Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 лютого 2024 року Справа№200/7034/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
про визнання бездіяльності та дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через представника, ОСОБА_2 , звернувся до суду із позовом до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки стосовно нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року та інших додаткових виплат із застосуванням розрахункової величини при розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
- зобов'язати Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплати позивачу грошове забезпечення за періоди з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року та інших додаткових виплат із застосуванням розрахункової величини при розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
- визнати протиправними дії Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки стосовно утримання з доходів позивача військового збору в період його залучення до заходів національної безпеки та оборони;
- зобов'язати Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплати позивачу утримані з його грошового забезпечення розміри військового збору за періоди його безпосереднього залучення до заходів національної безпеки та оборони.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що з 24 жовтня 2017 року по 5 травня 2022 проходив військову службу у Волноваському районному військовому комісаріаті (після перейменування - Волноваський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки).
Дізнавшись, що можливо по відношенню до нього відповідачем допускались порушення його прав, позивач звернувся за правовою допомогою та на адресу відповідача було направлено адвокатський запит від 2 листопада 2023 року з вимогою повідомити - чи проводив відповідач нарахування та виплату грошового забезпечення за періоди з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року із застосуванням для розрахунку посадового окладу, окладу за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Листом від 13 листопада 2023 року відповідач зазначив, що не проводив своєчасно нарахування та виплату позивачу грошового забезпечення із застосуванням для розрахунку посадового окладу, окладу за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
З доданих до листа відомостей про грошового забезпечення також стало відомо, що відповідач утримував з доходів ОСОБА_1 військовий збір.
Позивач вважає, що не здійснення відповідачем нарахування та виплати йому грошового забезпечення та інших виплат за періоди з 29 січня 2020 року по 5 травня 2023 року із врахуванням при розрахунку окладу та інших складових грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), а також дії відповідача з утримання з грошового забезпечення позивача військового збору у періоди, коли останній брав участь в заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, - є порушенням його права на належну оплату праці (службу).
Позивач у позові також зазначає, що про порушення своїх прав він дізнався отримавши лист відповідача від 13 листопада 2023 року, а тому ним не було порушено строк звернення до суду із даним позовом (а.с. 1-4).
У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року (Постанова № 704), затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Відповідно до п. 2 цієї постанови грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції до 24 лютого 2018 року) було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Згідно з п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 до Постанови № 704 внесено зміни, внаслідок яких п. 4 викладено у новій редакції: “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.”.
Відповідно до п. 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (у редакції, чинній з 1 січня 2017 року) після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Отже, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців, що проходять військову службу, у спірний період є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 1 січня 2018 року; при цьому мінімальна заробітна плата для розрахунку окладів у спірний період не застосовується.
Також у відзиві зазначено, що оподаткуванню військовим збором підлягають доходи у формі заробітної плати, інших виплат […], які нараховуються (виплачуються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами […] у випадках, передбачених законом, відповідно до ст. 168 Податкового кодексу України (ПКУ) за ставкою 1,5 відсотка.
Згідно з п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи, перелік яких визначено підпунктами 164.2.1 - 164.2.18 п. 164.2 ст. 164 ПКУ. Крім цього, до зазначеного переліку включаються інші доходи, що передбачені п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 цього кодексу, - крім доходів, визначених у ст. 165 ПКУ.
Відповідно до п.п. 165.1.10 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу), передбачена законом, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою.
Оскільки об'єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи у вигляді грошового забезпечення, отриманого у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, такі доходи оподатковуються військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Таким чином, Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки діяв в межах законодавства України, у зв'язку із чим просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Також у відзиві на позов відповідач зазначає, що позивач звернувся до суду із даним позовом із пропуском строку, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 28-34).
Ухвалою суду від 11 грудня 2023 року визначено, що позивач звернувся до суду із даним позовом без пропуску строку для такого звернення; відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а також зобов'язано надати суду додаткові докази по справі (а.с. 21-22).
21 грудня 2023 року судом підсистему Електронний суд від відповідача до суду надійшли відзив на позов витребувані судом додаткові докази по справі (а.с. 28-43).
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, від 1 травня 2023 року № 254/2023, від 26 липня 2023 року № 451/2023, від 6 листопада 2023 року № 734/2023, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), від 2 травня 2023 року № 3057-IX, від 27 липня 2023 року № 3275-IX, від 8 листопада 2023 року № 3429-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.
