02 вересня 2010 року № 28013/09/ 9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів Обрізка І.М., Сапіги В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області на постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 07 травня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області про стягнення невиплаченої щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, -
26 лютого 2009 року позивач звернулася до суду з вказаним вище позовом, з якого вбачається, що вона є матір'ю малолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження, серія НОМЕР_1, виданим 25.04.2006 року міським відділом РАЦС Хмельницького МУЮ та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження, серія НОМЕР_2, виданим 06.03.2007 року міським відділом РАЦС Хмельницького МУЮ. Зокрема, позивач вказує, що у 2007-2008 роках їй була виплачена допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку не в повному обсязі. Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідач повинен був перерахувати допомогу, оскільки положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007. Проте, в порушення вищевказаної норми, допомога в повному обсязі не виплачена, у зв'язку з чим просить визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області та стягнути з відповідача на її користь недоплачену грошову допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за 2007-2008 роки.
Постановою Городоцького районного суду Хмельницької області від 07 травня 2009 року позову задоволено частково. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області провести нарахування та виплату з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно ОСОБА_1 недоплачену частину щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанову суду оскаржив відповідач. В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю. Відповідач зазначає, що виплата даної допомоги проводиться згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення та виплати державної грошової допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 та відповідних статей Закону України про Державний бюджет України на відповідні роки. Окрім того в апеляційній скарзі апелянт зазначає, що позивачем пропущено річний строк звернення до суду на підставі ст. 100 КАС України.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія судді, у відповідності до п.п. 1,2,ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга є безпідставною, а рішення суду першої інстанції - законне.
При цьому колегія суддів враховує наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області № 440422 від 28.04.2009 року (а.с.38) позивачу нарахована та виплачена допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з квітня 2007 року по грудень 2008 року.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначається прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 01 січня - 434 гривні; з 01 квітня - 463 гривні; з 01 жовтня - 470 гривень. За змістом ст. 14 цього ж Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення такої допомоги по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» зупинено дію положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність лише з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення. Таким чином, враховуючи норми ч. 2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. зворотної дії в часі не має, і на період до 09 липня 2007 року не поширюється.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до законного висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову, правильно виходив з того, що відмова у здійсненні перерахунку допомоги заподіяна протиправними діями відповідача та обрав вірний спосіб відновлення порушеного права позивача, поклавши на відповідача обов'язок провести належне нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .
Що стосується виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік то колегія суддів зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10, положення п. 25 ІІ розділу Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), та зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Проте, колегія суддів зазначає, що п. 23 розділу ІІ цього ж Закону «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми», на предмет конституційності не розглядався, у встановленому порядку неконституційними не визнавався та своєї чинності у 2008 році не втрачав.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-6 (далі Закон № 107-6) затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 01 січня-526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., а згідно пункту 23 цього Закону, підпункт 8 пункту 8 з розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50%, з 01 січня 2009 року - 75%, з 01 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Саме тому у 2008 році допомога нараховувалась та виплачувалась відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та положень Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності» № 1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., і дане положення Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року не конституційним не визнавалось.
Відповідно до 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Однак, під час судового розгляду справи в суді першої інстанції відповідач не наполягав на застосуванні строків звернення до суду.
Згідно ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права та вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Судом першої інстанції зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області провести нарахування та виплату з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно ОСОБА_1 недоплачену частину щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено, проте, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції не вирішено всіх позовних вимог, оскільки позивач просив визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області.
З врахуванням викладеного вище, судом першої інстанції прийнято правильне рішення, але ухвалене з помилковим застосуванням норм матеріального права. Рішення ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених тими доказами, які були наявними у матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні.
Саме тому постанова підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198 ч.1 п.2, 201, 205 ч.1; 205, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області задовольнити частково, постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 07 травня 2009 року у справі № 2а-67/09/2204 змінити, резолютивну частину постанови викласти в наступній редакції: Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області провести нарахування та виплату з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно ОСОБА_1 недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції в порядку цивільного судочинства.
Головуючий суддя І.О. Яворський
Судді І.М. Обрізко
В.П. Сапіга