Рішення від 13.02.2024 по справі 460/4465/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2024 року м. РівнеСправа №460/4465/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просила:

встановити факт перебування позивача на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Рівному Рівненської області;

визнати протиправною відмову у призначенні пенсії в разі втрати годувальника;

зобов'язати призначити пенсію в разі втрати годувальника з 17.01.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. З 08.04.1988 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , який також перебував на обліку у відповідача та отримував пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер. 17.01.2023 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про призначення їй пенсії по втраті годувальника. Проте, листом від 03.02.2023 №1700-0307-8/8926 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача про відсутність підстав для призначення такої пенсії, оскільки пакет документів, наданий позивачем до заяви, не містить довідки уповноважених органів з місця проживання про перебування на утриманні померлого годувальника або рішення суду щодо встановлення факту перебування на утриманні покійного чоловіка, які передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1. Позивач вказала, що її доводи про те, що вона з годувальником проживала за однією адресою та перебувала на його утриманні, безпідставно не були взяті до уваги відповідачем. Відмову в призначенні їй пенсії в разі втрати годувальника вважає протиправною.

Ухвалою від 24.02.2023 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про встановлення факту перебування позивача на утриманні її чоловіка.

Ухвалою від 24.02.2023 позовну заяву в частині визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинення певних дій прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти позовних вимог. Зазначив, що ОСОБА_1 17.01.2023 звернулась до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про призначення їй пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, за померлого чоловіка. Умови подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1. Перелік документів, необхідних для призначення пенсії в разі втрати годувальника обумовлений пунктом 10 такого Порядку, яким, зокрема визначено, що для призначення вказаного виду пенсії мають бути надані такі документи: заява; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); копія паспорта; копія свідоцтва про смерть годувальника; копія свідоцтва про шлюб; довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім'ї на утриманні померлого годувальника або рішення суду про перебування на утриманні. Оскільки позивачем до заяви не було додано довідку уповноважених органів з місця проживання про перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_2 або рішення суду щодо встановлення факту перебування на утриманні покійного чоловіка, то у відповідача відсутні підстави для призначення пенсії в разі втрати годувальника на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зауважив, що після надання всіх документів до заяви відповідачем буде повторно розглянуто призначення пенсії у разі втрати годувальника. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Ухвалою від 07.02.2024 витребувано у відповідача додаткові докази: індивідуальні відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) відносно ОСОБА_1 ; інформацію про дату призначення ОСОБА_1 пенсії за віком та її розмір; відомості щодо розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 , яку він отримував на час смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

12.02.2024 відповідач надав витребувані судом докази.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 01.07.2022 отримує пенсію за віком на пільгових умовах (Список №2) відповідно до положень Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

17.01.2023 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про призначення їй пенсії по втраті годувальника - її чоловіка ОСОБА_2 , який отримував пенсію за вислугу років на умовах Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Листом від 03.02.2023 №1700-0307-8/8926 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача про відсутність підстав для призначення такої пенсії, оскільки в пакеті документів, наданих позивачем до заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника, відсутня довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_2 або рішення суду щодо встановлення факту перебування на утриманні покійного чоловіка, які передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402.

Вважаючи відмову в призначенні пенсії по втраті годувальника протиправною, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до ст. 6 Закону №2262-XII сім'ї померлих пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом мають право на пенсію в разі втрати годувальника на загальних підставах із членами сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з частинами першою, другою та четвертою статті 30 Закону №2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю (пп. «б»).

Пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно (ч.1 ст.40 Закону №2262-XII).

Як встановлено судом з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 08.04.1988 серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 отримував пенсію за вислугу років на умовах Закону №2262-XII в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, який станом на 01.04.2018 становив 3387,47 грн, що підтверджується перерахунками пенсії ОСОБА_2 , наданими відповідачем на виконання ухвали суду від 07.02.2024.

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 30.11.2020 Рівненським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За змістом довідок, виданих Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради від 10.11.2022 №46739 та №46737, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були зареєстровані та проживали з 11.07.1990 за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 03.12.2020 знятий з реєстрації у зв'язку зі смертю.

Суд встановив, що починаючи з серпня 2020 року ОСОБА_1 в трудових відносинах не перебувала, заробіток на її користь роботодавцями не нараховувався, що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, виписка з реєстру сформована 12.02.2024.

Пенсія за віком позивачу призначена з 01.07.2022, розмір якої з надбавками на час призначення становив 2898,51 грн, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 19.06.2022 №956120823271, який відповідачем надано на виконання ухвали суду від 07.02.2024.

Встановлені обставини дають підстави для висновку, що позивач проживала однією сім'єю зі своїм чоловіком ОСОБА_2 та, враховуючи відсутність у позивача будь-якого доходу, перебувала на його утримані.

На час звернення до органу Пенсійного фонду за призначенням пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 досягла пенсійного віку (60 років), а відтак в розумінні Закону №2262-XII є непрацездатним членом сім'ї померлого ОСОБА_2 та набула право звернення до органу Пенсійного фонду для призначення такої пенсії відповідно до пп. «б» ч. 4 ст. 30 Закону №2262-XII.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 2 Порядку № 3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника подаються членами сім'ї померлого годувальника, якому на момент смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів. У такому самому порядку подаються заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника членами сім'ї померлого годувальника, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також у разі відсутності в органах, що призначають пенсії, пенсійної справи померлого годувальника.

Якщо померлому годувальнику вже було призначено пенсію, заява про призначення пенсії у разі втрати годувальника подається до органу, що призначає пенсії.

Згідно з абз.1 п.6 Порядку №3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.

Пунктом 10 Порядку № 3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що для призначення пенсії в разі втрати годувальника подаються такі документи: заява; копія свідоцтва про смерть годувальника; витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю; висновок про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов'язків (обов'язків військової служби); довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім'ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника або рішення суду про перебування на утриманні; документи, передбачені абзацами третім, шостим - дев'ятим пункту 7 цього Порядку.

Для призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині (чоловіку), зазначеним у пунктах "б", "в", "д" статті 30 Закону, додатково подаються такі документи: копія свідоцтва про шлюб; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія трудової книжки або довідка органів державної податкової служби про облік платника податків - суб'єкта підприємницької діяльності (для осіб, зазначених у пункті "д" статті 30 Закону.

Для призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині (чоловіку), діду та бабусі, зазначеним у пунктах "б", "в", "г" статті 30 Закону, додатково подаються такі документи: довідка МСЕК (за наявності групи інвалідності); копія свідоцтва про народження померлого годувальника або рішення суду про встановлення родинних стосунків; довідка уповноваженого органу з місця проживання або рішення суду про перебування на утриманні померлого годувальника (для призначення пенсії вітчиму або мачусі).

За змістом п. 12 Порядку №3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Відповідно до абз.2 п.6 Порядку №3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Аналогічний зміст містять положення частини другої статті 48 Закону №2262-XII.

Отже, якщо до заяви про призначення пенсії заявником додані не всі документи, то орган Пенсійного фонду повинен роз'яснити такому заявнику, які документи необхідно надати додатково та про можливість їх подання в тримісячний строк з дня отримання такого роз'яснення.

Як встановив суд, за наслідками розгляду заяви позивача про призначення пенсії в разі втрати годувальника від 17.01.2023 орган Пенсійного фонду листом від 03.02.2023 №1700-0307-8/8926 повідомив ОСОБА_1 про відсутність на час звернення підстав для призначення такої пенсії у зв'язку з відсутністю всіх необхідних документів, передбачених Порядком №3-1, а саме: довідки уповноважених органів з місця проживання про перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_2 або рішення суду щодо встановлення факту перебування на утриманні покійного чоловіка.

При цьому, роз'яснень щодо можливості подання вищевказаних документів в тримісячний строк відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону №2262-XII та абз. 2 п. 6 Порядку № 3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) такий лист не містить.

Натомість, у такому листі орган Пенсійного фонду роз'яснив для позивача про можливість оскарження такого рішення, якщо вона вважає, що орган, який призначає пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом.

Враховуючи викладене, лист органу Пенсійного фонду від 03.02.2023 №1700-0307-8/8926 не є роз'ясненням відповідно до положень ч.2 ст. 48 Закону №2262-XII та абз.2 п.6 Порядку №3-1, а за своїм змістом є рішенням про відмову у призначенні пенсії.

Надаючи правову оцінку відмові органу Пенсійного фонду у призначенні позивачу пенсії по втраті годувальника, суд враховує таке.

18.04.2023 набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 05.04.2023 №572/39628, «Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», якою Порядок №3-1 викладено в новій редакції.

Відповідно до абзацу 3 пункту 11 розділу І Порядку №3-1 (в редакції, чинній з 18.04.2023) у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого органу (структурного підрозділу)) роз'яснюється, які документи необхідно подати додатково. При поданні цих документів до закінчення тримісячного строку з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів уповноваженим органом (структурним підрозділом) поштою, або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Тобто положення такого Порядку щодо обов'язковості роз'яснення органом, який призначає пенсію, про неподання заявником всіх необхідних документів для призначення пенсії та можливість їх подання в тримісячний строк з дня отримання такого роз'яснення, залишилися незмінними, як і в попередній редакції Порядку.

Разом з тим, відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку №3-1 (в редакції, чинній з 18.04.2023) до заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника додаються такі документи:

1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (якщо пенсія померлому годувальнику органом, що призначає пенсію, не призначалась);

2) витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю/ з визнанням судом безвісно відсутнім (якщо годувальник помер (загинув) / пропав безвісти у період проходження служби) або його копія;

3) свідоцтво про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;

4) документи, що засвідчують родинні відносини непрацездатних членів сім'ї з померлим годувальником, які передбачені пунктом 12 цього розділу;

5) документи про перебування непрацездатних членів сім'ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника (крім непрацездатних дітей; непрацездатних батьків і дружини (чоловіка) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби), які передбачені пунктом 13 цього розділу;

6) документи померлого годувальника, які передбачені підпунктом 4 пункту 2 цього розділу;

7) документи, що підтверджують право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, які передбачені підпунктами 5-7 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (для призначення пенсії непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у пункті «в» статті 30 Закону);

8) документи про обставини загибелі чи смерті годувальника внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов'язків (обов'язків військової служби) (висновок військово-лікарської комісії, витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю / визнанням судом безвісно відсутнім або його копія) (для призначення пенсії непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у пункті «в» статті 30 Закону);

9) документи, що підтверджують право на встановлення надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу.

За змістом пункту 12 розділу ІІ Порядку №3-1 (в редакції, чинній з 18.04.2023) за документи про родинні відносини приймаються: 1) паспорт громадянина України; 2) свідоцтво про народження; 3) свідоцтво про шлюб; 4) рішення суду.

Згідно з пунктом 13 розділу ІІ Порядку №3-1 (в редакції, чинній з 18.04.2023) за документи про перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї приймаються:

1) відомості про проживання (разом з годувальником за однією адресою), або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт;

2) рішення суду про встановлення факту перебування непрацездатного члена сім'ї на утриманні померлого годувальника.

Таким чином, нова редакція Порядку №3-1 передбачає, що для підтвердження факту перебування на утриманні померлого годувальника достатніми є, зокрема, відомості про проживання особи разом з годувальником за однією адресою.

Тобто новою редакцією Порядку №3-1 змінено умови призначення пенсії в разі втрати годувальника, в частині подання необхідних документів.

Як встановлено судом з матеріалів справи, при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії в разі втрати годувальника від 17.01.2023 позивачем було надано відповідачу, зокрема: паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий 19.03.2002 Рівненським МВ УМВС України в Рівненській області на ім'я ОСОБА_1 ; свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 , видане 08.04.1988 Відділом РАЦС м. Рівне; довідку про останнє місце реєстрації померлого № НОМЕР_4 , видану 10.11.2022 Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради; довідку про склад зареєстрованих осіб в житловому приміщенні по АДРЕСА_1 , за №46739, видану 10.11.2022 Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради; довідку №11/Д-1173, видану 29.11.2022 Головним управлінням Національної поліції в Рівненській області.

Подання позивачем таких документів при зверненні 17.01.2023 за призначенням пенсії в разі втрати годувальника відповідач у відзиві не заперечив.

Відтак, в розумінні положень Порядку №3-1 (в редакції, чинній з 18.04.2023) позивач при зверненні за призначенням пенсії в разі втрати годувальника надала органу, який призначає пенсію, всі необхідні документи, які підтверджують родинні відносини з померлим годувальником та обставини перебування на його утриманні.

Суд зауважує, що на час набрання чинності положеннями Порядку №3-1 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1 (18.04.2023), якими змінено умови призначення пенсії в разі втрати годувальника, не минув тримісячний строк з моменту розгляду відповідачем заяви позивача про призначення пенсії в разі втрати годувальника (03.02.2023). Такий строк збігав 03.05.2023.

Відповідно до пп. 2 абз. 2 п. 5 розділу ІV Порядку №3-1 (в редакції, чинній з 18.04.2023) рішення за результатами розгляду заяви про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший приймається з урахуванням, зокрема, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі цих документів. При надходженні документів, про необхідність надання яких у визначений строк було письмово повідомлено заявника, розмір пенсії переглядається з дати призначення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмова позивачу у призначенні пенсії по втраті годувальника, викладена в листі від 03.02.2023 №1700-0307-8/8926, є передчасною.

Долучені до позовної заяви докази, а також докази, надані відповідачем на виконання ухвали суду від 07.02.2024, доводять наявність в розпорядженні відповідача всіх необхідних та достатніх документів, які у своїй сукупності підтверджують право позивача на призначення пенсії по втраті годувальника і не потребують підтвердження додатковими документами.

Беручи до уваги, що станом на 18.04.2023 тримісячний строк з дати роз'яснення, встановлений частиною другою статті 48 Закону №2262-XII та абзацом 3 пункту 11 розділу І Порядку №3-1, не збіг, а позивачем при зверненні за призначенням пенсії в разі втрати годувальника надано пенсійному органу всі необхідні документи, які підтверджують родинні відносини з померлим годувальником та обставини перебування на його утриманні, то суд вважає, що після зміни умов призначення пенсії в разі втрати годувальника у відповідача були відсутні перешкоди для призначення позивачу бажаної пенсії.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частина друга статті 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відмова відповідача в призначенні позивачу пенсії в разі втрати годувальника не відповідає критеріям добросовісності та розсудливості, визначеним статтею 2 КАС України, отже є протиправною.

Відтак, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною відмову ГУ ПФУ в Рівненській області у призначенні позивачу пенсії в разі втрати годувальника та відновленню шляхом зобов'язання відповідача призначити їй таку пенсію.

При цьому, таке рішення суду не призведе до втручання у дискреційні повноваження відповідача, оскільки дискреційні повноваження не є необмеженими (абсолютними) та закінчуються з прийняттям таким органом Пенсійного фонду певного рішення, яке свідчить про те, що він скористався наданим йому правом свободи дій для його винесення (дискреційними повноваженнями), чим виключив можливість прийняття іншого рішення.

Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21.03.2019 у справі №817/498/17 (№К/9901/44445/18), які є обов'язковими для врахування судами в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.

Визначаючи дату, з якої слід відновити порушені права, свободи та інтереси позивача, суд враховує положення частини другої статті 50 Закону №2262-XII, згідно з якою членам сімей осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та пенсіонерів з їх числа, які набули право на пенсію після смерті годувальника, - з дня виникнення права на пенсію, а батькам або дружині (чоловікові), які набули право на пенсію у разі втрати годувальника, - з дня звернення за пенсією.

Оскільки звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії в разі втрати годувальника відбулося 17.01.2023, то відповідно до положень частини другої статті 50 Закону №2262-XII порушене право ОСОБА_1 слід відновити з 17.01.2023.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи результати судового розгляду справи, документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує на користь позивача відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 17.01.2023.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Повний текст рішення складений 13 лютого 2024 року.

Суддя Н.О. Дорошенко