вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
13.02.2024м. ДніпроСправа № 904/5672/23
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна Енергетична компанія "Укренерго", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі", м. Дніпро
про стягнення 78 429 213,78грн
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Янкіна Г.Д.
Представники:
Від позивача: Тищенко А.І., адвокат, довіреність від 16.01.2023 №19/01-6 (в режимі відеоконференції)
Від відповідача: Єжова А.О., адвокат, довіреність №17/2023 від 04.02.2023 (в режимі відеоконференції)
Приватне акціонерне товариство "Національна Енергетична компанія "Укренерго", звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" заборгованість у розмірі 78 429 213,78грн, з яких:
- основний борг у розмірі 78 296 282,55грн;
- 3 % річних у розмірі 95 790,97грн;
- інфляційні втрати у розмірі 37 140,26грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №0535-03041 про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 03.06.2019 в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги.
Відповідач не погоджується з вимогами позивача, вважає їх передчасними, оскільки позивачем не взято до уваги акти коригування та періоди по оплаті додаткових об'ємів, нарахованих за актами коригування. Станом на 20.08.2023 основна заборгованість ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" по договору надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0535-03041 від 03.06.2019 становила 77 782 432,07грн.
Окрім того, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" продовжує виконання своїх зобов'язань по вищевказаному договору, що підтверджується наступними оплатами: 08.09.2023 на суму 3424416,56грн; 08.09.2023 на суму 6791298,52грн; 22.09.2023 на суму 49898,21грн; 22.09.2023 на суму 10165816,87грн; 13.10.2023 на суму 1555445,42грн; 13.10.2023 на суму 14021490,15грн; 27.10.2023 на суму 5572622,31грн; 10.11.2023 на суму 10863343,36грн. Таким чином, після 20.08.2023 суму основної заборгованості по договору зменшено на 52 444 331,40грн.
У письмових поясненнях відповідач зазначив, що 15.12.2023 здійснено оплату на суму 12 015 088,22грн.
У січні 2024 року позивач надав письмові пояснення, в яких зазначив, що на момент подання позовної заяви за відповідачем обліковувалася заборгованість за надані послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, яка становила 78 296 282,55грн з ПДВ, за періоди: квітень 2023 - 3 526 249,87грн; травень 2023 - 18 530 277,74грн; червень 2023 - 14 119 273,55грн; липень 2023 - 21 147 476,64грн; серпень 2023 - 20 973 004,75грн. Станом на 23.01.2024 відповідачем здійснено повну оплату боргу за вищенаведені періоди. На даний час спірним залишається питання стягнення інфляційних витрат у розмірі 37 140,26грн та трьох відсотків річних у розмірі 95 790,97грн.
23 січня 2024 року від ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" до господарського суду надійшли пояснення, в яких зазначає про повне виконання своїх зобов'язань за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0535-03041 від 03.06.2019 за період квітень - серпень 2023 року. Щодо нарахування позивачем трьох відсотків річних у розмірі - 95 790,97грн, інфляційних витрат у розмірі - 37 140,26грн, заперечує, вважає, що нарахування було передчасним та неправомірним, оскільки основну суму заборгованості не було визначено та погоджено сторонами. Акт корегування заборгованості за серпень 2023 року датований 31.12.2023.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.10.2023 справу №904/5672/23 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою суду від 30.10.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 27.11.2023.
З 27.11.2023 оголошено перерву до 25.12.2023.
Ухвалою суду від 25.12.2023 продовжено строк підготовчого провадження по справі №904/5672/23 на тридцять днів до 30 січня 2024 року включно, відкладено підготовче засідання у справі на 23 січня 2024 року.
Ухвалою суду від 23.01.2024 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду на 13.02.2024.
12.02.2024 до суду надійшло клопотання ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" про відстрочку виконання судового рішення на 12 місяців.
Позивач заперечує проти задоволення заяви відповідача, зазначає про відсутність підстав для її задоволення.
У судовому засіданні 13.02.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом досліджені наявні в матеріалах справи докази.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши доводи представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
Приватне акціонерне товариство "Національна Енергетична компанія "Укренерго" є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства "Національна Енергетична компанія "Укренерго" відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р "Про погодження перетворення державного підприємства "Укренерго" у приватне акціонерне товариство".
НЕК "Укренерго" є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків Державного підприємства "Національна Енергетична компанія "Укренерго" відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 Статуту НЕК "Укренерго".
3 червня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (користувач) та Приватним акціонерним товариством "Національна Енергетична компанія "Укренерго" (Оператор системи розподілу), енергетичний ідентифікаційний код (EIC) №10Х1001С-00001Х, укладено договір №0535- 03041 про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (далі - Договір) (а.с.33-43 том 1).
Згідно з п. 1.1, п. 1.2 цей договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії Сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (далі - ОЕС) України. За цим Договором Виконавець зобов'язується надавати послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління об'єктами Користувача у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України, а саме забезпечити надійне та ефективне функціонування ОЕС України, зокрема безперебійне постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог операційної безпеки (далі - послуга), а Користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов Договору.
