13 лютого 2024 року справа № 580/11578/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив у підготовці та наданні до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив, у якому зазначив, що станом на 2023 рік у Головному управлінні ДФС у Черкаській області триває процес реорганізації, тому Комісія з реорганізації здійснює повноваження виключно щодо управляння справами щодо здійснення заходів з реорганізації та ліквідації органу, тому не має повноважень на вчинення дій з підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років. Також вказано, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених постановою №103 та пунктом 5 Порядку №45, у зв'язку з чим, відповідач не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. На підставі вищевикладених обставин, відповідач вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач проходив службу в Головному управлінні ДФС у Черкаській області та наказом від 24.09.2021 №132-о його звільнено з посади начальника оперативно-технічного відділу Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС у Черкаській області у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 64 пп. «г» Положення №114.
11.09.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив підготувати та надати до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом від 17.10.2023 №129/23-04 відповідач відмовив позивачу підготувати та надати до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки станом на 2023 рік у Головному управлінні ДФС у Черкаській області триває процес реорганізації, тому Комісія з реорганізації здійснює повноваження виключно щодо управляння справами щодо здійснення заходів з реорганізації та ліквідації органу, тому не має повноважень на вчинення дій з підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років. Тому враховуючи відсутність у ДФС та в її територіальних органів повноважень з підготовки і подання документів для призначення пенсій особам, звільненим з податкової міліції, тому відсутні правові підстави для задоволення заяви позивача щодо направлення документів і матеріалів для призначення пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1(далі по тексту - Порядок №3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Отже, подання та оформлення документів для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” покладено на уповноважений структурний підрозділ Державної фіскальної служби України.
Суд зазначає, що цей спір виник у зв'язку з тим, що відповідач відмовив позивачу в підготовці та наданні до Головного .управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту “а” ч. 1 ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року, оскільки станом на 2023 рік у Головному управлінні ДФС у Черкаській області триває процес реорганізації, тому Комісія з реорганізації здійснює повноваження виключно щодо управляння справами щодо здійснення заходів з реорганізації та ліквідації органу, тому не має повноважень на вчинення дій з підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Разом з цим, Головне управління ДФС у Черкаській області створено як територіальний орган Державної фіскальної служби та зареєстровано як юридична особа.
У 2018 році розпочався процес припинення Державної фіскальної служби та її територіальних органів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Пунктом 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №846 від 25.09.2019 року) установлено, що:
- Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності;
- Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
- Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
У подальшому, Кабінет Міністрів України прийняв постанову №537 від 19.06.2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», пунктом якої 1 постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, зокрема Головне управління ДПС у Черкаській області.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Держаної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Зокрема Головне управління ДФС у Черкаській області реорганізується шляхом приєднання до новоутвореного Головного управління ДПС у Черкаській області.
Згідно з пунктами 3, 4 постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 року "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №846 від 25.09.2019 року) установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
З метою реалізації пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 року наказом голови комісії з реорганізації ДФС України «Про реорганізацію головних управлінь ДФС в областях та м. Києві» від 31.07.2019 №7-рг наказано розпочати реорганізацію головних управлінь ДФС в областях та м. Києві, утворено комісії з реорганізації головних управлінь ДФС в областях та м. Києві.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 02.08.2019 внесено запис про перебування Головного управління ДФС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39392109) у стані припинення на підставі рішення засновника щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 р. № 85» від 21.07.2021 №761 у додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України №85 від 05.04.2014 року «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів» виключено позицію, яка передбачала граничну чисельність працівників (державних службовців) апарату ДФС України та її територіальних органів у кількості 4974 одиниці.
Голова комісії з реорганізації ДФС України видав наказ від 23.07.2021 №22-рг «Про вивільнення працівників Державної фіскальної служби України».
Відповідно до пунктів 18, 19 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074, до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу (далі - комісія) з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідно органу виконавчої влади або територіального органу. Право підписувати документи щодо припинення органу виконавчої влади або територіального органу надається голові комісії з моменту його затвердження до дня внесення запису про державну реєстрацію припинення органу виконавчої влади або територіального органу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Для здійснення своїх повноважень голова комісії видає накази, використовуючи бланки органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.10.2021 №1127 №1127 «Деякі питання застосування окремих положень законодавства у процесі реорганізації Державної фіскальної служби», якою постановив:
1. Установити, що у процесі реорганізації Державної фіскальної служби Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074, застосовується з урахуванням таких особливостей: головою комісії з реорганізації Державної фіскальної служби може бути призначена посадова особа Міністерства фінансів, головою комісії з реорганізації раніше утвореного як юридична особа публічного права територіального органу Державної фіскальної служби (головного управління, митниці) може бути призначена посадова особа з числа працівників такого органу або у разі відсутності посадових осіб в такому органі - посадова особа юридичної особи - правонаступника, або у разі відсутності посадових осіб в такому органі та юридичній особі - правонаступнику - посадова особа Міністерства фінансів або Державної податкової служби, або Державної митної служби, або Бюро економічної безпеки.
2. Міністерству юстиції та Державній архівній службі забезпечити прийняття Центральним державним архівом вищих органів влади та управління від апарату Державної фіскальної служби, а обласним, Київській міській державним адміністраціям забезпечити прийняття державними архівами областей, м. Києва від відповідних головних управлінь областей, м. Києва та Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в упорядкованому стані архівних справ, внесених до Національного архівного фонду, документів з кадрових питань (особового складу), документів з основної діяльності, які не завершені в діловодстві та/або строки тимчасового зберігання яких не закінчилися, у тому числі документів, що містять інформацію з обмеженим доступом.
Згідно з частинами 1, 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Частинами 1, 4 статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Судом встановлено, що станом на час розгляду цієї адміністративної справи за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - Головне управління ДФС у Черкаській області перебуває у стані припинення у зв'язку з реорганізацією, запис про припинення юридичної особи Головного управління ДФС у Черкаській області не внесений, а від його імені діє комісія з реорганізації, яка здійснює управління його справами.
Таким чином, не зважаючи на те, що повноваження ГУ ДФС у Черкаській області у сфері реалізації державної податкової політики припинилася, однак цей державний орган наразі не ліквідований і не припинений, тож зобов'язаний готувати та подавати документи для призначення пенсій за Законом №2262-XII.
Враховуючи вищевикладені обставини, саме комісія з реорганізації Головного управління ДФС України у Черкаській області, зі структурного підрозділу якого був звільнений позивач, повинна складати та надавати відповідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для вирішення питання про призначення пенсії за вислугою років.
У зв'язку із викладеним суд дійшов висновку визнати протиправною бездіяльність комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Черкаській області з розгляду заяви позивача щодо підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки відповідач по суті не вирішував питання щодо підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а обмежився лише посиланням на відсутність у нього таких повноважень, тому належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача та вирішити по суті питання щодо підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Черкаській області з розгляду заяви ОСОБА_1 щодо підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати комісію з реорганізації Головного управління ДФС у Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2023 (вх. №221/23-12 від 15.09.2023) та вирішити по суті питання щодо підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн 80 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