14 лютого 2024 р. Справа № 520/13972/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.,
Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 року, головуючий суддя І інстанції: Тітов О.М., м. Харків, повний текст складено 10.10.23 року у справі № 520/13972/23
за позовом ОСОБА_1
до Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області , Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області
про поновлення на посаді,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області, Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення XXIX сесії VIII скликання Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 07.04.2023 року «Про звільнення із займаної посади першого заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 » в частині визнання незадовільною роботу першого заступника Сахновщинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 ; звільнення ОСОБА_1 з посади першого заступника Сахновщинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів та виведення ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Сахновшинської селищної ради VIII скликання;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області В. Суєцького від 11.05.2023 року за № 85-к «Про звільнення ОСОБА_1 » з посади першого заступника селищного голови Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області з 11 травня 2023 року;
- поновити ОСОБА_1 на посаді першого заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 у справі № 520/13972/23 відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з рішенням суду обґрунтовує тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 у справі № 520/13972/23 скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що рішення XXIX сесії VIII скликання Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 07.04.2023 року та розпорядження голови Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області В. Суєцького від 11.05.2023 року за № 85-к «Про звільнення ОСОБА_1 » є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки прийняті з порушенням регламенту щодо процедури та порядку їх розгляду. Зазначає, що суд першої інстанції у своєму рішенні безпідставно робить свою оцінку діяльності позивача на займаній посаді. Разом з тим, процедурним питанням та наявним протиріччям під час прийняття рішення судом не надано жодної уваги.
Позивач вважає, що депутат ОСОБА_2 звернувся від імені фракції ПП «Європейська солідарність» із заявою про необхідність звільнення із посади першого заступника селищного голови, що не передбачено чинним законодавством та регламентом Сахновщинської селищної ради. Усна заява депутата не є поданням проєкту рішення або пропозицією про включення питання до порядку денного відповідно чинного законодавства та регламенту ради. Крім того, належних та допустимих доказів наявності такого доручення від фракції матеріали справи не містять.
Таким чином, позивач вважає, що депутат ОСОБА_3 не мав відповідних повноважень бути ініціатором вказаного проекту рішення відповідно затвердженого радою регламенту процедури про дострокове звільнення або звільнення з інших підстав першого заступника селищного голови ОСОБА_1 із займаної посади.
Відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено доводи щодо безпідставності вимог апеляційної скарги.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративно судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що відповідно до рішення Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 04.12.2020 року за № 6-VІІІ «Про затвердження першого заступника Сахновщинського селищного голови», ОСОБА_1 , затверджено на посаду першого заступника голови Сахновщинської селищної ради Красноградського району.
На підставі розпорядження Сахновщинського селищного голови Красноградського району Харківської області від 17.12.2020 року за № 18-к «Про початок повноважень ОСОБА_1 на посаді першого заступника Сахновщинського селищного голови» визначено ОСОБА_1 з 18.12.2020 приступити до виконання повноважень на посаді першого заступника Сахновщинського селищного голови з посадовим окладом згідно із штатним розписом. Присвоєно першому заступнику Сахновщинського селищного голови 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах V категорії посад.
Рішенням XXIX сесії VIII скликання Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 07.04.2023 року за № 2285-УІІІ «Про звільнення із займаної посади першого заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 » відповідно до ст. 25 та п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ч. 3 ст. 147-1 КЗпП України, зважаючи на невиконання у повному обсязі наданих законодавством та посадовою інструкцією повноважень, а також розглянувши заяву члена фракції ПП «Свропейська солідарність» ОСОБА_3 вирішено:
1. Визнати незадовільною роботу першого заступника Сахновщинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 .
2. За несумлінне виконання своїх посадових обов'язків звільнити із займаної посади першого заступника Сахновшинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 .
3. Вивести ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Сахновшинської селищної ради VIII скликання.
4. Сахновщинському селищному голові В. Сусцькому видати розпорядження про звільнення з займаної посади першого заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 та забезпечити розрахунок з ним при звільненні.
Розпорядженням голови Сахновщинської селищної ради Харківської області В.Суєиького від 11.05.2023 за № 85-к «Про звільнення ОСОБА_1 » відповідно до рішення XXIX сесії Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області VІІІ скликання від 07.04.2023 № 2285-УІІІ «Про звільнення із займаної посади першого заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 », ст. 42 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_1 звільнено з посади першого заступника селищного голови Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області з 11 травня 2023 року, з виплатою грошової компенсації за 20 календарних днів невикористаної щорічної відпустки.
Позивач вважає розпорядження голови Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 11.05.2023 за № 85-к та рішення XXIX сесії VIII скликання Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 07.04.2023 про звільнення ОСОБА_1 з займаної посади першого заступника Сахновщинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів незаконними, протиправними та такими, що порушує його права у сфері публічно-правових відносин під час проходження служби в органах місцевого самоврядування, звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що розгляд питання на сесії Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області про дострокове припинення повноваження першого заступника селищного голови ОСОБА_1 та звільнення його з посади було проведено без порушенням процедури та порядку його розгляду.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і а їх виконавчі органи.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 №280/97-ВР (далі - Закон № 280/97).