Пунктом 1.5 Договору передбачено, що послуги надаються Оператором системи передачі (надалі - ОСП) Користувачу, що витупає на ринку Оператором системи розподілу.
З метою приведення Договору від 03.06.2019 №0535- 03041 у відповідність до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 №309 (зі змінами та доповненнями від 07.02.2022) з Відповідачем укладений договір в новій редакції з 17.09.2021 у формі Додаткової угоди №3 (далі за тексом - Договір в новій редакції), а.с. 25-32 т. 1.
Так, п. 2.1 розділу ІІ "Ціна Договору та умови оплати" встановлено, що ціна Договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року.
Згідно з п. 2.2 оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється НКРЕКП (далі - Регулятор) відповідно до затвердженої нею методики та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному веб-сайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.
Обсяг наданої Послуги визначається відповідно до розділу ХІ "Надання послуг з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління Кодексу системи передачі" (п. 2.3 Договору).
Пунктом 2.4 Договору передбачено, що вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. На вартість Послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
У відповідності до п. 2.5 Договору, розрахунок за надану Послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:
- до 10 числа розрахункового місяця - 35 % вартості Послуги;
- до 20 числа розрахункового місяця - 35 % вартості Послуги;
- до останнього банківського дня календарного місяця - 30 % вартості Послуги.
Плановий обсяг Послуги на розрахунковий період визначається на основі наданих Користувачем повідомлень в тому числі щодо планового обсягу передачі електричної енергії на розрахунковий період (п. 2.6. Договору).
За умовою п. 2.7 Договору Відповідач зобов'язаний здійснювати розрахунок з Позивачем за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі Акта надання Послуг. Акт надання послуги ОСП надає Користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим. Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надається Адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в "Системі управління ринком" (далі - Сервіс), що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Пунктом 2.8. договору передбачено, що Користувач здійснює підписання Акту коригування наданої Послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 календарних днів. Сторонами обумовлено, що у разі неотримання ОСП підписаного Користувачем Акта надання послуги або заперечень щодо прийняття послуг, такий Акт вважається погодженим, а послуги - прийнятими Користувачем.
За п. 2.9 Договору оплата послуг здійснюється на підставі рахунків, наданих ОСП або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою Сервісу, за умови наявності кваліфікованого електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 2.10 Договору за відсутності заборгованості надлишок коштів, що надійшли протягом розрахункового періоду, зараховується в рахунок оплати наступного розрахункового періоду. За наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення.
Згідно з п. 2.11 Договору оплата вартості нарахованих штрафних санкцій та/або пені здійснюється на поточний рахунок ОСП. За дату оплати штрафних санкцій приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок ОСП.
Розділом VI Договору визначено відповідальність Сторін та порядок вирішення спорів. Зокрема, п. 6.1 Договору передбачено, що за внесення платежів, передбачених п. 2.5 цього Договору, з порушенням термінів Відповідач сплачує Позивачу пеню у розмірі 0,1 % від суми боргу за кожен день прострочення платежу, ураховуючи день фактичної оплати.
Пунктом 6.8 Договору обумовлено, що у випадку порушення своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним законодавством. Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто, виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2021. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.12.1. Договору).
Згідно повідомлень щодо планового обсягу послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" заявлено планові обсяги послуги:
за квітень 2023 року у кількості 166393,800 МВт*год (повідомлення від 09.03.2023 № 08-04/335, а.с.72 том 1;
за травень 2023 року у кількості 175255,10 МВт*год (повідомлення від 10.04.2023 № 08-04/439, а.с.76 том 1);
за червень 2023 року у кількості 176640,892 МВт*год (повідомлення від 08.05.2023 № 08-04/558, а.с.75 том 1);
за липень 2023 року у кількості 180918,92 МВт*год (повідомлення від 08.06.2023 №08-04/713, а.с.74 том 1);
за серпень 2023 року у кількості 182933,891 МВт*год (повідомлення від 07.07.2023 № 08-04/845, а.с.73 том 1).
На виконання умов договору, у період з квітня 2023 року по серпень 2023 року Приватне акціонерне товариство "Національна Енергетична компанія "Укренерго" надало Товариству з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що підтверджується актами надання послуг:
від 30.04.2023 (фактичний обсяг 180769,549 МВт*год) на суму 17542600,12грн (з ПДВ) (а.с.68 том 1);
від 31.05.2023 (фактичний обсяг 190764,610 МВт*год) на суму 18512560,81грн (з ПДВ) (а.с.69 том 1);
від 30.06.2023 (фактичний обсяг 145493,524 МВт*год) на суму 14119273,55грн (з ПДВ) (а.с.70 том 1)
від 31.07.2023 (фактичний обсяг 184455,696 МВт*год) на суму 21147476,64грн (з ПДВ) (а.с.71 том 1).
