Рішення від 16.02.2024 по справі 360/1453/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

16 лютого 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1453/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08 грудня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач 1), Пенсійного фонду України (аділ відповідач 2), відповідно до якого позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, викладене у листі від 09.05.2022, щодо відмови позивачу у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

визнати протиправним та скасувати рішення Пенсійного фонду України, викладене у листі від 14.06.2022;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 21.02.2022 (дати звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області) пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати №3 та №2, виданих Старобільською районною радою 01.02.2022, у загальному розмірі 25898,45 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі №360/1593/21 частково задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 15 січня 2021 року № 909340180377 про відмову позивачу в переході з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву позивача про перехід на пенсію за іншим законом від 06 січня 2021 року, зареєстровану за № 39, зарахувавши до стажу державної служби період військової служби з 10 листопада 1981 року по 26 травня 1983 року та роботу на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27 липня 1994 року по 10 квітня 1998 року на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16 квітня 1998 року по 10 квітня 2006 року на посаді голови Старобільської районної ради, з 11 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12 листопада 2010 року по 01 травня 2016 року на посаді голови Старобільської районної ради.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2021 замінено відповідача у справі №360/1593/21 - Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2021 вищевказане рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 залишено без змін.

21.02.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з неотриманням відповіді на своє звернення від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, позивач звернувся до Пенсійного Фонду України.

З листа Пенсійного Фонду України від 14.06.2022 позивачу стало відомо, що відповідь на звернення від 21.02.2022 ОСОБА_1 не направлена, у зв'язку з чим Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області було запропоновано її надіслати на електронну адресу позивача, разом з тим зазначено про недоцільність призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» без урахування довідок про заробітну плату.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 15.06.2022 позивача повідомлено, що відповідь на його звернення від 21.02.2022 підготовлено 09.05.2022, але не було відправлено, при цьому додано її копію. Згідно вказаного листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09.05.2022, відповідач не заперечує наявність у позивача всіх передбачених законодавством умов для переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», однак зазначає про відсутність підстав для врахування наданих позивачем довідок Старобільської районної ради від 01.02.2022 № 2 та № 3.

Позивач зазначає, що на теперішній час доступ до електронної пошти, на яку надійшли вказані документи у нього відсутній, тому надати листи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 15.06.2022 та від 09.05.2022 він не має можливості.

Старобільська районна рада 01.02.2022 надала позивачу довідку №2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Ознайомившись з рішеннями відповідачів, які викладено у листах Пенсійного Фонду України від 14.06.2022 та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09.05.2022, позивач вважає їх необґрунтованими і, як наслідок, протиправними, недійсними та такими, що підлягають скасуванню, у зв'язку з чим вимушений звернутися до суду.

Ухвалою суду від 13.12.2023 визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду, зазначені ОСОБА_1 в заяві про поновлення строку звернення до суду. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду через підсистему "Електронний суд" обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з зазначенням інших обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами поважності причин пропуску строку звернення у період з червня 2022 року до дня подачі позову до суду.

Ухвалою суду від 25.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду із позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, та поновлено цей строк. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від представника відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 09.01.2024 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 22.05.2018 отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до статті 32 Закону України від 09.07.2003 № 1058-XII «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), з 29.09.2020 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058.

Як встановлено Луганським окружним адміністративним судом у рішенні від 26.05.2021 по справі № 360/1593/21, що набрало законної сили 14.12.2021, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи та перебуває на обліку в Старобільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області з 29.09.2020 як одержувач пенсії за віком на загальних підставах, призначеної за Законом № 1058, про що свідчать пенсійне посвідчення від 23.12.2020 № НОМЕР_1 , видане Пенсійним фондом України, довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 781155 від 22.05.2018 та рішення від 01.10.2020 № 909340180377 про перерахунок пенсії (перехід з виду на вид).

ОСОБА_1 звернувся до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 06.01.2021, зареєстрованою за № 39, про перехід на пенсію за іншим законом (без конкретизації), додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.