Станом на день розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України згідно паспорту серії НОМЕР_1 від 30 серпня 2003 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 30 квітня 2015 року (а.с. 8-10).
Відповідач, Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, код ЄДРПОУ 08301764, зареєстроване місцезнаходження: 87535, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Новотрубна, буд. 16, місце фактичного знаходження: 85300, м. Покровськ, вул. Поштова, буд. 16, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 32, 35).
Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач з 24 жовтня 2017 року по 5 травня 2022 року проходив військову службу у Волноваському районному військовому комісаріаті (після перейменування - Волноваський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) (а.с. 11).
Відповідач, Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (до перенайменування - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у спірний період здійснював нарахування та виплату позивачу грошового забезпечення (а.с. 13-17, 35, 41-42).
2 листопада 2023 року (вих. № 02/11-01) представник позивача, адвокат Ковтунець Ю.С., звернулась до відповідача із адвокатським запитом, в якому просила повідомити: чи проводився у період з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року розрахунок грошового забезпечення позивачеві із використанням для розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням прожиткового мінімуму станом на 1 січня календарного року. Також просила надати довідки, в тому числі довідку про отримане ОСОБА_1 грошове забезпечення з розбивкою по його складових (видах оплати) за періоди з 24 жовтня 2017 року по 5 травня 2022 року (а.с. 12).
У відповідь на адвокатський запит листом від 13 листопада 2023 року (вих. № 09/02/765) Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив наступне.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та осіб начальницького складу» грошове забезпечення визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 року № 1038 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 і від 3 березня 2022 р. № 187», врегульоване питання щодо приміток до ПКМУ № 704.
Разом із цим в п. 4 вказаної постанови не визначено брати до уваги примітки до цих додатків, а також регулятивна частина цієї постанови має більшу законну силу ніж додатки до неї.
Отже, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 ПКМУ № 704.
Також у відповіді на запит зазначено, що позивачу був встановлений 19 тарифний розряд і посадовий оклад визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2018 року - 1762,00 грн, на відповідний коефіцієнт згідно з додатком 1 - 2,48, що склало 4 370,00 грн; ОСОБА_1 має військове звання «лейтенант» і оклад за військовим званням визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2018 року - 1 762,00 грн на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатком 14 - 0,64, що склало 1 130,00 грн. у ОСОБА_1 військове звання лейтенант» і оклад за військовим званням визначався шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року - 1762,00 грн на тарифний коефіцієнт згідно з додатком 14 - 0,64, що склало 1130,00 грн.
На момент набрання чинності постановою № 704 від 1 березня 2018 року пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із п. 6 постанови № 103, а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, виплата позивачу грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 20 червня 2022 року провадилась відповідно до чинного законодавства (а.с. 13).
До відповіді на адвокатський запит будо додано копії архівних відомостей щодо грошового забезпечення позивача за періоди з грудень 2017 року - червень 2022 року (а.с. 14-18).
Як вбачається з архівних відомостей щодо грошового забезпечення позивача за 2017 - 2022 роки, за період з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року позивачу нараховувалось та сплачувалось грошове забезпечення у наступних розмірах та з урахуванням наступних складових:
- січень 2020 року: посадовий оклад 4 559,86 грн, оклад за військовим званням 1170,64 грн, надбавка за вислугу років 2 005,61 грн, премія 2 038,63 грн, індексація 216,51 грн, винагорода за АТО 4 612,90 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 10% 5 028,36 грн; всього нараховано 19 632,33 грн;
- лютий 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, премія 1 906,50 грн, індексація 216,51 грн, винагорода за АТО 4 612,90 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 10% 5 133,38 грн; всього нараховано 19 766,79 грн;
- березень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, премія 1 906,50 грн, індексація 216,51 грн, винагорода за АТО 11 987,10 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 10% 5 133,38 грн; всього нараховано 27 140,89 грн;
- квітень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, премія 1 906,50 грн, індексація 216,51 грн, винагорода за АТО 6 500,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 10% 5 133,38 грн; ОГД до 9-го травня 1 390,00 грн; всього нараховано 23 043,89 грн;
- травень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, премія 1 906,50 грн, індексація 216,51 грн, винагорода за АТО 6 500,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 10% 5 133,38 грн; всього нараховано 21 653,89 грн;
- червень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, премія 1 906,50 грн, індексація 216,51 грн, винагорода за АТО 3 564,52 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 10% 5 133,38 грн; всього нараховано 18 718,41 грн;
- липень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 133,38 грн; премія 1 906,50 грн, винагорода за ООС (2-га лінія) 6 283,33 грн; індексація 216,51 грн, всього нараховано 21 437,22 грн;
- серпень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 133,38 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; грошова допомога на оздоровлення 14 937,38 грн; індексація 226,29 грн, всього нараховано 36 601,05 грн;
- вересень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 133,38 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; індексація 226,29 грн, всього нараховано 21 663,67 грн;
- жовтень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 133,38 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 4 550,00 грн; індексація 226,29 грн, всього нараховано 19 713,67 грн;
- листопад 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 133,38 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 4 612,90 грн; індексація 226,29 грн, всього нараховано 19 776,57 грн;
- грудень 2020 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 133,38 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 4 116,67 грн; індексація 226,29 грн, всього нараховано 19 280,34 грн;
- січень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 047,50 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 133,38 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; індексація 233,81 грн, всього нараховано 21 671,19 грн;
- лютий 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; індексація 331,42 грн, всього нараховано 22 251,42 грн;
- березень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 5 339,29 грн; індексація 331,42 грн, всього нараховано 21 090,71 грн;
- квітень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; індексація 331,42 грн, всього нараховано 22 251, 42 грн;
- травень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; індексація 415,41 грн, всього нараховано 22 335,41 грн;
- червень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 3 354,84 грн; індексація 415,41 грн, всього нараховано 19 190,25 грн;
- липень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 4 116,67 грн; індексація 540,03 грн, одноразова грошова допомога до 5 травня 1 491,00 грн; всього нараховано 21 443,08 грн;
- серпень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; індексація 540,03 грн, всього нараховано 22 460,03 грн;
- вересень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; індексація 540,03 грн, всього нараховано 22 460,03 грн;
- жовтень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, 2-га лінія ООС 1 300,00 грн; грошова допомога на оздоровлення 15 420,00 грн, матеріальна допомога в розмірі ОВЗ 1 200,00 грн; індексація 540,03 грн, всього нараховано 33 880,03 грн;
- листопад 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн; утримання премії [-190,65 грн]; 2-га лінія ООС 5 870,97 грн; індексація 540,03 грн, всього нараховано 21 640,35 грн;
- грудень 2021 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн, утримання премії [-381,30 грн]; 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; індексація 540,03 грн, всього нараховано 22 078,73 грн;
- січень 2022 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн; 1-ша лінія ООС 548,39 грн; 2-га лінія ООС 838,71 грн; винагорода за безпеку та збереження життя 4 516,13 грн; індексація 563,19 грн, всього нараховано 21 886,42 грн;
- лютий 2022 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 1 906,50 грн; індексація 563,19 грн, всього нараховано 15 983,19 грн;
- березень 2022 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 200,00 грн, надбавка за вислугу років 2 340,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 323,50 грн; премія 6 510,00 грн; 1-ша лінія ООС 3 838,71 грн; винагорода за безпеку та збереження життя 5 000,00 грн; індексація 672,35 грн, всього нараховано 29 534,56 грн;
- квітень 2022 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 247,00 грн, надбавка за вислугу років 2 358,47 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 366,65 грн; премія 6 510,00 грн; 2-га лінія ООС 15 823,16 грн; премія захисникам 35 357,14 грн; індексація 672,35 грн, всього нараховано 71 985,69 грн;
- травень 2022 року: посадовий оклад 4 650,00 грн, оклад за військовим званням 1 270,00 грн, надбавка за вислугу років 2 368,00 грн, надбавка за особливості проходження військової служби 5 387,20 грн; премія 6 510,00 грн; премія захисникам 30 000,00 грн; індексація 672,35 грн, всього нараховано 50 857,55 грн;
- червень 2022 року: посадовий оклад 7 750,00 грн, оклад за військовим званням 2 116,67 грн, надбавка за вислугу років 3 946,67 грн; надбавка за особливості проходження військової служби 8 978,67 грн; премія 10 850,00 грн; премія захисникам 272 500,00 грн; індексація 1 591,15 грн, одноразова грошова допомога до 5 Травня 1 491,00 грн, всього нараховано 309 224,16 грн (а.с. 15-18).
Також з наявних у справі архівних відомостей вбачається, що у період з грудня 2017 року по квітень 2022 року позивачу нараховувалось грошове забезпечення, до складу якого входила винагорода за АТО/ООС та утримувався військовий збір (періоди, за я к і утримувався військовий збір, архівні відомості не містять):
2018 рік: у січні (за грудень 2017 року) винагорода за АТО 1 881,10 грн, утримано військовий збір ДД 1,99 грн; у лютому винагорода за АТО 1 016,13 грн, утримано військовий збір ДД 118,51 грн; у березні винагорода за АТО 3 053,57 грн, утримано військовий збір ДД 51,59 грн; у квітні винагорода за АТО 4 500,00 грн, військовий збір не утримувався; у травні винагорода за АТО 4 350,00 грн, утримано військовий збір ДД 5,61 грн; у червні винагорода за АТО не виплачувалась, утримано військовий збір ДД 168,45 грн; у липні винагорода за АТО 7 693,55 грн, утримано військовий збір 172,95 грн; у серпні винагорода за АТО 2 322,58 грн, утримано військовий збір ДД 81,51 грн; у вересні винагорода за АТО 4 500,00 грн, військовий збір не утримувався; у жовтні винагорода за АТО 4 500,00 грн, військовий збір не утримувався; у листопаді винагорода за АТО 4 500,00 грн, військовий збір [-292,49 грн]; у грудні винагорода за АТО 3 750,00 грн, утримано військовий збір 29,32 грн;
2019 рік: у січні винагорода за АТО 4 500 грн, утримано військовий збір ДД 1,07 грн; у лютому винагорода за АТО 2 032,26 грн, утримано військовий збір ДД у розмірі 117,16 грн; у березні винагорода за АТО 4 500,00 грн, утримано військовий збір ДД 2,02 грн; у квітні винагорода за АТО 5 500,00 грн, утримано військовий збір ДД у розмірі 2,02 грн; у травні винагорода за АТО 2 566,67 грн, утримано військовий збір ДД 114,93 грн, військовий збір підйом. 153,07 грн; у червні винагорода за АТО 1 677,42 грн, утримано військовий збір ДД 159,09 грн; у липні винагорода за АТО 4 766,67 грн, утримано військовий збір ДД 61,37 грн; у серпні винагорода за АТО 4 403,23 грн, утримано військовий збір ДД 114,44 грн; у вересні винагорода за АТО 3 354,84 грн, утримано військовий збір ДД 108,83 грн; у жовтні винагорода за АТО 1 096,77 грн, утримано військовий збір ДД 204,41 грн; у листопаді винагорода за АТО 14 467,74 грн, військовий збір ДД [-264,75 грн]; у грудні винагорода за АТО 6 500,00 грн, військовий збір 3,10 грн;
2020 рік: у січні винагорода за АТО 4 612,90 грн, утримано військовий збір ДД 68,30 грн; у лютому винагорода за АТО 4 612,90 грн, утримано військовий збір ДД 68,30 грн; у березні винагорода за АТО 11 987,10 грн, утримано військовий збір 3,25 грн; у квітні винагорода за АТО 6 500,00 грн, утримано військовий збір 3,25 грн; у травні винагорода за АТО 6 500,00 грн, утримано військовий збір ДД 3,25 грн; у червні винагорода за АТО 3 564,52 грн, утримано військовий збір ДД 104,44 грн; у липні винагорода за ООС (2-га лінія) 6 283,33 грн; утримано військовий збір 10,72 грн; у серпні 2-га лінія ООС 6 500,00 грн, утримано військовий збір 3,40 грн; у вересні 2-га лінія ООС 6 500,00 грн; утримано військовий збір 3,40 грн; у жовтні 2-га лінія ООС 4 550,00 грн, утримано військовий збір 70,62 грн; у листопаді 2-га лінія ООС 4 612,90 грн, утримано військовий збір 68,45 грн; у грудні 2-га лінія ООС 4 116,67 грн, утримано військовий збір 85,55 грн;
2021 рік: у січні 2-га лінія ООС 6 500,00 грн, утримано військовий збір в розмірі 3,51 грн; у лютому 2-га лінія ООС 6 500,00 грн, утримано військовий збір 4,97 грн; у березні 2-га лінія ООС 5 339,29 грн, утримано військовий збір 46,27 грн; у квітні 2-га лінія ООС 6 500,00 грн, утримано військовий збір 4,97 грн; у травні 2-га лінія ООС 6 500,00 грн, утримано військовий збір 6,23 грн; у червні 2-га лінія ООС 3 354,84 грн, утримано військовий збір 118,15 грн; у липні 2-га лінія ООС 4 116,67 грн, утримано військовий збір 91,04 грн; у серпні 2-га лінія ООС 6 500,00 грн, утримано військовий збір 8,10 грн; у вересні 2-га лінія ООС 6 500,00 грн, утримано військовий збір 8,10 грн; у жовтні 2-га лінія ООС 1 300,00 грн, утримано військовий збір 193,14 грн; у листопаді 2-га лінія ООС 5 870,97 грн, утримано військовий збір 30,21 грн; у грудні 2-га лінія ООС 6 500,00 грн, утримано військовий збір 8,10 грн;
2022 рік: у січні 1-ша лінія ООС 548,39 грн; 2-га лінія ООС 838,71 грн; утримано військовий збір 202,44 грн; у лютому винагорода за ООС не виплачувалась, утримано військовий збір 239,75 грн; у березні 1-ша лінія ООС 3 838,71 грн, утримано військовий збір 258,21 грн; у квітні 2-га лінія ООС 15 823,16 грн, утримано військовий збір 282,34 грн (а.с.14-18, 41-42).
Суд зазначає, що відповідачем на надано пояснень щодо нерівномірного утримання військового збору з грошового забезпечення позивача (у певні періоди військовий збір утримувався не щомісячно, а за декілька місяців).
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо нарахування та виплати йому грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року та інших додаткових виплат із застосуванням розрахункової величини при розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а також із утриманням відповідачем з доходів позивача військового збору в період його залучення до заходів національної безпеки та оборони, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Відповідно до п. 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 7 червня 2018 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197, в редакції, чинній протягом спірних правовідносин (далі - Порядок № 260), грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад;оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки;доплати;винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту).
Згідно з п. 8 Порядку № 260 щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення виплачуються в поточному місяці за минулий.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 704), якою затверджено, в тому числі, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), а також схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 14).
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 4 Постанови № 704 (в первинній редакції) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, в яких наведений порядок арифметичних дій (множення), який застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням та правила заокруглення результату розрахунків, і відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам”, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року (далі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі й до Постанови № 704, пункт 4 якої викладено в такій редакції:
“ Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14”.
При цьому зміст приміток до додатків 1 та 14 Постанови № 704 не був приведений у відповідність з нормою п. 4 цієї ж постанови.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103, яким були внесені зміни, зокрема, до п. 4 Постанови № 704.
Отже, зміни до п. 4 Постанови № 704, внесені п. 6 Постанови № 103, з 29 січня 2020 року не підлягали застосуванню - з цієї дати відновили свою дію приписи цього пункту, у редакції до внесення змін пунктом 6 Постанови № 103, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Таким чином, з 29 січня 2020 року розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу мали визначатись шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Як встановлено судом на підставі архівних відомостей про грошове забезпечення позивача, наданих суду сторонами по справі, грошове забезпечення ОСОБА_1 протягом спірного періоду визначалось відповідно до приписів п. 4 Постанови № 704 в редакції, яка діяла з 24 лютого 2018 року по 28 січня 2020 року (з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 7 грудня 2017 року № 2246-VІІІ “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 1 січня 2018 року 1 762,00 грн).
Враховуючи наведене, суд висновує, що грошове забезпечення позивача у період з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року розраховувалось неправомірно - без врахування в якості розрахункової величини розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Щодо посилань відповідача на приписи п. 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 5 жовтня 2000 року № 2017-III, відповідно до яких після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат, суд зазначає таке.
Верховний Суд в постанові від 2 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 зазначив:
« […] з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік)» (п. 49);
« […] встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.» (п. 58).
Аналогічний висновок наведений Верховним Судом в постановах від 19 жовтня 2022 року у справі № 400/6214/21, від 22 березня 2023 року у справі № 340/10333/21, від 15 червня 2023 року у справі № 400/6214/21, від 15 листопада 2023 року у справі № 120/965/22-а.
З огляду на встановлені фактичні обставини та виходячи з правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що мала місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягала у не застосуванні п. 4 Постанови № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, тобто, із застосування при обрахунку посадового окладу позивача та окладу за військовим званням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.
Також суд зазначає, що неправильне обчислення посадового окладу позивача та окладу за військове звання призвело до неправильного нарахування інших складових його грошового забезпечення (перелік яких визначений п. 2 Порядку № 260 та наведений судом вище), в тому числі (але не виключно) допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, розмір яких визначається з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Враховуючи встановлені судом обставини, керуючись приписами ч. 2 ст. 9, ч.ч. 1-3 ст. 245 КАС України, суд дійшов висновку, що належними та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок грошового забезпечення позивача, включаючи щомісячні основні, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові виплати, за період з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, розрахованих із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, а також виплатити різницю між перерахованим грошовим забезпеченням за вказаний період та виплаченими сумами.
Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача стосовно утримання з доходів позивача військового збору в період його залучення до заходів національної безпеки та оборони та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу утримані суми військового збору за період його залучення до заходів національної безпеки та оборони, суд виходить з такого.
Законом України від 31 липня 2014 року № 1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» з метою забезпечення фінансування заходів з підвищення обороноздатності держави тимчасово з 3 серпня 2014 року в Україні було введено військовий збір, який визначено як загальнодержавний податок, який сплачується фізичними особами-резидентами та фізичними особами-нерезидентами з доходів, визначених Податковим кодексом України.
З моменту його запровадження термін дії військового збору був встановлений до 1 січня 2015 року.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2015 року, термін дії військового збору продовжений, а тимчасовий характер його дії замінено на невизначений час, а саме до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.
Так, згідно із редакцією п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (тут і надалі - ПК України), чинній протягом тривання спірних правовідносин, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Відповідно до пп. 1.1 цього пункту платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 цього Кодексу (пп. 1.2).
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту (пп. 1.3)
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною пп. 1.3 цього пункту (пп. 1.4).
Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою) (пп. 1.7).
Також підпунктом 1.7 зазначеного пункту встановлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, […] на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС).
Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаного пункту 30 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором» № 1161 (далі - Постанова № 1161).
В періоди по 27 серпня 2018 року редакція цієї постанови передбачала, що: «… підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення таких осіб до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції.
Зазначені документи командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, подають до відповідної бухгалтерської служби для здійснення розрахунків.».
Відповідно до редакції, чинній з 28 серпня 2018 року «…підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь:
в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення таких осіб до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції;
у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витягів з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення таких заходів.
Зазначені документи командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), подають до відповідної бухгалтерської служби для здійснення розрахунків.».
Позивач у позові покликається на те, що в довідках про його доходи зазначено як про утримання з його грошового забезпечення військового збору, так і про нарахування додаткової винагороди за участь в АТО та ООС, що підтверджує його залучення до таких заходів та неправомірність утримання з його доходів військового збору протягом періоду проходження його служби в Волноваському районному військовому комісаріаті (Волноваському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки) з 24 жовтня 2017 року по 23 лютого 2022 року.
Абзацом 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31 січня 2015 року № 24 (далі - Постанова № 24), яка діяла до 21 січня 2016 року встановлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, […] за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.
Пунктом 4 Постанови № 24 доручено Міністерству оборони разом з іншими заінтересованими державними органами затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати винагород згідно з додатками 1 і 2, а також порядок підтвердження виконання завдань, визначених додатком 2.
Наказом Міністерства оборони України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 2 лютого 2015 року № 49, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2015 року за № 135/26580, затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (який діяв до 21 січня 2016 року) (далі - Порядок №49).
Пунктом 4 розділу І Порядку № 49 встановлено, що виплата винагород та додаткових винагород здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження служби на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій), керівництва військових формувань та органів державної влади. Командирам (начальникам) військових частин (закладів, установ, організацій) - наказами вищих командирів (начальників, керівників).
Згідно з п. 6 розділу 1 даного Порядку виплата винагород військовослужбовцям здійснюється за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, визначених додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31 січня 2015 року № 24.
Пунктами 1, 2, 3, 7 розділу ІІ вказаного Порядку передбачено, що військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення. Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов'язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 грн на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 грн. Винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у п. 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).
