13.02.2024
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа № 553/376/24
Провадження № 3/553/294/2024
13 лютого 2024 року м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Високих М.С., перевіривши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП,
На розгляд Ленінського районного суду м. Полтави надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно із складеним у відношенні ОСОБА_1 протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 314104, 03.02.2024 близько 00 год. 10 хв. за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство щодо дружини ОСОБА_2 психологічного характеру, а саме поводив себе агресивно, на зауваження не реагував, висловлював словесні образи та погрожував фізичною розправою, чим міг заподіяти шкоду її психологічному здоров'ю.
Процесуальний статус потерпілої за внесеними до протоколу відомостями надано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Перевіривши матеріали справи, суд вказує, що у відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. При цьому, в межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин поставленого особі за провину адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Одночасно суддя вказує, що КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративні правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, суть його, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах. У даній категорії справ протокол, який є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів. Якщо протокол не містить даних про місце події, про її учасників та наслідки події, або до нього не додано жодного документа, це є підставою для доопрацювання. Така позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 13.12.2005.
Так, до протоколу уповноваженою на його складання особою, не були долучені відомості щодо перебування у шлюбі особи яка притягається до адміністративної відповідальності та потерпілої особи, хоча в протоколі зазначено що ОСОБА_2 є дружиною ОСОБА_1 . Також, до протоколу не долучено письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та письмових пояснень свідка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який вказаний у протоколі в графі «свідки». Крім того, згідно відомостей які містяться в протоколі свідок ОСОБА_3 є неповнолітнім, що передбачає особливий порядок допиту останнього.
У відповідності до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Враховуючи, що зазначені порушення є істотними, беручи до уваги, що суд не може самостійно збирати докази, оскільки в такому разі перебиратиме на саме функцію обвинувача, через неналежне оформлення протоколу матеріали слід повернути за місцем складення для проведення додаткової перевірки та усунення недоліків
Під час направлення матеріалів про адміністративне правопорушення до суду, слід враховувати строки розгляду справ про адміністративні правопорушення, визначені ст.38 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.278 КУпАП, суддя,
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП - повернути до Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Ленінського районного суду м. Полтави М.С. Високих