21 листопада 2023 рокуСправа №160/23854/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу № 160/23854/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
18.09.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати неправомірним дії та скасувати рішення викладене у відповіді від 15 вересня 2023 року Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області в частині незаконного застосування обмеження монетизації пільг; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити належне обчислення та нарахування розміру монетизації пільг ОСОБА_1 відповідно до положень статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" із застосуванням пункту 3 підпункту 6 абзацу З Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №490 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування", починаючи з січня 2023 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити належне обчислення та нарахування розміру монетизації пільг ОСОБА_1 відповідно до положень статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" із застосуванням пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", починаючи з січня 2023 року із розрахунку 6 грн. 52 коп. за метр квадратний загальної площі квартири.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з січня 2023 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, як інвалід війни 3 групи та отримує монетизацію пільг на склад сім'ї у кількості 4 осіб. Позивач зазначає, що його квартира не обладнана газопостачанням і немає централізованого постачання гарачої води, однак має електрокотел та електроплиту. Стверджує, що має право отримувати монетизацію за електропостачання не в опалювальний сезон на 4 членів сім'ї у розмірі 220 кіловат, проте відповідно до розрахунку відповідача, отримує лише 190 кіловат, як мешканець квартири, яка обладнана газопостачанням та центральним постачанням гарячої води. 01 серпня 2023 року позивач через веб порталі ПФУ звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку монетизації пільг. 15 вересня 2023 року отримав рішення відповідача про відмову у перерахунку. Позивач вважає дії відповідача протиправними, незаконними та не обґрунтованими, що стало підствою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/23854/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
25.09.2023 року позивачем до суду подана заява про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить уточнити позовні вимоги, а саме: визнати неправомірним дії та скасувати рішення викладене у відповіді від 15 вересня 2023 року Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області в частині незаконного застосування обмеження монетизації пільг; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити належне обчислення та нарахування розміру монетизації пільг ОСОБА_1 , відповідно до положень статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" із застосуванням п. 3 п.п 6 абз. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», починаючи з січня 2023 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити належне обчислення та нарахування розміру монетизації пільг ОСОБА_1 відповідно до положень ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" із застосуванням п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», починаючи з січня 2023 року із розрахунку 9 грн. 56 коп. за метр квадратний загальної площі квартири.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 року прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог в адміністративній справі № 160/23854/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
04.10.2023 року позивачем подано до суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, в якій позивач просить визнати неправомірними дії та скасувати рішення викладене у відповіді від 15 вересня 2023 року Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області в частині незаконного застосування обмеження монетизації пільг; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити належне обчислення та нарахування розміру монетизації пільг ОСОБА_1 , відповідно до положень ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” із застосуванням п. 3 п.п 6 абз. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», починаючи з липня 2022 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити належне обчислення та нарахування розміру монетизації пільг ОСОБА_1 відповідно до положень ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” із застосуванням п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», починаючи з липня 2022 року із розрахунку 9 грн. 56 коп. за метр квадратний загальної площі квартири; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити належне обчислення та нарахування розміру монетизації пільг ОСОБА_1 відповідно до положень ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” із застосуванням п. 1 п.п 1 абз. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», починаючи з липня 2022 року до 1 червня 2023 року із розрахунку тарифу за кіловат години електроенергії 1,68 грн.
26.10.2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити. Відзив обґрунтований тим, що 03.08.2023 року позивач звернувся до відповідача через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з питань надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Листом від 15.09.2023 за № 45015-33087/Б-01/8-0400/23 відповідач повідомив, що для вирішення питання про проведення перерахунку пільг на оплату житловокомунальних послуг з 01.01.2023, необхідно звернутись із заявою встановленої форми та відповідними документами до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, або надіславши її поштою, або в електронній формі (через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія). Зазначає, що за даними Централізованої підсистеми “Призначення та виплата деяких соціальних виплат” в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України позивачу автоматично нараховано пільги на оплату житлово-комунальних послуг, для домогосподарства, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни. Вказує, що в лютому 2023 року позивачу було проведено перерахунок пільги на оплату житлово-комунальних послуг з 01.07.2022. Після проведеного перерахунку розмір пільги на оплату житлово-комунальних послуг становить 2889,57 грн (у тому числі на послугу з постачання електричної енергії - 1875,07 грн.), а тому пільги на житлово-комунальні послуги позивачу розраховані відповідно до норм чинного законодавства.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив та зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 31.07.2023 року.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області як отримувач пільг на житлово-комунальні послуги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
03.08.2023 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру монетизації пільг.
Листом № 45015-33087/Б-01/8-0400/23 від 15.09.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що за даними Централізованої підсистеми “Призначення та виплата деяких соціальних виплат” в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України позивачу автоматично нараховано пільги на оплату житлово-комунальних послуг, для домогосподарства, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни. У лютому 2023 року було проведено перерахунок пільги на оплату житлово-комунальних послуг з 01.07.2022. Після проведеного перерахунку розмір пільги на оплату житлово-комунальних послуг становить 2889.57 грн (у тому числі на послугу з постачання електричної енергії - 1875,07 грн), де:
- плата за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водопостачання = 19,18 грн х 100%= 19,18 грн;
- плата за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водовідведення = 18.25 грн х 100%= 18,25 грн;
- послуга з постачання електричної енергії - ((100 - 30 + 30 + 30 кВт) х 1,44 грн) х 100 % = 273,60 грн;
- послуга з постачання електричної енергії: на опалення - (44,2 кв. метра х 30 кВт х 0,982 коригуючий коефіцієнт х 1,44 грн) х 100 %= 1875,07 грн;
- послуга з централізованого водопостачання: за відсутності послуги з постачання гарячої води - (3,6 куб. метра х 4 особи х 18,16 грн) х 100 % = 261,50 грн;
- послуга з централізованого водовідведення - (3,6 куб. метра х 4 особи х 13.20 грн) х 100%= 190,08 грн;
- житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, витрати на управління багатоквартирним будинком, у якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку/житлово-будівельний кооператив = (44.20 кв. метра х 4.32) х 100 % = 190.94 грн;
- послуга з поводження з твердими відходами - (0,4167 куб. метра х 36,57 грн) х 100% = 60,95 грн.
Розмір виплати з 01.07.2022 становить 1014,50 грн, з 01.10.2022 - 1982,28 грн. з 01.11.2022 - 2889,57 грн, з 01.04.2023 - 1982,28 грн, з 01.05.2023 - 1014.50 грн, з 01.06.2023 (з урахуванням зміни тарифу 2,64 грн на послугу з постачання електричної енергії) - 1242,50 грн. Для вирішення питання проведення перерахунку пільг на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2023, позивачу необхідно звернутись із заявою та відповідними документами до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного неп гру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, або надіславши її поштою, або в електронній формі (через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).
Вважаючи, що відповідач порушує право позивача на отримання у повному обсязі пільг, визначених статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни. гарантії їх соціального захисту", ОСОБА_1 звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", виключно законами України визначаються пільги, зокрема, щодо оплати житлово-комунальних послуг.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Згідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:
100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Таким чином, особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надана така пільга як 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання, яка нараховується на встановлену у законі площу житла.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 р. №1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" Кабінет Міністрів України постановив Пенсійному фонду України:
забезпечити з 1 жовтня 2022 р. виплату та з 1 грудня 2022 р. призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу;
продовжити утримання сум надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій;
надати до 1 грудня 2022 р. доступ Національній соціальній сервісній службі та її територіальним органам до інформації про призначення та виплату житлових субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, які оброблюються в інформаційних системах, що адмініструються Пенсійним фондом України.
За приписами статті 1 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05 жовтня 2000 року № 2017-III державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, встановлені законами пільги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Статтею 5 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено, що державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.
До державних соціальних нормативів належать:
гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від отримуваного доходу;
соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам;
показники якості управління багатоквартирним будинком і надання комунальних послуг.
Таким чином, нормами чинного законодавства України прямо передбачено право Кабінету Міністрів України вирішувати питання щодо встановлення державних соціальних стандартів та нормативів у сфері житлово-комунальних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Постанова №409) з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», зокрема, установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив, для:
1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство;
2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення; з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство. Для дитячих будинків сімейного типу соціальна норма житла встановлюється у розмірі опалюваної площі житлового приміщення (пункт 1 Постанови №409).
Пунктом 2 Постанови №409 установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для: 1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю; 2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Пунктом 3 Постанови №409 установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:
1) для послуги з постачання теплової енергії (для потреб централізованого або автономного опалення) та індивідуального опалення:
у разі використання теплової енергії для централізованого або автономного опалення - 0,0383 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
у разі використання природного газу для індивідуального опалення - 4 куб. метри природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення - 30 кВт·г на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Для громадян, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, для розрахунку субсидій і пільг на оплату послуги з постачання теплової енергії (в частині витрат теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку) застосовується соціальний норматив, визначений абзацом другим підпункту 1 цього пункту із застосуванням коефіцієнта 0,1.
Для громадян, які використовують теплову енергію (для потреб централізованого або автономного опалення), природний газ або електричну енергію (для індивідуального опалення), опалювальний період для надання пільг та субсидій установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно.
За наявності окремого обліку споживання електричної енергії за періодами часу соціальний норматив використання електричної енергії, у тому числі встановлений підпунктом 6 пункту 3, розподіляється таким чином:
за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 67 відсотків об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї до 7-ї години) та 33 відсотки об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в інші години доби;
за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 21 відсоток об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в години максимального навантаження енергосистеми (з 8-ї до 11-ї години і з 20-ї до 22-ї години), 33 відсотки об'єму спожитої електричної енергії за тарифом у напівпіковий період (з 7-ї до 8-ї години, з 11-ї до 20-ї години, з 22-ї до 23-ї години) і 46 відсотків об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї до 7-ї години);
2) для користування послугами з централізованого водопостачання - 2 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за наявності послуги з постачання гарячої води та 3,6 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за відсутності послуги з постачання гарячої води.
У разі виникнення перерви у наданні послуг з постачання гарячої води (більш як на 14 діб) в установленому законом порядку - 3,6 куб. метра холодної води на одну особу на місяць.
У разі відсутності вузлів розподільного обліку холодної води нарахування плати за користування послугами з централізованого водопостачання особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями такої послуги згідно із соціальними нормативами, встановленими абзацом першим цього підпункту;
3) для користування послугами з постачання гарячої води - 1,6 куб. метра на одну особу на місяць.
У разі відсутності вузлів розподільного обліку гарячої води нарахування плати за користування послугами з постачання гарячої води особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями такої послуги згідно із соціальними нормативами, встановленими абзацом першим цього підпункту;
4) для користування послугами з централізованого водовідведення - 3,6 куб. метра на одну особу на місяць.
У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот - 3,6 куб. метра на одне домогосподарство на місяць.
У разі відсутності вузлів розподільного обліку холодної та/або гарячої води нарахування плати за користування послугами з централізованого водовідведення особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями такої послуги згідно із соціальними нормативами, встановленими абзацом першим підпункту 2 та/або підпункту 3 цього пункту;
5) для користування послугами з постачання та розподілу природного газу:
за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання - 3,3 куб. метра на одну особу на місяць;
за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 5,4 куб. метра на одну особу на місяць;
за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. метра на одну особу на місяць;
6) для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях (будинках):
у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені в абзацах третьому - шостому цього підпункту, - 70 кВтг на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВтг на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВтг на місяць;
обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 110 кВтг на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 230 кВтг на місяць;
обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВтг на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВтг на місяць;
не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВтг на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВтг на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВтг на місяць;
у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, - 30 кВтг на місяць на одну особу;
Соціальні нормативи, визначені абзацами другим - п'ятим цього підпункту, застосовуються для багатодітних сімей, дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, у яких проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, без урахування встановлених обмежень;
7) для користування послугами з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними відходами - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць, у тому числі: поводження з твердими відходами - 0,325 куб. метра на одну особу на місяць, великогабаритними відходами - 0,0417 куб. метра на одну особу на місяць, ремонтними відходами - 0,05 куб. метра на одну особу на місяць;
рідкими відходами - 0,76 куб. метра на одну особу на місяць;
8) для оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком, що визначаються за такою формулою:
СНжп = (Пмін х Ксрв) / СРзпж,
де СНжп - соціальний норматив житлової послуги, витрат на управління багатоквартирним будинком, гривень на 1 кв. метр;
Пмін - встановлений на законодавчому рівні на відповідну дату розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, гривень;
Ксрв - коефіцієнт середнього в Україні розміру витрат домогосподарств на утримання житла, що становить 0,15;
СРзпж - середній розмір загальної площі житла на одне домогосподарство одержувачів пільг або субсидій у багатоквартирних будинках, що становить 48,87 кв. метра.
Якщо встановлена ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком (внесок на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком) менша, ніж соціальний норматив, визначений відповідно до цього підпункту, для надання пільг і субсидій застосовується встановлена ціна (внесок).
Залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування комунальними послугами, встановлені підпунктом 1 цього пункту, визначаються з урахуванням відповідних коригуючих коефіцієнтів згідно з додатками 1 і 2.
Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) є коригуючі коефіцієнти для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення, що встановлені у розрізі кожного регіону, міста та диференційовано для одно-, двоповерхові будівлі та для будівлі на три і більше поверхів.
Так, у Дніпропетровської області коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення, для одно-, двоповерхові будівлі становить 0,982, а для будівлі на три і більше поверхів становить 0,716.
Застосування наведених розмірів коригуючого коефіцієнту для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) вказаним нормативно-правовим актом не ставиться у залежність від отримання чи не отримання послуг з централізованого опалення.
З матеріалів справи вбачається, що у лютому 2023 року позивачу було проведено перерахунок пільги на оплату житлово-комунальних послуг з 01.07.2022. Після проведеного перерахунку розмір пільги на оплату житлово-комунальних послуг становить 2889.57 грн (у тому числі на послугу з постачання електричної енергії - 1875,07 грн.): плата за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водопостачання становить 19,18 грн х 100% = 19,18 грн; плата за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водовідведення становить 18.25 грн х 100%= 18,25 грн; послуга з постачання електричної енергії - ((100 - 30 + 30 + 30 кВт) х 1,44 грн) х 100 % = 273,60 грн; послуга з постачання електричної енергії: на опалення - (44,2 кв. метра х 30 кВт х 0,982 коригуючий коефіцієнт х 1,44 грн) х 100 %= 1875,07 грн; послуга з централізованого водопостачання: за відсутності послуги з постачання гарячої води - (3,6 куб. метра х 4 особи х 18,16 грн) х 100 % = 261,50 грн; - послуга з централізованого водовідведення - (3,6 куб. метра х 4 особи х 13.20 грн) х 100%= 190,08 грн; житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, витрати на управління багатоквартирним будинком, у якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку/житлово-будівельний кооператив = (44.20 кв. метра х 4.32) х 100 % = 190.94 грн; послуга з поводження з твердими відходами - (0,4167 куб. метра х 36,57 грн) х 100% = 60,95 грн. Розмір виплати з 01.07.2022 становить 1014,50 грн, з 01.10.2022 - 1982,28 грн. з 01.11.2022 - 2889,57 грн, з 01.04.2023 - 1982,28 грн, з 01.05.2023 - 1014.50 грн, з 01.06.2023 (з урахуванням зміни тарифу 2,64 грн на послугу з постачання електричної енергії) - 1242,50 грн.
В матеріалах адміністративної справи міститься лист Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газороподільні мережі України» №1508 від 21.09.2023 року, адресований позивачу, в якому зазначено, що відподно даних Дніпровської філії ТОВ «Газороподільні мережі України» будинок №11А по вулиці Богдана Хмельинцького, не газифікований.
Зважаючи на викладене вище, застосування відповідачем при розрахунку позивачу пільги коригуючого коефіцієнту для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення у розмірі 0,982 відповідає вимогам додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807).
Статтею 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Постанова Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) є чинною та у судовому порядку не скасована, а отже є обов'язковою до виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Звертаючись до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 03.08.2023 року, позивач просив здійснити перерахунок належних йому пільг з підстав підвищення квартплати ОСББ «Хмельницький».
У відповіді на звернення позивача відповідачем роз'яснений порядок вирішення вказаного питання, зокрема, щодо проведення перерахунку пільг на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2023 року, необхідно звернутись із заявою встановленої форми та відповідними документами до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, або надіславши її поштою, або в електронній формі (через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року №117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі Реєстр) та затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі Положення №117).
Згідно пункту 1 Положення №117 Реєстр - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Пунктом 2 Положення №117 до 13.09.2022 року встановлювалось, що до Реєстру вноситься інформація про пільговиків, зокрема, про склад сім'ї пільговика.
Згідно пункту 3 Положення №117 органи Пенсійного фонду України, зокрема, організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати.
Відповідно до пункту 5 Положення №117 для включення до Реєстру інформації про пільговика такий пільговик подає заяву про внесення відомостей до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, за формою згідно з додатком 2, та копії необхідних документів.
Згідно пункту 8 Положення №117 у разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у пункті 2 цього Положення, що потребує коригування включеної до Реєстру інформації про пільговика, він повідомляє про це протягом 30 днів уповноваженому органу (до 30.11.2022 включно - структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, з 01.12.2022 - органу Пенсійного фонду України).
Пільговик має право знайомитися з даними, що містяться в Реєстрі, та у разі незгоди з ними звернутися письмово до уповноваженого органу про їх виправлення (пункт 9 Положення №117).
Таким чином, в даному випадку здійсненню автоматизованого перерахунку розміру пільг, передує внесення змін до інформації про пільговика, наявної в Реєстрі.
Позивачем не заперечується, що впродовж 2020-2022 він не звертався до уповноваженого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для внесення змін до відомостей, що містяться в Реєстрі з метою їх виправлення для перерахунку розміру пільги.
Між тим, подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заява позивача від 03.08.2023 року не стосувалась внесення змін до відомостей, що містяться в Реєстрі, у зв'язку з чим відповідач листом від 15.09.2023 року роз'яснив заявнику порядок виправлення відомостей для подальшого перерахунку розміру пільги.
Суд вважає, що відповідач відмовляючи у перерахунку розміру пільг діяв правомірно, оскільки органи Пенсійного фонду України забезпечують автоматизоване використання інформації, яка міститься в Реєстрі, для розрахунку розміру пільг та їх виплати та неуповноважені без відповідної заяви пільговика збирати, систематизувати і зберігати інформацію в Реєстрі.
Згідно пункту 3-1 Порядку №373 для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі починаючи звертаються з 01.12.2022 до органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком, до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
Додатком до Порядку №373 затверджено форму заяви про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, яка містить, зокрема, відомості про найменування послуги/плати, яку заявник має намір отримувати.
Таким чином, позивач маючи намір отримувати в грошовій формі інші пільги, передбачені Порядку №373 повинен звернутись до уповноваженого органу із заявою за затвердженою формою із відповідними документами. Доказів звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із вказаною заявою про отримання інших, ніж отримує позивач, пільг до суду не надано.
Щодо доводів позивача про протиправність нездійснення перерахунку монетизації пільг за квартплату, яку було встановлено у розмірі 4,32 грн. за 1 кв. метр житла, а в подальшому збільшено, та за електроенергію, суд зазначає, що відповідно вимог пункту 5 Порядку №373, для розрахунку розміру пільг інформацію органам Пенсійного фонду України про припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово комунальні послуги, надають надавачі такиї комунальних послуг до 20 числа кожного місяця.
В даному випадку, позивачем не було надано доказів повідомлення надавачем послуг ОСББ «Хмельницький» відповідача про зміну розмірів оплати, іншого судом не встановлено.
Щодо права на отримання монетизації за електропостачання не в опалювалий сезон на 4 членів сім'ї у розмірі 220 кіловат, замість отримуваних 190 кіловат, позивачем не було надано пенсійному органу та суду жодних доказів на спростування того що він не є мешканцем квартири, яка обладнана газопостачанням та центральним опаленням.
В свою чергу, довідка №1508 від 21.09.2023 року, якою підтверджено, що будинок де мешкає позивач негазифікований, позивачем до пенсійного органу не надавалась, а була надано виключно до суду.
Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав задоволення позовної заяви.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська