14 лютого 2024 р.Справа № 440/12339/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Любчич Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду питання щодо зупинення провадження по справі за апеляційною скаргою Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 р. по справі № 440/12339/23
за позовом ОСОБА_1
до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в якому просить:
- визнати протиправними дії Полтавського ОТЦКСП щодо складання та надання до ГУ ПФУ в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 23.06. 2023 № ФП66854/5557 станом на 1.01.2020, №ФП66854/558 станом на 1.01.2021, №ФП66854/5559 станом на 1.01.2022 із зазначенням у них надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 10 %;
- зобов'язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління ПФУ в Полтавській області нові довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 1.01.2020 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 9.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45, у редакції чинній до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам», для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 1.02.2020 року;
- зобов'язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління ПФУ в Полтавській області нові довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 1.01.2021 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 9.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45, у редакції чинній до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам», для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 1.02.2021;
- зобов'язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління ПФУ в Полтавській області нові довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 1.01.2022 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 9.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45, у редакції чинній до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам», для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 1.02.2022 року.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 позов задоволено.
Відповідач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 та прийняти рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції законодавства, а саме: Кодексу адміністративного судочинства України, та на невідповідність висновкам суду обставинам справи.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.12.2023 відкрито апеляційне провадження у вказаній справі та призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.
Статтею 236 КАС України визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно із п.п. 21, 22 ч. 1 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги. Зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення;
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.11.2023 р. відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23 за позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Верховний Суд в ухвалі від 08.11.2023 р. визначив такі ознаки типової справи:
1) позивач - пенсіонер, якому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
2) відповідач - орган державної влади, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з видачею довідок на виконання рішень суду, у яких, на думку позивача, усупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260, неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії щодо зменшення в довідках станом на 01.01.2020 р., станом на 01.01.2021 р. та станом на 01.01.2022 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби із 65% до 1% та премії з 35% до 10%, та, як наслідок, зобов'язати відповідача скласти та подати до територіального органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 р., станом на 01.01.2021 р. та станом на 01.01.2022 р., в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260, указати правильні відсоткові значення згаданих величин).
Порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративних справах № 380/19324/23 та № 440/12339/23 свідчить про те, що остання має ознаки типової справи.
При цьому, несуттєві відмінності в обставинах справ (зокрема, зазначення Верховним Судом в ухвалі від 08.11.2023 р., що відповідачем у типовій справі є Львівський обласний територіальний центр комплектації та соціальної підтримки, довідки про розмір грошового забезпечення складені на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду та надіслані до ГУПФ України у Львівській області) на переконання суду не перешкоджають віднесенню цієї справи до типової.
З урахуванням наведеного, зважаючи на відповідність цієї справи ознакам типової справи, визначених в ухвалі Верховного Суду від 08.11.2023 р. про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23, та обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд дійшов висновку про наявність підстав та доцільність зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 КАС України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Керуючись ст. ст. 236, 248, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Зупинити провадження у справі № 440/12339/23 до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 380/19324/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Спаскін О.А.
Судді Присяжнюк О.В. Любчич Л.В.