П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
13 лютого 2024 р. Категорія: 106020000м. ОдесаСправа № 400/5684/23
Перша інстанція: суддя Бульба Н.О.,
час і місце ухвалення: письмове провадження,
м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Семенюка Г.В.,
суддів - Домусчі С.Д., Шляхтицького О.І.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної установи "Миколаївський слідчий ізолятор" на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Миколаївський слідчий ізолятор" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Державної установи "Миколаївський слідчий ізолятор", в якому просить суд: - визнати протиправними дії щодо відмови Державної установи "Миколаївський слідчий ізолятор" у перерахунку та зарахуванні наявної вислуги років у пільговому обчисленні, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та п. 3 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплата пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей"; - зобов'язати Державну установу "Миколаївський слідчий ізолятор" здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, мотивуючи його тим, що проходив службу в установах Державної кримінально - виконавчої служби України. На момент звернення до суду мав вислугу років в календарному обчисленні 20 років 06 місяців 03 дні, в пільговому обчисленні 27 років 10 місяців 26 днів. У березні 2023 року звернувся до відповідача з письмовою заявою про зарахування його календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні за час роботи в органах Державної кримінально - виконавчої служби України. Відповідач відмовив у зарахуванні пільгової вислуги та зазначив про можливість такого обчислення лише при призначенні пенсії за наявності необхідної календарної вислуги років.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову Державної установи "Миколаївський слідчий ізолятор" у зарахуванні до календарної вислуги років ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” вислуги в пільговому обчисленні. Зобов'язано Державну установу "Миколаївський слідчий ізолятор" (вул. Лагерне поле, 5, м. Миколаїв, 54030, код 08564067) здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби в органах органах Державної кримінально - виконавчої служби України з 22.03.2004 і по теперішній час, що становить в пільговому обчисленні 27 років 10 місяців 26 днів. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Миколаївський слідчий ізолятор" (вул. Лагерне поле, 5, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08564067) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три грн шістдесят коп) гривень.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна установа "Миколаївський слідчий ізолятор" подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначає про помилковість послань суду першої інстанції на висновки Верховного Суду, які викладено у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, адже вони не є релевантними по відношенню до даної справи. Також, апелянт звертає увагу на те, що позивач не позбавлений права на звернення до органу Пенсійного фонду із заявою щодо призначення пенсії.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 в період з 22.02.2004 і по теперішній час проходить службу на різних посадах в Державній установі "Миколаївський слідчий ізолятор".
Відповідно до записів у довідці Державної установи "Миколаївський слідчий ізолятор" від 25.04.2023 № 20/8-70 вислуга років ОСОБА_1 станом на 25.04.2023 становить 20 років 06 місяців 03 дні. У пільговому обчисленні становить 27 років 10 місяців 26 днів.
У березні 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування йому до календарної вислуги років вислуги в пільговому обчисленні за період проходження служби в органах Державної кримінально - виконавчої служби України.
Листом від 07.04.2023 позивачу відмовлено в зарахуванні до календарної вислуги років вислугу в пільговому обчисленні, оскільки вислуга poків на пiльгових умовах зараховується до вислуги poків для визначення розмiру пенсiї при призначеннi пенсiї за вислугу poкiв.
Не погоджуючись із вищевказаним, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні для призначення йому пенсії за вислугою років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
П'ятий апеляційний адміністративний суд не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке:
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17.07.1992 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей”.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Державним департаментом з питань виконання покарань.
Відповідно до підпункту “г” пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів:
- особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Державним департаментом з питань виконання покарань, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони;
- час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
10.04.2013 Міністерством юстиції України видано наказ № 669/5 “Про затвердження Переліку посад та порядку встановлення пільгового заліку вислуги років для призначення пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України”.
У свою чергу, слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 прийнято відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.
Згідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", він визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Означений нормативно-правовий акт має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких є наявність певної вислуги років.
Стаття 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 не є нормативним актом, який визначає правила обчислення вислуги років під час проходження служби в органі Державної кримінально-виконавчої служби України як на тому наполягає позивач, оскільки таке рішення Урядом прийнято на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".
До того ж, положення постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Згідно із фактичними обставинами справи, позивач наразі проходить службу в органі Державної кримінально-виконавчої служби України.
З листа Державної установи “Миколаївський слідчий ізолятор” від 07.04.2023 №20/8-Г-7-23/Г-18 вбачається, що відповідачем фактично не заперечується можливість зарахування ОСОБА_2 спірного періоду проходження служби в пільговому обчисленні до вислуги років у разі такої необхідності, а саме для призначення пенсії.
У зв'язку з чим, апеляційний суд дійшов висновку, що відповідь Державної установи “Миколаївський слідчий ізолятор”, яка надана листом від 07.04.2023 №20/8-Г-7-23/Г-18, по своїй суті є роз'ясненням щодо підстав та моменту виникнення у позивача права на включення цієї вислуги років на пільгових умовах до календарної вислуги.
Враховуючи те, що позивач наразі проходить службу в органі Державної кримінально-виконавчої служби України, а також зважаючи на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, на думку апеляційного суду, у Державної установи “Миколаївський слідчий ізолятор” не виникло обов'язку із зарахування позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на пенсію, вислугу років в пільговому обчисленні.
Крім того, немає підстави вважати, що при звільнення позивача зі служби в органі Державної кримінально-виконавчої служби України та обчисленні його стажу для призначення пенсії за вислугу років відповідачем буде відмовлено йому в зарахуванні пільгового стажу для її призначення.
В контексті наведеного доцільно відмітити, що адміністративне судочинство спрямоване на захист уже порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, а для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень рішення, вчиненню ним дій чи допущенням бездіяльності порушуються права позивача. Захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії чи утриматись від вчинення певних дій, оскільки немає фактів порушення прав позивача в майбутньому.
Аналогічні правові висновки викладені у Постанові Верховного Суду від 22.02.2023 у справі № 320/12166/20, які є релевантними по відношенню до спірних правовідносин.
Відтак, беручи до уваги наведене, апеляційний суд вважає, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного Рішення було неповно з'ясовано судом обставини, що мають значення для справи, а відтак, відповідно до ст.ст. 315, ст. 317 КАС України, - оскаржуване Рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної установи "Миколаївський слідчий ізолятор" у справі за адміністративним позовом, - задовольнити.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року по справі № 400/5684/23, - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у позові ОСОБА_1 , - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Г.В. Семенюк
Судді С.Д. Домусчі О.І. Шляхтицький