Справа № 560/20691/23
іменем України
14 лютого 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595765-2409-2209, №4595763-2409-2209 та №4595764-2409-2209.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог чинного податкового законодавства України при прийнятті оскаржуваних рішень.
Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, мотивуючи тим, що від сплати податку звільняється вичерпне коло осіб, яке встановлено ст. 281 ПК України, а тому позивач зобов'язаний сплачувати земельний податок.
До суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій позивач вказує на необґрунтованість тверджень відповідача, викладених у відзиві.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
На момент формування податкових повідомлень - рішень відповідно до інформаційних систем ДПС України, у власності позивача (особи з інвалідністю другої групи (а.с. 3)) перебували земельні ділянки:
- для ведення особистого селянського господарства (багаторічні насадження) площею 2 га, що розташована на території Жванецької ОТГ;
- для ведення особистого селянського господарства (багаторічні насадження) площею 0,14 га, що розташована на території Жванецької ОТГ;
- для будівництва та обслуговування житлових будинків господарських будівель і споруд площею 0,48 га, що розташована на території Жванецької ОТГ.
Для нарахування земельного податку у 2023 році Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області застосовано ставки, прийняті Жванецькою ОТГ згідно з рішенням від 12.07.2022 №67 про внесення змін до рішення сільської ради від 24.06.2021 №69/VIII "Про встановлення ставок із сплати земельного податку та орендної плати на території Жванецької сільської ради".
Згідно з цим рішенням, ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативна грошова оцінка яких проведена (незалежно від місця розташування), землі житлової забудови, становить 0,1% від нормативної грошової оцінки, затвердженої рішенням Слобідсько - Рихтівської сільської ради від 12 січня 2011 року №11 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельна в с. Мілівці", із урахуванням коефіцієнту індексації такого виду земель.
За земельні ділянки нормативна грошова оцінка яких проведена (незалежно від місця розташування), для ведення особистого селянського господарства (багаторічні насадження), становить 1% від нормативної грошової оцінки затверджену рішенням Слобідсько - Рихтівської сільської ради від 12 січня 2011 року №11 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельна в с. Мілівці".
На підставі вищезазначеного, відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595765-2409-2209, №4595763-2409-2209 та №4595764-2409-2209 по земельному податку з фізичних осіб.
Не погоджуючи з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
За визначенням наведеним у пункті 14.1 статті 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу) (підпункт 14.1.72); землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (підпункт 14.1.73); земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (підпункт 14.1.74); плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147).
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу ХIII ПК України.
Відповідно до підпункту 269.1.1 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).
В силу приписів підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Таким чином обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до пункту 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Положеннями пункту 287.1 статті 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Статтею 281 ПК України встановлені пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб. Так, від сплати податку звільняються:
- особи з інвалідністю першої і другої групи;
- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- пенсіонери (за віком);
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктом 281.2 статті 281 ПК України звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:
- для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.
Суд при вирішенні даної справи наголошує, що п. 281.4 статті 281 ПК України визначено, що якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 цієї статті, станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених пунктом 281.2 цієї статті, така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги (далі - заява про застосування пільги).
Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.
У разі подання фізичною особою, яка станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 1 травня поточного року пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.
Судом встановлено, що у власності позивача (особи з інвалідністю другої групи) перебувають три земельні ділянки, що розташовані на території Жванецької ОТГ, зокрема, для ведення особистого селянського господарства (багаторічні насадження) площею 2 га та 0,14 га, що в сукупності перевищує межі граничних норм.
При цьому, позивач як власник декількох земельних ділянок одного виду використання не звертався до податкового органу з питанням пільгових нарахувань, по земельному податку, доказів протилежного матеріали справи не містять, а тому відповідачем було правомірно прийнято податкові повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595765-2409-2209 та №4595764-2409-2209.
Що стосується податкового повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595763-2409-2209, яким позивачу нараховане податкове зобов'язання із земельного податку в сумі 124,32 коп. (земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлових будинків господарських будівель і споруд площею 0,48 га), то суд зазначає таке.
Згідно з вищенаведених норм податкового законодавства звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 статті 281 ПК України, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, зокрема, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара.
Разом з тим, судом встановлено, що податкове зобов'язання було визначено відповідачем, виходячи із всієї площі земельної ділянки 0,48 га, без урахування положень статті 281 ПК України.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку що податкове повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595763-2409-2209 є протиправним та підлягає скасуванню.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також звільнення позивача від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.06.2023 №4595763-2409-2209.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя Я.В. Драновський