Справа № 3-2070/10
16 вересня 2010 року
Суддя Рівненського районного суду Рівненської області Красовського О.О., ознайомившись в м. Рівне з матеріалами, що надійшли від ДПІ Рівненського району про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканку АДРЕСА_1
за ч.1 ст. 155-1 КУпАП, -
Згідно протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності від 02.08.2010 року ОСОБА_1 працюючи продавцем магазину «Продукти» в с. Нова Любомирка вул. Силікатників 13, Рівненського району Рівненської області, допустила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі громадського харчування та послуг.
В ході судового засідання не знайшли свого підтвердження обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Згідно протоколу, особа порушила встановлений законом порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг. В протоколі йде посилання на порушення п. 1, 2, 13 статті 3 Закону України ?ро застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Відповідно до частини 1 статті 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна , винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Отже, склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи те діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він криє в собі:
а) об'єкт;
б) об'єктивну сторону;
в) суб'єкт;
г) суб'єктивну сторону.
Об'єкт адміністративного правопорушення - це сукупність суспільних відносин, що охороняються адміністративним правом, а також регулюються нормами трудового, цивільного, земельного, фінансового права, за порушення яких накладаються адміністративні стягнення. Тобто, об'єктом виступають конкретні норми, приписи, законні вимоги, заборони.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення знаходить свій прояв у дії чи бездіяльності, що заборонені адміністративним правом. У багатьох випадках вона залежить від місця, часу, обставин і способу скоєння адміністративного правопорушення, а також від причинного зв'язку між діянням і шкідливими наслідками цього діяння, вчинення протиправного діяння в минулому, його системності. Законодавство про адміністративні правопорушення охоплює саме ці елементи змісту об'єктивної сторони адміністративного правопорушення.
Суб'єктами адміністративних правопорушень виступають громадяни чи посадові особи (спеціальні суб'єкти).
Частина 1 статті 1551 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до статті 3 Закону України ?ро застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р., суб'єкти підприємницької діяльності , які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вчиняти певні дії, що визначаються цією статтею.
До матеріалів справи не додані докази того що особа, відносно якої складений протокол, є суб'єктом підприємницької діяльності .
Суд прийшов до висновку, що в діях особи відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Керуючись ст. 247, 283, 284 КУпАП, -
Адміністративну справу стосовно ОСОБА_1 за ч. 1ст. 155-1 КУпАП - провадженням закрити за відсутністю в її діяннях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
СУДДЯ: О. О.Красовський