Рішення від 16.02.2024 по справі 400/14431/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2024 р. № 400/14431/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаЦентральної військово - лікарської комісії, вул. Госпітальна, 16,м. Київ,01133,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії про визнання протиправною бездіяльність щодо не розгляду скарги на довідку військово - лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 від 03.11.2023 року;

зобов'язання розглянути скаргу від 06.11.2023 року на довідку військово - лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 від 03.11.2023 року та провести належний медичний огляд з урахуванням всіх хвороб та скарг позивача та винести нову постанову (довідку) на підставі дійсних та існуючих захворювань .

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він вважає, що його конституційні та законні права повністю порушуються, так як позивач постійно, неодноразово усно повідомляє командира військової частини НОМЕР_2 про різке погіршення стану свого здоров'я, що унеможливлює подальше проходження позивачем військової служби.

Проведення ВЛК військовою частиною НОМЕР_3 було проведено з порушення, а саме:

- позивач не був оглянутий належним чином лікарями - спеціалістами;

- позивач був позбавлений законної можливості повністю та досконало пройти медичне обстеження, щодо стану свого здоров'я;

- всі звернення позивача і скарги повністю ігноруються і не беруться до уваги, позивач на теперішній час потребує огляду лікарем - психіатром,

Відповідач: надав суду відзив, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки скарга позивач була направлена за належністю відповідно до п3.3 Наказу №402 про що було повідомлено адвоката позивача 24.11.2023.

Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд встановив:

03.11.2023 року військовою частиною НОМЕР_3 відносно позивача проведено медичний огляд ВЛК та у постанові ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, контузії, каліцтва) зазначено діагноз: Хронічна вертоброгенна люмбалгія справа, фаза нестійкої ремісії. Астено - невротичний синдром у акцентуйованої особистості, установча поведінка легкі прояви. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

Міжхребцевий остеохондроз шийного та поперекового відділів хребта з больовим синдромом без порушення функцій. Викривлення перетинки носа з порушенням функції. Хронічний медикаментозний риніт. Захворювання. НІ. не пов'язане з проходженням військової служби.

На підставі ст.ст. 23г, 17в, 64г, 45г графи ІІ Розкладу хвороб - Придатний до військової служби .

07.11.2023 року на адресу Центральної ВЛК адвокатом в інтересах позивача була направлена скарга ОСОБА_1 від 06.11.2023 року на довідку ВЛК військової частини НОМЕР_3 від 03.11.2023 року . Відповідно до трекінгу відстежування АТ «Укрпошта»

10.11.2023 року скарга ОСОБА_1 отримана Центральною ВЛК .

Центральна ВЛК ЗС України було розглянуто скаргу та медичні документи ОСОБА_1 від 06.11.2023 та надано відповідь від 24.11.2023 № 598/14513 , в якій зазначено, що згідно пункту 3.3 глави 3 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 звернення адвоката Скоробогатько В.Ю. направлено для розгляду та надання відповіді заявнику за належністю до 20 регіональної військово-лікарської комісії, про що його також було повідомлено.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про військову службу і військовий обов'язок" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Вказаною статтею також передбачено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим

Законом.

Відповідно до ч. 12 ст. 12 Закону № 2232 громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що 2.1. для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

2.2. Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

2.3. Центральна військово-лікарська комісія

2.3.1. ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

2.3.3. На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також:

розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи;

розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями;

розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров'я;

перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України;

організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти);

розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;

аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК;

проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи;

організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК;

підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК;

прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;

проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Позивач звернувся до відповідача зі скаргою 07.11.2023, але відповідь не отримав та вважає бездіяльність відповідача протиправною, тому звернувся до суду з позовом.

Протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень необхідно розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Але відповідач до відзиву надав суду відповідь ЦВЛК від 24.11.2023, яка була надіслана на адресу адвоката позивача, тому відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання розглянути скаргу від 06.11.2023 року на довідку військово - лікарської комісії військової частини НОМЕР_3 № 12147 від 03.11.2023 року та провести належний медичний огляд з урахуванням всіх хвороб та скарг позивача та винести нову постанову (довідку) на підставі дійсних та існуючих захворювань позивача суд зазначає, що відповідно до п.3.3 Положення №402 відповідачем скарга була надіслана для розгляду до належної установи - 20 регіональної військово-лікарської комісії, яка повинна розглянути скаргу по суті та прийняти відповідне рішення.

До відповідача відповідно до п.2.3.3 та п.3.3 Положення №402 оскаржуються тільки рішення ВЛК регіону, а розгляд скарг на рішення ВЛК військових частин не належить.

Позивач у позові всупереч ст.77 КАС України не довів суду, що відповідач діяв протиправно, тому позов задоволенню не підлягає.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко