Іменем України
16 лютого 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1498/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у спрощеному письмовому провадженні без виклику (повідомлення) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
20 грудня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідно до якого позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 20 червня 2023 року щомісячної доплати в сумі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та обмеженням з 20 червня 2023 року максимального розміру пенсії, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити з 20 червня 2023 року виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000 гривень та здійснити з 20 червня 2023 року виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є пенсіонером МВС України, з 01.05.2013 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсію позивачу призначено в розмірі 80 % грошового забезпечення.
На виконання вимог Постанови КМУ № 713, позивачу з 01 липня 2021 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року у справі № 360/4046/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» № 33/33-1381 від 09.06.2021 з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 року у справі № 360/8549/21, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 з 70% до 80% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2016 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зробити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 80% сум грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2016 року.
В жовтні 2022 року на виконання рішень Луганського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року у справі № 360/4046/21 та від 21 січня 2022 року у справі № 360/8549/21 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» № 33/33- 1381 від 09.06.2021, з 1 січня 2016 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80 % сум грошового забезпечення.
Відповідач за результатом розгляду звернення позивача від 14.08.2023 надіслав відповідь від 25.08.2023 № 5351-5602/К-02/8-1200/23, у якій зазначив, що після проведення перерахунку пенсії позивачу в жовтні 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі 360/4046/21 основний її розмір з 01.12.2019 збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень, отже підстави для нарахування з 01.07.2021 доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713, відсутні. Щодо обмеження розміру пенсійної виплати позивачу відповідач заначив, що статтею 43 Закону № 2262 визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Законом України “Про державний бюджет на 2022 рік” прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.12.2022 визначено на рівні 2093 гривні, після проведення індексації пенсії в березні 2023 року, пенсійна виплата позивача склала 21485,18 гривень та перевищила максимальний розмір, визначений чинним законодавством, у зв'язку з чим було застосовано її обмеження.
Обмеження пенсії позивача максимальним розміром у спірних відносинах мотивовані відповідачем із посиланням на частину сьому статті 43 Закону №2262-ХІІ.
Проте, частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій військовослужбовців максимальним розміром, втратила чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
З огляду на вищевикладене, припинення виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 та обмеження Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області максимального розміру пенсії позивачу, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, ОСОБА_1 вважає протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 25.12.2023 про відкриття провадження в адміністративній справі судом визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 10.01.2024 подало відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив таке.
Позивач перебуває на обліку відповідача, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся з заявою через вебпортал Пенсійного фонду України за номером ВЕБ-12001-Ф-С-23-186376, яка зареєстрована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області 15.08.2023 за вхідним номером 5602/К-1200-23, яку було розглянуто та повідомлено таке.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 за № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” визначено, що підвищення у розмірі 2000 гривень встановлюється, починаючи з 01.07.2021, до основного розміру пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 відповідно до статей 13,21,36 Закону №2262, та яке враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13,21 і 36 цього Закону.
Підвищення у розмірі, визначеному Постановою № 713, виплачувалось позивачу з липня 2021 року по жовтень 2022 року.
За розглядом електронної пенсійної справи вбачається, що після проведення перерахунку пенсії в жовтні 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі 360/4046/21, основний її розмір збільшився з листопада 2022 року на суму 10 414,92, що перевищує 2000 гривень, отже підстави для нарахування з 01.11.2022 доплати, передбаченої Постановою № 713, відсутні, оскільки виплата в розмірі 2000 гривень відповідно до постанович №713 виплачувалася по жовтень 2022 року включно.
Відповідач звертає увагу, що перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови № 713 полягає у будь-якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством
З 01.03.2023 після проведення перерахунку відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір пенсії позивача становить 20930,00 грн з урахуванням максимального розміру пенсії.
Статтею 43 Закону № 2262 визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Законом України “Про державний бюджет на 2022 рік”, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.12.2022 визначено на рівні 2093 гривні.
Після проведення індексації пенсії в березні 2023 року пенсійна виплата позивача склала 21485,18 гривень та перевищила максимальний розмір, визначений чинним законодавством, у зв'язку з чим було застосовано її обмеження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262 по лінії Міністерства внутрішніх справ України.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року у справі № 360/4046/21, яке набрало законної сили 27.06.2022, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 липня 2021 року № 310 ( ОСОБА_1 ), яким відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» № 33/33-1381 від 09.06.2021 з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 року у справі № 360/8549/21, яке набрало законної сили 22.09.2022, ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмові перерахунку основного розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 з 70% до 80% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2016 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зробити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 80% сум грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2016 року.
В липні 2021 року автоматизованим способом позивачу був проведений перерахунок пенсії та встановлено щомісячну доплату, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 у розмірі 2000,00 грн, відповідно до розрахунку станом на 01.07.2021. Вказана щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн нараховувалась та виплачувалась позивачу з 01.07.2021 по 31.10.2022.
В жовтні 2022 року на виконання рішень Луганського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року у справі № 360/4046/21 та від 21 січня 2022 року у справі № 360/8549/21 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» № 33/33- 1381 від 09.06.2021 та з 1 січня 2016 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80 % сум грошового забезпечення.
Відповідач зазначає, що після проведення перерахунку пенсії позивача в жовтні 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі 360/4046/21, основний її розмір збільшився з листопада 2022 року на суму 10 414,92, що перевищує 2000 гривень, тому підстави для нарахування з 01.11.2022 доплати, передбаченої Постановою № 713, відсутні.
З 01.03.2023 після проведення перерахунку відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір пенсії позивача становить 20930,00 грн. Тобто, з 01.03.2023 позивачу обмежено виплату пенсії її максимальним розміром, оскільки пенсійна виплата склала 21485,18 гривень та перевищила максимальний розмір, визначеним чинним законодавством.
Відповідач, обмежуючи розмір пенсії позивача посилається на ст. 43 Закону № 2262, де визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Законом України “Про державний бюджет на 2022 рік” прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.12.2022 визначено на рівні 2093 гривні.
14.08.2023 позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся до відповідача з заявою, відповідно до якої просив поновити виплату щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка передбачена Постановою Кабінету міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з дня припинення виплати, а також здійснити виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром з моменту обмеження, та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії.
Листом від 25.08.2023 № 5351-5602/К-02/8-1200/23 відповідач повідомив позивача про те, що підвищення у розмірі, визначеному Постановою № 713, виплачувалось позивачу з липня 2021 року по жовтень 2022 року. Після проведення перерахунку пенсії в жовтні 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі 360/4046/21 основний її розмір з 01.12.2019 збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень, отже підстави для нарахування з 01.07.2021 доплати, передбаченої Постановою № 713, відсутні. З посиланням на ст. 43 Закону № 2262 та Закон України “Про державний бюджет на 2022 рік”, яким прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.12.2022 визначено на рівні 2093 гривні, відповідач зазначив, що після проведення індексації пенсії в березні поточного року, пенсійна виплата склала 21485,18 гривень та перевищила максимальний розмір, визначеним чинним законодавством, у зв'язку з чим було застосовано її обмеження.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Станом на 01.07.2022 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність складає 2027 грн, а з 01.12.2022 - 2093 грн (ст. 7 Закону України ''Про державний бюджет на 2022 рік'').
Позивачу було обмежено пенсію максимальним розміром з 01.03.2023, який дорівнює 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Положення статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, завільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ передбачає, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Згідно із пунктом другим резолютивної частини вказаного Рішення, зокрема, ч. 7 ст. 43 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі № 2262-ХІІ.
Відповідно до Закону України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України'' від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ слова і цифри ''у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року'' замінено словами і цифрами ''по 31 грудня 2017 року''.
Суд зазначає, що внесені вказаним законом зміни до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Суд звертає увагу, що однорідні/тотожні обмеження розміру пенсії, були передбачені двома нормативно-правовими актами: ст. 2 Закону України ''Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи'' від 08.11.2011 та ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
Разом з тим, ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є чинною та неконституційною не визнавалася. Натомість, як вже зазначалось, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ була визнана такою, що не відповідає Конституції України - тобто неконституційною.
Відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, яка передбачала обмеження розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами та яка визнана неконституційною, були внесені підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011.
Враховуючи те, що вказані положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ 20.12.2016 визнані неконституційними, застосування відповідачем до спірних правовідносин статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 щодо обмеження розміру пенсії позивача, є протиправним.
Отже, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо застосування з 20.06.2023 обмежень максимального розміру пенсії позивача при її виплаті не відповідають критеріям правомірності, встановленим нормою ч. 2 ст. 2 КАС України.
Тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до положень ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято постанову № 713 (далі Постанова № 713).
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Як встановлено судом, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі № 360/4046/21, відповідачем з 01.12.2019 здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії, на підставі оновленої довідки, з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Після проведення перерахунку за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі № 360/4046/21, основний розмір пенсії позивача збільшився. Проте, сума доплати, передбачена Постановою № 713 у розмірі 2000,00 грн, позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.
У постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Луганській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд вважає, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Верховний суд у постанові від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядалася.
Застосовуючи ці висновки Верховного Суду до обставин справи, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Відтак позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати позивачу з 20.06.2023 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн є протиправними.
Що стосується позовних вимог про відсоткове значення, а саме зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, зокрема, здійснити з 20 червня 2023 року виплату пенсії ОСОБА_1 з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, суд зазначає, що відсоткове значення не є спірним питанням під час розгляду даної справи, оскільки відповідачем пенсія обраховується виходячи саме з 80% грошового забезпечення. Враховуючи те, що захисту підлягає лише порушене право позивача, то у задоволенні вказаної вимоги слід відмовити.
Отже позовні вимоги є обґрунтованими частково та, відповідно, підлягають частковому задоволенню.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, внаслідок чого позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 1717,76 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 1717,76 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Луганській області.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, адреса місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченко, 9) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 20 червня 2023 року щомісячної доплати в сумі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та обмеження з 20 червня 2023 року максимального розміру пенсії, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити та виплатити з 20 червня 2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000 гривень та здійснити з 20 червня 2023 року виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1717,76 грн (одна тисяча сімсот сімнадцять гривень 76 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян