про повернення позовної заяви в частині позовних вимог
16 лютого 2024 року ЛуцькСправа № 140/1613/24
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Смокович В.І., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) через свого представника звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови позивачу нарахування та виплати з 01 січня 2021 року доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати та виплачувати з 01 січня 2021 року позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року відповідачем з 01 липня 2021 року здійснено перерахунок пенсії позивачу та нараховано 2000 грн. доплати до пенсії з подальшою щомісячною виплатою. Однак, у зв'язку з набранням законної сили рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року по справі № 140/11111/21 відповідач припинив здійснювати таку доплату з 01 січня 2022 року.
З метою досудового врегулювання спору позивач просив відповідача у заяві від 14.11.2023 нарахувати та виплатити дану доплату, на що 12.12. 2023 року отримав відмову з тих підстав, що після перерахунку пенсії на виконання рішення суду вона збільшилась більш ніж на 2000 грн.
Уважаючи таку відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.
Разом з позовною заявою, яка надійшла до суду 13 лютого 2024 року представник позивача подала заява про поновлення строку звернення до суду, у якій вказує, що виплата пенсії не може бути обмежена буд-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежило право особи на отримання державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, яка має виплачуватись постійно протягом невизначеного часу. Тому просить поновити пропущений строк, як такий, що пропущено з поважних причин, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 року № 8-рп/2013, статтю 51 Закону № 2262-ХІІ.
Суд, надавши оцінку наведеним у заяві про поновлення строку звернення до суду та поясненням до цієї заяви, дійшов висновку про повернення позовної заяви в частині позовних вимог про визнання дій протиправними щодо непроведення нарахування та виплати спірної доплати до пенсії та зобов'язання провести нарахування та виплату цієї доплати до пенсії за період з 01 січня 2022 року по 12 серпня 2023 року з таких мотивів і підстав.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 31 березня 2021 року у справі №240/12017/19 сформував висновки щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, у спорах цієї категорії (у соціальних спорах), у яких, з-поміж іншого вказав, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/ несвоєчасність її перерахунку, тощо.
Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
При цьому у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №646/6250/17 від 24.04.2018 висновки підлягають застосуванню у питаннях визначення строків звернення до суду у справах щодо пенсійних виплат.
Так позовні вимоги стосуються нарахування та виплати доплати у розмірі 2000,00 грн з 01 січня 2022 року.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 14.11.2023 року про нарахування та виплату йому доплати до пенсії з 01 січня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 (арк. спр. 9).
Листом №37301-36735/П-02/8-0300/23 від 12.12.2023 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що з 01.01.2022 проведено перерахунок пенсії заявника на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 713, в тому числі доплата в сумі 2000 грн.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2021 у справі № 140/11111/21 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019, основний розмір якої збільшився понад 2000 грн., тому підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 відсутні. (арк. спр. 11).
Пенсію позивач отримує щомісяця, саме тому отримавши пенсійну виплату за січень 2022 року, позивач вважається таким, що повинен був дізнатися про порушення своїх прав та законних інтересів щодо виплати вказаної доплати по постанові КМУ №713 у неналежному розмірі і про припинення її виплати з 01 січня 2022 року. У свою чергу отримання позивачем листа відповідача №37301-36735/П-02/8-0300/23 від 12.12.2023 року у відповідь на його заяву про встановлення щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у цьому випадку.
Із позовом позивач звернувся лише 13 лютого 2024 року.
У заяві про поновлення строку звернення до суду не зазначено жодних поважних причин, які об'єктивно не залежали від позивача та позбавляли його права на звернення до суду у вказаній вище частині позовних вимог протягом шестимісячному строку після отримання пенсії без доплати.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Таким чином, зі змісту заяви про поновлення строку звернення до суду не вбачається, що позивач не мав реальної, об'єктивної можливості виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії щодо звернення до суду за захистом своїх прав у встановлений КАС України строк, а у поданій заяві позивача взагалі не наведено жодної причини, яка перешкоджала позивачу звернутися до суду своєчасно із цією позовною заявою у зв'язку із припиненням її виплати у січні 2022 року.
Статтею 123 КАС України визначено наслідки пропуску строків звернення до адміністративного суду. Так частиною першої цієї статті передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею в заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина друга статті 123 КАС України).
Відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Оскільки позовна заява в частині позовних вимог, яка стосується нарахування та виплати передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн за період з 01 січня 2022 року по 12 серпня 2023 року подана з пропуском строку звернення до суду, при цьому позивачем не наведено доводів та їх документального підтвердження, які б свідчили про наявність об'єктивно непереборних обставин, пов'язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду з позовом за захистом порушеного права протягом установленого законом строку, тому слід дійти висновку про наявність правових підстав, передбачених частиною другою статті 123 КАС України, для повернення позовної заяви позивачеві в означеній частині позовних вимог.
Керуючись статтею 122, частиною другою статті 123, статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви представника позивача, адвоката Єрьоміної В.А. про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії у частині позовних вимог про визнання дій протиправними та зобов'язання провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” за період з 01 січня 2022 року по 13 серпня 2023 року повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.І. Смокович
16 лютого 2024 року