Ухвала від 12.02.2024 по справі 420/4546/22

Справа № 420/4546/22

УХВАЛА

12 лютого 2024 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

Розглянувши у порядку письмового провадження питання можливості поновлення провадження у справі №420/4546/22, -

ВСТАНОВИВ:

11 березня 2022 до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, НОМЕР_1 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, у якому позивач просить суд:

зобов'язати Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України внести зміни в накази про присвоєння чергового військового звання таким чином, щоб датою присвоєння чергового військового звання «капітан» старшому лейтенанту ОСОБА_1 вважати 21.06.2018 року, тобто з дня закінчення строку вислуги у попередньому військовому званні, а датою присвоєння чергового військового звання «майор» капітану ОСОБА_1 вважати 21.06.2018 року, тобто з дня закінчення строку вислуги у попередньому військовому званні та внести відповідні зміни та доповнення до особової справи ОСОБА_1 ;

зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України виплатити різницю в грошовому забезпеченні, яка була недоотримана у зв'язку із невчасно присвоєними черговими військовими званнями на день винесення рішення у справі та внести відповідні зміни та доповнення до особової справи ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 15.03.2022 року відкрито провадження у даній справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 262 КАС України.

21.04.2022 року від представника відповідача Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки відповідач відповідно до ст.6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» входить до структури Державної прикордонної служби України та відповідно до п.2 Указу Президента залучений до забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Ухвалою суду від 29.04.2022р. зупинено провадження у справі №420/4546/22 до припинення або скасування воєнного стану в Україні.

24.05.2022 року від позивача до суду надійшло клопотання про поновлення провадження у справі №420/4546/22 (вх.№17252/19), в якому, посилаючись на норми ч.1 ст.237 КАС України, позивач просить суд поновити провадження у даній справі. Обґрунтовує своє клопотання позивач тим, що відповідачі дійсно є військовими формуваннями відповідно до ЗУ «Про Державну прикордонну службу України». Згідно ЗУ «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» дія Статуту поширюється на військовослужбовців Державної прикордонної служби України. В штатному розписі відповідачів є підрозділи юридичного забезпечення (юрисконсульти), фахівці якого безпосередньо представляють інтереси військової частини в судових та інших органах у відповідності до статті 100 Внутрішнього статуту Збройних Сил України, тобто це є їх прямі обов'язки, які є обов'язковими до виконання. Відповідно до статті 99 Внутрішнього статуту Збройних Сил України юрисконсульти у мирний і воєнний час відповідають за організацію і стан правової роботи в військовій частині. Під час збройного конфлікту юрисконсульти виконують обов'язки юридичного радника командира. Враховуючи вищевикладене, та те, що відповідачі в прямому збройному конфлікті участі не приймають та враховуючи, що в відповідачів є штатні підрозділи юридичного забезпечення, відповідно до статей 99, 100 Внутрішнього статуту ЗСУ в воєнний час військовослужбовці юридичних служб відповідають за організацію і стан правової роботи та представлення інтересів військових частин в судах.

У задоволенні клопотання відмовлено ухвалою суду від 30.05.2022 року.

02.08.2022 року позивач до суду клопотання, в якому позивач просив поновити провадження у справі та зазначає, що ухвалою суду у даній справі від 15.03.2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в порядку ст.262 КАС України. Враховуючи норми ст.262 КАС України суд розглядає справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Так, цією ж статтею чітко визначено, що за клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Однак, 21.04.2022 року від представника відповідача Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №420/4546/22, оскільки відповідач відповідно до ст.6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» входить до структури Державної прикордонної служби України та відповідно до п.2 Указу Президента залучений до забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Таким чином, представник відповідача заявивши клопотання про зупинення провадження у справі вийшов за межі вимог ст.262 КАС України. При цьому ж, представником відповідача подано відзив та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Таким чином, передумови регламентовані вимогою ст.262 КАС України щодо розгляду справи в спрощеному порядку без виклику сторін були витримані.

У задоволенні клопотання відмовлено ухвалою від 22.08.2022 року.

27.03.2023 року від позивача надійшла заява про відвід судді Аракелян М.М. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 року (суддя М.М.Аракелян) поновлено провадження у справі №420/4546/22 для розгляду заяви ОСОБА_1 про відвід судді Аракелян М.М.; визнано необґрунтованим відвід судді Аракелян М.М. у справі №420/4546/22; справу передано до Відділу з надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи Одеського окружного адміністративного суду для визначення судді в порядку, встановленому ч.1 ст.31 КАС України, для вирішення заяви про відвід судді.

Ухвалою суду від 30.03.2024 року (суддя Дубровна В.А.) у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 23.03.2023 року про відвід судді Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М. у справі №420/4546/22 відмовлено.

Позивачем подані заяви про прискорення розгляду справи, вмотивовані тим, що суд має реалізувати його конституційне право на оскарження дій відповідачів.

Розглянувши ці заяви, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст. 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації .

Указом “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженого Законом України № 7168 від 16.03.2022 воєнний стан продовжений до 25.04.2022.

Указом “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженого Законом України № 2212-ІХ від 21.04.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженого Законом України № 2263-ІХ від 22.05.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженого Законом України № 2500-IX від 15.08.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженого Законом України № 2738-ІХ від 16.11.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06 лютого 2023 року № 5/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2915-IX від 07.02.2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Наразі воєнний стан продовжений до 13.05.2024 року.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено. До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації. Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Таким чином, відповідно до статті 64 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану не можуть бути обмежені гарантовані ст. 55 Конституції право на судовий захист, право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово підкреслював значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді (пункт 1 резолютивної частини рішення від 25 листопада 1997 року № 6-зп, пункт 1 резолютивної частини рішення від 25 грудня 1997 року № 9-зп).

За усталеною практикою Європейського суду з прав людини «право на суд» включає в себе не тільки право ініціювати провадження, але й право розраховувати на «розгляд» спору судом (зокрема, рішення у справі «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ЕСПЛ 2002-ІІ).

Відповідно частини 2 статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України. Відповідно статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Згідно ст. 12-2 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Суд звертає увагу на те, що ухвала суду про зупинення провадження від 29.04.2022 року не була оскаржена позивачем та наразі вона є чинною. При цьому застосування судом положень ст.236 КАС України не може свідчити, як то зазначає позивач, що в умовах воєнного стану суд діяв не на підставі та не в межах повноважень, визначених цим кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно п.8 ч.3 ст.2 КАС України основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи судом.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмету позову для заявника у справі.

Враховуючи ініціювання позивачем питання про прискорення розгляду справи, суд вважає за необхідне поновити провадження у справі, виходячи з того, що подальше продовження зупинення провадження перешкоджає виконанню завдання адміністративного судочинства в частині своєчасного розгляду справи по суті в умовах дії воєнного стану в Україні, закінчення або скасування якого наразі не може бути спрогнозоване з прив'язкою до будь-якої дати чи події.

Відповідно до ч.3 ст. 237 КАС України провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.

З метою розгляду справи у розумний строк, суд вважає за необхідне поновити провадження у справі зі стадії, на якій його було зупинено, для справи по суті.

Керуючись ст.ст. 237, 241- 243, 248, 250, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Поновити провадження у справі №420/4546/22 за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, НОМЕР_1 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо оскарженню не підлягає.

Суддя М.М. Аракелян