Ухвала від 07.02.2024 по справі 757/5873/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/5873/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2024 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,

підозрюваного: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Заступником начальника першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про відсторонення від посади Начальника 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, у кримінальному провадженні № 62024000000000074 від 22.01.2024 року, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , за погодженням заступника начальника першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення від посади Начальника 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, у кримінальному провадженні № 62024000000000074 від 22.01.2024 року.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідуваньздійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000074 від 22.01.2024 за підозрою ОСОБА_7 та ОСОБА_5

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що 01.04.2021 ОСОБА_5 уклав контракт №141/2021 про проходження служби цивільного захисту у Державній службі України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) строком на п'ять років.

Відповідно до наказу Голови ДСНС України від 02.06.2021 № 205 ОСОБА_5 призначено на посаду начальника 5 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Вінницькій області.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Згідно вимог статей 8, 19, 68 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 «Про затвердження Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій» (далі - Положення), ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно п. 3 Положення основними завданнями ДСНС є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Так, відповідно до п. 4 Положення ДСНС відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами; складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов'язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки.

Положеннями ч. 5 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України визначено, що на осіб начальницького складу служби цивільного захисту поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно ч. 6 ст. 110 Кодексу цивільного захисту України за неналежне виконання покладених обов'язків рятувальники несуть відповідальність відповідно до закону.

Разом із цим, згідно п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, п. 1 примітки до ст. 364 КК України, службовими особами у ст. ст. 364, 368, 368-5, 369 є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

З огляду на викладене, ОСОБА_5 згідно п. 1 примітки до ст. 364 КК України та ст. 18 КК України є службовою особою.

Водночас ОСОБА_5 , незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, здійснюючи функції представника влади, будучи працівником правоохоронного органу та співробітником ДСНС України в Вінницькій області, тобто являючись службовою особою - представником влади і, відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язаним діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував вимогами законодавства і вчинив прохання та одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, предметом якого була неправомірна вигода у значному розмірі, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, за наступних обставин.

Так, приблизно у травні 2023 року, точного часу у ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_7 познайомився з ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який займався діяльністю у сфері реалізації та перевезення будівельних матеріалів, з яким його познайомив їх спільний знайомий - начальник 5 державного пожежно-рятувального загону Могилів-Подільського районного управління Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (далі - ГУ ДСНС України у Вінницькій області) ОСОБА_5 .

У подальшому 06.01.2024, приблизно о 19 год. 00 хв. по вул. Автотранспортній м. Ямпіль Вінницької області співробітники відділення поліції № 1 Могилів-Подільського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (далі - ВП № 1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області) здійснили зупинку та подальше вилучення вантажного автомобіля марки «JAC HFC 1020KR», реєстраційний номер НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_8 , за результатами чого до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за № 12024020170000012 від 06.01.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України, за фактом перевезення незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду.

Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється ВП № 1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області за процесуального керівництва Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області.

Про вказані події та внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стало відомо начальнику Могилів-Подільського районного відділу Управління СБ України у Вінницькій області ОСОБА_7 та начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 ) ОСОБА_5 .

У подальшому, у невстановленому досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 21.01.2024, у ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , невстановлених службових осіб ВП № 1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області та Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області, уповноважених на здійснення досудового розслідування та процесуального керівництва відповідно, виник спільний умисел, спрямований на вимагання та одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 за повернення вилученого у нього транспортного засобу «JAC HFC 1020KR» та вирішення питання щодо притягнення його до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 12024020170000012 від 06.01.2024 та подальшого призначення йому мінімальної межі покарання за вказаний злочин у вигляді штрафу, та вони вступили у попередню змову на спільне вчинення вказаного злочину.

21.01.2024 ОСОБА_7 , перебуваючи у невстановленому місці, діючи умисно, переслідуючи корисливі мотиви, на виконання спільного з ОСОБА_5 , невстановленими службовими особами ВП № 1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області та Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області умислу, у месенджері «Telegram» зі створеного акаунту з ім'ям користувача « ОСОБА_9 » зателефонував ОСОБА_8 та висунув йому вимогу привезти у м. Могилів-Подільський Вінницької області неправомірну вигоду у сумі 6000 доларів США за повернення вилученого у нього транспортного засобу «JAC HFC 1020KR» та вирішення питання щодо притягнення його до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 12024020170000012 від 06.01.2024 та подальшого призначення йому мінімальної межі покарання за вказаний злочин у вигляді штрафу.

У подальшому ОСОБА_5 , 24.01.2024 близько 17 год. 00 хв, діючи умисно, переслідуючи корисливі мотиви, на виконання спільного із ОСОБА_7 , невстановленими службовими особами ВП № 1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області та Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, зі свого номеру мобільного телефону НОМЕР_2 у месенджері «WhatsApp» зателефонував на номер телефону ОСОБА_8 НОМЕР_3 , та в ході розмови повідомив останньому, що для вирішення питання щодо повернення вилученого у нього транспортного засобу «JAC HFC 1020KR» та щодо притягнення його до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 12024020170000012 від 06.01.2024 і подальшого призначення йому мінімальної межі покарання за вказаний злочин у вигляді штрафу йому ( ОСОБА_5 ) необхідно передати неправомірну вигоду у сумі 6000 доларів США, які він у подальшому повинен передати ОСОБА_7 .

Після чого, 26.01.2024, близько 13 год. 00 хв., ОСОБА_8 з вищевказаного номеру телефону у месенджері «WhatsApp» зателефонував на номер телефону ОСОБА_5 НОМЕР_2 , та в ході розмови останній зазначив, що для передачі грошових коштів ОСОБА_8 потрібно прибути за адресою: АДРЕСА_1 .

Того ж дня, у період часу з 13 год. 30 хв. по 14 год. 30 хв., прибувши на вказану адресу, перебуваючи в салоні автомобіля ОСОБА_8 марки «Opel Vectra» сірого кольору, ОСОБА_5 , продовжуючи реалізовувати вищевказаний спільний злочинний умисел, спрямований на отримання неправомірної вигоди, зі свого номеру мобільного телефону у месенджері «WhatsApp» зателефонував на номер телефону ОСОБА_7 , який у свою чергу повідомив ОСОБА_8 про необхідність передачі частини неправомірної вигоди - грошових коштів у сумі 4 000 доларів США ОСОБА_5 , а також зазначив, що другу частину грошових коштів у сумі 2 000 доларів США потрібно буде передати після вирішення питання щодо повернення вилученого у нього транспортного засобу «JAC HFC 1020KR» та щодо притягнення його до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 12024020170000012 від 06.01.2024 і подальшого призначення йому мінімальної межі покарання за вказаний злочин у вигляді штрафу.

Далі, 26.01.2024, близько 14 год. 30 хв., ОСОБА_5 , діючи умисно, реалізовуючи вищевказаний спільний злочинний умисел, спрямований на отримання неправомірної вигоди, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, перебуваючи в салоні автомобіля

ОСОБА_8 марки «Opel Vectra» сірого кольору, який був припаркований поблизу будинку за адресою: АДРЕСА_1 , одержав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у сумі 4000 доларів США (що станом на 26.01.2024 згідно з офіційним курсом Національного банку України еквівалентно 150 330 грн.), за повернення вилученого у ОСОБА_8 транспортного засобу «JAC HFC 1020KR» та вирішення питання щодо притягнення його до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 12024020170000012 від 06.01.2024 та подальшого призначення йому мінімальної межі покарання за вказаний злочин у вигляді штрафу, які ОСОБА_5 , діючи на виконання попередньо узгодженого із ОСОБА_7 плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці передав останньому.

У подальшому 01.02.2024, близько 14 години 00 хв., ОСОБА_7 , переслідуючи вищевказаний злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди у повному розмірі, застосовуючи засоби конспірації, зателефонував з мобільного номеру телефону ОСОБА_5 НОМЕР_2 у месенджері «Telegram» на номер телефону ОСОБА_8 , та в ході розмови повідомив, що для остаточного вирішення його питання необхідно 02.02.2024 надати йому ( ОСОБА_7 ) другу частину неправомірної вигоди у сумі 2 000 доларів США, та зазначив, що для цього необхідно буде зателефонувати на номер мобільного телефону ОСОБА_5 та визначити час і місце зустрічі.

З цією метою 02.02.2024, близько 12 год. 50 хв., ОСОБА_8 , діючи під контролем правоохоронних органів, зі свого номеру мобільного телефону у месенджері «WhatsApp» зателефонував на номер телефону ОСОБА_5 , який повідомив, що для передачі неправомірної вигоди необхідно приїхати за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до приміщення кафе «ІНФОРМАЦІЯ_4».

Того ж дня, 02.02.2024, близько 13 год. 45 хв., ОСОБА_7 , реалізовуючи вищевказаний спільний злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, дотримуючись заздалегідь розробленого з невстановленим у ході проведення досудового розслідування службовими особами ВП № 1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області та Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області злочинного плану, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , одержав від ОСОБА_8 другу частину неправомірної вигоди у сумі 2 000 доларів США (що станом на 02.02.2024 згідно з офіційним курсом Національного банку України еквівалентно 75 209 грн.), за повернення вилученого у нього транспортного засобу «JAC HFC 1020KR» та вирішення питання щодо притягнення його до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 12024020170000012 від 06.01.2024 та подальшого призначення йому мінімальної межі покарання за вказаний злочин у вигляді штрафу.

Таким чином ОСОБА_5 , будучи начальником 5 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Вінницькій області, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, за попередньою змовою з начальником Могилів-Подільського районного відділу Управління СБ України у Вінницькій області ОСОБА_7 , невстановленими службовими особами ВП № 1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області та Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області, одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду - грошові кошти у сумі 6000 доларів США (що станом на дати отримання частин неправомірної вигоди згідно з офіційним курсом Національного банку України еквівалентно 225 539 грн.) за повернення вилученого у ОСОБА_8 транспортного засобу «JAC HFC 1020KR» та вирішення питання щодо притягнення його до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 12024020170000012 від 06.01.2024 та подальшого призначення йому мінімальної межі покарання за вказаний злочин у вигляді штрафу.

02.02.2024 об 13 год 50 хв, в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення затримано: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Біляни Чернівецького району Вінницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_4 .

Надалі 03.02.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Підозрюваний ОСОБА_5 на даний час обіймає посаду начальника 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області та у зв'язку із перебуванням на посаді працівника правоохоронного органу ним було вчинено вищезазначене кримінальне правопорушення.

На теперішній час є всі підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на вказаній посаді, використовуючи своє службове становище, може протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, у тому числі ОСОБА_8 та інших осіб, які можуть мати відношення до вчиненого кримінального правопорушення,з метою зміни їх показів та/або відмови давати покази у подальшому.

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу технічними засобами.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.

Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_4 в судовому зсіданні щодо задоволення клопотання заперечував.

Підозрюваний ОСОБА_5 пітримав позицію свого захисника.

Вислухавши думку прокурора в обґрунтування клопотання, пояснення захисника, підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідуваньздійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000074 від 22.01.2024 за підозрою ОСОБА_7 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

В рамках здійснення досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні, 02.02.2024 об 13 год 50 хв, в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення затримано: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Біляни Чернівецького району Вінницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_4 .

Надалі 03.02.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Підозра ОСОБА_5 обґрунтовується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме:

-заявою ОСОБА_8 від 22.01.2024;

-протоколами допиту свідка ОСОБА_8 від 22.01.2024, від 02.02.2024, в яких він повідомив органу досудового розслідування обставини вимагання від нього ОСОБА_5 та ОСОБА_7 неправомірної вигоди в сумі 6 тисяч доларів США;

-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів - грошових коштів від 26.01.2024;

-протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 29.01.2024 стосовно ОСОБА_8 ;

-протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 01.02.2024 стосовно ОСОБА_8 ;

-протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, а саме ОСОБА_7 , від 02.02.2024;

-протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, а саме ОСОБА_5 , від 02.02.2024;

-протоколом огляду місця події за адресою: АДРЕСА_2 , а саме приміщення кафе « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;

-протоколом проведення обшуку від 02.02.2024 за місцем проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_5 ;

-протоколом проведення обшуку від 02.02.2024, проведеного у приміщенні ВП № 1 РВП Могилів-Подільського РВП (м. Ямпіль) ГУНП у Вінницькій області, за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, м. Ямпіль, вул. Свободи, 120;

-іншими даними та доказами, які в своїй сукупності свідчать про причетність підозрюваної особи до вчинення інкримінованого злочину.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03.02.2024 підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з одночасним визначенням альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави.

Підозрюваний ОСОБА_5 на даний час обіймає посаду начальника 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області та у зв'язку із перебуванням на посаді працівника правоохоронного органу ним було вчинено вищезазначене кримінальне правопорушення.

Частинами 1. 2 статті 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Як визначено у ч. 1 ст. 158 КПК України, прокурор, а щодо Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника - Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Так, обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.

Підозрюваний ОСОБА_5 на даний час обіймає посаду начальника 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області та у зв'язку із перебуванням на посаді працівника правоохоронного органу ним було вчинено вищезазначене кримінальне правопорушення.

На теперішній час є всі підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на вказаній посаді, використовуючи своє службове становище, може протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, у тому числі ОСОБА_8 та інших осіб, які можуть мати відношення до вчиненого кримінального правопорушення,з метою зміни їх показів та/або відмови давати покази у подальшому.

Встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 має сталі зв'язки із працівниками правоохоронних органів, прокуратури, суду та, будучи співробітником правоохоронного органу, має право доступу до службових документів, інформаційних баз даних, реєстрів тощо, а тому може знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Доводи сторони захисту вказаних висновків суду не спростовують.

Враховуючи викладене, а також те, що, потреби досудового розслідування, виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_5 як відсторонення останнього від посади, а негативні наслідки такого заходу забезпечення кримінального провадження не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає наявними всі законні підстави для відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від займаної посади в межах строку досудового розслідування до 03.04.2024 року включно.

Аналізуючи викладене, слідчий суддя вважає, що клопотання Слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Заступником начальника першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про відсторонення від посади Начальника 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, у кримінальному провадженні № 62024000000000074 від 22.01.2024 року є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 158, 534, 309, 392 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання Слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене Заступником начальника першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про відсторонення від посади Начальника 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, у кримінальному провадженні № 62024000000000074 від 22.01.2024 року - задовольнити.

Відсторонити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Начальника 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до 03.04.2024 року включно.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали буде оголошено о 08 год. 00 хв. 12.02.2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1