Рішення від 14.02.2024 по справі 280/146/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14 лютого 2024 року Справа № 280/146/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 20001556, 69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрійська, буд 62) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, які полягають у відмові ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2020 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини); станом на 01 січня 2021 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2021 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини): станом на 01 січня 2022 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2022 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини); станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року (з першого числа місяця, шо йде за місяцем, в якому настали обставини);

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262- XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" шодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п. п. 1 п. 5 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 та премії відповідно до п. п. 2 п. 5 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 за відповідною посадою, станом на 01 січня 2020 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2020 рок пенсії; станом на 01 січня 2021 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2021 року пенсії; станом на 01 січня 2022 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2022 року пенсії; станом на 01 січня 2023 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії позивача.

Позовну заяву мотивовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та на 01 січня 2023 року та із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, для перерахунку його пенсії. Однак, листом відповідача позивача повідомлено про те, що вказані довідки можуть бути направленні на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області виключно після надходження на адресу суд судового рішення. Вважаючи відмову Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо оформлення та направлення до Головного управління ПФУ в Запорізькій області довідок про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та на 01 січня 2023 року та із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, для перерахунку його пенсії неправомірною позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

07 лютого 2024 року до суду надійшов відзив Управління Служби безпеки України в Запорізькій області в якому представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про складання та направлення до ГУ ПФУ оновлених довідок про розміри його грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45 для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Разом з тим, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 12 травня 2023 року №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постаново Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704», якою, зокрема: скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»; внесено зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виклавши абзац перший в такій редакції: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»; установлено, що видатки, пов'язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів. З огляду на викладене, відсутні правові підстави для складання УСБУ оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивачу, з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до Постанови КМУ №704, із зазначенням розміру грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та на 01 січня 2023 року. Представник відповідача зазначає, що будь-яка протиправність в діях (бездіяльності) посадових осіб УСБУ в Запорізькій області відсутня, просить суд відмовити у задоволенні позову.

Згідно з положеннями статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

22 листопада 2023 року позивач звернувся до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області із заявою про надання оновлених довідок в якій просив з метою перерахунку його пенсії направити до Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області та надати позивачу довідки про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та на 01 січня 2023 року.

Листом від 06 грудня 2023 року № 189з Управління Служби безпеки України в Запорізькій області повідомлено позивачу про те, що правові підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям визначені вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Підстави та порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям врегульовано, вимогами Постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, вимогами Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 від 13 лютого 2008 року № 45». Отже, порядок дій, встановлений, для територіальних органів пенсійного фонду України, у зв'язку із змінами до пункту 5 І додатку 2 Постанови КМУ № 45, не змінився. Розміри посадових: окладів для військовослужбовців після 01 січня 2018 року урядом не затверджувалися, у зв'язку з чим, правові підстави для підготовки довідок станом па 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року відсутні.

Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 4 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Кабінет Міністрів України 21 лютого 2018 року прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України. Зокрема, у Постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 в частині відмови в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування пункту постанови і прийнято в цій частині нову постанову, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.

Отже, пункт 6 Постанови №103 втратив чинність і у зв'язку з цим відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у редакції до внесення скасованих судом змін, згідно з якою розрахунковою величиною для визначення окладів є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

При цьому, мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується (постанови Верховного Суду від 18 лютого 2021 у справі №200/3775/20-а та від 31 березня 2021 року у справі №520/2781/2020).

Суд зазначає, що на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 дійшов таких висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Надалі такий висновок був підтриманий Верховним Судом у постанові від 12 вересня 2022 року у справі №500/1813/21.

У цій справі прохання позивача видати йому довідку для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №704 обумовлено підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, повідомляють пенсійний орган.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №553/3619/16-а, від 17 грудня 2019 року у справі №160/8324/19 та від 31 серпня 2022 року у справі №120/8603/21-а.

Наведене свідчить про безпідставність доводів відповідача про те, що виготовлення оновленої довідки позивача в цьому випадку можливе тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій.

До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, доводи відповідача про те, що розмір прожиткового мінімуму, як розрахункової величини, у 2021 - 2023 роках не змінювався у порівнянні з розміром прожиткового мінімуму, встановленого у 2020 році, суд вважає безпідставними з врахуванням наведених висновків Верховного Суду. Так, з 01 січня 2020 року для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення у тому числі працівників державних органів, застосовується прожитковий мінімум на відповідний рік.

Твердження відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд вважає необґрунтованим, оскільки з врахування норм статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсії позивача у зв'язку з зміною розміру видів грошового забезпечення не проведений з вини відповідача, який видає довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а передумовою для такого перерахунку є наявність відповідної довідки.

У цій справі прохання позивача видати йому довідку для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №704 обумовлено підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Цим заперечуються доводи відповідача щодо не підвищення грошового забезпечення.

Таким чином, у зв'язку з зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідач безпідставно відмовив позивачу у наданні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

З огляду на той факт, що позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, які полягають у відмові ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2020 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини); станом на 01 січня 2021 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2021 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини): станом на 01 січня 2022 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2022 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини); станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року (з першого числа місяця, шо йде за місяцем, в якому настали обставини);

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262- XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" шодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п. п. 1 п. 5 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 та премії відповідно до п. п. 2 п. 5 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 за відповідною посадою, станом на 01 січня 2020 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2020 рок пенсії; станом на 01 січня 2021 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2021 року пенсії; станом на 01 січня 2022 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2022 року пенсії; станом на 01 січня 2023 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії позивача.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Повне судове рішення складено 14 лютого 2024 року.

Суддя Д.В. Татаринов