308/22566/23
01.02.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бедьо В.І., з участю представника Закарпатської митниці Селеш О.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи Закарпатської митниці Держмитслужби щодо громадянина Румунії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Румунія, м. Сігету-Мармаціей, місце роботи - не працює, місце проживання - АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ) Закордонний паспорт НОМЕР_1 від 10.08.2022,
про порушення митних правил за ст. 481 ч. 6 Митного кодексу України, -
13.12.2023 року о 14 год 04 хв. в зону митного контролю в напрямку “В'їзд в Україну” митного поста «Солотвино» Закарпатської митниці по зеленому коридору, заїхав легковий автомобіль марки «OPEL», моделі «ZAFIRA», кузов № НОМЕР_2 реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_3 , під керуванням громадянинки Румунії ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ),а в якості пасажира у вказаному транспорному засобі слідував гр. Румунії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ).
Під час проведення аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби, було встановлено, що 02.08.2021 року через пункт пропуску «Дякове» Закарпатської митниці гр. Румунії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) було ввезено у митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» легковий автомобіль марки «VOLKSWAGEN», моделі «MULTIVAN», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 . Відповідно до наявних баз даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи станом на 13.12.2023 року вказаний транспортний засіб значиться як не вивезений з митної території України.
У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митним органом з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ, транспортні засоби особистого користування що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.
Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення , за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Згідно з ч.5 ст .255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій). Враховуючи інформаційні дані центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи, гр. Румунії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), повинен був вивезти транспортний засіб марки «VOLKSWAGEN», моделі «MULTIVAN», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 з митної території України в крайній строк до 02.08.2022 року, однак, станом на 13.12.2023 року вказаний транспортний засіб значиться, як не вивезений за межі митної території України.
В своєму поясненні гр. Румунії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) вказав, що 02.08.2021 через митний пост «Дякове» Закарпатської митниці ним особисто було ввезено на митну територію України транспортний засіб марки «VOLKSWAGEN», моделі «MULTIVAN», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 у режимі «тимчасового ввезення» для особистого користування. Також він вказав, що даний транспортний засіб він передав на території України не знайомій йому особі. Де на даний час знаходиться автомобіль йому не відомо. Інших обставин та причин невиконання вимог законодавства з питань «тимчасового ввезення» транспортного засобу на митну територію України гр. Румунії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) не наведено, до митних органів із заявою про продовження терміну вивезення вказаного транспортного засобу він не звертався, документів, підтверджуючих неможливість вивезення транспортного засобу у визначені строки під час перетину кордону громадянином Румунії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) надано не було.
Таким чином, громадянином Румунії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) станом на 13.12.2023 перевищено встановлений ч.1 статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування громадянами-нерезидентами більше ніж на тридцять діб. Згідно даних мережі Інтернет (сайт www.mobil.de) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу становить 45990 Євро, що згідно з курсом НБУ на 13.12.2023 року становить 1836730,22 грн.(один мільйон вісімсот тридцять шість тисяч сімсот тридцять грн. ,22 коп). Зі слів громадянина Румунії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) грошових коштів для утримання у вигляді забезпечення штрафу у нього немає.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
Правопорушник громадянин Румунії ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився повторно, в матеріалах адміністративнох справи наявна заява , в якій особа, що притягується до адміністративної відповідальності зазначає, що його повідомлено про розгляд справи відносно нього, просить проводити розгляд у його відсутності.
Представник митниці Селеш О.Я. в судовому засіданні обставини викладені в протоколі підтримав в повному обсязі. Просив притягнути громадянина Румунії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до відповідальності, передбаченої ст.481 ч.6 МК України.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази,суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно ч. 2 ст. 380 МК України, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.
Згідно ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Згідно ч. 5 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.
Відповідно до ч. 1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 6 ст.481 МК України відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
З огляду на наведене, суд вважає, що в діях громадянина Румунії ОСОБА_1 , наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, а саме: останній перевищив строк тимчасового ввезення транспортного засобу легкового автомобіля на митну територію України більше ніж на тридцять діб, що підтверджується наступними доказами: протоколом про порушення митних правил №1307/30500/23 від 13.12.2023 року, листом Закарпатської митниці від 20.12.2023 року №7.7-20/7.7-20-04/8.19/9605 з додатками, поясненнями громадянина Румунії ОСОБА_1 , контрольного талону, копія сторінки паспорту гр. Чехії ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), контрольним талоном серії TAD номер 148578 , витягом з АСМО «Інспектор», ЄАІС Держмитслужби, цінова інформація - витяг щодо вартості та іншими матеріалами справи.
Дії громадянина Румунії ОСОБА_1 , за ч.6 ст. 481 МК України - кваліфіковані правильно.
При призначенні адміністративного стягнення суд, виходячи із змісту ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та вважає, що на громадянина Румунії ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з громадянина Румунії ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 536,80грн.
Керуючись ст.ст.108, 481 ч. 6, 489, 526 МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -
Громадянина Румунії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним в порушенні митних правил за ч.6 ст.481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу, зокрема: легковий автомобіль марки «VOLKSWAGEN», моделі «MULTIVAN», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 вартість якого 1836730,22 грн.(один мільйон вісімсот тридцять шість тисяч сімсот тридцять грн. ,22 коп).
На підставі ст. 541 ч 2 МК України, у разі неможливості конфіскувати легковий автомобіль марки «VOLKSWAGEN», моделі «MULTIVAN», кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_5 стягнути з громадянина Румунії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави його вартість в розмірі 1836730,22 грн.(один мільйон вісімсот тридцять шість тисяч сімсот тридцять грн. ,22 коп).
Стягнути з громадянина Румунії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 536,80 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду В.І.Бедьо