У відповідності до п.2.7. договору сторонами складені Акти корегування до Актів надання послуги:
Згідно Акту корегування від 21.04.2023 до Акту надання послуги від 31.01.2023 загальна вартість наданих послуг за період з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 10917765,94грн (з ПДВ), а.с.63 том 1;
згідно Акту корегування від 19.05.2023 до Акту надання послуги від 28.02.2023 загальна вартість наданих послуг за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 становить 14745316,20грн (з ПДВ), а.с.64 том 1;
згідно Акту корегування від 16.06.2023 до Акту надання послуги від 31.03.2023 загальна вартість наданих послуг за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 становить 14710664,08грн (з ПДВ), а.с.65 том 1;
згідно Акту корегування від 17.07.2023 до Акту надання послуги від 30.04.2023 загальна вартість наданих послуг за період з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 17533141,14грн (з ПДВ), а.с.66 том 1;
згідно Акту корегування від 18.08.2023 до Акту надання послуги від 31.05.2023 загальна вартість наданих послуг за період з 01.05.2023 по 31.05.2023 становить 18530277,74грн (з ПДВ), а.с.67 том 1.
На адресу відповідача позивачем направлені рахунки-фактура:
09.05.2023 - Рахунок-фактура №0535-03041/05/05/2023 від 05.05.2023 на суму 17542600,12грн (з ПДВ) - за квітень 2023 року, а.с.78 том 1;
09.06.2023 - Рахунок-фактура №0535-03041/06/06/2023 від 06.06.2023 на суму 18512560,81грн (з ПДВ) - за травень 2023 року, а.с.79 том 1;
07.07.2023 - Рахунок-фактура №0535-03041/07/07/2023 від 07.07.2023 на суму 14119273,55грн (з ПДВ) - за червень 2023 року, а.с.80 том 1;
07.08.2023- Рахунок-фактура №0535-03041/08/08/2023 від 07.08.2023 на суму 21147476,64грн (з ПДВ) - за липень 2023 року, а.с.81 том 1.
Докази виставлення відповідачу за допомогою Сервісу актів, актів коригувань та рахунків за період з квітня 2023 року по серпень 2023 року містяться в матеріалах справи (а.с.89-94 том 1).
Станом на 20.08.2023 основний борг за період з квітня 2023 року по серпень 2023 року включно становить 78 296 282,55 грн з ПДВ, з яких:
- квітень 2023 року - 3 526 249,87 грн.
За Актом надання послуг від 30.04.2023 загальна вартість послуг становить 17 542 600,12 грн. Відповідно до Акту коригування від 17.07.2023 до Акту надання послуг від 30.04.2023 фактичний обсяг за квітень 2023 року склав 180672,078 МВт *год., відтак, скоригована вартість послуг за квітень 2023 року становить 17 533 141,14 грн17 533 141,14 грн. Станом на 06.09.2023 заборгованість за актом сплачено відповідачем частково на суму 14 006 891,27 грн.
Таким чином, залишок заборгованості за квітень 2023 року становить 3 526 249,87 грн. (17 533 141,14грн-14 006 891,27 грн).
- травень 2023 року - 18 530 277,74 грн.
За Актом надання послуг від 31.05.2023 загальна вартість послуг становить 18 512 560,81 грн. Відповідно до Акту коригування від 18.08.2023 до Акту надання послуг від 31.05.2023 фактичний обсяг за травень 2023 року склав 190947,176 МВт *год., відтак, скоригована вартість послуг за травень 2023 року становить 18 530 277,74 грн. Станом на 06.09.2023 Акт надання послуг від 31.05.2023 (з врахуванням коригування) відповідачем не сплачений.
- червень 2023 року - 14 119 273,55 грн.
За Актом надання послуг від 31.03.2022 загальна вартість послуг становить 14 119 273,55 грн. Коригування на дату подання позовної заяви не здійснювалося. Станом на 06.09.2023 Акт надання послуг від 30.06.2023 відповідачем не сплачений.
- липень 2023 року - 21 147 476,64 грн.
За Актом надання послуг від 31.07.2023 загальна вартість послуг становить 21 147 476,64 грн. Коригування на дату подання позовної заяви не здійснювалося. Станом на 06.09.2023 Акт надання послуг від 31.07.2023 відповідачем не сплачений.
- серпень 2023 року - 20 973 004,75 грн.
Акт надання послуг за серпень 2023 на момент подання позовної заяви не виставлявся, відтак, заборгованість відповідача по плановим платежам за серпень 2023 року становить 20 973 004,75 грн.
Позивач просить стягнути заборгованість за надані послуги за період з квітня 2023 року по серпень 2023 року у сумі 78 296 282,55 грн з ПДВ, 3 % річних у розмірі 95 790,97грн за період з 21.07.2023 по 31.08.2023 та інфляційні втрати у розмірі 37 140,26грн за період з травня 2023 року по серпень 2023 року, проти чого заперечує відповідач.
Наведене і є причиною виникнення спору.
Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин укладення договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, кількість і вартість наданих послуг, складання актів коригування та періоди по оплаті додаткових об'ємів, нарахованих за актами коригування; строки оплати наданих послуг; наявність/відсутність підстав для застосування відповідальності за несвоєчасне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором.
Відповідно до ч.1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" НЕК "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
За визначенням термінів, наведених в статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон 2019-VIII від 13.04.2017):
диспетчерське управління - оперативно-технологічне управління об'єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог енергетичної безпеки;
Оператор ринку - юридична особа, яка забезпечує функціонування ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку та організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках;
Оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (Далі - Позивач);
Учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 3 ст. 2 Закону 2019-VIII від 13.04.2017 обумовлено, що Правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок надання послуг із зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом або за аукціонною ціною, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до правил ринку, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в ОЕС України.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону 2019-VIII від 13.04.2017 встановлено, що ринок електричної енергії функціонує на конкурентних засадах, крім діяльності суб'єктів природних монополій, з обмеженнями, встановленими цим Законом. Функціонування ринку електричної енергії здійснюється на принципах відповідальності учасників ринку за недотримання правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов договорів, що укладаються на цьому ринку;
Відповідно до п. 1.1.4 Правил ринку затверджених постановою від 14.03.2018 № 307 "Про затвердження Правил ринку" (далі - Правила ринку) визначено наступні терміни: АР - адміністратор розрахунків; аРВЧ - автоматичний резерв відновлення частоти ДП - допоміжні послуги ОР - оператор ринку; ОСП - оператор системи передачі; ОСР - оператор системи розподілу; ОСП - оператор системи передачі; ОСР - оператор системи розподілу; ПДП - постачальник допоміжних послуг; режим СК - режим синхронного компенсатора; РЗ - резерв заміщення; РПЧ - резерв підтримки частоти; рРВЧ - ручний резерв відновлення частоти; СВБ - сторона, відповідальна за баланс.
Пунктом 5.6.1 глави 5.6. "Рахунок допоміжних послуг A-E" Правил ринку встановлено, що "Рахунок A-E кредитується зі збірного субрахунку послуг з диспетчеризації UA-2 та дебетується за рахунок здійснення платежів: 1) за ДП з РПЧ, аРВЧ, рРВЧ і РЗ; 2) за надання ДП з регулювання напруги та реактивної потужності в режимі СК; 3) за надання ДП із забезпечення відновлення функціонування ОЕС України після системної аварії; 4) пов'язаних з обов'язковим наданням резервів за процедурою закупівель ДП.
Розрахункова активність на цьому рахунку така: 1) списання для платежів ПДП за надання ДП з РПЧ та/або аРВЧ, та/або рРВЧ, та/або РЗ, та/або для регулювання напруги та реактивної потужності в режимі СК для кожного розрахункового періоду кожного торгового дня при відповідній оплаті за доступність відповідної кількості ДП з РПЧ та/або аРВЧ, та/або рРВЧ, та/або РЗ, як зазначено у відповідному типовому договорі на придбання і поставку відповідного типу ДП; 2) списання для платежів ПДП за постачання ДП із забезпечення відновлення функціонування ОЕС України після системної аварії за відповідною платою за готовність, що встановлюється на основі розрахунків за процедурою закупівель ДП; 3) списання для платежів, пов'язаних з обов'язковим наданням резервів за процедурою закупівель ДП (5.6.2. глави 5.6. "Рахунок допоміжних послуг A-E" Правил ринку).
Згідно з 5.6.3. глави 5.6. "Рахунок допоміжних послуг A-E" Правил ринку, витрати на рахунку А-Е повертаються через субрахунок надлишків послуг з диспетчеризації UA-2, описаний у главі 5.26 цього розділу".
Система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що включає низку підсистем, що забезпечують управління всіма необхідними базами даних, реєстрами та виконання розрахунків, що визначені цими Правилами (абз. 39 пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу I "Загальні положення" Правил ринку.
Главою 1.7 "Невиконання зобов'язань" розділу I "Загальні положення" Правил ринку визначено наступну відповідальність сторін.
Так, п. 1.7.1. Глави 1.7., розділу І Правил ринку, Учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу "Переддефолтний" при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин: 1) учасник ринку до 18:00 банківського дня, що є другим робочим днем після дати отримання на електронну адресу учасника ринку через систему управління ринком платіжного документа від АР, повинен здійснити відповідну оплату;
в даному випадку керуючись вимогами п. 1.8.1 Правил ринку, АР реєструє учасників ринку, СВБ, ПДП і ППБ, отримує від ОСП, реєструє та зберігає дані щодо резервів, остаточні повідомлення фізичного відпуску та остаточні повідомлення фізичного відбору учасників ринку і позиції СВБ, забезпечує дотримання учасниками ринку вимог щодо надання фінансових гарантій за договором про врегулювання небалансів електричної енергії, отримує від АКО сертифіковані дані комерційного обліку електричної енергії, обчислює обсяги небалансів та наданих послуг на ринку електричної енергії, виставляє рахунки та стягує та оплачує платежі, передбачені цими Правилами, і здійснює всі фінансові розрахунки відповідно до розділу V цих Правил.
АР забезпечує управління поточним рахунком із спеціальним режимом використання ОСП, відкритим в одному з уповноважених банків (п. 1.8.2 Правил ринку).
Пунктом 1.9.1 Правил ринку визначено, що ОСП, зокрема, несе відповідальність за функціонування системи передачі і фізичне балансування системи передачі відповідно до умов Кодексу системи передачі. ОСП перевіряє можливість врегулювання мережевих обмежень і здійснює купівлю/продаж балансуючої енергії на ринкових недискримінаційних і прозорих засадах та забезпечує функціонування балансуючого ринку, а також здійснює купівлю-продаж небалансів електричної енергії, забезпечує роботу ринку ДП та придбаває ДП з метою дотримання операційної безпеки ОЕС України та виконує покладені на нього спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. ОСП отримує від учасників ринку плату за послуги з передачі та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Згідно пункту 1.11.1. Правил ринку за допомогою системи управління ринком (СУР) здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів:
проведення розрахунків на ринку (виконання всіх розрахункових процесів), включаючи адміністрування остаточних позицій СВБ та розрахунку розмірів дебетів/ кредитів рахунків учасників ринку (підп.8);
обмін інформацією з учасниками ринку і функціонування необхідних баз даних (підп.9).
АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком (п. 1.11.8. Правил ринку).
Пунктом 1.12. Правил ринку запроваджено систему обміну інформацією учасників ринку, а саме:
Учасники ринку зобов'язані впровадити системи (апаратне та програмне забезпечення), що забезпечать ефективний зв'язок із системою управління ринком, яку експлуатує ОСП (також у якості АР та АКО), відповідно до ролі учасника ринку (1.12.1);
ОСП визначає відповідні протоколи обміну даними для забезпечення зв'язку учасників ринку з програмним забезпеченням управління ринком та публікує такі протоколи обміну даними на власному офіційному вебсайті (1.12.2.);
Учасник ринку повинен забезпечити відповідність власного апаратного та програмного забезпечення вимогам системи управління ринком, а також встановлення відповідного комп'ютерного і мережевого обладнання, що дозволить здійснювати обмін даними між АР і АКО та учасником ринку згідно з цими Правилами. ОСП зобов'язаний надати учасникам ринку технічні параметри комп'ютерного і мережевого обладнання (1.12.3.).
Учасники ринку несуть відповідальність за надійність і безпеку свого комп'ютерного обладнання, за організацію телефонного та факсимільного зв'язку у своїх приміщеннях, необхідного для взаємодії з АР і ОСП (1.12.4);
Веде облік усіх даних з розрахунків, що зберігаються АР щонайменше 5 років з дати їх створення (1.12.5).
Учасники ринку, ОСП (також у якості АР) зобов'язані забезпечувати передачу інформації, що здійснюється відповідно до цих Правил, у формі і за допомогою засобів, зазначених у протоколах обміну даними (1.12.6).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з частиною 1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За приписами частини 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як установлено судом, позивач у період з квітня 2023 року по серпень 2023 року надав відповідачу послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на загальну суму 78 296 282,55 грн з ПДВ.
Пунктом 2.5. договору передбачено, що розрахунок за надану Послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:
- до 10 числа розрахункового місяця - 35 % вартості Послуги;
- до 20 числа розрахункового місяця - 35 % вартості Послуги;
- до останнього банківського дня календарного місяця - 30 % вартості Послуги.
З урахуванням наведеного, за квітень 2023 року відповідач зобов'язаний сплатити:
35% до 10 числа розрахункового місяця у сумі: 5 651 631,97 грн.; 35% до 20 числа розрахункового місяця у сумі: 5 651 631,97 грн; 30% до останнього банківського дня місяця у сумі: 11 901 174,54 грн.
Відповідно до Акту коригування від 17.07.2023 до Акту надання послуг від 30.04.2023 скоригована вартість послуг за квітень 2023 року становить 17 533 141,14 грн. Станом на 06.09.2023 Акт надання послуг від 30.04.2023 (з врахуванням коригування) сплачено відповідачем частково на суму 14 006 891,27 грн. Таким чином залишок заборгованості за квітень 2023 становить 3 526 249,87 грн, строк оплати якої настав.
У травні 2023 року відповідачем заявлено плановий обсяг 61339,250 МВт *год.
Згідно вимог п. 2.5 Додаткової угоди №3 від 17.09.2021 до Договору від 03.06.2019 №0535- 03041 розподіляється наступним чином:
35% до 10 числа розрахункового місяця у сумі: 5 952 606,18 грн;
35% до 20 числа розрахункового місяця у сумі: 5 952 606,18 грн;
30% до останнього банківського дня місяця у сумі: 5 102 233,87 грн.
Фактичний обсяг за травень 2023 року склав 190764,610 МВт *год. За Актом надання послуг від 31.05.2023 загальна вартість послуг становить 18 512 560,81 грн.
Відповідно до Акту коригування від 18.08.2023 до Акту надання послуг від 31.05.2023 фактичний обсяг за травень 2023 року склав 190947,176 МВт *год., відтак, скоригована вартість послуг за травень 2023 року становить 18 530 277,74 грн, строк оплати якої настав.
У червні 2023 року відповідачем заявлено плановий обсяг 52992,268 МВт *год.
Згідно вимог п. 2.5 Додаткової угоди №3 від 17.09.2021 до Договору від 03.06.2019 №0535- 03041 розподіляється наступним чином:
35% до 10 числа розрахункового місяця у сумі: 5 999 678,53 грн;
35% до 20 числа розрахункового місяця у сумі: 5 999 678,53 грн;
30% до останнього банківського дня місяця у сумі: 5 142 581,65 грн. Фактичний обсяг за червень 2023 року склав 195402,234 МВт *год. За Актом надання послуг від 31.03.2022 загальна вартість послуг становить 14 119 273,55 грн, строк оплати якої настав. Коригування на дату подання позовної заяви не здійснювалося.
У липні 2023 року відповідачем заявлено плановий обсяг 63321,622 МВт *год.
Згідно вимог п. 2.5 Додаткової угоди №3 від 17.09.2021 до Договору від 03.06.2019 №0535- 03041 розподіляється наступним чином:
35% до 10 числа розрахункового місяця у сумі: 7 259 697,32 грн;
35% до 20 числа розрахункового місяця у сумі: 7 259 697,32 грн;
30% до останнього банківського дня місяця у сумі: 6 222 597,71 грн. Фактичний обсяг за липень 2023 року склав 184455,696 МВт *год. За Актом надання послуг від 31.07.2023 загальна вартість послуг становить 21 147 476,64 грн, строк оплати якої настав. Коригування на дату подання позовної заяви не здійснювалося.
У серпні 2023 року відповідачем заявлено плановий обсяг 64026,862 МВт *год.
Згідно вимог п. 2.5 Додаткової угоди №3 від 17.09.2021 до Договору від 03.06.2019 №0535- 03041 розподіляється наступним чином:
35% до 10 числа розрахункового місяця у сумі: 7 340 551,68 грн;
35% до 20 числа розрахункового місяця у сумі: 7 340 551,68 грн;
30% до останнього банківського дня місяця у сумі: 6 291 901,39 грн. Планові платежі станом на 06.09.2023 не сплачені. Акт надання послуг за серпень 2023 року на момент подання позовної заяви не виставлявся, відтак, заборгованість відповідача по плановим платежам за серпень 2023 року становить 20 973 004,75 грн.
Під час розгляду справи відповідач повністю сплатив наявну заборгованість за надану послугу з диспетчерського управління, що підтверджується банківськими виписками:
від 11.08.2023 на суму 681 246,39грн (за березень 2023 року);
від 11.08.2023 на суму 7 000 000,00грн (за квітень 2023 року);
від 25.08.2023 на суму 7 097 817,87грн (за квітень 2023 року);
від 08.09.2023 на суму 3 424 416,56грн (за квітень 2023 року);
від 08.09.2023 на суму 6 791 298,52грн (за травень 2023 року);
від 22.09.2023 на суму 49 898,21грн (за лютий 2023 року);
від 22.09.2023 на суму 10 165 816,87грн (за травень 2023 року);
від 13.10.2023 на суму 1 555 445,42грн (за травень 2023 року);
від 13.10.2023 на суму 14 021 490,15грн (за червень 2023 року);
від 27.10.2023 на суму 5 572 622,31грн (за липень 2023 року);
від 10.11.2023 на суму 10 863 343,36грн (за липень 2023 року);
від 24.11.2023 на суму 4 522 185,51грн (за липень 2023 року);
від 24.11.2023 на суму 6 341 157,84грн (за серпень 2023 року);
від 15.12.2023 на суму 12 015 088,22грн (за серпень 2023 року);
від 02.01.2024 на суму 2 547 894,62грн (за серпень 2023 року)
від 02.01.2024 на суму 9 701 776,62грн (за вересень 2023 року) (а.с.13-22, 31 том 2).
Позивач підтверджує сплату заборгованості за надану послугу за спірний період у повному обсягу.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору. У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
За таких обставин провадження у справі в частині стягнення заборгованості у сумі 78 296 282,55 грн підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю предмета спору.
Окрім вимоги про стягнення заборгованості в сумі 78 296 282,55 грн, позивачем заявлено до стягнення 3 % річних у розмірі 95 790,97грн за період з 21.07.2023 по 31.08.2023 та інфляційні втрати у розмірі 37 140,26грн.
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Заявлені до стягнення позивачем 3 % річних у розмірі 95 790,97грн за період з 21.07.2023 по 31.08.2023 та інфляційні втрати у розмірі 37 140,26грн за період з 21.07.2023 31.08.2023 розраховані правильно.
З огляду на викладене, вимога позивача про стягнення з відповідача 3 % річних у розмірі 95 790,97грн та інфляційні втрати у розмірі 37 140,26грн є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
12 лютого 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" заявило клопотання про відстрочку виконання судового рішення на 12 місяців.
Приватне акціонерне товариство "Національна Енергетична компанія "Укренерго" заперечує проти задоволення клопотання про відстрочку виконання рішення суду.
Розглянувши подану заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" про відстрочку виконання рішення суду по справі №904/5672/23, наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відмову в її задоволенні з таких підстав.
Обгрунтовуючи клопотання про відстрочку виконання рішення суду відповідач просить врахувати наступні обставини:
ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" є підприємством критичної інфраструктури, без стабільної роботи якого фактично неможливим є робота інших підприємств критичної інфраструктури, як то: водопостачання та водовідведення, централізованого опалення, газопостачання та інших. Нині сили відповідача спрямовані на те, аби забезпечувати стабільну роботу критично важливих об'єктів;
через постійні ворожі обстріли території Донецької області, частина мереж ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" безповоротно втрачена, а інша зазнала значних ушкоджень та потребує відновлення, у зв'язку із чим, всі кошти підприємства, в першу чергу, направляються на відновлення роботи мереж з метою забезпечення безперебійного постачання електричної енергії для життєдіяльності нашого регіону;
згідно звіту про фінансові результати за 9 місяців 2023 року у порівнянні з аналогічним періодом у попередньому році знизився чистий дохід від реалізації продукції. Крім того, замість валового прибутку наявний значний валовий збиток, який на 4 165% вищий, ніж у попередньому році, що свідчить про не стабільну роботу підприємства. Сума основної заборгованості була погашена відповідачем у повному обсязі, що свідчить про те, що ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" виконує свої зобов'язання перед позивачем і не має на меті уникнення зобов'язань. Звертаючись із клопотанням про відстрочення відповідач просить додатковий час для стабілізації роботи підприємства;
штрафні санкції є додатковим прибутком позивача.
На підтвердження зазначених вище обставин відповідач надав Звіт про фінансові результати за 9 місяців 2023 року.
Згідно зі статтею 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Так, статтею 239 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Відповідно до ст.331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини Відповідача у виникненні спору; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (ч. ч. 4, 5 ст. 331 ГПК України).
Вказана норма визначає процесуальну можливість вирішення питань, пов'язаних із проблемами, що виникають під час виконання рішення господарського суду. У процесі виконання рішення ймовірне виникнення обставин, що ускладнюють виконання чи роблять його неможливим.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому необхідно враховувати, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 331 ГПК України, ця норма не вимагає, і господарський суд законодавчо обмежений конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення, який не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення.
Проте, як зазначено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.03.2018 р. у справі № 910/8153/17, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини Відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, тощо. Таким чином, законодавець у будь-якому випадку пов'язує відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення. При цьому положення ГПК України не містять визначеного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому суд повинен оцінити докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 86 такого кодексу. Відповідно до вказаної статті господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. З урахуванням наведеного, суд самостійно вирішує питання стосовно достовірності доказів, достатності їх для винесення рішення, істинності відомостей, які містяться в доказах.
Разом з тим необхідно враховувати, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави ( п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 р. № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом ( п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 р. № 11-рп/2012 ); відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін ( див. рішення у справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece), від 19.03.1997 р., п. 40, Reports of Judgments and Decisions 1997-II ); за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою, але затримка не може бути такою, що спотворює сутність гарантованого пунктом 1 ст. 6 Конвенції права ( див. рішення у справі "Іммобільяре Саффі" проти Італії", № 22774/93, п. 74, ECHR 1999-V ).
Враховуючи те, що існування заборгованості, підтверджене обов'язковими та такими, що підлягають виконанню, судовими рішеннями, надає особі, на чию користь воно було винесено, "легітимні сподівання" на те, що заборгованість буде йому сплачено та така заборгованість становить "майно" цієї особи у розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції ( рішення у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008), то з метою недопущення порушення гарантованих Конституцією України та Конвенцією права на справедливий суд та права на повагу до приватної власності суд, який надає відстрочку чи розстрочку у виконанні рішення, у кожному конкретному випадку повинен встановити: 1) чи затримка у виконанні рішення зумовлена особливими і непереборними обставинами; 2) чи передбачена домовленістю сторін чи у національному законодавстві компенсація "потерпілій стороні" за затримку виконання рішення, ухваленого на його користь судового рішення, та індексації присудженої суми; 3) чи не є період виконання рішення надмірно тривалим для стягувача як "потерпілої сторони"; 4) чи дотримано справедливий баланс інтересів сторін у спорі.
Тобто, у цьому контексті для виправдовування затримки виконання рішення суду недостатньо лише зазначити про відсутність у боржника коштів. Обов'язково мають враховуватися і інтереси іншої сторони спору, на користь якої прийнято рішення.
Водночас, оскільки п. 1 ст. 6 Конвенції захищає виконання остаточних судових рішень, вони не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати (рішення ЄСПЛ у справі "Горнсбі проти Греції", у справі "Бурдов проти Росії", у справі "Ясюнієне проти Литви").
Складне фінансове становище Відповідача, яким обґрунтована винятковість обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, з урахуванням того, що господарська діяльність здійснюється ним на власний ризик, не може бути безумовною підставою для надання відстрочення виконання судового рішення; при цьому, відстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника ( постанова Верховного Суду від 15.03.2018) у справі № 910/8153/17 ).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на підтвердження винятковості обставин надано єдиний доказ - Звіт про фінансовий стан підприємства.
Зі змісту Звіту про фінансовий стан убачається, що у порівнянні з аналогічним періодом у попередньому році знизився чистий дохід від реалізації продукції. Крім того, замість валового прибутку наявний значний валовий збиток, який на 4 165% вищий, ніж у попередньому році, що свідчить про не стабільну роботу підприємства.
Разом з тим, зазначений Звіт не доводить неможливість або ускладнення виконання рішення суду про стягнення 3% річних та втрат від інфляції у загальній сумі 132931,23грн.
Таким чином, наведені відповідачем обставини та надані докази (Звіт про фінансові результати за 9 місяців 2023 року), не свідчать про неможливість виконання рішення суду у даній справі, а лише відображають поточну підприємницьку діяльність Заявника, що не є обставинами, з якими закон пов'язує можливість відстрочення виконання судового рішення.
При цьому, фінансове становище Відповідача є результатом його власної підприємницької діяльності.
Разом з цим, відповідачем не було подано до суду доказів на підтвердження своєї неплатоспроможності, зокрема довідки з обслуговуючих банків про відсутність грошових коштів на рахунках, а також довідки про відсутність майна у власності (тощо). Суд зазначає, що при вирішенні питання про надання відстрочки необхідно врахувати, що спір у даній справі виник саме з вини Відповідача у зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідних платежів.
Суд також зазначає, що тяжка економічна ситуація в країні спричинена військовою агресією носить загальний характер та у повній мірі стосується обох сторін. Як відповідач, так і позивач несуть однакову економічну відповідальність за свої дії та однакові ризики, оскільки господарська діяльність здійснюється на власний ризик, за власним комерційним розрахунком щодо наслідків вчинення відповідних дій, суб'єкт господарювання повинен самостійно розраховувати ризики настання несприятливих наслідків в результаті тих чи інших дій та самостійно приймати рішення про вчинення (чи утриматись від) таких дій. Учасник договору не повинен відповідати за прорахунки суб'єкта підприємницької діяльності, з яким він уклав договір.
Враховуючи положення наведених вище норм права та обставини даної справи, суд вважає, що заявником не надано достатніх доказів, які б свідчили про те, що його фінансовий стан, а також інші зазначені у заяві обставини у їх сукупності суттєво ускладнюють виконання судового рішення, або виключають можливість його виконання.
Щодо витрат по сплаті судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", з урахуванням норм частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 2 684,00грн.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду:
- позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00грн) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір").
У Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 916/228/22 зазначено про те, що особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи в електронній формі з використанням системи "Електронний суд", мають правомірні очікування, що розмір судового збору, який підлягає сплаті ними, у такому разі буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта, що прямо передбачено в Законі України "Про судовий збір" (п.8.23).
Під час звернення з позовом до суду позивачем сплачено судовий збір до Державного бюджету України у сумі 939400,00грн згідно платіжної інструкції № В-5760 від 11.09.2023 (а.с.77, 102 том 1).
Ціна позову становить 78 429 213,78грн, отже, сума судового збору за подання даного позову через систему "Електронний суд" складає 751520, 00грн (939400,00грн (максимальна ставка судового збору за розгляд майнової вимоги про стягнення 78 429 213,78грн) х0,8).
Таким чином, позивачем при поданні позову зайво сплачено судовий збір у сумі 187880,00грн (939400,00грн -751520, 00грн).
Також під час розгляду справи відповідачем повністю сплачено заборгованість у сумі 78296282,55грн, що є підставою для закриття провадження у справі в цій частині у зв'язку з відсутністю предмета спору та повернення позивачу з державного бюджету судового збору у сумі 750246,23грн.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема у разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом (п.1); закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях (п. 5).
Цією статтею унормовано підстави повернення судового збору, зокрема зазначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Таким чином, підлягає поверненню з державного бюджету сума 938126,23грн (187880,00грн +750246,23грн).
Клопотання позивача про повернення з державного бюджету судового збору у зв'язку з наведеними вище обставинами наявне в матеріалах справи.
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача у розмірі 1273,77грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 202, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Закрити провадження у справі в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна Енергетична компанія "Укренерго" заборгованості у сумі 78 296 282,55 грн у зв'язку із відсутністю предмета спору.
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Національна Енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" про стягнення 3 % річних у розмірі 95 790,97грн та інфляційні втрати у розмірі 37 140,26грн - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (ідентифікаційний код 31018149; шосе Запорізьке, буд. 22, м. Дніпро, 49107) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна Енергетична компанія "Укренерго" (ідентифікаційний код 00100227; вул. Симона Петлюри, буд. 25, м. Київ, 01032) 3 % річних у розмірі 95 790,97грн, інфляційні втрати у розмірі 37 140,26грн, витрати по сплаті судового збору у сумі 1273,77грн, видати наказ.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" в задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення суду.
Повернути Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" (ідентифікаційний код 00100227; вул. Симона Петлюри, буд. 25, м. Київ, 01032) з Державного бюджету України сплачений, згідно платіжної інструкції № В-5760 від 11.09.2023, судовий збір у сумі 938126,23грн, видати ухвалу.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 15.02.2024
Суддя Н.М. Євстигнеєва