Рішенням від 15.01.2021 № 909340180377 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у зв'язку з тим, що позивачем на час звернення з заявою не досягнуто пенсійного віку 62 років та через відсутність необхідного стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21 позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 15.01.2021 № 909340180377 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід на пенсію за іншим законом від 06.01.2021, зареєстровану за № 39, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 період військової служби з 10.11.1981 по 26.05.1983 та роботу на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27.07.1994 по 10.04.1998 на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16.04.1998 по 10.04.2006 на посаді голови Старобільської районної ради, з 11.04.2006 по 11.11.2010 на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12.11.2010 по 01.05.2016 на посаді голови Старобільської районної ради.

Будь-яких інших зобов'язань рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21, у тому числі щодо призначення пенсії за нормами Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» та порядку її обчислення, на органи Пенсійного фонду України не покладалось.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21 Головним управлінням у січні 2022 року повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 06.01.2021 та проведено перерахунок пенсії «перехід з виду на вид» з 06.01.2021, із зарахуванням до стажу державної служби періоду військової служби з 10.11.1981 по 26.05.1983 та роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27.07.1994 по 10.04.1998 на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16.04.1998 по 10.04.2006 на посаді голови Старобільської районної ради, з 11.04.2006 по 11.11.2010 на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12.11.2010 по 01.04.2016 на посаді голови Старобільської районної ради.

30.12.2021 ОСОБА_1 . Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 360/1593/21, який було звернуто до примусового виконання. Головне управління листом від 26.01.2022 № 1200-0304-8/5341 повідомило відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про стан виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21 та постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 28.01.2022 виконавче провадження № 68128127 з примусового виконання виконавчого листа № 360/1593/21, виданого 30.12.2021, закінчено у зв'язку з виконанням рішення фактично та в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, а також обсяг необхідної інформації, яка в ній має бути обов'язково зазначена, затверджена Додатком 1 до Порядку № 22-1.

21.02.2022 за вх. № 986/К-1200-22 Головним управлінням зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 18.02.2022 довільної форми про переведення з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом № 1058, на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу».

До заяви від 21.01.2022 ОСОБА_1 додав такі документи, видані Старобільською районною радою: довідку від 01.02.2022 № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку від 01.02.2022 № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Оскільки довідки № 2 та № 3, видані Старобільскою міською радою 01.02.2022, тобто після набрання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21 законної сили, а судовим рішенням не розглядалось питання порядку застосування заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю та не покладено ніяких зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання, на думку відповідача не було підстав провадити розрахунок пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 889 в частині обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату.

Через активну фазу бойових дій на території Луганської області з 24.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області та його структурні підрозділи були позбавлені можливості виконувати свої обов'язки в повному обсязі.

За таких обставин відповідь за заяву від 18.02.2022 надано позивачу 09.05.2022.

Враховуючи, що заява ОСОБА_1 від 18.02.2022 про переведення на інший вид пенсії, яку зареєстровано в Головному управлінні 21.02.2022 за вх. № 986/К-1200-22, не відповідає вимогам пункту 1.1 Порядку № 22-1, її розглянуто за нормами Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян».

Листом від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752 ОСОБА_1 повідомлено про стан виконання Головним управлінням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 по справі № 360/1593/21. Роз'яснено, що оскільки судовим рішенням не розглядалось питання порядку застосування заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю та не покладено ніяких зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання, провадити розрахунок пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в частині обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату та враховувати довідки від 01.02.2022 № 2 та № 3, видані Старобільскою міською радою, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 не має.

Однак, у зв'язку з тим, що у заяві від 18.02.2022 іншої адреси для листування, у тому числі адреси електронної пошти, зазначено не було, з огляду на те, що с. Половинкине, Старобільського району, Луганської області з 24.02.2022 перебуває у тимчасовій окупації та АТ "Укрпошта" не здійснює там поштових відправлень, лист Головного управління від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752 ОСОБА_1 не було доставлено з незалежних від Головного управління обставин.

