13 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 280/5808/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Поспєлової А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційні скарги Запорізької митниці
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року
та додаткове рішення від 20 жовтня 2023 року (суддя Стрельнікова Н.В.)
по справі №280/5808/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янський пух Україна» до Запорізької митниці про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ТОВ «Слов'янський пух Україна» звернулося до суду з позовом, в якому просило:
- визнати протиправними дії Запорізької митниці як територіального органу (відокремленого підрозділу) Державної митної служби України, які полягали у відмові в підготовці у строк, передбачений чинним законодавством України, висновків про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Слов'янський Пух Україна” з державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, в розмірі 158 193,74 грн. відповідно до Заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янський Пух Україна” за вих. №0305/23-02 від 03 травня 2023 року (вх. №2447/14-24 від 04 травня 2023 року відповідно до даних Запорізької митниці);
- зобов'язати Запорізьку митницю підготувати висновки про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Слов'янський Пух Україна” з державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, в розмірі 158 193,74 гри. відповідно до Заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янський Пух Україна” за вих. №0305/23-02 від 03 травня 2023 року (вх. №2447/14-24 від 04 травня 2023 року відповідно до даних Запорізької митниці).
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що він у встановленому порядку звернувся до відповідача з заявою про повернення з державного бюджету України митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами. За результатом розгляду його заяви Митницею, з посиланням на положення Закону №1207, відмовлено у підготовці висновку щодо повернення надміру сплачених митних платежів, з посиланням на те, що повернення митних платежів можливо виключно після зміни податкової адреси позивача на підконтрольну територію України. З такою відмовою позивач не погоджувався, вважаючи те, що положення Закону №1207 не стосуються спірних відносин.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року
позов задоволено.
За наслідками розгляду справи суд першої інстанції дійшов таких висновків.
Так, суд виходив з того, що вичерпний перелік випадків, за наявності яких митний орган має право відмовити в поверненні митних платежів, визначено Порядком повернення авансових платежів (передплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 №643. Оскільки у спірних відносинах таких випадків встановлено не було, то суд вказав на неправомірність відмови у підготовці висновку щодо повернення надміру сплачених митних платежів.
Стосовно посилань відповідача на положення Закону №1207, суд вказав на те, що господарська операція, за якою було надмірно сплачено митні платежі, відбувалась до тимчасової окупації міста Василівка Запорізької області, то посилання Митниці на ч.2 ст.13 Закону №1207 є безпідставним.
Суд першої інстанції також визнав безпідставними і посилання митного органу на положення ч.6 ст.13 Закону №1207, оскільки відповідно до зазначеної норми забороняється переказ коштів між тимчасово окупованою територією та іншою територією України. З цього приводу суд зазначив, що по-перше, суду не надано доказів на підтвердження того, що позивач просив перевести кошти на тимчасово окуповану територію України, а по-друге, що митний орган не є органом, який здійснює операції з переведення коштів.
Додатковим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року стягнуто на користь ТОВ «Слов'янський пух Україна» витрати на правову допомогу в розмірі 5000,0грн за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції та додатковим рішенням суду, відповідач подав апеляційні скарги в яких, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та додаткове рішення суду та прийняти нову постанову про відмову як в задоволенні позову так і у відшкодуванні витрат на правничу допомогу. Фактично позиція відповідача полягає в тому, що оскільки позивач по теперішній час зареєстрований на тимчасово окупованій територій, то останній не має право на повернення надміру сплачених митних платежів до зміни своєї реєстрації на підконтрольну територію України. Така позиція обгрунтована посиланням на положення Закону №1207, яким встановлено заборону на здійснення господарської діяльності тими суб'єктами, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях. Стосовно додаткового рішення суду про стягнення витрат на правничу допомогу, відповідач вказує на те, що такі витрати е неспівмірними із складністю справи та виконаних адвокатом робіт, а також не підтверджені належними та допустими доказами.
У відзивах на апеляційні скарги позивач просить рішення суду та додаткове рішення суду залишити без змін з огляду на їх законність та обгрунтованість.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення апеляційних скарг з огляду на таке.
Встановлені судом першої інстанції обставини справи, які не заперечуються сторонами, свідчать про те, що ТОВ “Слов'янський Пух Україна” (код ЄДРПОУ 31964537) зареєстровано за адресою: вул.Богдана Хмельницького, 3, м.Василівка, Запорізька область.
06.01.2022 митним органом, за результатами митного оформлення поданої позивачем митної декларації, прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA112020/2022/000001/2
Для випуску імпортованого товару у вільний обіг позивачем було додатково сплачено митні платежі на суму 158 193,74 грн.
При цьому, позивачем в судовому порядку було оскаржено до Запорізького окружного адміністративного суду рішення про коригування митної вартості товарів від 06.01.2022 №UA112020/2022/000001/2.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.09.2022 по справі №280/3376/22, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.02.2023 , позовні вимоги ТОВ “Слов'янський Пух Україна” задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Запорізької митниці про коригування митної вартості товарів №UA112020/2022/000001/2 від 06.01.2022.
У зв'язку із набранням законної сили вищезазначеним рішенням суду, позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення коштів з бюджету.
За результатами розгляду звернення позивача було відмовлено у поверненні коштів з посиланням на те, що повернення коштів буде можливо за відповідною заявою виключно після зміни податкової адреси позивача на підконтрольну територію України.
