Справа № 560/19034/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Михайлов О.О.
Суддя-доповідач - Драчук Т. О.
16 лютого 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Полотнянка Ю.П. Смілянця Е. С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
30 жовтня 2023 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати у розміру 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум;
-стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судовий збір в розмірі 1073,60 грн на користь ОСОБА_1 .
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.07.2021 по 25.04.2023 та відповідно визнання протиправними дій відповідача в цій частині - повернуто позивачеві.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для вирішення спору, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2022, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021 (від 19.12.2022 №79), виданої Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів, на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.02.2023 у справі №560/1474/23, розмір пенсії збільшився з 6742,44 грн до 12160,96 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 11.08.2023 за №10257-9762/Б-02/8-2200/23 повідомило позивача про відсутність підстав для встановлення щомісячної доплати по Постанові №713 з 01.07.2021 враховуючи те, що після 01.03.2018 встановлено доплату у розмірі 2739,28 грн.
Позивач, не погоджуючись з відмовою пенсійного органу, звернувся з адміністративним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки розмір пенсії позивача з 01.01.2022 перераховано 01.01.2022, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021, пенсійний орган правомірно відмовив ОСОБА_1 у виплаті щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.
Враховуючи наведене, на думку суду першої інстанції, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
У відповідності до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до положень ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною 3 статті 51 Закону № 2262-ХII передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, 14.07.2021 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
З матеріалів справи встановлено, що в листі пенсійного органу відповідачем зазначено, що оскільки основний розмір пенсії ОСОБА_2 на виконання Постанови №103 склав 4003,16 грн (з урахування збільшення основного розміру пенсії), що є нижчим від розміру пенсії, розрахованої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 №840 (12040,08 грн), тому позивачу з 01.01.2018 до основного розміру пенсії встановлено доплату у розмірі 2739,28 грн. При цьому, підстав для встановлення щомісячної доплати відповідно до Постанови №713 з 01.07.2021, на думку відповідача, нема.
При цьому, відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2 000 - 2 700грн.
Отже, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім п.1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акту компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Так, досліджуючи матеріали пенсійної справи позивача, судом встановлено наступне.
Зі змісту довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 за нормами, чинними на 01.03.2018, виданої Хмельницьким ОВК на ім'я ОСОБА_1 , судом встановлено, що посадовий оклад визначено у розмірі 3520,00 грн, оклад за військовим званням - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2218,50 грн, усього - 7148,50 грн.
Згідно наявного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, позивачу призначено пенсію в розмірі 6742,44 грн, з яких основний розмір пенсії складає 4003,16 грн (56% грошового забезпечення) та призначено доплату до попереднього розміру пенсії в сумі 2739,28 грн.
02.02.2022 Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на ім'я ОСОБА_1 видано довідку про грошове забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 за нормами, чинними на 05.03.2019 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою - начальник відділу західного регіонального центру спецконтролю (НЦ НКАУ) до відр., заступник начальника 1 групи, в/ч НОМЕР_1 №ХС47844, згідно якої до складу грошового забезпечення включено такі складові: посадовий оклад - 3520,00 грн, оклад за військове звання - 1410,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 2218,50 грн, надбавка за виконання ОВЗ (65%) - 4646,53 грн, надбавка за таємність - 10% - 352,00 грн, надбавка за класну кваліфікацію (7%) - 246,40 грн, премія (84%) - 2956,80 грн, грошове забезпечення для обчислення пенсії усього складає - 15350,23 грн.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 травня 2022 року у справі №560/5029/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про грошове забезпечення від 02.02.2022 №ХС47844, з врахуванням виплачених сум.
На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 із сум грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15350,23 грн, у зв'язку з чим основний розмір пенсії позивача склав 8596,13 грн (56% грошового забезпечення).
Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахунок на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 травня 2022 року здійснений з метою усунення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018.
Тобто, вказаний перерахунок не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому фактично з 01.07.2021 позивач мав право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713.
Однак, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.07.2021 по 25.04.2023 та відповідно визнання протиправними дій відповідача в цій частині - повернуто позивачеві.
Як встановлено судом, вказана ухвала суду набрала законної сили 16.11.2023 та позивачем не оскаржувалась, у зв'язку з чим вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.07.2021 по 25.04.2023 після набрання ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 законної сили не є предметом позову.
Визначаючись щодо наявності підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ №713 за період з 26.04.2023, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, з матеріалів пенсійної справи судом встановлено, що 19.12.2022 Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів на ім'я ОСОБА_1 видано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №79, відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», грошове забезпечення за нормами, чинними на 01 грудня 2021 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову чи іншу службу) за посадою - начальник групи (15 тарифний розряд), яку він обіймав на день звільнення зі служби, складає: посадовий оклад - 7464,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник згідно з дод. 14 Постанови КМУ №704 - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років згідно з додатком 16 Постанови КМУ від 15.06.94 №414 (10%) - 746,40 грн, надбавка за складність, напруженість у роботі згідно ст. 5 п. 2 Постанови КМУ від 30.08.02 №1298 (50%) - 3732,00 грн, премія згідно наказу РЦСК від 21.12.2021 №102-ОС (102,9%) - 7680,46 грн, усього для обчислення пенсії - 25026,16 грн.
В подальшому, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року у справі №560/1474/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2022, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021 (від 19.12.2022 №79), виданої Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів.
На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2022 із сум грошового забезпечення для обчислення пенсії - 25026,16 грн, у зв'язку з чим основний розмір пенсії позивача визначений у розмірі 14014,16 грн (56% грошового забезпечення); з 01.03.2022 розмір пенсії позивача з урахуванням індексації за 2022 рік склав 16 976,70 грн; з 01.03.2023 розмір пенсії позивача з урахуванням індексації за 2023 рік склав 17 476,70 грн.
Тобто, аналізуючи викладене, колегія суддів зазначає, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача саме у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, що прослідковується з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
При цьому, абз. 3 п. 1 Постанови №713 визначено, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Отже, оскільки відповідачем здійснено з 01.01.2022 перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 19.12.2022 №79 про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021, виданої Регіональним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав у призначенні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно відмовив позивачу у задоволенні позовних вимог, у зв'язку з чим підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Відповідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Отже, ст.2 КАС України та ч.4 ст.242 КАС України вказують, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо відмови в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного судового рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Полотнянко Ю.П. Смілянець Е. С.