180/2455/23
3/180/46/24
12 лютого 2024 р.
Суддя Марганецького міського суду Дніпропетровської області Тананайська Ю.А. , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції № 1 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1
встановила:
В провадженні Марганецького міського суду Дніпропетровської області перебуває адміністративна справа відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 90.12.2023 року серії ВАВ № 998569, ОСОБА_1 9 грудня 2023 року о 12-50 в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в м.Марганець, Ювілейний квартал буд.12, будучи ФОП, здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами, без марок акцизного збору, чим порушила вимоги ст.226 Податкового кодексу України та вчинила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На розгляд протоколу ОСОБА_1 не зявилася.
Адвокат Гончаренко О.О. надав клопотання про закриття провадження у справі, оскільки під час складання протоколу зазначені обставини, які не відповідають вимогам закону і подіям. Відсутні докази здійснення торгівлі ОСОБА_1 тютюновими виробами, продаж тютюнових виробів ОСОБА_1 заперечує.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступного висновку.
За змістом ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності, а положеннями ст. 245 цього ж Кодексу визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КпАП України).
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту, суб'єктивної сторони.
Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Суб'єкт адміністративного правопорушення - працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях.
Згідно зі ст. 7 КУПАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
На підтвердження вини ОСОБА_1 надано:
-протокол від 9.12.2023 року серії ВАВ № 998569 фабула якого викладена вище, з зазначенням, що до протоколу додаються зібрані матеріали ( без зазначення, які саме) ;
- пояснення ОСОБА_2 , відповідно до яких йому відомо, що в магазині в АДРЕСА_2 здійснюєься торгівля тютюновими виробами без марок акцизного збору;
- пояснення ОСОБА_3 , відповідно до яких йому відомо, що в магазині в м.Марганець, Ювілейний квартал здійснюєься торгівля тютюновими виробами без марок акцизного збору;
-пояснення ОСОБА_1 , які написані ДП ВП № 1 Нікопольського РУП Дарменко І. та їх неможливо прочитати;
-протокол огляду від 9.12.2023 року , огляд проводився 9.12.2023 року з 13 год. по 13 год. 30 хв. в приміщенні торгівельного павільону «Ювілейний» за адресою: м.Марганець, Ювілейний кквартал 12, під час якого вилучено тютюнові вироби без марок акцизного збору;
- фотознімки магазину
- документи фізичної особи - підпримця - ОСОБА_1
-квитанцію про отримання на зберігання № 33.
Аналіз змісту диспозиції ч.1 ст.156 КУпАП дає підстави дійти висновку про те, що на законодавчому рівні передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Стаття 156 КУпАП є бланкетною нормою і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, вказані відносини регулюються, зокрема - Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Тому, відповідальна особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 156 КУпАП, повинна зазначити, яку норму вказаного Закону порушила особа стосовно, якої складений протокол. Проте, як видно, що в протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 не зазначено, які вимоги статті чи статей Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» порушила остання, а тому на переконання суду об'єктивна сторона правопорушення не розкрита в протоколі.
Крім того, не зазначено назву, марку, кількість, реалізованих тютюнових виробів.
За вказаних обставин протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, і не може бути доказом в розумінні ст. 251 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення не долучені фіскальні чеки про продаж підакцизних товарів, відеоматеріали, пояснення свідків, чи інші докази, які підтверджували б сам факт торгівлі ОСОБА_1 9 грудня 2023 року о 12-50 год. підакцизними товарами без марок акцизного податку.
Долучені до протоколу пояснення свідків не свідчать, що ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами 9 грудня 2023 року без наявності на ньому марок акцизного податку, так як такий факт не зафіксований, а тільки зазначають, що свідкам відомо, що в магазині здійснюється торгівля.
Враховуючи вищевикладене слід зазначити, зважаючи на практику ЄСПЛ у справах «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016, заява №926/08), що суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи те, що зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 156 КУпАП не доведений, то за таких обставин, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, тому провадження по справі слід закрити.
За правилами ч. 6 ст. 283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі та документи.
Відповідно до положень ст.265 КУпАП суд вирішує питання про долю вилучених речей. Речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Згідно зі ст.304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 , провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно неї закрито на підставі ст.247 КУпАП у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, вилучені предмети підлягають поверненню особі, у якої вони вилучені.
Керуючись ст. ст.401, 156 ч. 1,283- 285 КпАП України, суддя,-
постановив:
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені 9 грудня 2023 року у ОСОБА_1 предмети - 159 пачок тютюнових виробів, які передано на зберігання до ВП № 1 НРУП ГУНП в Дніпропетровській області , відповідно до квитанції № 1 , номер у книзі обліку речових доказів № 220, порядковий номер № 33 повернути ОСОБА_1 .
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, особою, щодо якої її винесено. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя: Ю. А. Тананайська