Рішення від 13.02.2024 по справі 420/3042/23

Справа № 420/3042/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державної казначейської служби України, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд.1 ЄДРПОУ 41847154) щодо не нарахування та не виплати на користь старшого інспектора Подільського районного відділу № 1 філії Державної установи "Центр пробації" Міністерства юстиції України в Одеській області, капітана внутрішньої служби Кучера Романа Анатолійовича додаткової винагороди за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. за №168.

Зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд.1 ЄДРПОУ 41847154) нарахувати та виплатити на користь старшого інспектора Подільського районного відділу № 1 філії Державної установи "Центр пробації" Міністерства юстиції України в Одеській області, капітана внутрішньої служби Кучера Романа Анатолійовича додаткової винагороди за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. за №168.

Ухвалою суду від 20.02.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

В обґрунтування адміністративного позову позивач вказав, що він проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України на посаді старшого інспектора Подільського районного відділу № 1 філії Державної установи "Центр пробації" Міністерства юстиції України в Одеській області. Позивач вказує, що на підставі Постанови КМУ №168, він мав право на отримання додаткової винагороди у розмірі 30000 грн. щомісячно з 24.02.2022 р. Позивач звернувся до відповідача за виплатою відповідної додаткової винагороди. Державною установою Центр пробації надано відповідь, в якій зазначено, що підстави для виплати додаткової винагороди відсутні, оскільки позивач у період воєнного стану до виконання завдань, передбачених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» не залучався, не ніс службу у розумінні Закону України «Про Національну поліцію», а виконував свої службові обов'язки відповідно до посадової інструкції. Позивач вважає, що відмова відповідача щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди є протиправною, оскільки Постанова №168 не визначає умов, які зазначені відповідачем у листі-відмові, для отримання такої винагороди працівниками ДКВСУ, які несуть службу в органах і установах зазначеної служби.

06.03.2023 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому останній вказав, що право на додаткову винагороду у розмірі 30000 грн. мають лише ті особи рядового і начальницького складу ДКВСУ, які саме несуть службу (тобто заступають в наряд чергування тощо) в органах та установах зазначеної Служби, а не всі працівники ДКВСУ. Для виплати винагороди несення служби має бути в органах та установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка. Представник відповідача зазначає, що неодноразово до Постанови №168 вносились зміни, які змінювали підстави виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького ДКВСУ, а з 01.09.2022 р. такі працівники взагалі не мають права на виплату відповідної додаткової винагороди. Позивач не залучався до виконання завдань, передбачених Законом України Про правовий режим воєнного стану заходів і повноважень, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, не ніч службу у розумінні спеціальних нормативно-правових актів, а виконував свої службові обов'язки, пов'язані з реалізацією завдань та функцій пробації.

10.03.2023 року від представника третьої особи надійшли пояснення у справі щодо порядку виконання рішення суду.

13.03.2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, в якій позивач наполягає на наявності у нього права на отримання додаткової винагороди за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. за №168.

Ухвалою суду від 24.03.2023 року суд поновив позивачу строк на звернення до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 21.04.2023 року суд зупинив провадження у справі до набрання законної сили рішенням у зразковій справі №260/3564/22.

Ухвалою суду від 30.11.2023 року суд поновив провадження у справі.

03.12 2023 року від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі, в якій останній зазначає, що справа № 420/3042/23 не є типовою.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

З урахуванням наведених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2023 року у справі №260/3564/22 ознак типових справ, суд погоджується з доводами представника відповідача, що справа № 420/3042/23 не є типовою.

Суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в Подільському районному відділі № 1 філії Державної установи "Центр пробації" Міністерства юстиції України в Одеській області на посаді старшого інспектора.

Відповідно до наказу Державної установи «Центр пробації» № 518к від 18.10.2022 року, капітана внутрішньої служби ОСОБА_1 з 25.10.2022 року звільнено з органів Державної кримінально-виконавчої служби України за п 5 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

11.11.2022 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою на отримання щомісячної додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн. (щомісячно за період з 24.02.2022 року по 25.10.2022 року).

05.12.2022 року відповідачем надана відповідь, в якій вказано що постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» установлено розмір додаткових винагород за виконання завдань, передбачених Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», зокрема, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної служби. До виконання завдань, передбачених Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та Законом України «Про правовий режим воєнного стану», ОСОБА_1 не залучався, а тому і не має права на таку винагороду.

Законом України «Про пробацію» визначено мету, завдання, підстави, види пробації, правовий статус персоналу органу пробації та суб'єктів пробації.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про пробацію», права, обов'язки, відповідальність, правовий та соціальний захист персоналу органу пробації визначаються Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та цим Законом.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», до персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби) (ч.1). Служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону(ч.2).

Статтею 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» передбачено, що держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України (ч.1). Умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати (ч.2). На осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.5).

Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України затверджено наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року № 925/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.03.2018 року за № 377/31829 (далі Порядок № 925/5).

В розділу І Порядку № 925/5 визначено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення (п.3). Грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які: займають штатні посади в Департаменті з питань виконання кримінальних покарань, міжрегіональних управліннях з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, органах пробації, установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, воєнізованих формуваннях, навчальних закладах та закладах охорони здоров'я, на підприємствах установ виконання покарань, інших підприємствах, в установах і організаціях, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України (п.4).

24 лютого 2022 рок Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжується Указами Президента України до теперішнього часу.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова № 168).

Пунктом 1 Постанови № 168передбачено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України № 350 від 22 березня 2022 року внесено зміну до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», доповнивши абзац перший після слів «та поліцейським» словами «, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка»,. Ця постанова набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми є-Підтримка» затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми є-Підтримка.

В Додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р, в Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка» зазначена і Одеська область.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 р. № 204-р набрало чинності 06.03.2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 754 від 01.07.2022, яка набрала чинності 08.07.2022 та застосовується з 01.06.2022, внесено зміни до пункту 1 Постанови № 168 в абзаці першому: слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)»; після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)».

Таким чином, ОСОБА_1 під час проходження служби на посаді старшого інспектора Подільського районного відділу № 1 філії Державної установи "Центр пробації" Міністерства юстиції України в Одеській області набув право на отримання додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168 з 06.03.2022, оскільки 06.03.2022 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року, Одеську область внесено до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка».

Постановою № 168 у редакції, яка діяла у період спірних правовідносин, було встановлено, що особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно.

Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку, що періодом в який у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 передбачено виплату позивачу додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень щомісячно є період з 06.03.2022 по період заявлений в позовній заяві - 31.05.2022 року.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Суд встановив, що за звернення до суду із вказаним позовом позивач сплатив 1073,6 грн. судового збору, які мають бути стягнуті з відповідача на його користь, оскільки суд зробив висновок про часткове задоволення позовних вимог лише в частині що стосується періоду, за який має бути нарахована на користь позивача додаткова винагорода.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд.1 ЄДРПОУ 41847154) щодо ненарахування та невиплати на користь старшого інспектора Подільського районного відділу № 1 філії Державної установи "Центр пробації" Міністерства юстиції України в Одеській області, капітана внутрішньої служби Кучера Романа Анатолійовича додаткової винагороди за період з 06.03.2022 року по 31.05.2022 року, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. за №168.

Зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд.1 ЄДРПОУ 41847154) нарахувати та виплатити на користь старшого інспектора Подільського районного відділу № 1 філії Державної установи "Центр пробації" Міністерства юстиції України в Одеській області, капітана внутрішньої служби Кучера Романа Анатолійовича додаткової винагороди за період з 06.03.2022 року по 31.05.2022 року, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. за №168.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути з Державної установи "Центр пробації" Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 41847154) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Відповідно до статті 255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Державна установа «Центр пробації» Міністерства юстиції України (вул. Юрія Іллєнка, буд.81, м. Київ, 04050; код ЄДРПОУ: 41847154).

Третя особа - Державна казначейська служба України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ: 37567646).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 13.02.2024 року.

Суддя Н.В. Бжассо