Справа № 560/1585/24
іменем України
14 лютого 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови про накладення штрафу,
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося в суд з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить скасувати постанову від 15.01.2024 ВП № 72556716 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням фактично вчинено усі необхідні дії, спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення суду, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень. Отже, спірна постанова є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою від 02.02.2024 суд залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 06.02.2024 суд відкрив спрощене провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив на 14.02.2024 року о 10:00 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що факт невиконання рішення суду підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 21.11.2023 №2200-0902-8/106237. Станом на 15.01.2024 рішення суду не виконано у спосіб та порядок передбачений виконавчим документом, вказаний факт підтверджується заявою стягувача. 15.01.2024 було складено акт державного виконавця про невиконання рішення суду. Оскільки станом на 15.01.2024 рішення суду не виконано, підстав для зупинення проведення виконавчих дій або закінчення виконавчого провадження немає, державним виконавцем відділу, керуючись статтями 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу від 15.01.2024 ВП №72556716, якою за невиконання рішення суду без поважних причин накладено на боржника - Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області. штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Заяв чи клопотань до суду не подали.
Згідно вимог частини третьої статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що матеріалів справи достатньо для розгляду справи, суд вважає, що перешкод для розгляду справи у письмовому провадженні немає.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2023 по справі №560/7701/23 визнано протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в хмельницькій області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії з 71% до 70% сум грошового забезпечення, зобов'язано провести на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоплаченої пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018, в розмірі 71% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення набрало законної сили 27.07.2023.
За заявою ОСОБА_1 Хмельницький окружний адміністративний суд 03.08.2023 видав виконавчий лист.
17.08.2023 старшим державним виконавцем А.В. Ніколовим відкрито виконавче провадження ВП №72556716, згідно якої боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Ухвалу надіслано боржнику та стягувачу.
21.08.2023 Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом повідомило відділ примусового виконання рішень про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі № 560/7701/23.
14.11.2023 державним виконавцем була винесена вимога, відповідно до якої у строк до 21.11.2023 боржнику необхідно подати інформацію про стан виконання рішення суду.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0902-8/106237 від 21.11.2023 повідомлено відділ примусового виконання рішень про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі № 560/7701/23 та зазначено наступне.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2023, яке набрало законної сили 27.07.2023 (отримане 03.08.2023), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено на користь ОСОБА_1 перерахунок недоплаченої пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018, в розмірі 71% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.01.2018 склав 3240,03 грн.
Сума доплати за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 становить 529,65 грн.
Враховуючи наведене, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить закінчити виконавче провадження.
28.12.2023 від стягувача ОСОБА_1 до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшла заява, в якій зазначає, що на момент звернення до ВПВР, рішення суду не виконано, нарахування та виплата пенсії з урахуванням вимог рішення суду не проводиться.
З матеріалів виконавчого провадження суд встановив, що згідно перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 основний розмір пенсії складає 71% грошового забезпечення. Згідно перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.04.2019, 01.03.2022 та 01.03.2023 основний розмір пенсії ОСОБА_1 складає 70% грошового забезпечення.
15.01.2024 було складено акт державного виконавця про невиконання рішення суду.
15.01.2024 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу ВП №72556716 на Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100,00 грн.
Позивач, вважаючи постанову про накладення штрафу протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Частинами першою, другою статті 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
За приписами ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб i підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або з принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч.ч.2, 4 ст.372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначаються Законом України Про виконавче провадження від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII).
Статтею 1 Закону №1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 5 №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Законом України Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів визначено основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус.
Так, завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом (стаття 3 цього Закону).
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 5 ст. 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст. 3 цього Закону, за заявою стягувана про примусове виконання рішення.
Відповідно до пункту 1 частини першої ст. 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до вказаного Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 вказаного Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону №1404-VIII).
Приписами статті 75 Закону № 1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних доходів громадян; на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає штраф на боржника у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З системного аналізу вищенаведених норм Закону № 1404-VIII слідує, що єдиними заходами примусового виконання рішень зобов'язального характеру є застосування штрафних санкцій до боржника та внесення подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно з вищезазначеним Законом.
Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Аналізуючи наведені положення Закону №1404 в контексті цієї справи, потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.
Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону №1404. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону №1404, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Отже, постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом в постановах від 10.09.2019 по справі №0840/3476/18, від 19.09.2019 по справі №686/22631/17, від 07.11.2019 по справі №420/70/19 та від 20.05.2021 по справі №420/5465/18 та відповідно до ч. 5 с.242 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають врахуванню судом при розгляді цієї справи.
З матеріалів виконавчого провадження ВП №72556716 вбачається, що постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 15.01.2024 накладено штраф на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі №560/7701/23, яким визнано протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в хмельницькій області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії з 71% до 70% сум грошового забезпечення, зобов'язано провести на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоплаченої пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018, в розмірі 71% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
Суд встановив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі №560/7701/23, яке набрало законної сили 27.07.2023, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено на користь ОСОБА_1 перерахунок недоплаченої пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018, в розмірі 71% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.01.2018 склав 3240,03 грн.
Сума доплати за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 становить 529,65 грн.
Згідно перерахунків пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 основний розмір пенсії складає 71% грошового забезпечення. Згідно перерахунків пенсії ОСОБА_1 станом на 01.04.2019, 01.03.2022 та 01.03.2023 основний розмір пенсії ОСОБА_1 складає 70% грошового забезпечення.
Тобто, з 01.04.2019 відповідач не провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі №560/7701/23, що свідчить про його виконання не у повному обсязі.
На вимогу державного виконавця виконати рішення суду належним чином, позивач листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0902-8/106237 від 21.11.2023 повідомив відділ примусового виконання рішень про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі № 560/7701/23 та просив закінчити виконавче провадження ВП №72556716.
Суд не погоджується з викладеною позицією позивача щодо вчинення ним усіх необхідних дій, спрямованих на повне та своєчасне виконання рішення суду, з огляду на те, що рішення суду, яке набрало законної сили, не має кінцевого терміну дії. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, виконуючи рішення суду, повинно здійснювати перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 71 % на постійній основі, а не за певний проміжок часу.
Водночас суд зазначає, що при проведенні наступних перерахунків пенсії мають враховуватись рішення судів, прийняті у справах, що стосуються такої пенсії.
Cуд констатує, що матеріали цієї справи не містять відомостей та належних доказів щодо вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області дій щодо виконання рішення суду в повному обсязі у справі № 560/7701/23 станом на момент винесення оскаржуваної постанови про накладення штрафу.
Доказів поважності причин, через які рішення суду не виконується, позивач під час розгляду справи також не надав.
За таких обставин відповідач правомірно виніс постанову від 15.01.2024 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу у виконавчому провадженні № 72556716 в розмірі 5100,00 грн, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови від 15.01.2024 ВП № 72556716 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в розмірі 5100,00 грн - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)
Головуючий суддя В.К. Блонський