Статтею 4 Закону № 280/97 визначено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно із статтею 25 Закону № 280/97 сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У відповідності до ч. 5 ст. 46 Закону № 280/97 сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно з ч.ч. 2, 4 ст. 49 Закону № 280/97 депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
У відповідності до ст. 74 Закону № 280/97 органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Відповідно до ч. 2 ст. 75 Закону № 280/97 Територіальна громада у будь-який час може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року № 2493-III (далі - Закон №2493-III) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
За змістом ст. 3 Закону №2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Згідно зі ст. 4 Закону №2493-III служба в органах місцевого самоврядування здійснюється на таких основних принципах, зокрема, підконтрольності, підзвітності, персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків; самостійності кадрової політики в територіальній громаді.
За частиною першою статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
Колегія суддів зазначає, що посада першого заступника голови селищної ради належить до посад місцевого самоврядування, яка затверджується рішенням ради, прийнятим на пленарному засіданні та за приписами чинного законодавства, заступник селищного голови несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень, і при їх здійсненні є відповідальним перед відповідною радою. При цьому, саме довіра є базовим принципом (передумовою) правової природи таких взаємовідносин.
Колегія суддів зазначає, що затвердження на посаду першого заступника селищного голови є результатом волевиявлення депутатів цієї ради, які так само можуть достроково припинити повноваження на цій посаді.
Відповідно до ч.ч. 12, 13 ст. 46 Закону № 280/97 cесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Отже, депутат селищної ради має право вносити питання на розгляд селищної ради, у тому числі призначення та звільнення заступника голови ради.
Згідно з пункту 7.11 регламенту Сахновщинської селищної ради VIII скликання пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися селищним головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Стаття 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» надає депутату право пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами, вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті та порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.
Також в межах прав, наданих депутату місцевої ради ст. 11 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 р. № 93-IV, окремий депутат чи група депутатів можуть порушувати перед органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення.
Таким чином дані вищевказазначені норми спростовують доводи апеляційної скарги про відсутність у депутата ОСОБА_3 повноважень бути ініціатором звільнення ОСОБА_1 .
Довід апеляційної скарги, що в матеріалах справи відсутні докази, що до порядку денного включено пропозицію депутата ОСОБА_3 про звільнення ОСОБА_1 , колегія суддів не приймає, оскільки в Протоколі № 29 другого пленарного засідання ХXІX сесії VIII скликання Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області зазначено, що головуючий поставив на голосування заяву ОСОБА_3 від імені депутатської фракції ПП «Європейська солідарність» щодо включення до порядку денного XXIX сесії VIII скликання питання про звільнення із займаної посади першого заступника селищного голови ОСОБА_4 . За включення даного питання проголосували 14 депутатів селищної ради, 1 - проти, 1 утримався та 1 не брав участі в голосуванні. Таким чином рішення було прийнято.
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2023 року у справі № 240/44129/21 викладено висновок про те, що, ураховуючи принцип самостійності кадрової політики в територіальній громаді, суди першої та апеляційної інстанції зазначили, що селищна рада має право (повноважна) припинити службу посадової особи в органах місцевого самоврядування в такий же спосіб, яким особу було прийнято на службу в органи місцевого самоврядування тобто шляхом прийняття відповідного рішення про припинення служби. Зазначене рішення приймається на пленарному засіданні сесії селищної ради. Також Верховний суд в даній справі дійшов висновку, що у разі невідкладності внесеного до порядку денного сесії або під час цієї сесії питання рада може прийняти рішення щодо цього питання без його розгляду постійною комісією. Як уже зазначалося, визначення винятковості (невідкладності) таких обставин є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування і вона в усіх випадках оцінюється депутатами з урахуванням обставин, що склалися. Більшість депутатів ради не заперечували проти включення питання про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 до порядку денного без попереднього обговорення, оскільки депутати знали суть питання та були згодні з необхідністю його розгляду на сесії селищної ради. Тому, такі дії селищної ради не порушують Регламент, як на те вказує скаржник.
Згідно з частинами другою та третьою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Отже спірні рішення відповідачів мають бути перевірені адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності їх прийняття.
Аналогічна правова позиція сформована у постанові Верховного Суду від 22 квітня 2020 року у справі № 360/2169/19.
Апелянт в даному випадку акцентує увагу на заявах депутата ОСОБА_3 але не приймає до уваги скарги та звернення присутніх засідання сесії ради громадян, на які суд першої інстанції посилався при прийнятті рішення.
Зі змісту протоколу засідання сесії ради № 29 встановлено, що під час пленарного засідання XXIX сесії VIII Сахновщинської селищної ради гр. ОСОБА_5 та ОСОБА_6 висловили обурення діями позивача під час здійснення ним повноважень першого заступника селищного голови.
Щодо доводів апеляційної скарги стосовно того, що судом першої інстанції не зроблено аналізу покладання на першого заступника селищного голови тих напрямків роботи, незадовільне виконання якої могло б слугувати підставою для обґрунтування можливого неналежного виконання ним службових обов'язків, колегія суддів зазначає, що відповідно до розпорядження Сахновщинського селищного голови від 01.06.2021 року № 121 «Про розподіл обов'язків між селищним головою, секретарем селищної ради, першим заступником та заступниками селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючим справами (секретарем) виконавчого комітету селищної ради» на першого заступника Сахновщинського селищного голови ОСОБА_1 покладено обов'язки в сфері земельних відносин. Таким чином колегія суддів вважає, що дане твердження апелянта є помилковим, оскільки, приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції брав до уваги зауваження присутніх на засіданні сесії осіб, котрі стосувалися саме виконання ОСОБА_1 обов'язків в галузі земельних відносин.
Також позивач в апеляційній скарзі посилається на нібито порушення регламенту Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області під час прийняття рішення про його звільнення. Конкретного переліку порушень регламенту заявником апеляційної скарги не наведено. В той же час він не спростовує фактів невдоволення його роботою, що й стало причиною припинення його повноважень.
У контексті спірних відносин, які виникли у зв'язку із прийняттям оспорюваних рішень про звільнення з посади першого заступника селищного голови, колегія суддів зазначає, що прийняття таких рішень є законодавчо передбаченим правом селищної ради, реалізація якого має відбуватися у порядку та спосіб, визначені законом.
Прийняття рішень щодо звільнення з посади першого заступника селищного голови належить до виключних повноважень відповідної ради. Такі повноваження є дискреційними, а тому адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати повторну перевірку роботи першого заступника селищного голови та виконавчого комітету щодо належного чи неналежного здійснення наданих їм повноважень, допущення ними у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може будь-яким чином переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів селищної ради, які проголосували за необхідність дострокового припинення повноважень першого заступника голови селищної ради ОСОБА_1 , також колегія суддів зазначає, що не вправі своїм рішенням підміняти відповідний орган місцевого самоврядування у цьому питанні.
Судом першої інстанції було зазначено незадоволеність більшості депутатів Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області роботою першого заступника Сахновщинського селищного голови ОСОБА_1 .
В даному випадку слід також звернути увагу на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 23.01.2020 року у справі №813/3380/17, де вказано, що підзвітність посадових осіб відповідній раді як принцип діяльності органів місцевого самоврядування передбачає, що рада наділена повноваженнями оцінювати ефективність виконання такими особами своїх повноважень та покладених на них завдань, і застосовувати до них заходи відповідальності, зокрема достроково припиняти їхні повноваження.
При цьому, здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення, має відбуватися з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України).
Крім того, колегія суддів зазначає, що депутати, які ставлять вимогу про звільнення першого заступника селищного голови, формально не зобов'язані будь-яким чином викладати мотиви для такого звільнення. Сам факт втрати довіри депутатського корпусу до відповідного першого заступника селищного голови є достатнім як для ініціювання цього питання, так і для прийняття відповідного рішення, якщо воно приймається шляхом таємного голосування.
Колегія суддів зі змісту протоколу № 29 другого пленарного засідання XXIX сесії VIII скликання Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 07 квітня 2023 року встановила, що депутат ОСОБА_3 скористався наданими йому Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» правами та звернувся від імені фракції ПП «Європейська солідарність» із заявою про необхідність звільнення із посади першого заступника селищного голови ОСОБА_4 . Після цього, головуючий поставив на голосування заяву ОСОБА_3 від імені депутатської фракції ПП «Європейська солідарність» щодо включення до порядку денного XXIX сесії VIII скликання питання про звільнення із займаної посади першого заступника селищного голови ОСОБА_4 . Проголосували за - 14, проти - 1, утримались 2. Рішення було прийнято. Після оголошення результатів таємного голосування по питанню про звільнення із займаної посади першого заступника селищного голови ОСОБА_4 на голосування шляхом таємного голосування стало відомо, що за звільнення проголосували 14 депутатів, проти -1 та 2 утрималось. Всього на пленарному засіданні селищної ради присутніх було 17 депутатів. Рішення було прийнято
Доводи апелянта про те, що звільнення відбулося з порушенням Регламенту, є непідтвердженими та не ґрунтуються на вимогах законодавства України.
Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів зазначає, що відповідач довів законність та обґрунтованість оспорюваних рішень, що є предметом оскарження позивачем.
Натомість позивач, в порушення вимог ч.1 ст.77 КАС України, не довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги та доводи апеляційної скарги.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання протиправними та скасування рішення XXIX сесії VIII скликання Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 07.04.2023 року та розпорядження голови Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області В. Суєцького від 11.05.2023 року за № 85-к «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Відносно частини позовних вимог про поновлення позивача на посаді колегія суддів зазначає, що вказана позовна вимога є похідною вимогою від позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення XXIX сесії VIII скликання Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 07.04.2023 року та розпорядження голови Сахновшинської селищної ради Красноградського району Харківської області від 11.05.2023 року за № 85-к «Про звільнення ОСОБА_1 », тому задоволенню також не підлягає.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини та дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 у справі № 520/13972/23 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 по справі № 520/13972/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Мінаєва
Судді В.А. Калиновський З.О. Кононенко