16 лютого 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/17999/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/17999/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка" до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання неправомірною та скасування постанови,
04.12.2023 ОСОБА_1 , здійснюючи представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка" (надалі - ТОВ "Вигідна Покупка", Товариство) на правах його керівника, через систему "Електронний суд" направив до Полтавського окружного адміністративного суду позов, що заявлений до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - Укртрансбезпека), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №022623 від 21.11.2023 Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Укртрансбезпеки про застосування до ТОВ "Вигідна Покупка" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, що полягає у порушенні службовими особами відповідача порядку проведення перевірки додержання вимог законодавства про транспорт, що призвело до формування хибного висновку про порушення Товариством ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", покладеного в основу спірної постанови, в частині твердження про перевезення вантажу без необхідних документів. Пояснює, що використання тахокарт є обов'язковим виключно у дні здійснення перевезень. Законодавство не передбачає обов'язку водія мати інші документи на підтвердження нездійснення перевезень. Зауважує, що докази нездійснення перевезень були надані до моменту винесення оскаржуваної постанови, проте відповідач не взяв такі до уваги. Вказує на непропорційність застосовуваної до підприємства санкції за діяння, яке відповідач помилково визначив як порушення законодавства.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 11.12.2023 позовну заяву було залишено без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду 14.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
24.01.2024 від Укртрансбезпеки надійшов відзив на позов, в якому представник висловив свої заперечення проти його задоволення. Вказує, що положеннями чинного законодавства на перевізника покладено обов'язок із забезпечення, а на водія - пред'явлення для перевірки відповідних документів. Зазначив, що під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області встановлено, що з боку ТОВ "Вигідна Покупка" не забезпечено виконання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення вантажів, оскільки під час перевезення вантажу згідно з ТТН №2023/10/17/68РЦ від 17.10.2023 у водія на момент проведення перевірки були відсутні документи, визначені ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом МТЗУ №385 від 24.06.2020, п. 6.1 наказу МТЗУ №340 від 07.06.2010 а саме: відсутні заповнені тахокарти у кількості, передбаченій ЄУТР за періоди з 20.09.2023 по 12.10.2023 та з 14.10.2023 по 17.10.2023, відповідальність за що передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 вищезазначеного Закону. Зауважує, що у випадку нездійснення водієм перевезення пасажирів/вантажів перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності, який водії зберігають протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення. У свою чергу належним доказом підтвердження робочого часу та часу відпочинку водія у розумінні Положення №340 є саме складені за затвердженою формою графік змінності водія та відомість обліку робочого часу, а не кадровий табель обліку робочого часу. Додає, що надані під час розгляду справи про порушення документи жодним чином не спростовують факту відсутності вказаних документів у водія транспортного засобу під час проведення перевірки та не скасовують підстав для притягнення перевізника до відповідальності за виявлене порушення щодо здійснення перевезень за відсутності обов'язкових документів (а.с. 40-51).
У відповіді на відзив позивач, окрім доводів, наведених у позовній заяві, додав, що Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 не поширюється на перевезення пасажирів чи/та вантажів, які здійснюються під час стихійного лиха, аварій та інших надзвичайних ситуацій, зокрема під час воєнного стану, введеного з 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України. З приводу необхідності ведення бланку підтвердження діяльності у випадку нездійснення водієм перевезення зазначив, що відповідно до Положення №340 це є правом, а не обов'язком перевізника, до того ж необхідність надання такого документа не зазначена в акті перевірки (а.с. 67-70).
Правом на подачу заперечень відповідач не скористався.
Розгляд справи, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
18.10.2023 на ділянці а/д М-30 "Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Луганськ-Ізварине" 716 км посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області на підставі направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) №014274 від 16.10.2023 (зворот а.с. 57) було проведено перевірку транспортного засобу марки MERCEDEC-BENZ ATEGO, д.р.н. НОМЕР_1 (належить ТОВ "Пріор Девелопмент", перевізник ТОВ "Вигідна Покупка"), яким керував водій ОСОБА_2 , про що складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.10.2023 №АР012782 (зворот а.с. 58).
Під час перевірки були виявлені порушення, відповідальність за які передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема виявлено факт перевезення вантажу згідно з ТТН №2023/10/17 від 17.10.2023 транспортним засобом обладнаним аналоговим тахографом за відсутності на момент проведення перевірки документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - відсутні заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР (за періоди: з 20.09.2023 по 12.10.2023 та з 14.10.2023 по 17.10.2023), чим порушено п. 3.3 наказу МТЗУ №385 від 24.06.2010 та п. 6.1 наказу МТЗУ №340 від 07.06.2010.
Крім того перевіркою встановлено порушення, відповідальність за яке передбачена абз. 8 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", внаслідок порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів, оскільки безперервний час керування водія згідно з тахокартою за 13.10.2023 перевищує 04 год. 30 хв., чим порушено п. 4.1 наказу МТЗУ №340 від 07.06.2010.
Водій, підписавши акт, у поясненнях зазначив, що з актом згоден.
Після цього Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області на адресу позивача було направлено повідомлення №87325/34/24-23 від 08.11.2023 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, призначеної на 10:00 год. 21.11.2023 (рекомендований лист з повідомленням згідно із Списком згрупованих поштових відправлень №19070 (а.с. 61-64).
ТОВ "Вигідна Покупка" 20.11.2023 було підготовлено та направлено на електронну адресу та на адресу місцезнаходження Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області заперечення на акт перевірки та додаткові документи (а.с. 9-21).
Незважаючи на подані заперечення, 21.11.2023 Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області винесено постанову №022623 про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої з урахуванням того, що ТОВ "Вигідна Покупка" 18.10.2023, 11:20, а/д М-30 км 716, MERCEDEC-BENZ НОМЕР_1 , допущено порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" (згідно з актом проведення перевірки від 18.10.2023 №012782), відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", стягнуто з Товариства адміністративно-господарський штраф у розмірі 17 000,00 грн (а.с. 8).
Не погоджуючись із правомірністю підстав застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач через звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначено Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (надалі - Порядок №1567 в редакції, чинній на момент проведення рейдової перевірки).
Пунктом 15 Порядку №1567 визначений вичерпний перелік підстав для проведення рейдової перевірки, серед яких значиться перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР); додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з пунктом 20 Порядку №1567, виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Пунктом 25 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку №1567, про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності). У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як свідчать встановлені судом обставини справи, повідомлення щодо розгляду 21.11.2023 справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області було направлено позивачу 09.11.2023 рекомендованим листом з повідомленням згідно із Списком згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих №19070 (а.с. 62-63), відправлення вручено особисто 14.11.2023, як це видно з трекінгу поштових відправлень (а.с. 64).
Тож позивач є таким, що повідомлений належним чином про час та місце справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
З приводу доводів позивача про те, що відповідачем не взято до уваги заперечення та докази на підтвердження обставин нездійснення перевезень, суд зазначає, що позивач, скориставшись своїм правом на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів, не позбавлений у такому випадку доводити факт дотримання ним, як перевізником, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Надаючи оцінку обставинам правомірності підстав винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 21.11.2023 №022623 на суму 17000,00 грн, суд виходить з такого.
Підставою для притягнення Товариства до відповідальності слугував, зокрема висновок про порушення вимог абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" з огляду на виявлений факт надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - порушення п. 3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом МТЗУ №385 від 24.06.2010, п. 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом МТЗУ №340 від 07.06.2010 з огляду на відсутність заповнених тахокарт у кількості, що передбачена ЄУТР (за періоди: з 20.09.2023 по 12.10.2023 та з 14.10.2023 по 17.10.2023).
Крім того в акті зазначено про порушення абз. 8 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" в частині порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів, що передбачає штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме: порушення пункту 4.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом МТЗУ №340 від 07.06.2010 з огляду на встановлення факту безперервного пересування водія згідно з тахокартою за 13.10.2023, що перевищує 04 год. 30 хв.
Опис виявлених порушень вимог щодо перевезення вантажів з боку ТОВ "Вигідна Покупка" викладено в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
За приписами ч. 1 ст. 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 18 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачає, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Формулювання "інші документи, передбачені законодавством" передбачає необхідність звернення до інших нормативно-правових актів, якими регулюються ті чи інші суспільні відносини у сфері перевезень, для визначення необхідних для здійснення внутрішніх вантажних перевезень документів.
Тож перелік документів, необхідний для перевезення вантажів, що зазначений у статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", не є вичерпним.
Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, статті 18 Закону України "Про автомобільний транспорт" та з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв колісних транспортних засобів наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (надалі - Положення №340), яке встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку (пункт 1.2).
При цьому, вимоги Положення №340, як передбачає пункт 1.3, поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).
Відповідно до пункту 6.1 Положення №340, автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Відповідно до Закону України "Про приєднання України до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР)", Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року №153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (надалі - Інструкція №385), яка визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів.
Відповідно до пункту 1.3 Інструкції №385, ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Згідно з пунктом 1.4 Інструкції №385, контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.
Відповідно до пункту 3.1 Інструкції №385, виробники транспортних засобів, перевізники, водії та ПСТ використовують тахографи, тахокарти, картки до цифрових тахографів, тип яких затверджено відповідно до вимог ЄУТР.
Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР ( 994_016), або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів (п. 3.3 Інструкції №385).
Представник позивача не заперечує того факту, що у водія ОСОБА_2 були відсутні тахокарти у кількості, передбаченій ЄУТР за періоди з 20.09.2023 по 12.10.2023 та з 14.10.2023 по 17.10.2023, зважаючи на те, що у зазначені дні він не здійснював перевезень автомобільним транспортом. При цьому додав, що використання тахокарт при встановленому на транспортному засобі аналоговому тахографі є обов'язком виключно у дні здійснення перевезень. Стверджує, що посадова особа Укртрансбезпеки вимагала від водія надати відомості з тахографа за період, який розпочався ще до його працевлаштування (з 20.09.2023), тоді як водій ОСОБА_2 був прийнятий на роботу відповідно до наказу №ЛФ000010003 від 04.10.2023 з 05.10.2023 (а.с. 13). З приводу ж періоду з 05.10.2023 і до 17.10.2023 (встановлена посадовою особою відповідача кінцева дата періоду порушення) зазначив, що водій не здійснював щоденних перевезень, оскільки працював лише 06.10.2023, 09.10.2023, 11.10.2023, 13.10.2023, 16.10.2023, 18.10.2023, а в інші дні у ОСОБА_2 були вихідні дні. На підтвердження вказаних обставин позивач надав табель обліку робочого часу за жовтень 2023 року (зворот а.с. 13).
Крім того позивач вказував, що у дні перевезень 06.10.2023, 09.10.2023, 11.10.2023 ОСОБА_2 перебував на навчанні (маючи статус пасажира) у водіїв, які керували іншими транспортними засобами, тому відсутність станом на вказані дати даних у тахографі транспортного засобу, який перевірявся посадовими особами Укртрансбезпеки 18.10.2023 (MERCEDEC-BENZ ATEGO, номерний знак НОМЕР_1 ) є обґрунтованою. На підтвердження факту стажування ОСОБА_2 до суду надано пояснення водіїв ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_4 (а.с. 14). Пояснює, що 13.10.2023 водій ОСОБА_2 вперше самостійно здійснював вантажні перевезення на автомобілі MERCEDEC-BENZ ATEGO, номерний знак НОМЕР_1 , порушень щодо обліку час та відпочинку працівником Укртрансбезпеки в цей день не встановлено. У свою чергу 16.10.2023 водій ОСОБА_2 працював на автомобілі MERCEDEC-BENZ ATEGO, номерний знак НОМЕР_2 , у зв'язку з чим використовував інший тахограф, тож дані за 16.10.2023 не могли міститься в тахографі транспортного засобу, який перевірявся 18.10.2023. На підтвердження факту перевезення на іншому автомобілі позивач надав ТТН від 16.10.2023 №2023/10/16/708, №2023/10/16/377, №2023/10/16/2316, №2023/10/16/249, №2023/10/16/335, №2023/10/16/497 (а.с. 16-21). 17.10.2023 ж для ОСОБА_2 був вихідним днем, а датована цим числом ТТН №2023/10/17 була виготовлена на підготовлений та оформлений вантаж, переданий на відправлення 17.10.2023.
Враховуючи все вищевикладене, на переконання позивача, відповідач не має права притягувати Товариство до відповідальності за п. 3.3 Інструкції №385 та п. 6.1 Положення №340, оскільки у встановлений посадовою особою Укртрансбезпеки період (з 20.09.2023 по 12.10.2023 та з 14.10.2023 по 17.10.2023) водій ОСОБА_2 не здійснював перевезень автомобільним транспортом та не був зобов'язаний використовувати тахокарти.
Такі доводи суд визнає безпідставними оскільки відповідальність на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" настає за відсутності документів при перевезенні вантажу, зокрема і тих, які передбачені п. 3.3 Інструкції №385 та п. 6.1 Положення №340.
У свою чергу, як слушно зауважив представник відповідача, пунктом 6.4 Положення №340 передбачено, що у разі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, Перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності (додаток 4). Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення. Перевізники зберігають бланк підтвердження діяльності протягом 12 місяців.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що перевізник може та не зобов'язаний складати бланк підтвердження діяльності, який не є тим документом, що необхідний для пред'явлення під час перевірки відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Проте, такий бланк фактично дозволяє водію не вести тахокарту у випадках не здійснюється перевезення. Тому наявність такого документа є перевагою для водія та трактується на користь перевізника.
Щодо іншого порушення, яке виявилося у факті безперервного часу керування водія згідно з тахокартою за 13.10.2023, що перевищує 4 год. 30 хв, відповідальність за яке передбачено абз. 8 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 4.1 Положення №340, після керування протягом 4 годин 30 хвилин водій повинен зробити перерву для відпочинку та харчування тривалістю не менше 45 хвилин, якщо не настає період щоденного (міжзмінного) відпочинку.
Позивач жодних пояснень чи спростувань встановлених перевіркою фактів безперервного часу керування водієм не надав, що свідчить про наявність такого порушення, за яке перевізник має нести відповідальність, встановлену чинним законодавством.
З приводу доводів позивача про те, що на даний час в Україні діє надзвичайна ситуація (воєнний стан з 24.02.2022), а тому, в силу п. 1.4 Положення №340, не підлягає застосуванню до позивача, суд зазначає, що відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України, надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Згідно зі ст. 5 цього ж Кодексу, надзвичайні ситуації класифікуються за характером походження, ступенем поширення, розміром людських втрат та матеріальних збитків. Залежно від характеру походження подій, що можуть зумовити виникнення надзвичайних ситуацій на території України, визначаються такі види надзвичайних ситуацій: 1) техногенного характеру; 2) природного характеру; 3) соціальні; 4) воєнні. Залежно від обсягів заподіяних надзвичайною ситуацією наслідків, обсягів технічних і матеріальних ресурсів, необхідних для їх ліквідації, визначаються такі рівні надзвичайних ситуацій: 1) державний; 2) регіональний; 3) місцевий; 4) об'єктовий. Порядок класифікації надзвичайних ситуацій за їх рівнями встановлюється Кабінетом Міністрів України. Класифікаційні ознаки надзвичайних ситуацій визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу, єдина державна система залежно від масштабів і особливостей надзвичайної ситуації, що прогнозується або виникла, функціонує у режимах: 1) повсякденного функціонування; 2) підвищеної готовності; 3) надзвичайної ситуації; 4) надзвичайного стану.
Режим підвищеної готовності та режим надзвичайної ситуації для єдиної державної системи цивільного захисту у повному обсязі або частково для окремих її складових, згідно з п. 1 ч. 4 ст. 11 Кодексу цивільного захисту України, встановлюються за рішенням Кабінету Міністрів України - для єдиної державної системи цивільного захисту у повному обсязі або частково для кількох окремих її функціональних чи територіальних підсистем.
Тож посилання представника позивача на Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України є безпідставними, оскільки цим Указом запроваджено воєнний стан - особливий правовий режим, який не охоплюється режимами, що передбачені ч. 1 ст. 11 Кодексу цивільного захисту України.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого позову, у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні в повному обсязі.
За таких обставин підстави для розподілу судових витрат, які складаються із сум сплаченого судового збору у розмірі 2684,00 грн та заявлених до відшкодування витрат на правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн, відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка" до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання неправомірною та скасування постанови - залишити без задоволення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка" (код ЄДРПОУ 41130363; вул. Свято-Михайлівська, буд. 3Б, смт. Опішня, Полтавська область, 38164).
Відповідач: Відділ державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Європейська, буд. 155, м. Полтава, 36008).
Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845; пр-кт Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун