11 січня 2024 рокуСправа №160/24679/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Атлас Авто Транс АГ” до Державної служби України з безпеки на транспорті (м. Київ), про скасування постанови , -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Атлас Авто Транс АГ” до Державної служби України з безпеки на транспорті Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області (м.Дніпро) про: - скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 005354 від 06.09.2023 щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Атлас Авто Транс АГ” адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн за порушення статті 39 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримав постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 005354 від 06.09.2023 щодо стягнення з ТОВ “Атлас Авто Транс АГ” адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн за порушення Закону України “Про автомобільний транспорт”. Під час перевірки виявлено порушення ст. 34, 39 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: під час надання послуг з перевезення позивач порушив вимогу пункту 6.3 наказу МТЗУ № 340, водію надати пояснення у вигляді заперечень відмовлено, надано вибір про відмову від підпису або погодження з порушенням, якого він не вчиняв. Що стосується внутрішніх автоперевезень вантажів позивач зазначив, що обов'язок ведення реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водіїв тахокарт, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, та відповідальність за недотримання вказаних вимог, покладений на водіїв, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення. В даному випадку транспортний засіб здійснював внутрішні перевезення, у водія була наявна індивідуальна контрольна книжка, книжка за липень, серпень 2023р., є прошитою пронумерованою, тому підстави для застосування адміністративної відповідальності відсутні. Відсутність у водія, книжки водія, та графіка змінності водіїв, відноситься до порушення законодавства, яке регулює робочий час та час відпочинку , за що може бути застосований лише штраф в розмірі 340,00 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року прийнято до свого провадження вказану справу та згідно ч.2 ст.257 КАС України, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
06.11.2023р. на адресу суду засобами поштового зв'язку від представника позивача надійшла уточнена позовна заява про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 005354 від 06.09.2023 щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Атлас Авто Транс АГ” ” адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн., де крім іншого відповідачем зазначена Державна служба України з безпеки на транспорті (м. Київ), у зв'язку з чим розгляд справи відповідно до ч.6 ст.48 розпочато спочатку.
Державна служба України з безпеки на транспорті (м. Київ) надала до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувала проти позовних вимог, зазначивши, що позивачем порушено законодавство про автомобільний транспорт. Разом з тим, належних документів (особиста карта водія до цифрового тахографа), водій транспортного засобу не мав, а отже прийнята постанова є обґрунтованою та законною. 28.08.2023р. Відділ направив повідомлення про розгляд справи разом з актом, який відбувся 06.09.2023р., що підтверджується копією рекомендованого повідомлення та трекінгом поштових відправлень. Щодо розрахунку штрафу, то оскільки позивача притягнуто до відповідальності саме за порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», сума штрафу застосована вірно.
Дослідивши матеріали справи, та чинне законодавство суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Атлас Авто Транс АГ” (код 37890581) зареєстроване 26.01.2012, основний вид діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
10.08.2023 о 12 год. 30 хв. державними інспекторами Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області на підставі направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) від 04.07.2023 № 014530, проведено перевірку транспортного засобу марки HOWO, номерний знак НОМЕР_1 , серія та номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , водій ОСОБА_1 , посвідчення водія НОМЕР_3 , від 02.05.1992р., що належить ТОВ “Атлас Авто Транс АГ” (Дніпропетровська область, с. Златоустівка, вул. Підстепна, 65А, код 37890581).
За результатами проведеного заходу 10.08.2023 складений акт № 004148 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Згідно акту, під час перевірки виявлено порушення: статті 34 ЗУ “Про автомобільний транспорт” перевізник не забезпечив виконання вимог цього Закону та інших законодавчих актів України у сфері перевезення вантажів, а саме: відсутня індивідуальна контрольна книжка водія ОСОБА_1 , за 10.08.2023р., чим порушено вимоги пункту 6.3 наказу МТЗУ № 340 від 07.06.2023, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, частина третя абзац 3 перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутня індивідуальна контрольна книжка водія ОСОБА_1 .
Пояснення водія про причини порушень: водій від підпису та пояснень відмовився.
Відділом Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області на адресу ТОВ “Атлас Авто Транс АГ” (вул. Підстепна, буд. 65А, с. Златоустівка, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53073) направлено повідомлення від 23.08.2023 № 64082/23/24-23 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, у якому зазначено, що 06.09.2023 у приміщенні Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Воскресенська, 24, ІІ поверх, каб. 209 відбудеться розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі акту № 004148, від 10.08.2023.
Відповідно до трекінгу поштових відправлень № 0600041508970 з офіційного сайту Укрпошти, направлений 28.08.2023 на адресу ТОВ “Атлас Авто Транс АГ” лист із повідомленням про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт з рекомендованим повідомленням про вручення № 0690012341845 отриманий позивачем 01.09.2023.
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю “Атлас Авто Транс АГ” (вул. Підстепна, буд. 65А, с. Златоустівка, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53073; код 37890581), ураховуючи те, що ТОВ “Атлас Авто Транс АГ” 10.08.2023р. о 12 год. 30 хв, м.Кривий Ріг, вул.Домобудівна, зупинка Прміжна, допущено порушення статті 34, 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, пункту 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорта та зв'язку України від 07.06.2010 за №340 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2010р., відповідальність за яке передбачена абзацем 3 частини першої статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, що підтверджується актом №
№ 004148, від 10.08.2023, начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Дмитром Дяденчуком 06.09.2023 прийнято постанову № 005354 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн. Строк пред'явлення до виконання 06.12.2023.
До позовної заяви долучено копію індивідуальної контрольної книжки водія ОСОБА_1 , липень-серпень 2023 року.
Не погодившись з прийнятою постановою, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.01.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ) встановлено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
За наведеними у статті 1 Закону України “Про автомобільний транспорт” визначеннями: - автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; - водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка; - послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.
Відповідно до ст. 34 вказаного закону, автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Автомобільні перевізники з кількістю транспортних засобів десять і більше зобов'язані організовувати підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту, діяльність яких пов'язана з наданням послуг автомобільного транспорту, у термін один раз на п'ять років, а з питань безпеки перевезень, охорони праці та пожежної безпеки - у термін один раз на три роки в порядку, який визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Згідно зі статтею 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Водій транспортного засобу зобов'язаний: - мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень; - перевіряти надійність пломбування, закріплення, накриття та ув'язування вантажу для його безпечного перевезення; - забезпечити збереження вантажу, прийнятого до перевезення, та своєчасно його доставити вантажовласнику (уповноваженій ним особі); - дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.
Згідно абзацу 3 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за № 811/18106 (далі - Положення), встановлені особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Відповідно до пункту 1.3 вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).
У пункті 1.5 Положення визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами.
Згідно пункту 6.1 Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Пунктом 6.3 Положення передбачено, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок № 1567), згідно пунктів 2, 4 якого рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Пунктом 15 Порядку № 1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Вирішуючи спір по суті, та надаючи оцінку доводам сторін, суд зазначає, що аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку, що положеннями Закону № 2344-ІІІ передбачено необхідність наявності як у перевізника так, і у водія інших документів, передбачених законодавством, а такий документ, як картка водія є іншим документом, в розумінні статті 48 Закону № 2344-ІІІ, що повинен бути пред'явленим особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.
Крім цього, наявність протоколу про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, або індивідуальної контрольної книжки водія - в разі не обладнання транспортного засобу тахографом, передбачено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 № 385, та Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340.
Аналогічні висновки щодо застосування наведених вище правих норм викладено у постанові Верховного Суду від 11.02.2020 справа № 820/4624/17.
Отже, за відсутності документів, зокрема, особистої картки водія, протоколу перевірки та адаптації пристрою тахографа, без оформлення індивідуальної контрольної книги водія, на підставі яких виконуються вантажні перевезення, до фізичних або юридичних осіб, які здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Судом встановлено, що в акті перевірки від 10.08.2023 № 004148, під час перевірки виявлено порушення: статті 34 ЗУ “Про автомобільний транспорт” перевізник не забезпечив виконання вимог цього Закону та інших законодавчих актів України у сфері перевезення вантажів, а саме: відсутня індивідуальна контрольна книжка водія ОСОБА_1 , за 10.08.2023р.
Позивач зазначає, що транспортний засіб здійснював внутрішні перевезення територією України, тому підстави для застосування адміністративної відповідальності відсутні.
Однак, суд вважає такі доводи помилковими, оскільки згідно з пунктом 1.3 Положення № 340, який встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку, його вимоги поширюються саме на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Також суд зазначає що позивач не надав підтвердження наявності індивідуальної контрольної книжки водія або копію графіка змінності водіїв під час перевезення.
Судом досліджено акт перевірки водія позивача від 10.03.2023р., копія якого наявна в матеріалах справи, так графа «пояснення водія про причини порушень» - не заповнена, а місце для підпису мітить напис «відмовився».
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що у водія було правомірно встановлено відсутність індивідуальної контрольної книжки водія , яка має бути наявною при водієві під час перевірки, а не наявною взагалі, що підтверджено пунктом 6.3 Положення.
Не пред'явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону №2344-ІІІ.
Щодо повідомлення позивача про розгляд справи суд зазначає, що відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).
Згідно пункту 27 Порядку № 1567, у разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі.
Відповідно до трекінгу поштових відправлень № 0600041508970 з офіційного сайту Укрпошти, направлений 28.08.2023 на адресу ТОВ “Атлас Авто Транс АГ” лист із повідомленням про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт з рекомендованим повідомленням про вручення № 0690012341845 отриманий позивачем 01.09.2023.
Таким чином, відповідач виконав обов'язок повідомлення про розгляд справи.
Під час розгляду справи встановлено, що позивачем у позовній заяві не наведено доводів або обґрунтувань, як і не надано доказів, які б спростовували висновки перевірки стосовно допущеного позивачем порушення.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд не виключає обов'язку відповідача, як суб'єкта владних повноважень довести обґрунтованість власного рішення, у випадку його оскарження. Разом з тим, відповідно до принципу змагальності суб'єкт господарювання має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.
Наведена позиція викладена Верховним Судом у постанові від 04.10.2016 по справі №810/7161/14.
Підсумовуючи викладене суд доходить висновку, що відповідач, як сторона на яку законом покладено тягар доведення обґрунтованості та правомірності власних дій та рішень, належним чином довів обґрунтованість та законність прийнятої постанови. Будь-яких ґрунтовних спростувань чи пояснень позивачем не надано. За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення вимог адміністративного позову.
Таким чином позивачем порушено законодавство про автомобільний транспорт, а спірна постанова прийнята відповідачем, є обґрунтованою та законною.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що задоволенню не підлягають
Керуючись ст. ст.243-246, 250 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Атлас Авто Транс АГ” (код 37890581; вул. Підстепна, буд. 65А, с. Златоустівка, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53073) до Державної служби України з безпеки на транспорті (код 39816845; вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150) про скасування постанови - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова