про поновлення провадження у справі
15 лютого 2024 року ЛуцькСправа № 140/1408/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження з власної ініціативи питання про поновлення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати грошової компенсації за неотримане речове майно після звільнення з військової служби на день виключення із списків особового складу 19.08.2021; зобов'язання нарахувати та виплатити грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 20.08.2021 по 30.01.2021.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.03.2022 зупинено провадження у даній справі до моменту припинення на території України воєнного стану.
09 лютого 2024 року від позивача надійшла заява про поновлення провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та подане клопотання, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід поновити з таких підстав.
Відповідно до частин першої - третьої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
Відповідно до частини першої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
За змістом частин першої, другої статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені, зокрема, статтею 55 цієї Конституції.
За приписами частин першої - четвертої статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається. За змістом частин першої, другої статті 12-2 цього ж Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Пунктом 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є: розумність строків розгляду справи судом.
Суд враховує, що на даний час в Україні продовжує діяти воєнний стан, тобто, формально не усунуті обставини, що викликали зупинення провадження у цій справі згідно з ухвалою суду від 14 березня 2022 року.
Проте, суд бере до уваги, що сторони обізнані про справу, позивач просить здійснювати її розгляд в умовах воєнного стану, а Волинський окружний адміністративний суд з моменту введення воєнного стану та по цей час здійснює правосуддя.
З урахуванням наведеного, з метою забезпечення права позивача на доступ до суду (яке не може бути обмежене в умовах воєнного стану) та дотримання розумних строків розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду цієї справи в умовах воєнного стану та необхідність поновлення провадження у ній.
Керуючись статтями 237, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву позивача про поновлення провадження у справі задовольнити.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, поновити.
Справу продовжувати розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя А.Я. Ксензюк