16 лютого 2024 рокусправа № 380/26501/23
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 )
про визнання протиправними дії та зобов'язання до вчинення дій
Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ), у якому заявлено позовні вимоги: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору з суми грошового забезпечення, виплаченої ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року у справі № 360/1545/22, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2023 року у справі №380/15455/23, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2023 року у справі № 360/802/23 без рівноцінної та повної компенсації витрат доходів. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору при виплаті грошового забезпечення на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року у справі № 360/1545/22, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2023 року у справі №380/15455/23, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2023 року у справі № 360/802/23.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 був зобов'язаний при виплаті ОСОБА_1 заборгованості з грошового забезпечення на виконання судового рішення компенсувати йому у повному обсязі суму податку на доходи фізичних осіб та військовий збір, оскільки право на них було набуте під час проходження військової служби та безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії РФ та останній повинний був їх отримати при звільненні, однак не отримав з вини ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 . Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою від 15.11.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому стверджує, що предметом розгляду у справі 360/802/23 було стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 30 квітня 2022 року по 30 жовтня 2022 року. Відповідач зазначає, що середній заробіток не входить ні до складу грошового забезпечення, ні до грошових винагород, ні до інших виплат, право на яке позивач набув у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби. За період з 30 квітня 2022 року по 30 жовтня 2022 року позивач не виконував жодного з перелічених в ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» обов'язків військової служби, тому вимога щодо компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 р. N 44 є неправомірною
Відповідач стверджує, що військова частина діяла у межах наданих повноважень, на підставі та у спосіб встановлений чинним законодавством, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд виходив з наступного.
Наказом голови Державної прикордонної служби України від 27.04.2022 № 403-ОС полковника юстиції ОСОБА_1 звільнено у запас за підпунктом «г» пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
28.04.2022 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України від 28.04.2022 № 532-ОС позивача виключено із списків особового складу та усіх видів забезпечення.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року у справі № 360/1545/22 зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) за період з 01 січня 2008 року по 30 листопада 2015 року включно - «січень 2008 року», «липень 2008 року», «вересень 2010 року», «грудень 2010 року», «травень 2012 року», «вересень 2014 року», «січень 2015 року», «листопад 2015 року», а за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно - «січень 2008 року», та з урахуванням раніше виплачених сум індексації.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 у справі № 360/1545/22, згідно розрахункового листа за жовтень 2023 року від 25.10.2023 № 512, позивачу було нараховано індексацію грошового забезпечення у розмірі 77 148,89 грн. з одночасним утримання із вказаної суми податку з доходів фізичних осіб 18% у розмірі 13 886,80 грн. та військового збору 1,5% у розмірі 1 157,23 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2023 року у справі №380/15455/23 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ) здійснити нарахування ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2018 роки та щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 за період з лютого 2016 по лютий 2018 включно, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення, з якого був обчислений розмір таких виплат, індексації грошового забезпечення, та провести виплату з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 у справі № 380/15455/23 відповідач донарахував позивачу додаткову грошову винагороду та допомогу на оздоровлення у загальному розмірі 15 989,31 грн, яку виплатив ОСОБА_1 у сумі 12871,40 грн. з утриманням суми податку з доходів фізичних осіб та військового збору.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2023 року у справі № 360/802/23 стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні за період з 30 квітня 2022 року по 30 жовтня 2022 року в сумі 50550,20 грн (п'ятдесят тисяч п'ятсот п'ятдесят гривень 20 коп).
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27.09.2023 у справі № 360/802/23 відповідач перерахував позивачу середнє грошове забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні розмірі 40 692,90 грн., з утриманням податку з доходів фізичних осіб та військового збору.
Не погодившись з діями відповідача щодо утримання податку з доходів фізичних осіб та військового збору з сум грошового забезпечення, нарахованих на виконання рішень судів, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно зі статтею 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон - № 2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з частиною третьою статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби регламентовано Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44 (далі - Порядок № 44).
Згідно пунктів 2-5 Порядку № 44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".
Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Згідно матеріалів справи, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 у справі № 360/1545/22, згідно розрахункового листа за жовтень 2023 року від 25.10.2023 № 512, позивачу було нараховано індексацію грошового забезпечення у розмірі 77 148,89 грн. з одночасним утримання із вказаної суми податку з доходів фізичних осіб 18% у розмірі 13 886,80 грн. та військового збору 1,5% у розмірі 1 157,23 грн.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 у справі № 380/15455/23 відповідач донарахував позивачу додаткову грошову винагороду та допомогу на оздоровлення у загальному розмірі 15 989,31 грн, яку виплатив ОСОБА_1 у сумі 12871,40 грн. з утриманням суми податку з доходів фізичних осіб та військового збору.
З урахуванням встановлених судом обставин та наявного нормативного регулювання суд вважає, що позивач мав право на отримання компенсації податку з доходів фізичних осіб при нарахуванні та виплаті вищезазначених сум грошового забезпечення позивача відповідно до Порядку № 44.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27.09.2023 у справі № 360/802/23, яким стягнуто з 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні за період з 30 квітня 2022 року по 30 жовтня 2022 року в сумі 50550,20 грн (п'ятдесят тисяч п'ятсот п'ятдесят гривень 20 коп), відповідач перерахував позивачу кошти розмірі 40 692,90 грн., з утриманням податку з доходів фізичних осіб та військового збору.
Щодо виплаченого середнього грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з утриманням ПДФО суд зазначає Порядок № 44 розрахований на компенсацію грошового забезпечення, право на яке набуте у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби. Позивач набув право на такі виплати за період неповного розрахунку при звільненні, не у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Верховний Суд у постанові від 19.05.2022 у справі №520/11620/2020 зазначив, що виплата середнього заробітку за рішенням суду за час затримки виплати грошової компенсації за неотримане речове майно та грошової компенсації додаткової відпустки як учаснику бойових дій не входить до складу грошового забезпечення, відтак відсутні підстави для нарахування та виплати особі компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку №44.
Отже, під час виплати позивачу середнього грошового забезпечення за період вимушеного прогулу відповідач правомірно не застосував Порядок № 44 та не здійснив компенсації податку з доходів фізичних осіб.
Щодо утримання військового збору з нарахованих та виплачених позивачу сум грошового забезпечення та середнього заробітку на несвоєчасний розрахунок при звільненні суд зазначає наступне.
З метою забезпечення фінансування заходів з підвищення обороноздатності держави тимчасово з 3 серпня 2014 року Законом України від 31 липня 2014 року № 1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» в Україні введено військовий збір.
Відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 Податкового кодексу України (далі ПК України)податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Згідно з підпунктом 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.
В подальшому Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь у бойових діях в умовах воєнного стану» від 19.06.2022 (набрав чинності 09.07.2022) внесено наступні зміни: Підпункт 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту: "У період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.»
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 21.01.2015 року, а відтак на позивача розповсюджуються пільги, встановлені підпунктом 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо звільнення від сплати військового збору доходів у вигляді грошового забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно оподатковано військовим збором нараховану на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 у справі № 360/1545/22 індексацію грошового забезпечення у розмірі 77 148,89 грн та донараховану виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 у справі № 380/15455/23 додаткову грошову винагороду та допомогу на оздоровлення у загальному розмірі 15 989,31 грн.
Щодо утримання військового збору з сум виплаченого ОСОБА_1 середнього грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні за період з 30 квітня 2022 року по 30 жовтня 2022 року, то суд вважає такі дії відповідача правомірними, оскільки ПК України не передбачає пільг зі сплати військового збору при виплаті військовослужбовцю, працівнику Державної прикордонної служби України сум інших доходів, окрім грошового забезпечення (у спірному випадку середнього грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні).
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково у спосіб зазначений у резолютивній частині рішення.
Судові витрати стягненню не підлягають, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не надав доказів понесення інших судових витрат.
Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору з суми грошового забезпечення, виплаченої ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року у справі № 360/1545/22 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2023 року у справі №380/15455/23.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманих сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору при виплаті грошового забезпечення на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року у справі № 360/1545/22 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2023 року у справі №380/15455/23.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяКрутько Олена Василівна