Справа № 580/8614/23 Суддя (судді) першої інстанції: Валентина ТИМОШЕНКО
14 лютого 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Єгорової Н.М., Коротких А.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік у розмірі 150% від окладу за військовим званням з урахуванням розміру окладу за військовим званням, який визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2023 рік на 01.01.2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 року № 704; зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату позивачу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік у розмірі 150% від окладу за військовим званням з урахуванням розміру окладу за військовим званням, який визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 2023 рік на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704.
Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 27 листопада 2023 року позов задовольнив частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, колегія суддів, керуючись пунктом 3 частини 1 статті 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши наявні докази, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що позивача з 14.04.2023 виключено із списків особового складу.
При цьому 13 квітня 2023 року позивачем подано рапорт № 71/4856-23-Вн про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
06 червня 2023 року позивач звернувся із заявою № Л-63 до командира військової частини НОМЕР_1 про виплату йому матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з посиланням на виконання рапорту від 13 квітня 2023 року № 71/4856-23-Вн.
Листом від 07 липня 2023 року № 11/Л-63-94 командир військової частини НОМЕР_1 повідомив, що підстави для виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у військовій частині НОМЕР_1 відсутні.
06 вересня 2023 року позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із запитом № Л-104 на отримання копій документів, що підтверджують право на отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
12 вересня 2023 року позивач отримав від військової частини НОМЕР_1 відповідь № 11/Л-104-130 та копії рапорту від 13.04.23 № 71/4856-23 вх, заяви від 06.06.23 № Л-63 та витяг з протоколу № 6 засідання комісії з надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям Головного центру підготовки особового складу зареєстрований за № 31/5077-23-вих від 20 квітня 2023 року.
Згідно витягу з протоколу №6 комісія вирішила надати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 в розмірі 150 відсотків від окладу за військове звання підполковнику ОСОБА_1 .
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи із меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі-Закон №2232-XII).
Згідно ч. 2 ст. 2 Закону № 2232-XII порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 25.06.2018 року №558, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 року за №854/32306, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, яка набрала чинності з 10.08.2018 року.
Згідно пункту 1 глави 6 розділу IV наказу № 558 за рішенням начальника (командира) органу Держприкордонслужби може надаватися у межах фонду грошового забезпечення, затвердженого в кошторисі органу Держприкордонслужби, один раз на рік матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги щороку встановлюється Адміністрацією Держприкордонслужби виходячи з наявного фонду грошового забезпечення
Матеріальна допомога надається військовослужбовцю на підставі рапорту, який подається за командою (п.2 глави 6 розділу IV Наказу 558).
Питання щодо виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям розглядаються комісією, склад якої затверджується наказом начальника (командира) органу Держприкордонслужби.
Рішення комісії оформлюється протоколом, який затверджується начальником (командиром) органу Держприкордонслужби, і разом з рапортами військовослужбовців передається до фінансово-економічного підрозділу для виплати матеріальної допомоги.
Матеріальна допомога військовослужбовцям виплачується за місцем штатної служби або органом, у якому військовослужбовець перебуває на фінансовому забезпеченні.
Розмір матеріальної допомоги визначається на день затвердження протоколу (п. 3 глави б розділу IV Наказу 558).
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10 лютого 2023 року № 170-ос «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби України у лютому-грудні 2023 року» встановлено виплачувати військовослужбовцям матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 150 відсотків від окладу за військове звання.
В даному випадку у матеріалах справи наявні рапорт позивача від 13 квітня 2023 року № 71/4856-23-Вн. про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік та рішення командира військової частини НОМЕР_1 оформлене протоколом № 6 від 20 квітня 2023 року з реєстраційним номером 31/5077-23-вих про надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 в розмірі 150 відсотків від окладу за військове звання підполковнику ОСОБА_1 .
З огляду на викладені обставини колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для часткового задоволенні позовних вимог шляхом зобов'язання військової частини НОМЕР_1 провести нарахування та виплату позивачу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік у розмірі 150% від окладу за військовим званням з урахуванням розміру окладу за військовим званням.
Відповідно до ч.1, 5 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В частині відмовлених позовних вимог апеляційна скарга доводів незгоди з оскаржуваним судовим рішенням не містить та не оскаржується, а тому апеляційний суд не перевіряє застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права у цій частині позовних вимог.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 )- залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя: Є.В. Чаку
Судді: Н.М. Єгорова
А.Ю. Коротких