний на військову службу по загальній мобілізації, що не передбачено нормами статті 321-1 КУпАП як умова для заміни громадських робіт штрафом. Більше того, передбачена частиною 3 статті 321-1 КУпАП умова для зазначеної заміни - призов на строкову військову службу не є тотожною умові призванню на військову службу по загальній мобілізації, оскільки ці умови є різними за своїми підставами та правовими наслідками.
За наведених обставин, суд доходить переконання, що ОСОБА_1 не ухиляється від відбування громадських робіт, оскільки невиконання ним накладеного на нього рішення суду (постановою) адміністративного стягнення у виді громадських робіт пов'язане з об'єктивними та істотними обставинами, які не залежать від його волевиявлення, та, по своїй суті, є такими, що унеможливлюють виконання постанови суду.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд вважає, що матеріали подання слід повернути до Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області без розгляду, з метою виконання уповноваженою особою вимог розділу V Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт.
Керуючись статтями 304, 321-1, 321-4 КУпАП, -
ухвалив:
Повернути матеріали подання провідного інспектора Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Оксани Смереги, погодженого начальником Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Петром Кобзою про заміну адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом ОСОБА_1 .
Постанова оскарження в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя А.І. Павлів