17.05.2022 за вх. № 12837/К-2800-21 до Пенсійного фонду України надійшло звернення позивача ВЕБ-28000-Ф-С-22-040944 від 17.05.2022, в якому останній порушив питання щодо не розгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області його заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України "Про державну службу" та просив організувати розгляд його звернення, поданого 21.02.2022 до Головного управління та перевести на пенсію, відповідно до Закону України "Про державну службу".

Пенсійний фонд України листом від 14.06.2022 № 13022-12837/К-03/8-2800/22, окрім іншого повідомив позивачу, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21 Головним управлінням зараховано зазначені у судовому рішенні періоди роботи до стажу державної служби. Водночас повідомлено, що призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону № 889 без урахування довідок про заробітну плату недоцільно, оскільки це не призведе до збільшення розміру пенсійної виплати.

Листом Пенсійного фонду України від 14.06.2022 № 13022-12837/К-03/8-2800/22 доручено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області надати позивачу копію відповіді на його звернення від 21.02.2022 на електронну адресу.

Отримавши 15.06.2022 доручення Пенсійного фонду України Головне управління листом від 15.06.2022 № 1200-0202-8/14368 на електронну пошту kulachkaraysovet@ukr.net, зазначену у зверненні від 17.05.2022, направило копію листа від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752.

Від представника відповідача 2 - Пенсійного фонду України 02.01.2024 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.

До Пенсійного фонду України надійшло звернення позивача ВЕБ-28000-Ф-С-22-040944 від 17.05.2022, в якому останній порушив питання щодо нерозгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області його заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України "Про державну службу", просив організувати розгляд його звернення, поданого 21.02.2022 до Головного управління та перевести на пенсію, відповідно до Закону України "Про державну службу".

Органом, уповноваженим здійснювати призначення, перерахунок та виплату пенсії позивачу, прийняття рішення щодо переведення на інший вид пенсії тощо є відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України.

Пенсійним фондом України не приймалося жодних рішень з питань пенсійного забезпечення позивача, в розумінні припису статті 19 КАС України, які можуть бути оскаржені до суду, а лист Пенсійного фонду України від 14.06.2022 № 13022-12837/К-03/8-2800/22 є відповіддю на звернення позивача.

Позивач, 12.01.2024 надав відповідь на відзив, в якій наполягає на задоволенні позовних вимог, зазначаючи про незаконність відмови ГУ ПФУ в Луганській області у задоволенні його заяви про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Також зазначив, що Пенсійний Фонд України має повноваження для реагування у разі ухвалення незаконного рішення територіальним органом, проте відповідні заходи безпідставно не застосував.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, де з 22.05.2018 отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до статті 32 Закону України від 09.07.2003 № 1058-XII «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з 29.09.2020 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058.

ОСОБА_1 звернувся до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 06.01.2021, зареєстрованою за № 39, про перехід на пенсію за іншим законом (без конкретизації), додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.

Рішенням від 15.01.2021 № 909340180377 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у зв'язку з тим, що позивачем на час звернення з заявою не досягнуто пенсійного віку 62 років та через відсутність необхідного стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21, яке набрало законної сили 14.12.2021, позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:

визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 15.01.2021 № 909340180377 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід на пенсію за іншим законом від 06.01.2021, зареєстровану за № 39, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 період військової служби з 10.11.1981 по 26.05.1983 та роботу на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27.07.1994 по 10.04.1998 на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16.04.1998 по 10.04.2006 на посаді голови Старобільської районної ради, з 11.04.2006 по 11.11.2010 на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12.11.2010 по 01.05.2016 на посаді голови Старобільської районної ради.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21 Головним управлінням у січні 2022 року повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 06.01.2021 та проведено перерахунок пенсії «перехід з виду на вид» з 06.01.2021, із зарахуванням до стажу державної служби періоду військової служби з 10.11.1981 по 26.05.1983 та роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»: з 27.07.1994 по 10.04.1998 на посаді голови Половинкинської сільської ради народних депутатів Старобільського району Луганської області, з 16.04.1998 по 10.04.2006 на посаді голови Старобільської районної ради, з 11.04.2006 по 11.11.2010 на посаді заступника голови Старобільської районної ради, з 12.11.2010 по 01.04.2016 на посаді голови Старобільської районної ради.

Постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 12.01.2022 відкрито виконавче провадження № 68128127 з примусового виконання виконавчого листа № 360/1593/21, виданого позивачу 30.12.2021 Луганськи окружним адміністративним судом.

Постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 28.01.2022 виконавче провадження № 68128127 з примусового виконання виконавчого листа № 360/1593/21, виданого 30.12.2021, закінчено у зв'язку з виконанням рішення фактично та в повному обсязі.

21.02.2022 за вх. № 986/К-1200-22 позивач звернувся до Головного управління з заявою від 18.02.2022 довільної форми, відповідно до якої просив перевести його з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом № 1058, на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу». Позивач зазначив, що судовим рішенням підтверджено наявність у нього необхідного стажу державного службовця та на теперішній час ОСОБА_1 виповнилось 62 роки, у зв'язку з чим просив перевести його на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та нарахувати пенсію державного службовця врахувавши довідки, видані Старобільською районною радою, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.02.2022 №2, №3. Вказані довідки були додані до заяви про перехід на інший вид пенсії.

ГУ ПФУ в Луганській області зазначає, що оскільки заява ОСОБА_1 від 18.02.2022 про переведення на інший вид пенсії не відповідала вимогам пункту 1.1 Порядку № 22-1, її розглянуто за нормами Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» та надано відповідь лише 09.05.2022, оскільки через активну фазу бойових дій на території Луганської області з 24.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області та його структурні підрозділи були позбавлені можливості виконувати свої обов'язки в повному обсязі.

Листом від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752 ОСОБА_1 повідомлено про стан виконання Головним управлінням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21. Роз'яснено, що судовим рішенням не розглядалось питання порядку застосування заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю та не покладено ніяких зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання, а тому провадити розрахунок пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в частині обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 01.02.2022 № 2 та № 3, виданих Старобільскою міською радою, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 не має.

Однак, у зв'язку з тим, що у заяві від 18.02.2022 іншої адреси для листування, у тому числі адреси електронної пошти, зазначено не було, з огляду на те, що с. Половинкине, Старобільського району, Луганської області перебуває у тимчасовій окупації та АТ "Укрпошта" не здійснює там поштових відправлень, лист Головного управління від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752 ОСОБА_1 направлено не було.

17.05.2022 за вх. № 12837/К-2800-21 до Пенсійного фонду України надійшла скарга позивача ВЕБ-28000-Ф-С-22-040944 від 17.05.2022, відповідно до якої позивач зазначив про своє звернення 21.02.2022 до ГУ ПФУ в Луганській області з заявою про переведення на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та не розгляд його заяви, у зв'язку із чим просив організувати розгляд його звернення.

В свою чергу, Пенсійний фонд України листом від 14.06.2022 № 13022-12837/К-03/8-2800/22 роз'яснив позивачу порядок призначення та обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а також зазначив, що будь-яких інших зобов'язань рішенням суду від 26.05.2021, у тому числі щодо призначення пенсії за нормами Закону № 889 та порядку її обчислення, на органи Пенсійного фонду України не покладено. На виконання рішення суду від 26.05.2021 управлінням зараховано зазначені в рішенні суду періоди роботи позивача до його стажу державної служби. Одночасно повідомлено, що призначити позивачу пенсію відповідно до Закону № 889 без урахування довідок про заробітну плату недоцільно, оскільки це не призведе до збільшення розміру пенсійної виплати. Також, зазначено, що відповідь на звернення позивача від 21.02.2022 надано позивачу листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752 на адресу, зазначену у пенсійній справі.

До того ж, листом Пенсійного фонду України від 14.06.2022 № 13022-12837/К-03/8-2800/22 доручено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області надати позивачу копію відповіді на його звернення від 21.02.2022 на електронну адресу.

Отримавши доручення Пенсійного фонду України, Головне управління листом від 15.06.2022 № 1200-0202-8/14368 на електронну пошту kulachkaraysovet@ukr.net, зазначену у зверненні від 17.05.2022, направило копію листа від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Згідно із ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Згідно із ч.5 ст.44 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з пунктом 1.1 розділу I Порядку № 22-1, зокрема заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Відповідно до п.1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Пунктом 2.8 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

У випадку поновлення виплати пенсії особі, якій не було проведено перерахунок відповідно до статті 43 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до статті 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, призначених до 2004 року.

При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:

1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу;

2) довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 цього розділу;

3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до пункту 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п.4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Матеріалами справи встановлено, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою 21.02.2022 довільної форми про переведення його з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом № 1058, на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» додавши до заяви довідки Старобільської районної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.02.2022 №2, №3.

ГУ ПФУ в Луганській області розглянуто заяву позивача за нормами Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» та надано відповідь від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752 про відсутність підстав для проведення розрахунку пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в частині обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 01.02.2022 № 2 та № 3, оскільки судовим рішенням не розглядалось питання порядку застосування заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю та не покладено ніяких зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання.

Суд зауважує, що звернення позивача з заявою довільної форми містить прохання позивача про переведення його з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом № 1058, на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та нарахування пенсії державного службовця з урахуванням довідок Старобільської районної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.02.2022 №2.

Отже, зі змісту даної заяви вбачається чітке прохання позивача про переведення на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та нарахування йому пенсії державного службовця з урахуванням довідок, виданих Старобільською районною радою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.02.2022 №2, №3.

При цьому, судом встановлено, що неналежна форма заяви не була підставою для відмови.

Верховним Судом у постанові від 30.05.2018 у справі № 537/3480/17 зроблено висновок, що «зазначаючи про недотримання порядку звернення до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції припустився формалізму, оскільки, по-перше, зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а, по-друге, з огляду на відповідь УПФ, неналежна форма заяви не була підставою для відмови».

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Як встановлено судом, відповідачем 1 - ГУ ПФУ в Луганській області не приймалось рішення за результатами розгляду заяви позивача, відповідно до якої позивач просив перевести його з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом № 1058, на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу» та нарахувати пенсію державного службовця з урахуванням довідок Старобільської районної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.02.2022 №2, №3.

Тобто, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядком № 22-1, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданої позивачем заяви.

Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, без прийняття відповідного рішення, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача.

Оскільки рішення за наслідками розгляду заяви позивача відповідачем прийнято не було, наразі суд не надає оцінку доводам відповідача, наведеним у листі від 09.05.2022 № 1200-0202-8/12752.

Водночас, посилання відповідача у листі від 09.05.2022 на відсутність підстав для розрахунку пенсії ОСОБА_1 через те, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 у справі № 360/1593/21 не розглядалось питання порядку застосування заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю та не покладено ніяких зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання, суд вважає незмістовним, оскільки в цьому випадку позивач звернувся з іншою самостійною заявою, а не в порядку виконання рішення по справі № 360/1593/21.

Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав позивача, суд, вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не розгляду та не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 21.02.2022 вхід. № 986/К-1200-22, а також зобов'язати Головне управління ПФУ в Луганській області розглянути заяву позивача в від 21.02.2022 вх. № 986/К-1200-22, із прийняттям відповідного рішення.

Водночас, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яке викладено у листі від 09.05.2022, щодо відмови позивачу у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем не приймалось рішення за результатами розгляду заяви позивача від 21.02.2022, а лише надано відповідь на вказану заяву відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Що стосується позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити, нарахувати та виплачувати позивачу з 21.02.2022 (дати звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області) пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати №3 та №2, виданих Старобільською районною радою 01.02.2022 у загальному розмірі 25898,45 гривень, суд вважає такі вимоги передчасними, оскільки відповідачем не прийнято відповідного рішення. Відповідно у задоволенні вказаних вимог слід відмовити.

Суд не надає правової оцінки іншим зверненням позивача щодо переходу на інший вид пенсії та рішенням відповідача за результатами розгляду таких звернень, які долучені сторонами до матеріалів справи, оскільки справа розглядається в межах заявлених позовних вимог.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасування рішення Пенсійного фонду України, яке викладено у листі від 14.06.2022, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

За змістом норм КАС України рішення суб'єкта владних повноважень є нормативно-правовим або індивідуальним актом, зокрема, індивідуальний акт - це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

У постановах Верховного Суду від 31.07.2018 у справі № 826/11415/16, від 02.11.2018 у справі № 826/22323/15, від 22.11.2018 у справі № 826/14323/16 та від 14.02.2019 у справі № 820/10582/15 сформульовано висновок, відповідно до якого адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічноправових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що в зв'язку з прийняттям рішення чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача; підставами для визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Суд зауважує, що Пенсійним фондом України не приймалося жодних рішень з питань пенсійного забезпечення позивача, в розумінні припису статті 19 КАС України, які можуть бути оскаржені до суду, а лист Пенсійного фонду України від 14.06.2022 № 13022-12837/К-03/8-2800/22 є відповіддю на звернення (скаргу) позивача на дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо не надання відповіді за заявою позивача.

Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (далі - Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління (п. 7 Положення № 280).

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, організовує, координує та контролює роботу територіальних органів, зокрема, щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій (пп. 6 п. 4 Положення № 280).

Згідно з підпунктом 17 пункту 4 Положення № 280 Пенсійний фонд України здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Пенсійного фонду України, його територіальних органів, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Пенсійного фонду України.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Матеріалами справи підтверджується, що Пенсійним фондом України було розглянуто звернення (скарга) позивача та надано відповідь листом від 14.06.2022 № 13022-12837/К-03/8-2800/22 відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Таким чином, вищенаведений лист Пенсійного фонду України є відповіддю на звернення позивача та не є рішенням суб'єкта владних повноважень. Зазначений лист, не породжує прав та обов'язків для позивача, сам по собі не є управлінським рішенням, а лише містить відповідь на поставлені питання позивачем та правову позицію Фонду.

Посилання позивача на наявність у Пенсійного фонду України повноважень для реагування у разі ухвалення незаконного рішення територіальним органом відповідно до положень Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, який затверджено постановою Управління Пенсійного фонду України від 12.10.2007 № 18-6, суд вважає недоречними, оскільки в даному випадку ГУ ПФУ в Луганській області рішення не приймалось. Наведені позивачем норми Порядку № 18-6 регулюють процедуру подання та розгляду скарг саме на рішення, зокрема, про переведення з одного виду пенсії на інший, прийняті головними управліннями Пенсійного фонду в областях, яке в спірних правовідносинах прийнято не було.

Окрім того, з тексту самої скарги ОСОБА_1 вбачається, що позивач просив Пенсійний фонд України організувати розгляд його заяви від 21.02.2022 щодо переведення на інший вид пенсії. Тобто, вказана скарга не містить доводів необґрунтованості чи незаконності рішення про переведення з одного виду пенсії на інший, прийнятого Головним управліннями Пенсійного фонду України в Луганській області.

Отже, Порядок розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, який затверджено постановою Управління Пенсійного Фонду України від 12.10.2007 № 18-6, не є застосовним до спірних правовідносин.

З урахуванням вищенаведеного, оскільки Пенсійним фондом України не приймалось будь- якого рішення відносно позивача, а лист Пенсійного фонду України від 14.06.2022 є лише відповіддю на звернення позивача, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Пенсійного фонду України, викладеного у листі від 14.06.2022, задоволенню не підлягають.

Судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з обранням належного способу захисту порушеного права.

Судом не вирішується питання про розподіл судових витрат, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, адреса місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченко, 9), Пенсійного фонду України (01601, м. Київ - 14, вул. Бастіонна, буд. 9, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не розгляду та не прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.02.2022 вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.02.2022 вх. № 986/К-1200-22 про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до раніше діючого Закону України «Про державну службу», із прийняттям відповідного рішення, з урахуванням правових висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян