П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
13 лютого 2024 р. Категорія: 106000000м. ОдесаСправа № 420/25297/23
Перша інстанція: суддя Завальнюк І.В.,
час і місце ухвалення: письмове провадження,
м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Семенюка Г.В.,
суддів - Домусчі С.Д., Шляхтицького О.І.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ), якому просить суд визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з 01.10.2022 по 12.01.2023, з урахуванням фактично виплачених сум; зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний карпатський загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) (Код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з 01.10.2022 по 12.01.2023, з урахуванням фактично виплачених сум, мотивуючи його тим, що він проходить військову службу в у складі НОМЕР_2 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ). Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.07.2023 року № 12/1650 ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в межах Донецької області у період з 01.10.2022 по 12.01.2023. Відтак, у зв'язку з безпосередньою участю в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, Позивач набув право на отримання додаткової винагороди, у розмірі, збільшеному до 100 000 грн, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 р., за період з 01.10.2022 по 12.01.2023. Проте, позивачу не було в повному обсязі нараховано додаткову винагороду за безпосередню участь у бойових діях відповідно до ПКМУ №168 від 28.02.2022 у розмірі, збільшеному до 100 000 грн в розрахунку на місяць за його безпосередню участь у бойових діях в період з 01.10.2022 по 12.01.2023.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року у позові відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити вимоги позивача у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що відмовляючи у позові, суд першої інстанції не врахував, що на момент спірних правовідносин не існувало жодного наказу АДПС України, який би одночасно: - вважався регуляторним актом у розумінні Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”; - зачіпав соціально-економічні права, свободи й законні інтереси військовослужбовців, що проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, а саме визначав порядок та умови нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 р.; - містив відомості про реєстрацію в Міністерстві юстиції України у встановленому порядку, а, відтак, вважався таким, що пройшов правову експертизу і набув чинності у порядку, встановленому законодавством; - підлягав застосуванню підчас не включення Позивача до наказу про виплату додаткової винагороду, передбаченої саме Постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 р. Відповідно до вимог пункту 1 Постанови КМУ № 168, для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби на період дії воєнного стану у розмірі, збільшеному до 100 000 грн необхідно встановити такі обставини, як: - несення військової служби у період дії воєнного стану; - несення військової служби у статусі військовослужбовця Держприкордонслужби. - безпосередня участь в бойових діях/ забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії; - перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Відтак, Позивач протягом спірного періоду: 1) був військовослужбовцем Держприкордонслужби; 2) проходив військову службу у період дії воєнного стану; 3) приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується належними, допустимими та достатніми доказами (довідкою військової частини НОМЕР_1 від 26.07.2023 № 12/1844).
Від 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого відповідач вимоги не визнає у повному обсязі, зазначивши, що у спірний період позивач перебував у відрядженні (в оперативному підпорядкуванні) та виконував обов'язки військової служби в іншій військовій частині (іншому прикордонному загоні), відповідно оформлення документів щодо залучення або не залучення позивача до участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, здійснювалося у військовій частині до якої був відряджений позивач.
Позивач перебував у відрядженні на ділянці НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ), у свою чергу виплата додаткової грошової винагороди відряджених військовослужбовців до інших органів визначена пунктами 7, 8 наказу від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, а саме: пункт 7 визначає, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 3 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Підвищена додаткова винагорода за спірний період перебування позивача у відряджені нараховувалась та виплачувалась НОМЕР_2 прикордонним загоном (в/ч НОМЕР_1 ), відповідно до отриманих від НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ) даних, зокрема за формою, наведеною у додатку 2 до наказу № 628/0/81-22-АГ.
На адресу НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) від начальника НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ) надійшов лист від 06 січня 2023 року № 22/118-23 вих. “Про надання інформації”, в якому зазначено, що на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 168 “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168”, Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, представляється про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу надається Довідка про військово службовці, які брали участь у бойових діях або заходах протягом грудня 2022 року у складі військової частини НОМЕР_6 , що додається. Додатком до зазначеного листа надана Довідка про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_6 . В наданій Довідці відносно позивача щодо періодів безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником зазначені наступні дні 03.12.2022, 04.12.2022, 06.12.2022, 13.12.2022, 17.12.2022, 22.12.2022, 23.12.2022, 25.12.2022, 31.12.2022. Також на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) від начальника НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ) надійшов лист від 09 лютого 2023 року № 22/951-23 вих. “Про надання інформації”, в якому зазначено, що на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 168 “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168”, Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, представляється про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу надається Довідка про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах протягом січня 2023 року у складі військової частини НОМЕР_6 , що додається. Додатком до зазначеного листа надана Довідка про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за січень 2023 року у складі військової частини НОМЕР_6 . В наданій Довідці відносно позивача щодо періодів безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником зазначені наступні дні 02.01.2023, 03.01.2023, 06.01.2023, 07.01.2023, 09.01.2023.
Таким чином, відповідно до отриманих даних позивачеві за спірний період винагорода у розмірі 30000 гривень була нарахована та виплачена в повному обсязі, додаткова винагорода збільшена до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів нарахована та виплачена позивачеві за грудень 2022 року у січні 2023 року у розмірі 20 322,58 грн. за січень 2023 року у лютому 2023 року у розмірі 11 290, 32 грн.
Відповідно до встановленого порядку нарахування додаткової винагороди у розмірі, збільшеному до 100 000 грн, позивачеві в листопаді 2022 року нараховано додаткову винагороду за жовтень 2022 року в розмірі 100 000 грн. (30 000 грн + 70 000 грн), в грудні 2022 року за листопад 2022 року в розмірі 100 000 грн. (30 000 грн + 70 000 грн), в січні 2023 року за грудень 2022 року в розмірі 20 322, 58 (20 322, 58 грн + 30 000 грн (виплата проведена в грудні 2022 року)), в лютому 2023 року за січень 2023 року в розмірі 27 741, 93 грн (16 451, 61 грн + 11 290, 32 грн ) (зазначене підтверджується особистими картками на грошове забезпечення та архівними відомостями наявними в матеріалах справи), що вказує на помилковість твердження позивача щодо невиплати додаткової винагороди за спірний період. Враховуючи вищевикладене та встановлений порядок і підстави (механізм) нарахування і виплати підвищеної грошової винагороди до 100 000 гривень: військова частина НОМЕР_1 зобов'язана здійснити нарахування коштів і видати наказ про виплату підвищеної додаткової винагороди до 100 000 гривень за період перебування військовослужбовця у відряджені на підставі підтверджуючих документів такої безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах наданих командиром до якого був відряджені військовослужбовці, а такою підставою для відряджених військовослужбовців являється довідки, за формою що встановлена наказом № 628/0/81-22-АГ.
Відносно позивача, командир до якого був відряджений позивач, надавав підтверджуючі документи безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах за формою встановленою наказом № 628/0/81-22-АГ. Відповідно до встановленого порядку і підстав (механізму) нарахування і виплати підвищеної грошової винагороди до 100 000 грн. військовою частиною НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонним загоном) позивачеві, який був відрядженим до інших органів (військових частин) було здійснене її нарахування та виплата, оскільки, правовою підставою для виплат являються виключно підтверджуючі документи видані органом (військовою частиною) до якої був відряджений військовослужбовець (позивач).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 11 травня 2022 року № 202-ОС “Про особовий склад” зараховано у списки особового складу загону та на всі види забезпечення солдата ОСОБА_1 , призваного на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, який прибув для подальшого проходження служби з Личаківсько-Залізничного об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Львова, у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону, з 11 травня 2022 року.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 14 травня 2022 року №208-ос солдата ОСОБА_1 , який перебував у розпорядженні начальника загону, призначено інспектором прикордонної служби 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” (тип В) відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”(тип Б).
Згідно наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 03 вересня 2022 року №317-ВВ солдата ОСОБА_1 , молодшого інспектора прикордонної служби 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” (тип В) відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (тип Б) направлено у службове відрядження з ділянки НОМЕР_7 прикордонного загону в підпорядкування начальника НОМЕР_8 прикордонного загону, для виконання бойових (спеціальних) завдань в межах зони (району) відповідальності угрупування, з 30 вересня 2022 року.
Згідно наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону солдат ОСОБА_1 , молодший інспектор прикордонної служби 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” (тип В) відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (тип Б) прибув з службового відрядження, з підпорядкування НОМЕР_8 прикордонного загону, з 13.01.2023 року.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 01 лютого 2023 року № 104-ос виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення, та направлено для подальшого проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_2 , з 01 лютого 2023 року солдата ОСОБА_1 , призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, молодшого інспектора прикордонної служби 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” (тип В) відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (тип Б).
Отже, у спірний період позивач перебував у відрядженні (в оперативному підпорядкуванні) та виконував обов'язки військової служби в іншій військовій частині (іншому прикордонному загоні), відповідно оформлення документів щодо залучення або не залучення позивача до участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, здійснювалося у військовій частині до якої був відряджений позивач.
30.06.2023 р. в інтересах позивача його представником було направлено адвокатський запит до Відповідача з вимогами: 1) Надати обґрунтовану відповідь про підстави і причини ненарахування та невиплати щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди, передбаченою Постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 р., військовослужбовцю ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , за його безпосередню участь у бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період у грудні 2022 р. 1.1) У разі якщо такі ненарахування та невиплати відбулися через службове розслідування або накладене стягнення судом за порушення (вживання алкоголю або інше) військового порядку та несення військової служби військовослужбовцем ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , надати копії таких документів (матеріали службового розслідування з додатками до нього, витяги із наказу командира військової частини про притягнення до відповідальності та витяг із наказу командира військової частини про позбавлення додаткової грошової винагороди, які стали підставою для позбавлення такого виду грошового забезпечення). 2) Надати довідку про грошове забезпечення (додаткові виплати, компенсації) ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 у період з 11.05.2022 р. по теперішній час включно. 3) Надати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії. 3.1) Якщо довідки немає, то надати документи, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії. 4) Надати витяги із наказів командира військової частини щодо проходження військової служби та місця перебування ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 в період з 11.05.2022 р. по теперішній час, а саме: про вибуття (прибуття із) у відрядження для виконання службових обов'язків в зону проведення бойових дій, витяги із журналів бойових дій (журнал ведення оперативної обстановки), витяги із наказів про залучення військовослужбовця до несення служби на блокпостах тощо. 5) Надати інформацію щодо можливого дисциплінарного провадження (кримінального провадження, службового розслідування, притягнення до адміністративної відповідальності) відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 з наданням копій документів (наказів, актів, висновків тощо) цього провадження (розслідування).
У відповідь на запит відповідачем було направлено лист №25/ІІ597-23-Вих від 14.07.2023, відповідно до якого у відповідності до пп. 1 п. 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628-АГ, на підставі отриманих від НОМЕР_5 прикордонного загону, а також згідно з наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 10.01.2023 року № 22-ОC додаткова винагорода у збільшеному розмірі до 70 000 гривень ОСОБА_1 виплачена за наступні дні: 03.12.2022, 04.12.2022, 06.12.2022, 13.12.2022, 17.12.2022, 22.12.2022, 23.12.2022, 25.12.2022, 31.12.2023 року в сумі 20 322, 58 грн. Також, ОСОБА_1 відповідно до абзацу 1 пункту 1 наказу АДПСУ від 09.12.2022 року № 628-АГ, згідно з наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 24.12.2022 року № 894-ОС, нараховано та виплачена додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень із розрахунку на місяць пропорційно часу виконання, відповідно до законодавства України, обов'язків військової служби за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 року. Враховуючи, те що в період з 30.09.2022 року по 13.01.2023 року ОСОБА_3 перебував в підпорядкуванні інших органів Держприкордонслужби з метою виконання бойових спеціальних завдань та не перебував у безпосередньому підпорядкуванні начальника НОМЕР_2 прикордонного загону, орган охорони державного кордону не може надати витяги з журналів бойових дій, бойових наказів чи розпоряджень, відповідно до яких ОСОБА_1 залучався до виконання бойових та спеціальних завдань, оскільки не являється їх розпорядником.
До листа додано копії архівних відомостей та особистих карток грошового забезпечення за 2022-2023 рр. із зазначенням інформації про грошове забезпечення за запитувані періоди; довідку про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України від 13.07.2023 № 12/1650; витяги з наказів НОМЕР_2 прикордонного загону “Про особовий склад”.
Зважаючи на те, що позивачу не було на його думку в повному обсязі нараховано додаткову винагороду за безпосередню участь у бойових діях відповідно до ПКМУ №168 від 28.02.2022 у розмірі, збільшеному до 100 000 грн в розрахунку на місяць за його безпосередню участь у бойових діях в період з 01.10.2022 по 12.01.2023, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що твердження позивача щодо протиправності дій 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) по нарахуванню і виплаті додаткової винагороди грошового забезпечення у спірний період, суд вважає необґрунтованим.
П'ятий апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке:
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі Закон № 2011-XI). Зокрема, вказаний Закон визначає порядок, умови, склад, розміри виплати грошового забезпечення. Так, абзацом 1 частини 1 статті 9 цього Закону № 2011-XI передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Пунктами 2 та 4 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
На час виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Відповідно до ст.1 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 16 Закону №389-VIII передбачено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 03.04.2003 року № 661-IV "Про Державну прикордонну службу України" (далі - Закон № 661-IV) на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 661-IV основними функціями Державної прикордонної служби України зокрема є:
- охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;
- охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій;
- ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України згідно із законами України "Про розвідувальні органи України" та "Про оперативно-розшукову діяльність";
- участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, що порушили порядок перетинання державного кордону України;
- координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України та в контрольних пунктах в'їзду - виїзду.
Положеннями ч.1 ст.6 Закону №661-IV визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно із п.п. 3, 4 ст.19 Закону № 661-IV на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.
Отже, відповідач входить до структури Державної прикордонної служби України, а тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року здійснює передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до ст.1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII "Про оборону України" (далі - Закон № 1932-XII) військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Положеннями ч.1 ст.12 Закону № 1932-XII визначено, що участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 168 від 28.02.2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Відповідно до п.1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 року № 1146 "Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168", яка застосовувалася у період з 01.09.2022 по 20.01.2023) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий пункту 1 Постанови № 168).
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій пункту 1 Постанови № 168).
Отже, виплата додаткової винагороди в розмірі до 100 000, 00 грн пропорційно в розрахунку на місяць виплачується, зокрема, військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебувають під час такої участі у бойових діях чи здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Згідно із п. 2-1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року №793 "Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168", яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Тобто, саме до повноважень керівництва відповідних міністерств та державних органів віднесено визначення технічних питань, що необхідні для здійсненні додаткової винагороди у збільшеному розмірі, в межах, що не перевищують 100 000 грн. вказаній категорії осіб (порядку обліку часу, нарахування, документального підтвердження та інших), а не зміну визначених Кабінетом Міністрів України підстав здійснення таких виплат.
Так, з метою врегулювання порядку і умов виплати згаданої додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної прикордонної служби 30.07.2022 прийнято наказ № 392-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168”.
Відповідно до пункту 1 вказаного наказу, військовослужбовцям, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення, на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.
Також, цим пунктом передбачено, що додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
За змістом пункту 2 наказу № 392-АГ від 30.07.2022, вказаними заходами визначається виконання військовослужбовцем у відповідні дні:
- бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
- бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
- бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
- польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
- бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
- бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;
- бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;
- бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
Пунктом 4 вказаного наказу передбачено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у вказаних бойових діях або заходах, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
- бойового наказу (бойового розпорядження);
- журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
- рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Згодом, з метою врегулювання порядку і умов виплати згаданої додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної прикордонної служби 09.12.2022 було прийнято наказ № 628-АГ, згідно з пунктом 1 якого військовослужбовцям, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.
Абзацом другим цього пункту передбачено, що додаткова винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Водночас, пунктом 2 згаданого наказу передбачено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:
- бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
- бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
- бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);
- бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
- бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
- польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;
- бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.
Відповідно до пункту 3 наказу № 628-АГ від 09.12.2022, документами що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:
- бойовий наказ (бойове розпорядження);
- журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно- вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;
- рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що у період дії воєнного стану, військовослужбовці Держприкордонслужби мають право на отримання збільшеної до 100000,00 грн. додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022. Однак, таке право не є безумовним, а виникає у військовослужбовців виключно у разі, коли вони беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
Водночас, вказана постанова Кабінету Міністрів України містить загальні умови отримання збільшеної до 100 000, 00 грн. додаткової винагороди, а саме: безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
Право визначати конкретні бойові дії та конкретні заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, здійснення яких зумовлює виникнення права на отримання збільшеної додаткової винагороди, так само, як і право визначати порядок отримання цієї винагороди, надано керівникам міністерств та державних органів, у структурах яких проходить службу військовослужбовець.
З огляду на матеріали справи, відносно позивача, командир до якого був відряджений позивач, надавав підтверджуючі документи безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах за формою встановленою наказом №628/0/81-22-АГ.
Відповідно до встановленого порядку і підстав (механізму) нарахування і виплати підвищеної грошової винагороди до 100 000 грн військовою частиною НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонним загоном) позивачеві, який був відрядженим до інших органів (військових частин) було здійснене її нарахування та виплата, оскільки, правовою підставою для виплат являються виключно підтверджуючі документи видані органом (військовою частиною) до якої був відряджений військовослужбовець (позивач).
На адресу НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) від начальника НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ) надійшов лист від 06 січня 2023 року №22/118-23 вих. “Про надання інформації”, в якому зазначено, що на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 №168 “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168”, Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, представляється про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу надається Довідка про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах протягом грудня 2022 року у складі військової частини НОМЕР_6 , що додається. Додатком до зазначеного листа надана Довідка про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_6 . В наданій Довідці відносно позивача щодо періодів безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником зазначені наступні дні 03.12.2022, 04.12.2022, 06.12.2022, 13.12.2022, 17.12.2022, 22.12.2022, 23.12.2022, 25.12.2022, 31.12.2022.
Також, на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) від начальника НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ) надійшов лист від 09 лютого 2023 року №22/951-23 вих. “Про надання інформації”, в якому зазначено, що на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 168 “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168”, Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, представляється про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу надається Довідка про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах протягом січня 2023 року у складі військової частини НОМЕР_6 , що додається. Додатком до зазначеного листа надана Довідка про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 які брали участь у бойових діях або заходах за січень 2023 року у складі військової частини НОМЕР_6 . В наданій Довідці відносно позивача щодо періодів безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником зазначені наступні дні 02.01.2023, 03.01.2023, 06.01.2023, 07.01.2023, 09.01.2023.
Таким чином, відповідно до отриманих даних, позивачеві за спірний період винагорода у розмірі 30 000 гривень була нарахована та виплачена в повному обсязі, додаткова винагорода збільшена до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів нарахована та виплачена позивачеві за грудень 2022 року у січні 2023 року у розмірі 20 322, 58 грн. за січень 2023 року у лютому 2023 року у розмірі 11 290, 32 грн.
Також позивачеві в листопаді 2022 року нараховано додаткову винагороду за жовтень 2022 року в розмірі 100 000 грн. (30 000 грн + 70 000 грн), в грудні 2022 року за листопад 2022 року в розмірі 100 000 грн. (30 000 грн + 70 000 грн), в січні 2023 року за грудень 2022 року в розмірі 20 322, 58 (20 322, 58 грн + 30 000 грн (виплата проведена в грудні 2022 року)), в лютому 2023 року за січень 2023 року в розмірі 27 741, 93 грн (16 451, 61 грн + 11 290, 32 грн) (зазначене підтверджується особистими картками на грошове забезпечення та архівними відомостями наявними в матеріалах справи), що вказує на помилковість твердження позивача щодо невиплати додаткової винагороди за спірний період.
Слід звернути увагу, що незважаючи на встановлений частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності, позивач не звільняється від свого обов'язку, визначеного частиною 1 згаданої статті щодо доведення тих обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Отже, апеляційний суд погоджується із судом першої інстанції, що твердження позивача щодо протиправності дій 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) по нарахуванню і виплаті додаткової винагороди грошового забезпечення у спірний період є необґрунтованим.
Щодо застосування відповідачем приписів наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України № 392-АГ від 30.07.2022 та № 628-АГ від 09.12.2022 до спірних правовідносин, суд виходить з такого.
Пункт 21 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 надає право встановлювати конкретні умови і порядок отримання збільшеної додаткової винагороди не тільки керівникам відповідних міністерств, а і керівникам інших державних органів.
Згідно з пунктами 1, 2 Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 533 від 16.10.2014, Адміністрація Державної прикордонної служби України є центральним органом виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Пунктом 9 вказаного Положення передбачено, що Адміністрація Держприкордонслужби в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів МВС видає директиви, накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
З огляду на викладене, Держприкордонслужба є державним органом, уповноваженим приймати рішення організаційно-розпорядчого характеру з питань своєї діяльності.
На виконання статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України. Якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.
Суд зазначає, що сам факт того, що за змістом пункту 1 Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, діяльність Адміністрації Держприкордонслужби спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ, не свідчить про відсутність повноважень у голови Держприкордонслужби врегульовувати питання виплати грошового забезпечення підпорядкованих йому військовослужбовців, в тому числі і встановлювати конкретні умови і порядок виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022.
Крім того, слід звернути увагу, що на даний час відсутнє судове рішення предметом розгляду якої було дослідження та встановлення протиправності винесених наказів Адміністрацією Державної прикордонної служби № 392-АГ від 30.07.2022 та № 628-АГ від 09.12.2022, дані накази не є предметом розгляду даної справи, про існування таких доказів позивач суд не повідомляв.
З урахуванням викладеного, а також приймаючи до уваги те, що протиправність наказів № 392-АГ від 30.07.2022 та № 628-АГ від 09.12.2022 у визначений законом спосіб не встановлювалась, їх зміст не суперечить правовим актам, які мають вищу юридичну силу, підстави для незастосування відповідачем цих наказів до спірних правовідносин відсутні.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року по справі № 420/25297/23, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Г.В. Семенюк
Судді С.Д. Домусчі О.І. Шляхтицький