Безпосередня участь у відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою підтверджується журналом бойових дій (журналом ведення оперативної обстановки), бойовим донесенням (підсумковим, терміновим та позатерміновим), рапортом керівника підрозділу, який виконував завдання. Крім того, підтвердними документами є бойовий наказ командира військової частини для виконання поставлених завдань охорони об'єктів (несення служби на блокпостах, звільнення об'єктів, які захоплені, тощо), письмовий наказ командира військової частини, який виконував завдання, запис у книзі прикордонної служби підрозділу охорони державного кордону про виконання завдань прикордонними нарядами щодо відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), де визначені особовий склад, який залучається до охорони, час, місце, порядок виконання завдань, книга служби нарядів та подій, що відбувалися.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка діє з 21 січня 2016 року (далі - Постанова № 18), установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, […] за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень. Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (п. 1).
Передбачена пунктом 1 Постанови № 18 винагорода до 25 вересня 2020 року виплачувалася в порядку, встановленому Інструкцією про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженою наказом Міністерства оборони України 10 лютого 2016 року № 67, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 283/28413 (далі - Інструкція № 67) та з 25 вересня 2020 року - Порядком виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 18 вересня 2020 року № 340, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 вересня 2020 року за № 923/35206 (далі - Порядок № 340).
Відповідно до пунктів 4, 5, 6, 7 Інструкції № 67 військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, якщо вони одночасно: залучені до проведення АТО; перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу (крім військовослужбовців Головного управління розвідки Міністерства оборони України); перебувають у районі проведення АТО.
Підтвердженням залучення до участі в АТО є витяг із наказу органу військового управління (штабу АТО, штабу оперативно-тактичного угруповання) про включення військовослужбовця до складу (виключення зі складу) сил та засобів, що беруть безпосередню участь в АТО […] та не перебувають у підпорядкуванні керівництва штабу АТО).
Безпосередня участь військовослужбовців у здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні в районі проведення АТО здійснюється на підставі розпорядчих документів органів військового управління.
[…] Наказ про виплату винагороди видається за місцем проходження служби військовослужбовців.
Безпосередня участь у відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою підтверджується: журналом бойових дій (журналом ведення оперативної обстановки); бойовим донесенням (підсумковим, терміновим та позатерміновим), рапортом керівника підрозділу, який виконував завдання.
Крім того, підтвердними документами є: бойовий наказ командира військової частини для виконання поставлених завдань охорони об'єктів (несення служби на блокпостах, звільнення захоплених об'єктів тощо), письмовий наказ командира військової частини, яка виконувала завдання; постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), де визначено особовий склад, який залучається до охорони, час, місце, порядок виконання завдань, книга служби нарядів та подій, що відбувалися.
Відповідно до Порядку № 340 винагорода виплачується пропорційно часу участі у воєнних конфліктах, в заходах ЗНБО чи в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, який обраховується з дня фактичного початку участі військовослужбовців у цих заходах до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (п. 2).
Пунктом 4 Порядку № 340 встановлено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в заходах ЗНБО чи в АТО, якщо вони одночасно: виконують завдання у складі сил та засобів здійснення заходів із ЗНБО чи в АТО (крім військовослужбовців Головного управління розвідки Міністерства оборони України); перебувають у районі проведення заходів із ЗНБО чи АТО.
Згідно з п. 5 даного Порядку підтвердженням виконання завдань у складі сил та засобів здійснення заходів із ЗНБО чи в АТО є витяг із наказу органу військового управління (ОКП ОС чи штабу АТО, штабу оперативно-тактичного угруповання) про прибуття військовослужбовця до складу (вибуття зі складу) сил та засобів, що беруть безпосередню участь в заходах ЗНБО чи в АТО (крім військовослужбовців Головного управління розвідки Міністерства оборони України, які ведуть оперативну (військову, спеціальну) розвідку на території противника (території між позиціями військ противника та своїх військ) та не перебувають у підпорядкуванні керівництва ОКП ОС чи штабу АТО, облік яких здійснюється окремо).
Безпосередня участь військовослужбовців у здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні в районі проведення заходів ЗНБО чи в АТО здійснюється на підставі розпорядчих документів органів військового управління. Підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні в районі проведення заходів ЗНБО чи в АТО є наказ ОКП ОС чи штабу АТО (штабів оперативно-тактичних угруповань) про їх залучення. Наказ про виплату винагороди видається за місцем проходження військової служби військовослужбовцями (п. 6).
Відповідно до п. 7 Порядку № 340 передбачено що безпосередня участь у відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою підтверджується: журналом бойових дій (журналом ведення оперативної обстановки); бойовим донесенням (підсумковим, терміновим та позатерміновим), рапортом керівника підрозділу, який виконував завдання. Також підтвердними документами можуть бути: бойовий наказ командира військової частини для виконання поставлених завдань охорони об'єктів (несення служби на блокпостах, звільнення захоплених об'єктів тощо), письмовий наказ командира військової частини, яка виконувала завдання; постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), де визначено особовий склад, який залучається до охорони, час, місце, порядок виконання завдань; книга служби нарядів та подій, що відбувалися.
Аналіз вищенаведених положень нормативно-правових актів, що діяли протягом спірного періоду, дає підстави для висновку, що зарахування особи до списку осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій, здійснюється на підставі відповідних наказів керівників (або осіб, що їх заміщують), наказів оперативного штабу з управління АТО про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, - тобто, за наявності документів, визначених, в тому числі, Постановою № 1161 як документи, що підтверджують статус осіб, які беруть безпосередню участь, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором.
Обставини передачі вказаних наказів щодо позивача до бухгалтерської служби в межах даної справи не є спірними та не впливають на вирішення питання щодо наявності або відсутності у відповідача обов'язку утримувати/не утримувати з грошового забезпечення позивача за період участі останнього в АТО та ООС військового збору.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що:
- пунктом 4 Порядку № 49 встановлено, що винагорода виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва);
- пунктом 8 Інструкції № 67 та пунктом 8 Порядку № 340 встановлено, що винагорода виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних та за час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого) після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах, заходах ЗНБО чи в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва), психічних та поведінкових розладів.
Отже, винагорода за участь в АТО/ООС виплачується не лише за безпосередню участь в зазначених заходах, а й за періоди стаціонарного лікування в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у зазначених заходах поранень (контузії, травми, каліцтва), психічних та поведінкових розладів.
Як вбачається з наявних у справі архівних відомостей про грошове забезпечення позивача за період його служби, копії яких надані суду позивачем та відповідачем, з а періоди з грудня 2017 року по лютий 2022 року позивачу окрім винагороди за участь в АТО/ООС вплачувались щомісячно інші складові грошового забезпечення (зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим званням, премія та інші складові) (а.с. 14-18, 41-42).
Тобто, у вказані періоди позивач не перебував на стаціонарному лікуванні.
Враховуючи наведене, керуючись приписами ст.ст. 72, 77, 90, 162 КАС України, суд висновує, що за періоди участі позивача в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), військовий збір не повинен був утримуватись з його грошового забезпечення.
Враховуючи наведене, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки стосовно утримання з доходів позивача військового збору в період його залучення до заходів національної безпеки та оборони є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись приписами ч. 2 ст. 245 КАС України суд вважає за необхідне задовольнити також позовні вимоги позивача, спрямовані на усунення зазначених порушень шляхом зобов'язання Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки виплатити позивачу утримані з його грошового забезпечення суми військового збору за період безпосередньої участі останнього в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Матеріали справи не містять доказів понесення позивачем інших судових витрат.
Враховуючи наведене, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08301764, місцезнаходження: 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Поштова, буд. 16) про визнання протиправними бездіяльності та дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за періоди з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року (включно) та інших додаткових виплат із застосуванням розрахункової величини при розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.
Зобов'язати Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 (включаючи щомісячні основні, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові виплати, розмір яких визначається із урахуванням посадового окладу та/або окладу за військовим званням) за період з 29 січня 2020 року по 5 травня 2022 року (включно), виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, розрахованих із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, а також виплатити різницю між перерахованим грошовим забезпеченням за вказаний період та виплаченими сумами.
Визнати протиправними дії Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки стосовно утримання з грошового забезпечення ОСОБА_1 військового збору за періоди безпосередньої участі останнього в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС).
Зобов'язати Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виплатити ОСОБА_3 суми утриманого з його грошового забезпечення військового збору за періоди безпосередньої участі останнього в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС).
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна