про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
14 лютого 2024 року м. Рівне №460/1446/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., після одержання позовної заяви
ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , в якому просив :
-визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо прийняття наказу командира військової частини НОМЕР_1 №26 вiд 26.01.2024 в частині виключення ОСОБА_1 із списків особового складу вiйськової частини НОМЕР_1 та щодо вибуття до нового місця служби: с. Ділове Рахівського району Закарпатської області на посаду стрільця-оператора стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 ;
-визнати протиправним та скасувати наказ командира вiйськової частини НОМЕР_1 №26 вiд 26.01.2024 в частині виключення ОСОБА_2 з списків особового складу вiйськової частини НОМЕР_1 та щодо вибуття до нового місця служби: с.Ділове Рахівського району Закарпатської області на посаду стрільця-оператора стрілецького вiддiлення стрілецького взводу стрілецької роти Військової частини НОМЕР_2 .
Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і вона подана з дотриманням правил підсудності.
Адміністративний позов подано у строк, установлений законом.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені цим Кодексом, відсутні.
Частиною 1 статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч.3 ст.12 КАС України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч.3 ст.257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
З урахуванням характеру справи та поданих доказів, а також приписів ч.3 ст.257 КАС України, суд дійшов висновку, що з метою визначення всіх обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, вказану адміністративну справу необхідно розглядати за правилами загального позовного провадження.
Згідно з ч.2 ст.173 КАС України завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до ч.1 ст.179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження в адміністративній справі та призначити підготовче засідання.
Частиною 2 статті 49 КАС України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
При цьому, частиною п'ятою статті 49 КАС України визначено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
На переконання суду, рішення в цій справі може вплинути на права та обов'язки військової частини НОМЕР_2 , а тому останню слід залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 80 КАС України суд вважає за необхідне зобов'язати надати суду у строк до початку судового засідання додаткові докази.
Керуючись статтями 80, 171, 256 КАС України, суд
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Залучити військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) до участі в адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Розгляд справи провести за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання у справі призначити на "21" березня 2024 р. о 09:30 год. в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня 87).
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Встановити третій особі п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду пояснень щодо позову.
У відповідності до вимог ч.3 ст.162, 165 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву, пояснень їхні копії та доданих до них документів повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Запропонувати учасникам справи надати суду належні, допустимі, достовірні та достатні докази, якими обґрунтовуються їхні вимоги та заперечення, в порядку ст.79 КАС України.
Зобов'язати надати суду у строк до початку підготовчого судового засідання:
позивача: докази на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод та інтересів;
відповідача: належним чином засвідчені копії документів, що стали підставою для прийняття оскаржуваного у справі рішення.
Роз'яснити учасникам справи, що у випадку якщо вони без поважних причин не нададуть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вони посилаються, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (ч.5 ст.77 КАС України).
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені ст.44, 47 КАС України. Відповідачу та третій особі також направити копію позову з додатками.
У підготовче засідання викликати учасників справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1770.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя С.А. Борискін