Постанова від 14.02.2024 по справі 200/1669/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2024 року справа №200/1669/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2023 року у справі № 200/1669/23 (головуючий І інстанції Галатіна О.О.) за позовом Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними, дискримінаційними та скасувати рішення № 057150005698 від 26.10.2021 року та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно протиправної зміни розміру щомісячної пенсії, неврахування понаднормового стажу 6 років та розрахунку поточної пенсії без врахування автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст. 28, ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251;

- визнати протиправною бездіяльність з неврахування понаднормового стажу 6 років та нездійснення розрахунку суми поточної пенсії та з урахуванням обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст. 28, ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 з 26.10.2021 року;

- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 26.10.2021 року, з урахуванням понаднормового стажу 6 років відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст. 28, ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251, з урахуванням компенсації втрати частини доходів за вирахуванням виплачених сум.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.09.2023 року позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 057150005698 від 26.10.2021 року про перерахунок пенсії позивачу;

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неврахування позивачу стажу і відповідної надбавки за стаж, автоматичних перерахунків пенсії, індексації при розрахунку поточної пенсії та розрахунку суми боргу з 26.10.2021 року відповідно до статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 26.10.2021 року, з урахуванням стажу роботи та надбавки за понаднормовий стаж відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на момент фактичної виплати пенсії, за винятком сплачених сум;

- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального, процесуального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким задовольнити позов. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 набула страхового стажу, який необхідний для призначення пенсії за віком, на території України. Однак, у 2000 році позивач виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю. Отже, при поновленні виплати пенсії та здійсненні перерахунку Головним управлінням правомірно встановлено особливість «Не підлягають МП, признач. За ріш. суду в тверд. розм.;».

При цьому, чинне законодавство дійсно не містить норм, в яких встановлено, що пенсія поновлюється в розмірі, визначеному на дату припинення її виплати. Водночас, це також не означає, що поновлення виплати пенсії проводиться за нормами, чинними на дату поновлення, оскільки за період такої невиплати зміна розміру пенсії відбувалась поступово, з урахуванням чинного на час проведення перерахунку законодавства.

Окрім того, встановлення до пенсійної виплати ОСОБА_1 доплати за понаднормативний стаж, застосування до розрахунку розміру пенсії прожиткового мінімуму станом на 01.11.2021, будь-які масові перерахунки та індексація не передбачені рішенням суду, ухваленим на користь позивача.

На виконання судового рішення у справі № 200/10179/19-а позивачу поновлено нарахування та виплату пенсії за віком з 13.02.2019 року. По пенсійній справі проведено перерахунок «згідно рішень суду» з 01.11.2021 року без зазначення дати, номеру і назви суду. На час припинення виплати пенсії згідно з матеріалами архівної паперової пенсійної справи, що зберігалась в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, ОСОБА_1 отримувала пенсійну виплату в розмірі 99,60 грн. З огляду на наведене, позивачу встановлено розмір пенсії в сумі 99,6 грн. з 01.11.2021 року.

Таким чином, рішення суду виконано Головним управлінням у повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля.

Крім того, особа, яка проживає за кордоном, має право звернутися з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії, проте, реалізація такого права повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі №1058 і затвердженому на виконання його положень Порядку № 22-1.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволені.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивачу з 02.03.1991 року призначена пенсія за віком, про що свідчить посвідчення № НОМЕР_1 видане Іллічівським соцзабезом Донецької області.

23.12.2000 року позивач виїхала з України до Ізраїлю на постійне місце проживання де була прийнята на консульський облік в Консульському відділі посольства України в державі Ізраїль.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 року, яке залишене без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019 року у адміністративній справі №200/10179/19-а, адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, рішення та бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області в поновленні ОСОБА_1 виплати пенсії за віком.

Зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 13.02.2019 року, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги за період з 07.10.2009 року до 12.02.2019 року - залишено без розгляду.

В іншій частині задоволення позовних вимог - відмовлено (а.с. 11 зв.б.-19).

Постановою Верховного суду від 30.09.2021 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019 року в частині, в якій залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити дії за період з 07.10.2009 року по 12.02.2019 року включно, скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення, яким позов задоволено частково: зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення пенсії відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, з урахуванням висновків суду. В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити дії за період з 07.10.2009 року по 12.02.2019 року - відмовлено. В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019 року залишено без змін (а.с. 24 зв.б.-30).

Листами відповідача від 18.10.2022 року № 15445-13427/М-15/8-0500/22 та від 19.10.2022 року № 15552-13521/М-15/8-0500/22 повідомлено, що ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії за віком з 13.02.2019 року. Згідно з даними електронної пенсійної справи, 26.10.2021 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на виконання рішення суду (в розпорядженні не вказано номер судового рішення та його дата) та встановлено розмір пенсії в твердому розмірі - 99,60 грн. Дані про заробітну плату відсутні. Страховий стаж враховано по 05.12.2000, що складає 36 років 11 місяців 11 днів. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу - 0,36917 (а.с. 32 зв.б.-33).

Інформація листах пенсійного органу підтверджується протоколом перерахунку пенсії на підставі рішення № 057150005698 від 26.10.2021 року (а.с. 34).

За матеріалами справи позивач, не враховано понаднормовий стаж та не включено до кола осіб щодо проведення масового перерахунку пенсії.

За п. 2 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно ст. 51 Закону № 1058 {Положення другого речення статті 51 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009} у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Суд зазначає, що договір між Україною та Ізраїлем в галузі пенсійного забезпечення не укладено.

За ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (ч. 2 ст. 28 Закону № 1058).

Згідно п. 4-1 «Прикінцевих положень» Закону № 1058 для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії: мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу; збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.

За матеріалами справи при розрахунку пенсії за віком позивача пенсійний орган не врахував вказаних вище норм Закону та Конституції України, не застосувавши мінімальний розмір пенсії та призначивши її в твердому розмірі у сумі 99,60 грн, за наявності стажу роботи позивача 36 років 11 місяців 11 днів, що є безпідставним.

Спірне рішення відповідачем прийнято на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 року у справі №200/10179/19-а, з урахуванням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2019 року та постанови Верховного суду від 30.09.2021 року, яким не встановлено твердого розміру пенсійної виплати позивачу, а зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 13.02.2019 року, відповідно до норм Закону № 1058 та зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення пенсії відповідно до вимог Закону № 1058 та Порядку № 22-1, з урахуванням висновків суду.

Матеріали справи не містять доказів того, яка була у позивача сума пенсії до її припинення, оскільки вона призначалась до прийняття Закону № 1058, тому при поновленні пенсії, відповідно до вищезазначених вимог, відповідач повинен був врахувати та застосувати норми Закону України №1058, якими передбачено, що:

- розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону;

- перерахунок пенсій за віком, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При поновленні позивачу пенсії відповідачем безпідставно встановлено особливість «Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм.», що призвело до порушення прав позивача на належний розрахунок пенсії, оскільки Закон України №1058 не містить застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати та заборону перерахунків пенсій осіб, які постійно проживають за межами України.

Відповідачем не було надано жодних доказів, які б надавали право Пенсійному фонду визначити пенсію позивача в твердому розмірі, що унеможливлює перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог чинного законодавства.

За ч. 2 ст. 49 Закону № 1058 поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону (абз. 3 ч. 2 ст. 27 Закону № 1058).

Згідно п. 2.8 розділу ІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

У випадку поновлення виплати пенсії особі, якій не було проведено перерахунок відповідно до статті 43 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до статті 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, призначених до 2004 року.

За ч.ч. 1, 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Абзац перший частини другої статті 42 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2040-IX від 15.02.2022 - застосовується з 1 березня 2022 року

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Абзац четвертий частини другої статті 42 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2040-IX від 15.02.2022 - застосовується з 1 березня 2022 року

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 Закону № 1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

За ч. 4 ст. 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Таким чином, з дня поновлення виплати пенсії на підставі рішення суду позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону України № 1058, будь-яких обмежень її прав, як пенсіонера, якій призначено виплату пенсії за рішенням суду наведеним Законом не встановлено.

Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік передбачається зростання мінімальної заробітної плати, у зв'язку з чим, пенсійний орган в автоматичному режимі перераховує мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків, а тому, відповідач зобов'язаний проводити автоматичні перерахунки пенсії.

На підставі системного аналізу норм права можна дійти висновку, що перерахунок пенсій здійснюватиметься автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Отже, виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій, їх індексацій, є обов'язком відповідача.

Таким чином, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неперерахунку та невиплати позивачу пенсії за віком, у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком та індексації.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 057150005698 від 26.10.2021 року про перерахунок пенсії позивачу; визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неврахування позивачу стажу і відповідної надбавки за стаж, автоматичних перерахунків пенсії, індексації при розрахунку поточної пенсії та розрахунку суми боргу з 26.10.2021 року відповідно до статей 28, 42 Закону № 1058; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 26.10.2021 року, з урахуванням стажу роботи та надбавки за понаднормовий стаж відповідно до ст. 28 Закону № 1058, з урахуванням обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до статей 28, 42 Закону № 1058, на момент фактичної виплати пенсії, за винятком сплачених сум.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2023 року у справі № 200/1669/23 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 14 лютого 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Е.Г. Казначеєв