Позивач, не погодившись з відмовою у поверненні коштів, звернувся з позовом до суду.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Так, встановлені обставини у цій справі свідчать про те, що між сторонами відсутній спір щодо наявності чи відсутності надміру сплачених сум митних платежів, їх розміру. Не заперечується відповідачем і дотримання позивачем вимог Порядку повернення авансових платежів (передплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 №643, в частині звернення до митного органу із заявою встановленої форми та у строки, визначені законом.
Відмова у поверненні коштів фактично обґрунтована тим, що підприємство має зареєстроване місцезнаходження на тимчасово окупованій території України, а відповідно повернення коштів можливо лише після перереєстрації підприємства на територію України, що підконтрольна Україні. Така позиція митного органу, як зазначено вище, обгрунтована посиланням на положення Закону №1207.
Частиною 2 статті 13 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” (Закон №1207) передбачено, що здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами - підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.
Отже, вказаною нормою права імперативно визначено подію, з настанням якої Закон пов'язує можливість здійснення господарської діяльності підприємствами, місцезнаходженням яких є тимчасово окупована територія.
У свою чергу, сплата митних платежів, повернення надміру сплачених платежів обумовлені здійсненням господарської діяльності, а тому, в контексті спірних відносин, повернення на рахунок надміру сплачених коштів можливо за умови виконання підприємством вимог ч.2 ст.13 Закону №1207.
У спірному випадку встановлено та не заперечувалось представником позивача у судовому засіданні те, що зареєстрованим місцезнаходженням ТОВ «Слов'янський Пух України» є: Запорізька область м.Василівка, вул.Богдана Хмельницького, 3.
Статтею 1-1 Закону №1207 визначено, що тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Тобто, за наведеним визначенням тимчасовими окупованими території України вважаються території України, на яких встановлюється або встановлений фактичний контроль окупаційною адміністрацією рф.
Згідно із ч.1 ст.3 Закону №1207 для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
4) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасового окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Відповідно до ІІ Розділу вказаного Переліку до тимчасово окупованих російською федерацією територій України віднесено Василівську міську територіальну громаду за винятком села Кам'янське.
Отже, зареєстрованим місцезнаходженням ТОВ «Слов'янський Пух України» є тимчасово окупована територія України.
У зв'язку з чим, здійснення ТОВ «Слов'янський Пух України» господарської діяльності, у тому числі у вигляді отримання надміру сплачених митних платежів, враховуючи приписи ч.2 ст.13 Закону №1207, можливо за умови зміни його податкової адреси на іншу територію України.
У спірному випадку встановлено, що на теперішній час підприємством не змінена податкова адреса на іншу територію України, що не заперечувалось представником позивача в судовому засіданні.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи, а також приймаючи до уваги наведені норми права, суд апеляційної інстанції погоджується з позицією відповідача щодо відсутності на теперішній час підстав для повернення позивачу надміру сплачених митних платежів.
При цьому, суд апеляційної інстанції вважає безпідставним посилання позивача на положення ч.1 ст.13 Закону №1207 з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону №1207 положення цієї статті застосовуються до тимчасово окупованої території, передбаченої пунктами 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, надр під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряного простору над цими територіями.
В умовах воєнного стану рішенням Кабінету Міністрів України положення цієї статті можуть бути поширені на тимчасово окуповані території, передбачені пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, надра під територіями, зазначеними у пункті 3 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряний простір над цими територіями.
У свою чергу, положення ст.13 Закону №1207 у своєму складі мають 10 частин, якими врегульовано особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території.
При цьому, частина 2 статті 13 Закону №1207 визначає пряму заборону на здійснення господарської діяльності підприємствам, місцезнаходження яких є тимчасово окуповані території. І така заборона встановлена безвідносно до переліку тимчасово окупованих територій України, який наведено ч.1 ст.3 Закону №1207. Визначальним є те, що така територія визнана тимчасово окупованими територіями України.
У свою чергу, поняття тимчасово окупованих територій наведено в статті 1-1 Закону №1207, за визначенням якої тимчасовими окупованими території України вважаються території України, на яких встановлюється або встановлений фактичний контроль окупаційною адміністрацією рф.
Отже, оскільки м.Василівка Запорізької області визнана тимчасово окупованими територіями України, то заборона на здійснення господарської діяльності, встановлена ч.2 ст.13 Закону №1207, розповсюджується і на позивача.
З цього приводу суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу і на те, що якщо приймати до уваги позицію позивача, то складається ситуація при якій право на здійснення господарської діяльності буде залежати від тієї чи іншої тимчасово окупованої території, на якій зареєстровано місцезнаходження підприємства, але вказане є неприпустимим з огляду на запровадженні Законом №1207 принципи та особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях України, які є єдиними по відношенню до усієї тимчасово окупованої території України.
Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Ураховуючи скасування рішення суду, яким вирішено справу по суті, наявні підстави і для скасування додаткового рішення суду, яким вирішено питання щодо розподілу судових витрат у справі.
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційні скарги Запорізької митниці - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року та додаткове рішення від 20 жовтня 2023 року по справі №280/5808/23 - скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Слов'янський пух Україна» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки, визначені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Вступну та резолютивну частини проголошено 13.02.2024.
Повне судове рішення складено 14.02.2024
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк